mirec88

Den TrifidůDen TrifidůJ. Wyndham (pseudonym)

Skvelé sci-fi s veľmi rýchlym a odsýpajúcim dejom. Pecka.

06.03.2020

GaštankoGaštankoSøren Sveistrup

Úplne ma pohltil tento krimi thriller a to čo sa tam dialo a spôsob akým je kniha napísaná je neskutočný. Je to jedna z najlepších krimi kníh aké som za posledné obdobie čítal a ten koniec a kto je vlastne vrah by som si ani vo sne nepredstavil. Rozhodne odporúčam, ale nie je to pre slabé nervy. Je tam dosť veľa krutých a krvavých scén. Ale je to pecka.

31.08.2020

SpasitelSpasitelAndy Weir

Toto bola proste pecka. Také dobré sci-fi som už dlho nečítal a bolo to jednoducho bombastické dobrodružstvo o záchrane sveta, ktoré mi dalo veľmi veľa a má pár úžasných myšlienok, ktoré nemôžem napísať, lebo by som spoileroval a to nechcem. Celý príbeh je prosto skvelý a po príchode nečakaného spojenca začne ešte iný úžasný príbeh gradovať. Každopádne odporúčam každému. Krásna kniha.

ŽiarenieŽiarenieStephen King

Tak toto bola bomba. Jednoznačne odporúčam jeden z najlepších hororov aké som kedy čítal, zároveň jedna z najlepších, ktoré som čítal od Kinga. Už film bol skvelý, nervydrásajúci, znepokojujúci a samozrejme kniha je niekde inde, je tam aj dosť pozmenený dej, keďže som film videl ako prvý, tak sa neubránim porovnaniu, hoci viem, že kniha bola napísaná skôr. Veľmi dobre vykreslená psychika tak ako aj Wendy, Dannyho ako aj Jacka a nepustí vás ani dej, ani mysteriózna linka, ako aj samotné Zlo, ktoré ovyplyvňuje Peknú vyhliadku. Hoci má kniha 670 strán, nenudil som sa ani sekundu a úplne si ma získala. Hororové momenty jednoznačne strašidelné a samotný pojem "žiarenie", prípadne podľa filmu "osvietenie" je skvelo vyobrazené v knihe, ešte lepšie ako vo filme. Jednoznačne túto knihu odporúčam.

Temná hmotaTemná hmotaBlake Crouch

Sci-fi thriller, ktorý ma zaujal svojou hlavnou témou mnohovesmíru, paralelných vesmírov a k tomu skvelé napätie a výborné vysvetlenie danej problematiky pre laickú verejnosť. Úplne si ma táto kniha získala. Jednoznačne odporúčam.

25.05.2020

Hra o trónyHra o trónyGeorge R. R. Martin

Fantasy. Žáner, ktorý v knihách veľmi nevyhľadávam, ale povedal som si, keď som bol v knižnici, že predtým ako budem pozerať seriál, tak by bolo dobré prečítať si knihu. A oplatilo sa. Od prvých strán ma to zaujalo až po úžasný záver, kde sa preplietali osudy rôznych rodov, lady, serov, kráľov, trpaslíkov, princov, septov a bolo to neskutočne čtivé a hoci tam bolo veľmi veľa postáv, tak som sa v tom nestrácal. Veľmi dobre napísané so zmyslom pre detail a hoci tam bolo fakt dosť brutality, krvi a odseknutých častí tela, tak to bola paráda. Odporúčam každému milovníkovi fantasy a dobrých kníh.

21.06.2021

DraculaDraculaBram Stoker

Klasika. Dobre sa to čítalo, objavilo sa dosť znepokojivých scén aj pocity strachu a som rád, že vydavateľstvo Europa vydalo tento skvost v kompletnej neskrátenej podobe. Oproti tomu starému prekladu je to úplne iný zážitok. Toto je povinná jazda pre všetkých fanúšikov dobrých kníh a klasických príbehov. Upírske horory sú jeden z mála typov hororov, ktoré čítam a bavia ma.

Zlodej tetovaníZlodej tetovaníAlison Belsham

Vidím, že po Arlidgeovi je tu ďalší skvelý britský autor krimi thrillerov. Vlastne autorka. Zaujalo ma to od začiatku do konca, bolo to hnusne brutálne (v dobrom zmysle slova) a tie myšlienkové pochody toho netvora boli niekedy fakt nepríjemné. Dobre vykreslená atmosféra a prostredie tatérov mi umožnili priblížiť mi mne neznámy svet, keďže ja tetovanie nemám ani nikdy nechcem a nebudem mať. Ale bola to zaujímavá sonda. Chémia medzi Marni a Francisom bola perfektne vykreslená a záver ma neprekvapil, lebo som si dobre tipol kto je vrah. Kniha bola čtivá, behom 4 dni som ju prečítal a veľmi sa mi páčila. Jednoznačne plný počet, ale neodporúčam slabším jedincom.

06.10.2021

Zločin a trestZločin a trestFjodor Michajlovič Dostojevskij

Tak toto je úžasná psychologická kniha, ku ktorej som sa vrátil už druhýkrát. A ja málo kníh veru čítam viac ako raz. Skvelo vystavaný príbeh, ktorý je úžasnou štúdiou ľudskej duše a má čo povedať aj modernému človeku. Jednoznačne klasika, ktorej žiadne filmové spracovanie nesiaha ani po päty.

11.03.2020

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizolStoročný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizolJonas Jonasson

Vynikajúca oddychovka a jeden z najvtipnejších románov aké som kedy čítal. Smial som sa fakt nahlas :-) neskutočne mi sadol tento román a zmysel pre tento typ humoru.

26.05.2020

Žena v klietkeŽena v klietkeJussi Adler-Olsen

Žena v klietke je thriller po ktorom vám asi neostane všetko jedno. To čo si vytrpela spomínaná žena je neskutočné, otrasné a šokujúce. Napriek tomu, že som ako prvý videl film, tak sa mi kniha tiež veľmi páčila, hoci niektoré pasáže boli nudnejšie. Preto nemôžem dať plný počet. Ale otriaslo to mnou poriadne. Je to len pre silné povahy.

02.10.2020

ZabijáciZabijáciJussi Adler-Olsen

Zabijaci sú kvalitnou detektívkou, riadne drsnou a neskutočne naturalistickou. Tie drsné opisy boli niekedy až na hrane, koniec ma prekvapil, nečakal som ho, myslel som, že vraždili všetci z partie, ale ako to bolo naozaj, som nečakal. Silný príbeh. Nebyť občasnej nudy by som dal 5 hviezdičiek. Potešili podrobné opisy vyšetrovania, to ma baví.

28.09.2021

Čas smrtiČas smrtiAndreas Gruber

Tak toto bol kriminálny thriller ako hrom. Bol drsný, krutý, napínavý, o krv nie je núdza ani o odstrihnuté časti tela... Párkrát som sa fakt že zhnusil. Tak sa má písať správny thriller. Plus keď si zoberiete čo všetko zažil vrah, tak vám ho príde aj ľúto. Navyše chémia medzi hlavnou vyšetrovateľskou dvojicou je výborne vykreslená a Martin S. Sneijder je teda riadne číslo :-) no povedzte, stretli ste sa s nejakým vyšetrovateľom, ktorý fajčí trávu a ešte aj v pracovnej dobe? Fakt skvelé. A Sabine tiež skvelo prepracovaná. Odporúčame fanúšikom dobrých drsných thrillerov, ale neodporúčam ľuďom so slabšou psychikou a takým, ktorým vadia brutálne scény. Inak 5 hviezdičiek ako vyšitých

Stratené dievčaStratené dievčaGillian Flynn

Tak potom ako som videl pred pár rokmi film, ktorý som si už pamätal len matne, som si konečne prečítal knihu. A bola perfektná. Výborné psychologické zobrazenie obidvoch hlavných postáv, ich myslí, pohnútok a skutkov. Amy bola pekná sviňa za to čo si všetko vymyslela na manžela. Áno, aj on urobil zopár chýb, nechcem spoilerovať, ale to čo sa mu prihodilo, si isto nezaslúžil. Veľmi sa mi páčila táto kniha. Odporúčam.

07.01.2021

NetopýrNetopýrJo Nesbø

Prvá kniha od Nesba ma naučila mať rád severské krimi, hoci sa to neodohrávalo celé v Nórsku, ale myslím štýl písania. Už prvotina sa mi páčila a ďalšie boli už len lepšie.

11.03.2020

IzolovanýIzolovanýSebastian Fitzek

Tak to bol nářez. Thriller ako hrom, pri ktorom mi nebolo všetko jedno. Dosť brutálne hlavne čo sa týka opisov pitiev a znásilnenia. Fitzek opäť nesklamal. Tentokrát aj v spolupráci s Tsokosom. A na konci je všetko úplne inak ako ste si mysleli. Výborná kniha, vrelo odporúčam, ale pre toho kto nemá rád hnusné scény veru nie.

31.10.2020

SmršťSmršťJozef Karika

Nerozumiem veľmi tunajším slabším hodnoteniam. Mne sa Smršť veľmi páčila a nemám dôvod dať slabé hodnotenie. Od Kariku som čítal už 3 knihy a všetky sa mi páčili. Zatiaľ nie mafiánske, zatiaľ len horory, ale všetky si ma získali. Síce som ostatné čítal pred mojím pôsobením na DK.cz, ale viem, že boli super. Ale aby som sa vrátil ku Smršti. Kniha si ma získala svojou atmosférou, chémiou medzi hlavnými hrdinami nečakanými zvratmi, úmrtiami a od kľudného začiatku po desivý záver bola celá proste super. A pri tej desivej starene som mal zimomriavky. Skvelá kniha a odporúčam.

03.07.2021

Stopárov sprievodca galaxiouStopárov sprievodca galaxiouDouglas Adams

Kultové. Úžasné. Nepredstaviteľné. Veľmi vtipné, absurdné vtipné. To sú prívlastky, ktorými sa pýši táto 5-dielna trilógia. Veľmi sa na ňu teším a musím povedať, že už prvý diel má veľmi zaujal. Čakal som síce od toho viac, že sa budem rehliť ako blázon na každej strane a hoci som sa smial, čakal som viac vtipu. Na to som sa totižto tešil najviac a čakal som niečo ako Červený trpaslík. Predsa len zničenie Zeme a následky, pár ľudí čo cestuje vesmírom, je to dosť podobné. Ale Bohužiaľ som bol trocha sklamaný. Červený trpaslík má zaujal viac. Preto nedávam plný počet. No uvidíme čo bude v ďalších dieloch, každopádne sa na ne veľmi teším.

10.11.2020

Balada o hadoch a vtáčatkáchBalada o hadoch a vtáčatkáchSuzanne Collins

Tak nedočítané knihy sa nemajú hodnotiť však? No, ale keby som ju mal hodnotiť, tak dám odpad. Povedzme si históriu čítania tejto knihy. Čítal som ju od 29.10. až do 17.12., kedy som ju vrátil do knižnice a prečítal som presne 467 strán. Booooože, to bola taká nuda. Po celý čas! Nebola tam ani štipka zaujímavých vecí. Oproti Hrám o život ide o neskutočný kvalitatívny posun dole a príde mi to akokeby to písal úplne iný človek. Keby som si čítanie nedelil čítaním komiksov, ktoré boli oveľa lepšie, tak by som čítanie vzdal asi oveľa skôr. Vždy po komikse som tomu dal šancu. A neúspešne. Proste na to ako som sa neskutočne tešil na prequel mojich obľúbených Hier o život, ma to neskutočne ale ozaj neskutočne sklamalo. A to som si to plánoval kúpiť, že to budem mať v knihotéke. Chvalabohu, že som to tak neurobil. Neodporúčam, celkom sa divím tým vysokým hodnoteniam, ale za mňa nuda, šeď, odpad a nikdy viac. Hry o život si prečítam rád, ale toto nie. Sorry.

19.12.2021

Rudá volavkaRudá volavkaJason Matthews

Toto je špionážny thriller ako má byť. Skvelo prepracované postavy, ktoré budete úprimne milovať a protipóly úprimne nenávidieť. Plus všetky akčné scény mali opodstatnenie a samotný záver je len čerešničkou na torte. A vzťah Dominiky a Nata ako sa menil, vyvíjal a skončil, no proste paráda. Knihu som si naplno užili a teším sa na film.

28.03.2021

DivergenciaDivergenciaVeronica Roth

Príjemne rýchlo odsýpajúce dystopické sci-fi, ktoré je síce primárne určené mladším čitateľom, ale to neznamená, že sa aj ja nemôžem dostať do mladších rokov, nie? Pekné vyobrazenie prostredia, jednotlivých frakcií, simulácií, adaptácie nováčikov pre Neohrozenosť. Film má asi 100% vecí, čo v knihe, čomu sa ale nečudujem, keďže scenár písala samotná Veronica Roth, ale tu sa mi viac páčil sa mi vzťah Tris a Štyri oveľa lepšie vykreslený ako vo filme. Som spokojný a odporúčam.

19.05.2021

(Ne)normální(Ne)normálníGwendolyn Willow Wilson

Nečakal som, že ma tento príbeh tak zaujme. Ale zaujal. Bol skvelo napísaný so všetkými výhodami ale aj problémami, ktoré môže mať dievča, ktoré náhodne dostane superschopnosti. Páčilo sa mi to, že sa jedná o moslimské dievča, ktoré aj hľadá samu seba a svoje miesto v spoločnosti. Okrem superhrdinskej časti totiž musí hrať vzornú dcéru, ktorá má byť doma načas a často dostáva zaracha. Pekne napísané a nakreslené. Príjemná nenáročná jednohubka. A teším sa na pokračovanie.

17.09.2021

NadaceNadaceIsaac Asimov

Hm. Mierne sklamanie. Čakal som od toho nepredstaviteľnú pecku, ktorá mi nedá dýchať a donúti ma to hltať jednu stránku za druhou, ale opak je pravdou. Čítal som to kľudne bez vzrušenia a bez nejakých extatických stavov. Bolo to dobré, nadpriemerné, ale sem-tam nuda a to skákanie v čase som nepobral spočiatku. Ale fajn. Teším sa na ďalšie diely.

13.10.2021

PlášťPlášťJ. Hill (pseudonym)

Sila. Joe Hill vie ako má napísať správne brutálny, krutý a nervydrásajúci thriller. Páčili sa mi všetky 3 časti Plášť 1969, Plášť a poviedka Plášť. Neskutočne silné a o tom ako hnusne, kruto a nesympaticky vykreslil Joe Hill hlavnú postavu ešte budem dlho rozmýšľať. Vynikajúci komiks, až sa čudujem slabým hodnoteniam. A ten koniec stojí za to, presne tak sa to malo a inak sa podľa mňa ani nemohlo skončiť. Odporúčam milovníkom thrillerov a temných príbehov.

01.11.2021

Temnými hvozdyTemnými hvozdyEmily Carroll

Tak toto bola pecka ako hrom. Tak ako veľmi nevyhľadávam horory v knižkách a filmoch, tak sa mi páčia o to viac v komiksoch. A toto bola pecka. Mrazivé, atmosférické a fakt som sa bál. Páči sa mi, že žiadna poviedka nemá ukončený koniec, ale necháva priestor čitateľovi na vlastnú fantáziu, čo bude ďalej. Určite odporúčam.

24.01.2021

Ostré předmětyOstré předmětyGillian Flynn

Zaujímavý psychologický thriller, pričom pri jeho čítaní vám nebude všetko jedno. Napätie stúpa a keď už si myslíte, že všetko je vyriešené, príde nečakaný záverečný zvrat a ja som koukal s otvorenými ústami. Fakt prekvapivé a nečakané. Prečo potom len 4 hviezdičky? Lebo som sa občas nudil keď ten vzájomný rodinný vzťah bol vykreslený až príliš na veľa stranách. Ale inak klobúk dole.

25.04.2021

Generace pročGenerace pročGwendolyn Willow Wilson

Ešte lepšie ako prvý diel. Prečítal som tento komiks cestou do Košíc v autobuse a vo vlaku a bola to veru veľmi príjemná, zábavná, akčná jazda. Tu už sa príbeh Kamaly naplno rozvinul, páčili sa mi všetky 4 linky (Wolverine, Lockjaw, Vynálezca a matrixovská zápletka). Skvelé. Plných 5 hviezd. A ako bonus, tento komiks má posolstvo, že všetci pokiaľ máme priateľov, hoci sme superhrdinami, nikdy nie sme sami a je potrebné pracovať v tíme. A samozrejme Ms. Marvel má dušu a najviac sa mi páčila myšlienka, že keď je superhrdinkou, či musí ubližovať druhým. Žiaľ musí... Ako povedal Wolverine, niekde tá bolesť musí vyjsť.

17.09.2021

Krajina půlnočních stínůKrajina půlnočních stínůJoseph Michael Straczynski

Úžasné niečo. Jeden z najlepších komiksov aké som kedy čítal. Nádherný, smutný, hlboký, filozofický príbeh, pri ktorom vám nebude všetko jedno. Príbeh Davida a Laurel je neskutočne dobre napísaný, J.Michael Straczynski je úžasný scenárista a tento príbeh, ktorý vychádza z jeho vlastnej skúsenosti má fakt dušu. A práve o to v komikse ide. Znovunájdenie svojej duše a to, že dôležité je to, aby stále bol niekto kto vás má rád, alebo minimálne myslí na vás. A nádej musí mať človek vždy. Ďakujem Comics Centrum za znovuvydanie a tentokrát aj kolosálne vydanie tohto vynikajúceho príbehu. Skvost v mojej knihotéke.

23.10.2021

Soudce Dredd: Sebrané soudní spisy 01 - Prokletá zeměSoudce Dredd: Sebrané soudní spisy 01 - Prokletá zeměPat Mills

Sudca Dredd - nekompromisný, tvrdý, často krutý, ale zároveň spravodlivý, so srdcom na správnom mieste a veľký sympaťák. Výborný komiks behom 3 dní som ho prečítal a tak ako prvá časť Prokletá země, tak aj druhá časť Den, kdy zemřel zákon boli perfektné. Krátke kapitoly nútili čítať ďalej a ďalej a hoci je to retro, ale nie je tam zbytočne veľa textu. Vidno, že to je britský a nie americký komiks. Veľmi sa teším na ďalšie diely. Jednoznačne 5 hviezdičiek a odporúčam.

19.12.2021

Bez kůžeBez kůžeMads Peder Nordbo

Vynikajúca drsná a pochmúrna detektívka z prostredia drsného Grónska, kde sa po odporné vraždy, kde sa vyberajú vnútornosti a sťahuje sa z kože ako na bežiacom páse, nechodí ďaleko. Napínavý koniec, odhalenie vraha a prekvapivé twisty na konci ešte viac ma zaujali aj rôzne "rodinné" vzťahy. Na rad Bohužiaľ príde aj zneužívanie detí, čo je smutná, ale pravdivá téma. Odporúčam tým, čo majú radi kvalitné a drsnejšie krimi a neodporúčam slabším jedincom.