MirijamFrankl MirijamFrankl komentáře u knih

Psychologie dítěte Psychologie dítěte Jean Piaget

Vědecky nesmírně důležité dílo, Piaget byl jistě průkopník, ale čert aby tomu rozuměl (-:
Napadá mě, zda to není i tím, že autor byl logik, často používal postupy a slovník tohoto oboru, což pro "nelogiky" může být oříšek.

15.07.2022

Nesmírně čtivý a přínosný příběh. Nemusíte být psychologem, abyste porozuměli, stačí být čtenářem a člověkem!

07.01.2022 5 z 5

Dcera čarodějnice Dcera čarodějnice Paula Brackston

Opravdu oceňuji výběr historických období, v nichž se děj odehrával. Námět i základní příběh byly rozhodně zajímavé, trochu mě ale zklamalo zpracování. Jednak mi zapracování magie do příběhu přišlo až příliš plné klišé (např. ten satanismus mi přišel už opravdu přehnaný a knihu to dle mého činilo hůře uvěřitelnou). To by mi ovšem ještě nevadilo tolik jako mizerná korektura a místy velmi kostrbatý překlad.
Scéna na konci měla veliký potenciál, úplně ji ale shodil Teganin styl psaní, který působil směšně a infantilně (upřímně mi přišlo, že Tegan se celou dobu chovala spíše na dvanáct třináct let než na sedmnáct, vždyť měla být v podstatě dospělá, proboha).
Suma sumárum kniha rozhodně měla potenciál, který dle mého bohužel nebyl naplno využit kvůli zpracování (ačkoliv uznávám, že korektury českého překladu, kdy bylo finální dílo plné gramatických chyb a překlepů, nebylo autorčinou vinou).

14.08.2021 3 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Klasika, která má pořád co říci. O lidské nenávisti a nepřijetí. O odvaze, cílevědomosti a zbabělosti. O právech a povinnostech. O lásce a sounáležitosti, kterou my, lidské bytosti potřebujeme. A kromě toho nabízí i uhrančivé popisy evropské, zvláště švýcarské, přírody.

31.07.2021 5 z 5

Psychologie téměř pro každého Psychologie téměř pro každého Milan Nakonečný

Jazyk pana Nakonečného je sice poněkud složitý )zvláště ve filozofických pasážích jsem se zcela neorientovala), celkově se však jedná o přínosnou knihu, která mi přiblížila, nastínila základy obecné psychologie a některých jejích témat. Možná nedoporučuji na první seznámení s psychologií (např. pro studenty SŠ nebo jakéhokoliv jiného laika, není-li zvyklý na velmi akademický jazyk), ale v rámci přípravy na VŠ bych ji jako jednu z knih do seznamu zařadila.

29.06.2021 4 z 5

Nebe ze zlata Nebe ze zlata Laura Wood

Prima odpočinková kniha s roztomiloučkou romantickou linkou. Celý příběh byl na můj vkus až moc nereálný/naivní (včetně hlavních postav, které na mě byly všechny až příliš kladné - kniha vlastně postrádala skutečně zápornou postavu), ale jako veselá, čtivá oddechovka proč ne. Umím si představit, že jako čtení na rozpálenou pláž to může být perfektní.

06.02.2021 4 z 5

Osvobození Osvobození Imogen Kealey

Na knize bylo hodně znát, že příběh se stane předlohou pro film, ale to podle mého vůbec nevadilo. Ba naopak, četl se snadno, jednotlivé scény čtenáři doslova rozkvétaly před očima. Některé detaily byly možná přeci jen příliš viditelně "filmové", na první pohled domyšlené autory, dle mého názoru však šlo o napínavou četbu, u níž jsem si odpočinula a pobavila se, takže já knihu doporučuji.

22.12.2020 4 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Necítím se zcela oprávněna hodnotit tento poklad české literatury (vzhledem k mému věku a vzdělání), ale dovolím si napsat, že Karel Hynek Mácha pracuje s romantickými motivy, citem a českým jazykem naprosto neskutečným způsobem. Jedná se o byronskou povídku, přirozeně není právě dějový, ale ta vyjádření citů, stavů, ty neuvěřitelné popisy...pro průměrného čtenáře dnešní literatury to může být trochu čtenářský oříšek, ale myslím, že ho měl rozlousknout a znát každý vzdělaný Čech.

22.12.2020 5 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Drama, které má co říci i dnes. I přes odlišnost doby a především jazyka (u něhož jsem se někdy vážně pobavila) mi přišlo snadné a přirozené vcítit se do protagonistky, mladé ženy, která zůstala na všechno sama, žena dotlačená okolnostmi a zájmy jiných lidí do nemožné situace.

05.09.2020 4 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Výborná klasika nepostrádající dobře promyšlené postavy, jemnou romantiku i vášnivá dramata. Musím přiznat, že u některých pasáží dopodrobna rozebírající Levinovy úvahy o evropském zemědělství jsem se trochu nudila, ale věřím, že i tyto pasáže mají svou hodnotu a mnohé, hlavně mužské čtenáře zaujmou více.

13.07.2020 5 z 5

3x slečna Marplová: Puknuté zrkadlo / V hoteli Bertram / Mŕtva v knižnici 3x slečna Marplová: Puknuté zrkadlo / V hoteli Bertram / Mŕtva v knižnici Agatha Christie

Příjemné, velmi napínavé čtení z pera královny zločinu. Ke knize se ráda někdy v budoucnu vrátím.

28.06.2020 4 z 5

Snílek Neznámý Snílek Neznámý Laini Taylor

Velmi příjemné překvapení, kniha napsaná překrásným jazykem, s neotřelým nápadem. Kniha, která člověka jemně, nenásilně, ale účinně donutí otevřít mysl a roztáhnout křídla fantazie a zamilovat si všechny postavy. Oceňuji rovněž sladkou, avšak nikoliv patetickou romantickou linku.

28.06.2020 5 z 5

Holčička, kterou tam nechali Holčička, kterou tam nechali Roxanne Veletzos

Silná kniha s velmi zajímavým, pestrým dějem a neotřelým prostředím. S postavami bylo snadné se ztotožnit. Možná konec byl trochu rychle uťatý, ale jinak vřele doporučuji všem milovníkům moderní historie.

20.06.2020 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Silná kniha, která se se čtenářem nemazlí. V celé jeho "kráse" ukazuje hrůznosti totalitních režimů a beznadějnou apatii lidí, jimž sebrali všechno, proč stojí za to žít.
Nezbývá než uznat, že Orwell byl oparvdový génius a mistr pera, když dokázal tak přesně a přitom dostatečně univerzálně, bez přímého použití konkrétních příkladů z naší historie (a Orwellovy současnosti) vystihnout příšernou podstatu absolutní nesvobody a nefunkčnost režimů, jež poznamenaly celé minulé století. Myslím, že přečtení této knihy patří k základnímu vzdělání a to nejen díky varování a odstrašujícímu příkladu, který obsahuje, ale také díky tomu, že pojmy jako "double-think" či "new-speak" se již staly nedílnou součástí kulturního povědomí.

25.01.2020 4 z 5

Plavba Jitřního poutníka Plavba Jitřního poutníka C. S. Lewis (p)

Roztomilá, oddechová knížka, která místy dokáže napnout nervy či rozesmát. Pokud nepatříte mezi dětské čtenáře, možná vám začne vadit Aslan coby deux ex machina, na druhou stranu však musím říci, že oproti jiným dílům jsem v tomto našla víc otázek k zamylšení a dojemných momentů.

21.08.2019 4 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

Tuhle knihu jsem začínala číst s nemalými očekáváními. Po pár dnech poměrně příjemného počtení rozhodně nejsem zklamaná, ale neodvážila bych se tvrdit, že Město z kostí je bezchybné.
Svět lovců stínů se mi opravdu líbí. Líbí se mi elegantní promíchání různých mytologií a kultů. Líbí se mi jeho zákonitosti, ačkoliv doufám, že v příštích dílech se s nimi lépe seznámíme.
Kniha je napsána čtivě a děj vyprávěn velmi živě, informací je však poměrně hodně a není vždy úplné zorientovat se v pojmech, opět ovšem doufám, že v průběhu ságy se toto změní. Samotný přáběh je plný akce a dějových zvratů, ačkoliv některé věci (např. vztah mezi Valentýnem a Clary) se dají odhadnout velice brzy.
Co mi možná ale dělalo problém, byly postavy, se kterými jsem se alespoň na začátku knihy nedokázala zžít. Clary mi přošla trochu nemastná neslaná (a nechápala jsem, že ji nidky ani nenapadlo, kdo by mohl být její otec), Jace a Lightwoodovi 90% knihy nesmírně protivní, časem si mě získal Luke. Na druhou stranu, podle epiloguu to vypadá, že v dalších dílech se můžeme těšit na trochu víc feel-good pocitu, trochu lepší rovnováhu mezi laskavým a břitkým humorem.
Myslím, že kniha má určitě velký potenciál a doufám, že ho autorka v příštích dílech naplnila.

29.07.2019 4 z 5

Princ Kaspián Princ Kaspián C. S. Lewis (p)

Přestože dějově podobné Lvu, čarodějnici a skříni a musím souhlasit i s předešlými komentáři, které Aslana přirovnávají k deux es machina, pořád je to krásná pohádka (nejen) pro děti jakéhokoli věku plná dobrodružství, různorodých postaviček, které čtenáři přirostou k srdci, ale také námětů na zamyšlení.

26.07.2019 4 z 5

Hitlerův Mnichov: Vzestup a pád hlavního města nacistického hnutí Hitlerův Mnichov: Vzestup a pád hlavního města nacistického hnutí David Clay Large

Zajímavě podaná historie kolébky nacismu s odkazy na kulturní a historické pozadí popisuje podrobně a s využitím statistik a faktů, jak se v bavorské metropoli zrodila ideologie, která má na svědomí miliony lidských životů, to vše psané s novinářskou čtivostí.

26.07.2019 4 z 5

Mapa dní Mapa dní Ransom Riggs

Úžasné, neskutečně čtivé pokračování série Sirotčinec slečny Peregrinové. Autor píše kvalitním, ale velmi čtivým slohem, příběh je nabitý akcí, avšak také problémy ve vztazích a plný zajímavých dialogů a postav jako z masa a kostí. Fotografie, tentokrát již i barevné, jsou využity s takovou kreativitou, že srdíčko milovníka fantasy jen plesá. Jsem ráda, že se pan Riggs do svého podmanivého, trošku strašidelného kouzelného světa vrátil a již se nemohu dočkat dalších příběhů z jeho pera.

26.07.2019 5 z 5

Vypálená nenávist Vypálená nenávist Angie Thomas

Zpočátku jsem o knize dost pochybovala - napsaná slangem, občas i s vulgarismy, Jordansky snad na každé stránce - ale pak jsem jí úplně propadla. Tuhle knihu si prostě nejde nezamilovat. Krásně se čte a obsahuje spoustu detailů, které hrdiny sblíží s dospívajícím čtenářem (jako třeba právě ty boty). Podává nejednoduché, dost kontroverzní téma z netradičního úhlu pohledu - upřímně a srozumitelně, bez příkras, avšak s optimismem. Připojuji se k názorům, že tahle kniha je důležitá, že ukazuje, jak je rasismus, byť si to často neuvědomujeme, pořád přítomný v mysli lidí, a že tohle je potřeba změnit.

04.07.2019 5 z 5