Mirka.K Mirka.K komentáře u knih

Noční kouzelnice Noční kouzelnice Ben Aaronovitch

Stále se nemůžu zbavit pocitu, že Aaronovitch píše svoje příbehy zbytečně překombinované. Alespoň u komiksu by se mohl trochu krotit. Noční kouzelnice je ale obrovské zlepšení oproti Čarojízdě. Na kresbu se hezky kouká a příběh je standard, na který jsme zvyklí. Stejně bych si ovšem příběh přečetla raději ve formě románu.

16.11.2018 4 z 5

Sentry Sentry Paul Jenkins

V době vzniku, podpořen správným marketingem, musel být Sentry zajímavou postavou. Na mě teď působil dost hloupě a otravně. Neuvěřitelně trapné mi přišlo, jak se snažili ukázat, že byl nejsilnějši, nejmocnější a nejchytřější (chytřejší než Reed Richards!).
Další slabinou je kresba, která (kromě one-shotu s Fantastickou čtyřkou) vypadá odporně a z postav často dělá nekoukatelné zrůdy.
Sečteno a podtrženo: Velké zklamání. Kdyby to nenatáhli do tolika sešitů, ale zůstali třeba u dvou, mohla bych to brát jako zajímavý nápad. Ale takhle je to pouze otrava a promarněná šance.

16.11.2018 2 z 5

Priepasť Priepasť Jozef Karika

Namlsaná skvělou Trhlinou jsem opět očekávala mrazivý a záhadný příběh, od kterého se nebudu moci odtrhnout. Dostala jsem však jenom natahovanou nudu.
Největší problém vidím v tom, že Karika v knize řeší až příliš psychologii hlavní postavy. Respektive její psychický stav a postava pak všechno rozebírá z psychologického hlediska. Jelikož se nejednalo o až tak sympatickou postavu, tak mě to zoufale nebavilo.
Dalším problémem je délka. Příběh není až tak složitý a 3/4 knihy tvoří v podstatě jedna nekonečná scéna. V podobě povídky by to vyniklo mnohem více.
Doufám, že v další knize autor změní prostředí a podíváme se i někam jinam než jenom do slovenských hor.
2,5*

22.10.2018 3 z 5

Barva z kosmu a jiné horrory Barva z kosmu a jiné horrory Howard Phillips Lovecraft

Tak jsem dala Lovecraftovi ještě jednu šanci a zkusila jsem další z jeho sbírek. A musím se přiznat, že pořád nechápu, proč je považován za krále hororu. Jeho povídky sice vychází ze zajímavých nápadů, které mají potenciál čtenáře vyděsit, ale vypadají jako by je psal začátečník, který neumí vyprávět. Většina povídek má upovídaný začátek a konec a nic mezi tím. Příběhům chybí gradace a část s vyvrcholením.
Jediné dvě povídky, které stojí za to si přečíst, i když také trpí zmíněnými neduhy, jsou "Barva z vesmíru" a "Prokletý dům". Povídky ze Snového cyklu by se mi četly lépe, kdyby je psal někdo s poetičtějším jazykem než Lovecraft.

26.09.2018 2 z 5

Legendy o Myší hlídce: Kniha první Legendy o Myší hlídce: Kniha první David Petersen

Myší hlídka se mi sice celkem líbila, ale po Zimě jsem neměla v plánu s ní pokračovat. O to víc jsem ráda, že jsem to si to rozmyslela. Legendy se mi líbily mnohem víc než hlavní série. Ta mě odrazuje svojí pochmurností, kdy každá myš je zachmuřená, a i když to k příběhu skvěle sedí, postrádala jsem odlehčující chvilky.
Proto mě Legendy oslovily mnohem víc. Je tu několik přiběhů, které se liší kresbou i duchem a občas vypadají, jako že ani nepatří do série. Mně se tenhle přístup velmi líbil, protože i ve skutečnosti je každý vypravěč jiný, má svůj styl vyprávění, povahu, zkušenosti či slovní zásobu. A právě to skvěle vyniklo, využitím různých stylů kresby i motivů. Takže to skutečně vypadá jako příběhy od různých vypravěčů. A byť jsou některé příběhy méně propracované či jen načrtnuté, skvělé dokreslují atmosféru knihy.

05.08.2018 5 z 5

Zrezivělý anděl Zrezivělý anděl Jukito Kiširo

Naivní, Sobecký či Hloupý anděl by byly mnohem výstižnější podtituly. Alita se většinu času chová, jako kdyby neměla mozek. I tak by mi byla celkem sympatická, kdyby absolutně nekašlala na ostatní, kterým na ní skutečně záleží. Všechno dělá, jak chce ona, a vůbec ji nazajímá, že by její akce mohly někomu přinést problémy. Takový typický do sebe zahleděný teenager.
V druhé polovině pak přijde (Spoiler?) romance. Jedna z nejblbějších a nejméně uvěřitelných a fungujících romancí, které jsem kdy četla.
Líbil se mi Alitin svět, ale bohužel jsem se o něm skoro nic nedozvěděla. Autor vždy představil pouze tu část, kterou zrovna potřeboval. A těch nebylo zrovna mnoho.
Pokračovat s Alitou nebudu, nemám ráda slepicoidní hrdinky.

01.08.2018 2 z 5

Silver Surfer Silver Surfer Stan Lee

Silver Surfer je bezesporu zajímavá postava, ale hodně záleží, jak ho který scénárista pojme. Pojetí Stana Leeho mi vyloženě nesedlo. Surfer působil strašně ufňukaně a (správně americky) pateticky. Naštěstí se jeho příběh vešel do jednoho sešitu. Kdyby to bylo delší, asi bych to ani nedočetla.
Druhý příběh už je lepší. Můžeme vidět hrdiny v akci, jsou tu i povedené hlášky. Akorát konec mi přišel dost uspěchaný.
- Zrození Silver Surfera - 2*
- Heroldův úděl - 4*

07.07.2018 3 z 5

Šílený profesor Šílený profesor Charles Gilman

Mýtus Cthulhu pro nejmenší. Ideální způsob, jak přivést děti k Lovecraftovi. Nenáročná, klišoidní knížečka. Nenadchne, ale ani neurazí.

29.06.2018 3 z 5

Draci přece nejsou Draci přece nejsou Philip Reeve

Kniha sice nenaplnila moje očekávání, ale ani mě úplně nezklamala. Zaujalo mě autorovo neobvyklé vyobrazení draka.
Co mě naopak nepotěšilo byli hrdinové, kteří sice byli celkem věrohodní ale bohužel i nudní, a chybějící silnější závěr. Ona kniha celkově v druhé polovině trochu ztratila dech.
Ale i tak bych si příběh užila, kdyby tam autor tolik necpal neustálé zmínky o křesťanství. Jednak to bylo otravné a pro příběh zbytečné, ale hlavně tím připravil příběh o jeho kouzlo a pocit nadpřirozena.

20.06.2018 3 z 5

Jizvák Jim a další noční můry Jizvák Jim a další noční můry Dalibor Vácha

Promarněné příležitosti. Tak bych popsala většinu povídek z této sbírky. Jizvák Jim a Cesta na jih jsou celkem povedené, ale zbytek je v lepším případě průměrný. Největším mínusem pro mě byla neschopnost autora pracovat s atmosférou. Zejména u povídky Zatraceně moc sněhu mohl autor celé vyprávění postavit na tajuplné atmosféře odříznutého místa. Ale to on ne, ze všech povídek musel udělat akční jízdu. To je velká škoda, protože autor se v povídkách pustil do různých druhů hororu a je znát, že mu tento žánr sedí. Ale bohužel takhle je to pouze typicky česká kniha akčně-hororových povídek, kterých vychází spousta. Mohla by vyčnívat například svým umístěním (některých povídek) do doby první světové války, ale to je aspekt, který autor vůbec nevyužil. Takže čtenář sice ví, v jaké době se příběh odehrává, ale na povídkách se to nijak neprojeví.
Některé povídky by potřebovaly zásah redaktora, protože byly buď překombinované (závěr Vítejte v Šedivákově) nebo jsem úplně nepochopila, co bylo pointou (Na Hloubkách), nebo byly prostě WTF? (Bažiny).
Pokud měly povídky sloužit jako ukázka alternativního světa s magií, pak tu chyběl nějaký jednotný koncept magie.
Celkově na mě kniha působila jako 99% ostatní české fantastické produkce, která u nás vychází. Měla pár světlých momentů, ale šla napsat mnohem lépe. Autora zatím nezatracuji a možná mu ještě dám příležitost, protože čtivě psát umí.
2,5*

15.06.2018 3 z 5

Odpočítávání Odpočítávání Timo Parvela

Oproti prvnímu dílu jsem měla pocit, že se skutečně něco dělo a ne že autor jen doplnil pár slov k ilustracím. Což je asi to jediné, co mohu na knížce pochválit. Druhý díl se soustředí na představení nové hlavní hrdinky, která nemá žádné přátele. Ani se nedivím, není to zrovna Miss sympatie, se kterou byste se ztotožnili nebo s ní alespoň soucítili.
Nesedl mi ani autorův styl vyprávění. Zřejmě se snažil navodit pocit, že se neustále něco děje, aby neztratil pozornost dětského čtenáře. To bohužel vedlo k používání cool slov jako nerd, neurotuning atd., ale zároveň omezil požívání přídavných jmen, která by pomohla vytvořit si vztah ke světu a postavám. U knihy pro děti to zamrzí, protože tu sice jsou ilustrace, které všechno zobrazují, ale k čemu to je, když se dětem neposkytnou prostředky jak to, co vidí, vyjádřit.
Kniha je naštěstí krátká se spoustou ilustrací, takže se dá přečíst za jedno odpoledne. Zatím mě ještě pořád jakžtakž zajímá, jak bude příběh pokračovat, takže si půjčím z knihovny i další díl, pokud bude. Pokud ne, nevadí.

10.06.2018 3 z 5

Mazaní Slované Mazaní Slované Malgorzata Fabianowska

Stejně kvalitní jako díly od otce série Terryho Dearyho. Autorka navíc zaplňuje mezeru v sérii, která jinak Slovany a jimi založené státy ignoruje. Jediné, v čem kniha zaostává, jsou odfláknuté ilustrace, které se s originálem nedají srovnat.

19.05.2018 4 z 5

Asterix v Itálii Asterix v Itálii Jean-Yves Ferri

Trochu slabší než předchozí dva díly od Ferriho. Rozhodně nepomohla recyklace nápadu z počátku série. Vzniknou-li další díly s těmito autory, tak si je opět koupím, ale spíš z nostalgie než že bych byla jejich prací až tak nadšená.

18.05.2018 3 z 5

Kroky v temnotě Kroky v temnotě Michelle Paver

Jednohubka s příjemně mrazivou atmosférou. Autorka naštěstí knihu zbytečně neprotahovala, takže jsem neměla čas se začít nudit při trochu jednotvárných popisech jednotlivých dní. I když jsem si někdy říkala, že už by se mohlo něco stát.
Jediné výtky bych měla k hlavnímu hrdinovi, který zpočátku působil nepříjemně zakomplexovaně a bylo těžké si ho oblíbit, a občasným matoucím popisům časového sledu vedlejších aktivit hlavního hrdiny. Občas autorka popsala děj tak, že to vypadalo, že mezi jednotlivými zapisy v deníku uběhlo nekolik dní a přitom to bylo pouze několik hodin.

18.05.2018 3 z 5

Planeta Nippon Planeta Nippon Antonín Tesař

Kniha nabízí poměrně detailní vhled do nejpodstatnějších/nejvýraznějších témat japonské popkultury. Oceňuji hlavně, že tvůrci dali velký prostor i negativním aspektům japonské společnosti.

11.04.2018 4 z 5

Pozvánka Pozvánka Timo Parvela

Knižní jednohubka, která by chtěla trochu doladit. Autoři představili zajímavý nápad, který určitě má potenciál zaujmout cílovou skupinu čtenářů - děti. Občas se ale objevují myšlenky, které podle mě děti až tak nedocení ("Vláda je přítel", narážka na genderovou rovnost, atd.).
Rozhodně je potřeba vyzdvihnout ilustrace, které skvěle dokreslují děj, kterého bohužel tolik není. Dá se říci, že kniha skončila dřív než stihla začít. Série klidně mohla vyjít v jednom svazku. Děti by určitě takové množství slov neodradilo, ale vydavatelé by tolik nevyždímali peněženky jejich rodičů.

07.04.2018 4 z 5

Asterix: XII úkolů pro Asterixe Asterix: XII úkolů pro Asterixe René Goscinny

Ilustrace jsou nádherné, ale příběh byl zpracován dost nešťastně do jakéhosi zkráceného scénáře, který postrádá zábavnost filmu. Klasické komiksové zpracování by knize prospělo víc.
XII úkolů pro Asterixe je kniha, kterou si člověk koupí, aby ji měl, ale vracet se k ní asi moc nebude, maximálně na prolistování.

22.03.2018 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Tajemná komnata bývala mým nejméně oblíbeným dílem série, ale teď se posunula mnohem výš. Příběh byl kouzelně pohádkový a Harry byl pořád ještě hrdina, kterému se dalo fandit a ne ten otravný spratek z Fénixova řadu (a už vůbec ne ten arogantní ubožák z osmičky). Komnatu si určitě brzy přečtu znovu.

15.03.2018

Síť přízraků Síť přízraků Ondřej S. Nečas (p)

Ze všech autorů přispívajích do Kladiva na čaroděje mi Ondřej Nečas sedl asi nejméně. Ve srovnání s jeho prvním příspěvkem "Kruté stroje" se jedná o lepší a zajímavější příběh, ale stejně mi trvalo skoro půl knihy než se mi povedlo se skutečně začíst. Autor má velkou fantazii, na tak malém rozsahu jsme ale byli spíš svědky spousty nápadů nahromaděných a rozházených bez ladu a skladu. A třeba scéna se seriálovými postavami byla zbytečná a dost jalová. A závěrečné rozuzlení chaotické a překombinované.
Myslím, že Ondřej Nečas je dobrý spisovatel, ale nehodí se pro tuhle sérii.

01.03.2018 3 z 5

Botanická pohádka Botanická pohádka František Herites

Mé první setkání s tvorbou Františka Heritese. Herites je tu mírný, opěvující, ale i vášnivý a burcující. Podařilo se mu napsat krásnou knížku o květeně a jejích pocitech, která pohladí na duši. Na velmi malém prostoru (kniha má pouhých 146 stran) zvládl zaznamenat tolik emocí, kolik se jiným nepodařilo za celou kariéru.

25.02.2018 4 z 5