MišákB MišákB komentáře u knih

Černé stíny Černé stíny Zbyněk Dach

Není to špatný gamebook, ale přijde mi, že je v něm mnoho věcí nedotažených. Je psán dost stroze, dialogy jsou takové plytké, dalo se s tím víc pohrát. určitě, potenciál to má, jsou tu dobré nápady i je to docela zábava...ale asi jsem zmlsaný vytříbeným jazykem i stylem Jirky Mikulíka a Honzy Kšandy v jejich gameboocích a které jsou taky o 15-16 let novější, nicméně, Lone Wolf je ještě o stejně tolik let starší a je psaný naprosto skvěle, takže to nejspíš nebude ten důvod :-) Ale určitě má tento gamebook svoje místo u mě v knihovně, už jen z nostalgických a sběratelských důvodů :-)

11.08.2018 3 z 5

Nářek mrtvého světa Nářek mrtvého světa Jan Kšanda

Honza má opravdu talent a je úžasné vidět, jaký pokrok jako autor gamebooků učinil oproti dvěma předchozím knihám, které jsou ovšem také skvělé. Tato ale na rozdíl od nich působí mnohem profesionálnějším dojmem. Sakra, po takovým autorovi by měla nakladatelství toužit a předhánět se v nabídkách, napsat gamebook je věc velmi složitá a já za před Honzou musím smeknout pomyslný klobouk :-) Hodně jsem se bavil, dlouho do noci jsem četl, musel jsem vědět, jak to celý dopadne. I když opět zachraňujeme svět, tady mi to nevadilo. Svět, co není jednoznačně černobílý, jsou v něm dobří jedinci a taky pěkní zmrdi. Co je úžasné je plno různých konců na základě hráčových/čtenářových rozhodnutí. I v dávno překonaném knižním formátu, dnes, v době počítačových her takové kvality, že už některým umí nahradit opravdový život. Skvělá práce Honzo.

19.07.2018 5 z 5

Zelekova dobrodružství - Zlodhův hrad Zelekova dobrodružství - Zlodhův hrad Libor Pavel

Milá knížka, hezký gamebook, nostalgicky jsem se vrátil do naivity prvních pokusů o hry na hrdiny, Dračí doupě, Dech draka, Altar...jistě si mnozí pamatujeme, škoda, že to nevyšlo s pokračováním, myslím že po pár úpravách a modernizacích by to byla pecka. Ale byl by to ještě ten trošku naivní Zelek? :-)

19.07.2018 4 z 5

Husákův děda Husákův děda Patrick Zandl

Skvělá knížka, u které jsem se od srdce zasmál jak už dlouho ne, ale taky docela pohla k pár zamyšlením, nad starým režimem, nad válkou...určitě doporučuju, je to skvělé a příjemné čtení :-)

19.07.2018 5 z 5

Chřestýš Callahan Chřestýš Callahan Juraj Červenák

Velmi hezké čtení, snad se někdy dočkám dalších povídek o Chřestýšovi.

14.07.2018 5 z 5

Dračí hrobka Dračí hrobka Jiří Mikulík

Potom, co jsem několikrát prošel, musím zase dát plný počet. Jirko, je to pro Mytago velká ztráta, že Ti nechtějí s vydáváním pomoct, protože tohle by se chytlo. Skvěle napsané, příběh odsýpá logicky a svižně, nechybí poutavost. Variabilita je standardně vysoká, prostě moderní gamebook, skvělá volba pro každého moderního čtenáře :-)

23.01.2018 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Já si myslím, že je to skvělá věc. Dlouho jsem hledal postapo příběh, který se neodehrává v Americe, ale na Starém kontinentu, který je mému srdci přece jen bližší. Konečně vím, co se stalo s Berlínem, Hamburkem, Prahou, Brnem i Ostravou. Koho zajímá Los Angeles nebo Washington D.C. :-D Navíc, psaná českým autorem, takže ještě blíže českému způsobu myšlení a uvažování. Těším se, až se pustím do pokračování.

09.01.2018 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Poslouchal jsem audioknížku, takže hodnocení se týká jí. Filip Čapka čte bezvadně, má moc příjemný přednes i hlas. Hodí se k příběhu, který je tajemný a poutavý a správně temný, ale občas mi přijde zbytečně popisný. Ale ne tak, aby to mělo nějak destruktivní vliv na celkový dojem :-) Určitě si koupím i druhý díl.

29.08.2017 5 z 5

Stíny paramského hvozdu Stíny paramského hvozdu Jan Kšanda

Hodnotím Honzův počin jako opravdu skvěle napsanou záležitost. Honzo, jak jsem ti říkal, umíš psát opravdu čtivě a tak nějak přirozeně. Příběh knížky je výborný a forma naprosto skvělá. Je mi moc líto těch nedotažeností v systému hry, které ji dělají nevyváženou. Jsou to detaily, ale zvaž jednoho dne reedici a bude to pecka :-) Věřím že v dalších knihách jsi se poučil, protože žádnej učenej z nebe nespadl. A napsat gamebook je opravdu výzva. Je to podle mě snad nejtěžší formát, aby šlapal a zároveň byl čtivý. Pět hvězdiček nedávám jen pro některé chyby v systému, který mě opravdu mrzely. Ale jinak můžu doporučit. Jakmile bude třetí knížka, objednám i s druhým dílem :-) A doporučím všem kamarádů, co čtou.

27.08.2017 4 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Lovecraft, to je moje srdcovka.

10.08.2017 5 z 5

Jeskyně Tisíce přání Jeskyně Tisíce přání Jiří Mikulík

První díl byl skvělý a druhý mě rozhodně nezklamal. Je bohatší na text a to mám rád, navíc text bezvadně a čtivě napsaný. Už se těším na třetí díl. Doporučuju všem co jim pojem gamebook není cizí. Knížku jsem prošel 4krát a pořád je co objevovat. Za mě naprostá pecka.

23.06.2017 5 z 5

Zázračná kněžka Zázračná kněžka Jiří Mikulík

Musím říct, že jsem nadšen. Gamebook snad nemá žádnou závažnější chybku. Aspoň já na nic nepřišel. Moderně pojatý, variabilní, každá hra byla jiná a to jsem šel 5 krát. To je přesně ono. I když, pravda, tou variabilitou a množstvím 400 odkazů je příběh o něco kratší. Tolik to nevadí, i když tak 200 dalších sekcí - to bych se taky nezlobil :-) Variabilní a přesto ne chaotický děj, uvěřitelné postavy v rámci možností propracované jak to charakter knížky umožňuje. A komu je o postavách málo, tak nechť si přečte doplňující informace na stránkách projektu Gabriel Knox gamebook. Jiří, skvělá práce, ne že se na to vykašleš :-)

26.05.2017 5 z 5

Království děsu Království děsu Joe Dever

Přišla mi trošku lineárnější než předchozí díly, ale pořád je to Lone Wolf a Joe Dever, skvělá srdcovka s dobrou znovuhratelností a se zbytkem ságy s rozsáhlým a napínavým příběhem. Klasická oldschool fantasy.

17.05.2017 4 z 5

Temno přichází Temno přichází Joe Dever

Moc hezká oddechová záležitost, narozdíl od gamebooků o Lone Wolfovi, u kterých je dost poznat, že jsou určené i pro mladšího čtenáře - zuří v nich válka s odporným a zvráceným nepřítelem, ale tak nějak se nemluví o těch opravdových hrůzách. Tady se s tím autor už ne***e a nebojí se toho, je to daleko opravdovější a na to, že je to v podstatě pohádka, je místy dost drsná. A je to zábava.

12.05.2017 4 z 5

Stín na písku Stín na písku Joe Dever

Opravdu velmi variabilní děj. Někomu nesedí rozdělení do dvou částí, mě sedlo dokonale. Důstojná tečka za prvním cyklem :-)

09.05.2017 5 z 5

Rokle zkázy Rokle zkázy Joe Dever

Jak jsem psal už u předchozího dílu :-) Příběh této knížky je hezky rozdělený, variabilní, docela odsýpá. I bonusové dobrodružství je vydařené.

09.05.2017 4 z 5

Kaltské jeskyně Kaltské jeskyně Joe Dever

Klasika gamebook, ten příběh mám moc rád a připomíná mi to mladší a lepší roky :-) Překlad je zdařilý, i když dialogy jsou polatné době, byť jde o reedici...místy je to pakt patos :-/

09.05.2017 4 z 5

Stíny nad řádem Kai Stíny nad řádem Kai Joe Dever

Bezva lehčí čtení se zdánlivě naivním světem, který je ve skutečnosti docela drsný :-) Jak fanda Lone Wolfových gamebooků rozhodně doporučuji.

28.04.2017 4 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

Je to moc hezký a dost komplexní příběh, velice se mi líbí propracovaný svět, který je dost mystický a přitom celkem uvěřitelný, i když je trošku psycho, ale to vůbec neva, to neškodí když to dává smysl :-) Co bych vytkl? Napíšu to tak, jak to říkám - je škoda, že věc s tak velkým potenciálem nenapsal chlap. Proč? Ze stejného důvodu, o jakém se tu již někteří zmiňují - velké množství "vaty", podle mě zbytečně rozsáhlá popisnost "vnitřních bojů" postav...víc mi sedí soustředit se na děj a fakta, motivy postav jsou sice důležité, ale nemyslím že na úkor příběhu. A většina mužských autorů právě takto píše a mě to prostě víc sedí. Ale to je čistě subjektivní názor, věřím že řadě čtenářů třeba toto sedí. Ideální pro ty, co mají s výše zmíněným problém stran udržení pozornosti a neodložení knihy "na potom, až bude nálada (která zpravidla nikdy nepřijde)", je forma audioknihy. Tak jsem to udělal a má to opravdu jiné kouzlo - skvělý dabing a známé hlasy herců, kteří opravdu umí a naprosto skvěle zvolený hudební podkres. To se pak vždycky těším na večer nebo čas, kdy si knížku pustím.

Závěrem - pokud jde o hodnocení audioknihy, přidejte si čtvrtou hvězdu ;-)

Re Akkütlix :-)

21.04.2017 3 z 5

Ve službách klanu Ve službách klanu Miroslav Žamboch

Koniáš to není a místy jsem se ztrácel v těch časových skocích, ale celkem příjemné čtení, mám rád tento Mirkův svět :-)

20.04.2017 3 z 5