mirec88 mirec88 komentáře u knih

Encyklopedie komiksu v Československu 1945–1989 [1] Encyklopedie komiksu v Československu 1945–1989 [1] Josef Ládek

Tak toto som potreboval prečítať. Krásna publikácia s komiksami, ktoré som ako dieťa v ábecéčku doslova hltal a pri komikse Galaxia som mal z tých pavúkov aj nepríjemné sny. Dozvedel som sa kadečo aj o komiksoch, ktoré som vôbec nepoznal a boli mnohé fakt zaujímavé. Dúfam, že tak ako nakladateľstvo XYZ vydalo Zlatú knihu komiksů Václava Šorela, 2x Vlastislava Tomana a Neprakty a Švandrlíka vydá aj tú od pani Heleny Kholovej. Ten prešľap týkajúci sa finálnej úpravy, kde fakt sú chyby v texte, sa dá prepáčiť. Určite odporúčam všetkým milovníkom komiksu, či už tým, čo sa narodili pred rokom 1989, tak aj tým, čo neskôr.

10.12.2023 5 z 5

Rahan 4 Rahan 4 Roger Lécureux

Rahana 3 som prečítal cestou do práce dnes ráno a Rahana 4 cestou z práce večer. Bol to opäť skvelý, nenáročný, naivný, ale veľmi zábavný počin a jednohubka, ktorá potešila. Viac takýchto komiksov a sem s 5 a 6, pán Vybíral :-)

28.11.2023 5 z 5

Rahan 3 Rahan 3 Roger Lécureux

Nenáročná, ale o to zábavnejšia jednohubka, ktorá bola priamočiara, akčná a mnohokrát aj napínavá. Páčilo sa mi to a môžem to odporučiť každému. Konečne som si dal pauzu od amerických komiksov a vyskúšal niečo francúzske.

28.11.2023 5 z 5

Když teče krev Když teče krev Stephen King

Tvárim sa, že poviedka Chuckov život nikdy nevznikla a tak som čítal výbornú Kingovu zbierku poviedok, ktorá má všetko to dobré, čo King vie preniesť zo svojej bohatej fantázie na čitateľa - výborné zápletky, skvelé závery a pocity strachu pri čítaní. Jednoznačne odporúčam. Komentáre k jednotlivým poviedkam pri jednotlivých poviedkach.

27.11.2023 5 z 5

Zberateľ očí Zberateľ očí Sebastian Fitzek

Fitzek opäť nesklamal. Od netradičného číslovania strán a kapitol od poslednej po prvú, čo mi pripomenulo mangu, cez príbeh plný nervydrásajúceho napätia cez neodmysliteľné zvraty až po skvelý záver - proste má aj Zberateľ očí všetko, čo má správna fitzekovka mať. Páčilo sa mi zakomponovanie slepej ženy ako dôležitej súčasti príbehu a veľké plus dávam aj pre búrenie mýtov, ktoré kolujú o slepých ľuďoch. A aj ten nadprirodzený prvok mi tu sedel. S radosťou odporúčam :-)

15.11.2023 5 z 5

Tulák (sběratelská varianta) Tulák (sběratelská varianta) Iván Brandon

Pravdupovediac na základe očakávaní som čakal oveľa viac. Áno, príbeh je niečo, kde som mal na záver otvorené ústa od úžasu, kresba je úžasná a hoci je to digitál, tak pripomína maľbu, jednotlivé obálky sú famózne, ale čakal som od toho, že budem o tom rozmýšľať, že mi to nedá spať a čakal som ktovieaký bombastický komiks, ale o také boom sa nejednalo. Preto "len" 4*, hoci som bol pevne presvedčený, že tomu naparím plný počet. Nevadí, prečítané, zaujímavé, netradičné a prekvapivé. Ale nič to vo mne nezanechalo, po čom by som si povedal, že je to jeden z najlepších komiksov, aké som kedy čítal.

14.11.2023 4 z 5

Žít a nechat zemřít Žít a nechat zemřít Ian Fleming

Casino Royale bolo lepšie. Nebolo také ukecané, malo väčší drive a oveľa viac napätia. Na druhej strane Žít a nechat zemřít malo lepšiu kresbu, lepšiu bondgirl a horšieho a nebezpečnejšieho záporáka. Čo teda prispelo k tomu, že dávam o hviezdičku menej? Hlavne tá ukecanosť. Občas som sa fakt nudil a film sa mi páčil oveľa viac. A bolo toho veľmi veľa v tomto komikse. Nepáčilo sa mi ani to, že tu bolo veľa nahoty. Tak preto jedna * dole. Inak to bolo fajn.

09.11.2023 4 z 5

Casino Royale Casino Royale Ian Fleming

Veľmi dobrý komiks, ktorý nie je taký násilný ako séria s Jamesom Bondom Vargr, Fantom, Hammerhead. Neskutočne napínavý kartový súboj aký som ešte nevidel, nečítal. Bol tak dobre napísaný a vykreslený, že tam budete normálne cítiť napätie. A to záverečné rozuzlenie, klobúk dole. Páčila sa mi aj špecifická kresba, ktorá asi nesadne každému, ale mne veľmi. S kľudným svedomím tohto Bonda odporučím každému.

06.11.2023 5 z 5

Batman: Země jedna Batman: Země jedna Geoff Johns

Zaujímavý komiks. Počiatky Batmana inak a to veru razantne inak - veľa vecí je pozmenených, Alfréd tu nie je len obyčajný sluha, ale podobne ako v seriáli Pennyworth, sa tu hlási k slovu jeho vojenská minulosť a aj k vražde rodičov Brucea dôjde trochu inak. Okrem toho je tu vynikajúca kresba, ktorá je dychvyrážajúca a veľmi vzhľadná. Je tam ešte viac vecí iných, ale nechcem spoilerovať. Na 5 to nie je, ale solídne 4* si to zaslúži.

05.11.2023 4 z 5

Batman: Kameňák a další příběhy Batman: Kameňák a další příběhy Alan Moore

Joker. Úhlavný nepriateľ Batmana, ktorý sa dá nazvať všelijako, len nie normálny. Je to čistý psychopat a to, čo tu s ním prevádzajú Alan Moore a Ed Brubaker je teda veru riadna šou. Oba príbehy sú silné, krátke, úderné so skvelou pointou, ktorú nebudem spoilerovať. Páčila sa mi myšlienka, že nenávisť Batmana a Jokera je taká veľká, že raz buď jeden zabije druhého, alebo sa zabijú navzájom. Klenot medzi komiksami.

04.11.2023 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Niečo neskutočné. Silný a smutný zážitok. Alena Mornštajnová mi touto knihou vyrazila dych. Neskutočne drsné a realisticky opísané hrôzy koncentračných táborov si ma úplne získali o to viac, že to vychádza zo skutočných udalostí. Odporúčam len silným povahám a určite to nečítajte (alebo nepočúvajte ako ja) v období depresie alebo keď máte zlú náladu, lebo vám to nepridá. Je to fakt obrovsky hodnotné. Bol som veľmi smutný na konci.

03.11.2023 5 z 5

Nejtemnější noc Nejtemnější noc Geoff Johns

V podstate je to non-stop akcia, aká je pri eventoch potreba, ale kto zomrel, zomrie, ožije, zmŕtvychvstane a podobné peripetičky sú veľmi zaujímavé a áno aj veľmi emotívne. Príbeh si ma získal aj použitie niektorých záporných postáv na stranu dobra, aj keď tak uvažujeme... smrť je zlá pre všetkých, tak je logické, že proti nej budú bojovať aj záporne postavy. Kresba bola niečo neskutočné. Jedna z najkrajších ak nie najkrajšia v superhrdinskom komikse. Tie dvojstránky, panely, hra s "kamerou" a správne nakreslené emotívne okamihy boli fakt bombové. Škoda, že tu Crew nedali, ako som to už občas videl, zloženú 4-stránku, ktorá sa v jednom okamihu priam žiada. Ivan Reis sa tu fakt vyšvihol medzi hviezdy. Dúfam, že Crew raz vydá aj pokračovanie Najjasnejší deň. Odporúčam.

30.10.2023 5 z 5

Spriaznené duše Spriaznené duše John Marrs

Tak pevne verím, že to čo je v tejto knihe sa nikdy nestane realitou a vždy si budeme svojich partnerov hľadať len na základe vzájomných sympatií a tak, že sa budeme páčiť jeden druhému. K deju - získalo si ma všetkých 5 príbehov, najviac ale vzťah policajtky a sériového vraha, čo je na prvý pohľad nereálne spojenie, ale v tejto knihe je možné všetko. Zvraty, prekvapenia a závery jednotlivých príbehov, ktoré sú niektoré šťastné, niektoré nie, si ma úplne získali. Aj postavy boli veľmi sympaticky napísané. Odporúčam.

22.10.2023 5 z 5

Tvář vody Tvář vody Guillermo del Toro

Veľmi milo ma prekvapila táto audiokniha, ktorá ma zaujala okrem skvelého príbehu aj vynikajúcim prednesom Jitky Ježkovej a Pavla Soukupa. To tomuto dielu vyslúžilo 5. hviezdičku. Keďže je to novelizácia filmu, ktorý sa mi veľmi páčil, tak som nečakal, že niečo nové sa tu dozviem. Napriek tomu (alebo práve preto) to pre mňa bol osviežujúci, hlboký a netradične oproti filmu poňatý príbeh, ktorý bol fakt krásny. Záver musí rozplakať aj najväčšieho cynika a Gullermo del Toro vie skvelo hrať na city. Klobúk dole pred týmto dielom.

11.10.2023 5 z 5

Deň, keď si zmizol Deň, keď si zmizol John Marrs

Prvé 3/4 príbehu to nie je thriller, ale vynikajúca psychologická dráma, ktorá ma neskutočne zaujala a so zatajeným dychom som sledoval ako sa postupne odhaľujú čriepky minulosti a nenudil som sa ani sekundu. Po obrovskom odhalení, prečo vlastne Simon od Catherine odišiel sa začne ten správny psychologický thriller, kedy jednotlivé tajomstvá, dohady a pravdy vyplávajú na povrch a je to veru riadne napínavé. Určite odporúčam každému milovníkovi napätia a výborných príbehov. A ten záver, no tak to nemám slov. Určite je to veľmi výnimočná kniha.

01.10.2023 5 z 5

Přístav Země / Zatmění Přístav Země / Zatmění Zack Kaplan

Naprostá bomba. Prvý komiks, ktorým vydavateľstvo Mighty Boys uzrelo svetlo sveta sa vydaril nadmieru úspešne. Najprv k technickým záležitostiam. Komiks má úctyhodných 848 strán, čo pripomína kolosálne knihy od Comics Centra, ale nie je v kolosálnom formáte, čo značne uľahčuje manipuláciu s ním ako aj miesto, kde sa dá komiks čítať. K tomu kvalitná väzba, ktorá pevne drží, voňavý papier a neodmysliteľná záložka. Po tejto stránke sa komiks vydaril na výbornú.

A teraz k obsahu:

Přístav Země: tomuto kúsku sa po dejovej stránke nedá vytknúť takmer nič. Príbeh, kde mimozemšťania neprídu ani nás zničiť, ani nás zachrániť,
ale jednoducho kvôli obchodu, ktorému podriaďujú všetko bola pecka. Od rozhovorov, ktoré vedie fešná moderátorka v TV tiahnuc sa celým komiksom až po samotnú zápletka až po kresbu, ktorá bola fakt super, taká špinavá, drsná a nejednoznačná ako aj úmysly mimozemšťanov. Jediné, čo ma sklamalo bol príliš otvorený záver. Bolo tam veľmi veľa nezodpovedaných otázok a ja sa len modlím, aby Zack Kaplan prišiel niekedy s pokračovaním.

Zatmění: tak toto už malo našťastie uzatvorený koniec a ten svet, kde nikto nemôže bez skafandra vyjsť na slnečné svetlo, lebo by ho slnko uškvarilo zaživa bol veru perfektne vykreslený. Kresba bola úžasná, hororová, kde pri viacerých scénach mi nebolo dvakrát príjemne. Áno, tušíte správne, bolo to pri scénach, keď boli ľudia spálení a tie boli fakt strašné. Klobúk dole pred kresbou. A po príbehovej stránke to bolo taktiež vynikajúce, psychologicky veľmi dobre vykreslené postavy, ktoré sa dajú všelijako nazvať, len nie čiernobiele. Fakt pecka.

Bonusy: tak tu som sa rozplýval. Také množstvo bonusov, ktoré je tu sa len tak nevidí. K Přístavu Země ich síce bolo menej, ale k Zatmění cca 120 strán, čo je fakt úctyhodný počet. A sú plnohodnotné textové, takže fakt super.

Celkové hodnotenie: naprostá bomba, ktorá by nemala chýbať v žiadnej knihotéke milovníka komiksov ani sci-fi. Odporúčam každému!

25.09.2023 5 z 5

Má sestra je sériový vrah Má sestra je sériový vrah Oyinkan Braithwaite

Zaujímavý, netradičný pohľad na problematiku trocha iného, nie bežného sériového vraha, ktorému dokonca držíte palce. Zároveň je to dobrá sonda do inej kultúry. No nič extra vo mne kniha nezanechala, takže je to čistý priemer. Počúval som to ako audioknihu, ktorú som kúpil na svojich potulkách Prahou v Levných knihách za buď 39 alebo 49 Kč, ale za tie peniaze to stálo zato. Príjemná 4-hodinová novela.

21.09.2023 3 z 5

Neviditelné království Neviditelné království G. Willow Wilson (p)

Veľmi kvalitne napísaný príbeh s hoci mimozemskými, ale o to ľudskejšími postavami. Fakt je to hlboký príbeh o tom aký je špinavý a hnusný svet, či už sa to týka falošného náboženstva alebo prehnitého finančného a obchodného systému. Fakt skvelá alegória na dnešnú dobu. Takzvané kresťanstvo je podporované politikou a obchodom a to nie je dobré. Ale však dlho to nepotrvá. Práve preto by som dal 5 hviezdičiek, ale vzhľadom na lesbický príbeh lásky tu jednu hviezdičku uberám. V tomto sa môj názor nezmení. Hovorte si čo chcete, že som homofób, alebo čo ale ja som bol a vždy budem proti zobrazovaniu homosexuality v umení aj všeobecne.

10.09.2023 4 z 5

Krajina půlnočních stínů Krajina půlnočních stínů Joseph Michael Straczynski

Aj pri treťom prečítaní tohto majstrovského, nadčasového Diela s veľkým D som sa nemohol v závere ubrániť slzám o to viac ma to zasiahlo, že počas čítania tohto komiksu mi zomrela náhle 66-ročná teta a 49-ročná kamarátka. Navyše manželku mám momentálne už vyše dvoch týždňov v nemocnici, tak som väčšinou sám v byte akurát so psíkom a občas príde mama. Fakt veľmi záleží v akej životnej situácii budete tento komiks čítať. Fakt to na mňa zas a znovu zapôsobilo neskutočne. Odporúčam zas a znovu.

22.08.2023 5 z 5

Nikdy se nepřestala usmívat Nikdy se nepřestala usmívat Martin Štefko

Ach. Bomba. Nemám slov na tento thriller. Je to jeden z najzaujímavejších a najsmutnejších thrillerov aké som kedy čítal. Nemôžem l tomu nič viac napísať, lebo by to bol spoiler, ale keď prišlo ku zvratu, tak som ostal 5 minút sedieť bez pohnutia s otvorenými ústami. Tak ma to šokovalo a Martin Štefko napísal jeden z najinteligentnejších thrillerov aké som kedy čítal. Odporúčam každému.

30.07.2023 5 z 5