Miru

Na vine sú hviezdyNa vine sú hviezdyJohn Green

Pro mě jeden z těch případů, kdy masivní reklama a propagace zvítězila nad obsahem. Čekala jsem prostě víc. Víc emocí, víc humoru, lépe vykreslenou psychologii postav... Takhle ve mne zůstal pouze pocit, že o vše výše zmiňované se autor jen zlehka otřel a uvedené vysoké hodnocení knihy je pouze úlitba rakovině.

24.06.2013

Ďábel nosí PraduĎábel nosí PraduLauren Weisberger

Nezbývá mi než souhlasit s tím, že se jedná o jeden z mála případů, kdy film svoji knižní předlohu jednoznačně předčil. Nemůžu říct, že by mě kniha přímo urazila, ale překlepy a gramatické chyby jí odpustit nedokážu. Vyjádřila bych to slovy "klasiků" z Divadla Sklep: "...ta kniha je především moc dlouhá! A to tak, že kdyby byla o polovinu kratší, stále by byla příliš dlouhá." :-)

Schindlerův seznamSchindlerův seznamThomas Michael Keneally

"Ten seznam je absolutní dobro. Seznam je život a za jeho nezřetelnými hranicemi leží propast." Strhující příběh, který nepotřebuje žádný další komentář!

08.09.2012

Padesát odstínů šediPadesát odstínů šediE. L. James (pseudonym)

Nooo, tak to je oříšek, panečku, to vám povim. Těžší než přečístu knížku, která čítá 600 stran, je utvořit si na ni názor o pár řádcích tak, aby dával hlavu a patu. Takže...ono je to v podstatě děsně uhozený, ale zároveň se to čte naprosto samo. A to mě mate. Když pominu neustále se opakující fráze a situace, kdy hlavní představitelka věčně sklápí pohled na své ruce a hlavní "hrdina" s železnou pravidelností naklání hlavu na stranu, vzkázala bych všem posměváčkům (především mužského pohlaví) - kupte tuto knihu své ženě nebo přítelkyni a garantuju vám, že celibát bude rázem tabu. Alespoň na chvíli. Protože na rovinu - i když to málokterá z nás přizná, jsou v knize momenty, které mají nemalé afrodiziakální účinky.

17.05.2013

BábovkyBábovkyRadka Třeštíková

Skvělá! Takové čtení mě vážně baví. Žádné sentimentální a naivní vztahovky, ale opravdová realita. Co na tom, že možná lehce přitažená za vlasy vzájemným propletením všech postav - naopak. Čtenáře to svým způsobem donutí u čtení neustále přemýšlet, zastavit se, vstřebat jednotlivé propletence namísto co nejrychlejšího doběhnutí k cíli.

20.09.2017

Modlitba za Owena MeanyhoModlitba za Owena MeanyhoJohn Irving

Jsem přesvědčena o tom, že pokud tuto knihu neskromně označím za jednu z nejzásadnějších knih vůbec, nebude to rouhání.

PianistaPianistaWladyslaw Szpilman

Neuvěřitelně silný příběh o lidské touze přežít v nelidských podmínkách umocněný vědomím, že se nejedná o pouhou fikci, ale o skutečné události, které se bohužel opravdu staly. Autenticita výpovědi polského Žida přeživšího až těžce uvěřitelnou a šokující krutost druhé světové války ve vás vyvolá celou řadu pocitů - od empatie k lítosti až k zhnusení nad tím, co všechno bylo v té době vůbec možné. Jedno z těch děl, které bych bez váhání zahrnula do školních osnov v rámci povinné četby. Žákům dá rozhodně víc, než mnohdy suchý kantorský výklad plný okleštěných faktů. K filmovému zpracování už nemám co dodat - naprosto bravurní!

13.05.2012

Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell (pseudonym)

Velice výstižný a především nadčasový příběh. Až je z toho jednomu úzko...

22.05.2012

Muži, kteří nenávidí ženyMuži, kteří nenávidí ženyStieg Larsson

Výborný čtení! Upřímně jsem zrovna nesázela na to, že by mě knížka nějak zvlášť uchvátila. Možná z důvodu masivní mediální kampaně, která bývá mnohdy silnější než samotný produkt, možná díky švédskému filmovému zpracování, které jsem kdysi zběžně viděla a připadalo mi depresivní a jednoduše hnusný. O to snazší pak bylo překonat má očekávání - neočekávání. Co zvlášť oceňuji je příběh samotný, který je zde rozdělen hned do několika vrstev, nesleduje pouze a jen jeden případ, ale odkrývá jich hned několik a přitom se v nich čtenář stále orientuje. Za mě rozhodně plný počet!

19.08.2013

Rosemary má děťátkoRosemary má děťátkoIra Levin

Čím více jsem se blížila závěru, tím větší úzkost mě jímala. Mistrně vykreslená bezmoc pramenící ze zjištění, že nikomu nemůžete věřit. Ani svým nejbližším.

14.11.2011

Je to i můj životJe to i můj životJodi Picoult

Neuvěřitelně silný příběh o životním boji rodiny poznamenané letitým stigmatem smrti. O boji, na jehož pozadí se odvíjejí soukromá dramata jednotlivých postav plná bezbřehé lásky, tolerance a velké míry nesobeckosti. A také o boji, který nemá jasných vítězů ani poražených...

04.04.2012

ČokoládaČokoládaJoanne Harris

Příběh protkaný láskou, svobodou a nadějí. Ale především pak vyprávění naplněné silnou nenávistí, předsudky a nepochopením skrývajícími se pod maskou zdánlivé nevinnosti. Hořkosladké jako život. Jako čokoláda.

04.06.2012

Prázdné místoPrázdné místoJ. K. Rowling (pseudonym)

Tak tohle je čtení přesně podle méno gusta - bavilo mě množství dějových linií, postav a jejich vzájemně propletených osudů, přirozený vypravěčský styl... Právě v souvislosti se stylem vyprávění se nemůžu ubránit srovnání s Johnem Irvingem. Pro mě osobně možná trochu Irving v sukni. A ano, román ve své podstatě celkem depresivní a rozhodně ne pro každého.

24.08.2015

Betonová zahradaBetonová zahradaIan McEwan

Zhnusení ani šok se nedostavil, řekla bych spíš smutek a lítost nad bezvýchodností situace, nad bezcílným bloumáním životem bez naděje na změnu.

06.04.2016

Pravidla moštárnyPravidla moštárnyJohn Irving

Neobyčejně obyčejný a ryzí román. Pořád nevěřím, že mě Irving takhle dojal.

18.07.2016

Svět podle GarpaSvět podle GarpaJohn Irving

Kniha je emočním koktejlem plným humoru, absurdity a smutku, naservírovaném na stříbrném podnose. Já sama ji vnímám v podstatě jakou kultovní záležitost.

SrdcerváčSrdcerváčN. Adams (pseudonym)

Moje první ochutnávka z řady Stopy hrůzy. Četla jsem ji ještě coby malá holka na základní škole a strašně mě tenkrát chytla. Napnutá jsem byla od začátku do konce. Otázkou je, jak by na mne zapůsobila teď, po téměř dvaceti letech.

01.02.2012

Malé ženy (převyprávění)Malé ženy (převyprávění)Jindřiška Smetanová

Poprvé jsem knihu četla ještě coby malá holka po shlédnutí stejnojmenného filmu. Tenkrát se mi do rukou bohužel dostala pouze její zkrácená verze. Až teď, po několika letech, jsem sáhla po jejím kompletním vydání. A opět jsem nelitovala. I přes pár věcí, které na čtenáře dnešní doby mohou působit přinejmenším úsměvně, se rozhodně jedná o jeden z nejkrásnějších literárních příběhů, nesmrtelnou klasiku, která na vás dýchne úžasné kouzlo a pohladí vás svou nezaměnitelnou atmosférou.

31.03.2012

PovídkyPovídkyZdeněk Svěrák

Tak vám nějak nevím. Prostě povídky. Neurazí, nenadchnou... Očekávala jsem větší koncentraci Svěrákova laskavého humoru...

10.04.2012

Dobrá myslDobrá myslHelena Šmahelová

Knížka z dětství, jejíž příběh se mi vybavuje už jen matně, ale příjemný pocit z ní získaný přetrvává :-)

05.11.2012

Tři vánoční povídkyTři vánoční povídkyPetr Šabach

Pravda, nečekala jsem typické vánoční vyprávění prosycené rodinnou pohodou, mírem a klidem. Ale tímhle mě Šabach skutečně rozsekal. Ve svém cynismu a v podstatě smutku je sbírka neskutečně vtipná :-)

07.01.2013

Marley a já aneb Život s nejhorším psem na světěMarley a já aneb Život s nejhorším psem na světěJohn Grogan

Příjemné, milé, vtipné, dojemné, pravdivé, lidské....jednoduše ze života a jednoduše skvělé!

04.06.2011

Jak být dobrýJak být dobrýNick Hornby

Hornbyho já prostě můžu a opět mě nezklamal. Naopak jsem byla mile překvapená. Nevím ani proč, ale od této knihy jsem příliš neočekávala. O to víc mě potěšila. Příjemné čtení, jak jsme ostatně u tohoto autora zvyklí, okořeněné chvílemi až neuvěřitelnou absurditou příběhu, která ve vás vyvolá spousty nejrůznějších emocí.

01.09.2011

Malý BobešMalý BobešJosef Věromír Pleva

Asi jako většina lidí mám tuto knihu spojenou s povinnou četbou na základní škole. A nejsem si jistá, zda je pro 7-8 leté děti zcela vhodná, zda jim v tak nízkém věku dokáže opravdu něco dát, krom tíživých depresivních pocitů.

01.02.2012

Kluci, holky a Stodůlky 1Kluci, holky a Stodůlky 1Eva Bernardinová

Skvělá knížka. Četla jsem ji jako malá a přála si, aby nikdy neskončila. Nebála bych se ji přirovnat k Dětem z Bullerbynu v českém vydání.

11.04.2012

Kluci, holky a Stodůlky 2Kluci, holky a Stodůlky 2Eva Bernardinová

Obyčejné příběhy obyčejných dnů. A možná právě to je na celé knize neobyčejné. Díky tomu se pro děti stává srozumitelnou a ony se snáze mohou ztotožnit s hlavními hrdiny.

11.04.2012

Až na konec všech dníAž na konec všech dníJodi Picoult

Skvělá, vážně skvělá! Napínavá od začátku až do konce, chytne vás a nepustí. Když už si myslíte, že víte, že jste rozluštili závěrečnou pointu, s každou další přečtenou stránkou ve vás toto přesvědčení postupně slábne, až se rozplyne docela. A vám už nezbývá nic jiného, než hltat jednotlivé kapitoly jednu za druhou, abyste se co nejrychleji dostali ke kýženému konci.

25.04.2012

Teď už to vím...Možné je všechnoTeď už to vím...Možné je všechnoLucie Bílá

Příjemně psaný životopis, který popisuje nejeden nepříjemný životní zvrat české zpěvačky. Pokud jste si mysleli, že o Lucii Bílé víte všechno, aniž byste si přečetli tuto její zpověď, pak jste se mýlili...

18.05.2012

KyticeKyticeKarel Jaromír Erben

Erben byl možná zvrácený génius, ale pro českou literaturu zcela zásadní!

18.05.2012

Krása nesmírnáKrása nesmírnáI. Karnauchovová (pseudonym)

Tak tohle dílo už je legenda! Skvělé příběhy doplněné úžasnými ilustracemi.

22.05.2012