miriam.w miriam.w komentáře u knih

Rytierov sľub Rytierov sľub Jana Pronská

"Nuž, svet je veľký, ruka zákona nedosiahne všade, pravda je slepá, hluchá a navyše má pristrihnuté krídla." - aké aktuálne stále!

21.11.2022

Princezná z Izmiru Princezná z Izmiru Jana Pronská

"Nie každý cíti potrebu zahaľovať si tvár. Iba tí, čo majú čo skrývať." - žeby aktuálne?

14.11.2021 4 z 5

Právo na lásku Právo na lásku Jana Pronská

"Všetko zlo, ktoré človek vypustí do sveta, sa mu jedného dňa vráti,
a cestou pozbiera i hriechy ostatných. Raz dáš, dvakrát dostaneš späť."
Tak veru! Super kniha.

30.12.2020

Případ ostýchavé obžalované Případ ostýchavé obžalované Erle Stanley Gardner

Takéhoto Perryho Masona by potrebovala naša justícia!

11.10.2020

Třikrát Lam a Coolová Třikrát Lam a Coolová Erle Stanley Gardner

Perry Mason a Della, či Donald Lam a Berta - jednoducho môžem čítať stále dookola ;-))

23.06.2020

Pro peníze Pro peníze Vlasta Javořická

Krása duše, dobro srdca je to, čo robí človeka krásnym.
Páčil sa mi jazyk, ktorým je kniha písaná ;-)
"Pamatuješ se, jak nás učili vo Řecích a Římanech, jak byli mocní a co všecko měli
a znali - a kde sou dnes? Nejni po nich památky! A tak to bude i s tím zpupným Němcem."

26.03.2020

Případ: Vrcholek ledovce Případ: Vrcholek ledovce Erle Stanley Gardner

Donald Lam bravúrne vyrieši všetky zamotané prípady, a napriek tomu si vyslúži nadávky, ako: "Ty podrazáku, zakrslý hovnivále. Nejsi tu vítaný o nic víc než mol v šatníku. Ty vypelichaný supe, ty plochá hubo, ty husí krku, ty poďobaný nose, ty Brežněvovo obočí..."
A jeden citát (platný ako pred 50...100 rokmi, tak aj dnes a vždy - škoda!):
" Nemůžete se stavět na odpor penězům a vlivu."
Len odvážni a neúplatní Donald Lam, Perry Mason, Dough Selby alebo šerif Eldon to dokážu!

19.12.2019

V zajatí paláca V zajatí paláca Emily Marsh Scott

"Všetko vo svete je predajné, ešte aj veci, ktoré nie sú hmatateľné, ako statočnosť, čestnosť a dobré mravy." (aká pokrivená morálka)
V Koráne sa hovorí: " Dobrý skutok sa nerovná zlému skutku. Za zlý skutok zaplať dobrým skutkom a hľa, nepriateľov takéto konanie mení na priateľov. Naše náboženstvo nás učí, že nie fyzickou silou je človek veľký, ale veľký je ten, kto je vyrovnaný, mierumilovný a dokáže ovládať svoje pocity." Prorok Mohamed povedal: "Nie je silný ten, kto premôže iných, ale ten, kto dokáže ovládnuť svoj hnev."
(Prečo sa potom tí dnešní moslimovia oháňajú koránom - že im prikazuje zabíjať, klamať a vôbec páchať zlo??!!)

17.10.2019

Dve mince nádeje Dve mince nádeje Jana Pronská

Výborná, ako všetky od p. Pronskej.
A jeden citát:
"Niekedy robíme veci, ktoré neskôr ľutujeme, no sú potrebné, aby sme si vedeli vážiť to, čo máme. Náš pozemský život je slzavé údolie, preto musíme byť vďační za každý úsmev a chvíle naplnené šťastím. "

17.10.2019

Dovolenka s Arabom Dovolenka s Arabom Ester Anaswah (p)

Podľa anotácie som čakala napínavejší príbeh.

09.10.2019

Za zdmi paláce Za zdmi paláce Cay Garcia

Knižka sa mi vcelku páčila, prečítala som ju za jeden deň. Žiť by som tam teda nechcela...vadila by tá arogancia princeznej, ktorá sa cíti byť niečo viac ako obyčajný človek; len preto, že sa náhodou narodila v bohatej rodine :-(
Napadlo ma pri nej, koľko miliónov ľudí trpí hladom, a v SA sa všetkým plytvá!

23.07.2019

Imámova dcera Imámova dcera Hannah Shah

Tento román potvrdzuje to, že islam ako náboženstvo sa "zasekol" niekde v stredoveku, ale hlavne - najhoršie zlo predstavujú tí "svätí" muži, imámovia, ktorí myšlienky koránu prekrúcajú a demagogicky vykladajú a tým vlastne fanatizujú tých nevedomých. A navyše sú vypočítaví, zneužívajú systém!
"Naše rodina žila z darů mešitě a štědrosti britských daňových poplatníku. Táta dostával podporu v nezaměstnanosti a podporu na bydlení.Každý aspekt života mého otce hradila britská vláda. A přesto to byla tatáž vláda, kterou tak nenáviděl a snažil se dosáhnout toho, aby ji stejně tak nenáviděly jeho děti."
(nepochopiteľné - otec drsne týra a znásilňuje vlastnú dcéru, to je v poriadku, ale keď sa dcéra po rokoch vzoprie, odstúpi od islámu, je prvoradá tzv. rodinná česť, celá komunita ju prenasleduje a neváha zabiť...)
"Četla jsem kapitolu o tom, jak by se měli muslimové chovat k ženám. Píše se zde, že příslušníci obojího pohlaví by se měli oblékat skromně, a že ženy by se měly opatrovat a ctít. Píše se zde síce, že muž má právo ženu fyzicky potrestat, pokud se špatně chová, ale zato jsem se nedočetla nic o tom, že by ženy měly chodit zahalené závojem od hlavy po paty nebo že by si měly zakrývat vlasy a obličej."

29.04.2019

V okovách nenávisti V okovách nenávisti Mária Hamzová

Pri čítaní knihy som stále premýšľala, či je naozaj možné niekoho tak veľmi nenávidieť!? A či niekto, kto má "konexie", môže beztrestne týrať druhého... :-(
A ako je vôbec možné, že takýto "rodič" dostane dieťa do opatery? Nebolo mi jasné, prečo vlastne Drahoš tak veľmi nenávidel Timeu (vzali sa, napriek tomu, že ju vôbec nemiloval?!) a tiež Natália Olivera...?

04.03.2019 5 z 5

Případ blondýny s monoklem Případ blondýny s monoklem Erle Stanley Gardner

"Advokát se nesmí moc nafukovat. Pořád si musí pamatovat, že je kolečkem ve stroji, který má zajišťovať spravedlnost. Když dojde na to, kde je spravedlnost a kde bezpráví, neexistují měřítka, jestli je někdo velký či malý. Nespravedlnost je zlořád společnosti."
Perry Mason - ideálny právnik, pre ktorého je spravodlivosť na prvom mieste...kiežby takí boli aj v reále!

28.01.2019 5 z 5

Byl to jen románek Byl to jen románek Patricia Vandenberg

"Nikdo neví, jak zde bude dlouho. Proto musíme být vděční za každý den, který můžeme spolu prožít."

05.12.2018

Ještě jedna šance pro Manuelu Ještě jedna šance pro Manuelu Patricia Vandenberg

"L´homme est né libre, et partout il est dans les fers / Človek sa narodí slobodný, a predsa je spútaný."

05.12.2018

Případ rozespalé ženy / Okresní prokurátor kácí les Případ rozespalé ženy / Okresní prokurátor kácí les Erle Stanley Gardner

Ešte raz ku knihe - niekoľko citátov:
"Kdyby ste byl trochu chytřejší..."
"Já vím, mohl bych být guvernérem. Byl by ste překvapen, kdybyste věděl, kolikrát jsem to už slyšel. Nechci být chytřejší. Radši budu čestný." (kiežby tak uvažovali naši politici!)
"Nerozhoduje, jak se dostaneš dovnitř, ale co si odneseš ven."
"Člověk si nemůže dělat, co se mu zachce. Vždycky musí dělat to, co nechce. Je to prostě tak, že když děláte jen to, co chcete, nikam to nevede. Musíte dělat to, co po vás život chce, a nějak se stane, že potom všechno jde tou správnou cestou."

05.12.2018 5 z 5

Diablova zajatkyňa Diablova zajatkyňa Jana Pronská

Tak, ako som nemala rada dejepis v škole, tak o to radšej si prečítam historické romance. Dozviem sa z nich niečo zaujímavé z našich dejín...
Z tejto niekoľko citátov:
"Faloš a zrada sa veľmi často skrývajú za vzletné slová, sú sladké a ľúbivé, plné vznešených ideálov. Sú presne tým, čo chceš počuť."
"Nikdy nerob unáhlené súdy, kým sa na vlastné oči nepresvedčíš, kde je pravda."
"Prečo je na svete toľko zloby, toľko nenávisti, toľko bezbrehej túžby po pomste!"
"Raz za čas sa zázraky dejú, ak človek nestratí vieru, ak sa nevzdá a bojuje do posledného dychu."

18.10.2018 5 z 5

Blázni umírají v pátek Blázni umírají v pátek A. A. Fair (p)

Donald Lam a Berta Cool = super ;-)

26.05.2018 5 z 5

Třikrát neodolatelný detektiv Lam Třikrát neodolatelný detektiv Lam Erle Stanley Gardner

Súhlasím...s hodnotením encyklopedie :-) konkrétne túto som v priebehu polroka prečítala už po druhýkrát.

17.05.2018 5 z 5