minirock minirock komentáře u knih

Kočičí host Kočičí host Takaši Hiraide

Knížky o kočkách mám rád stejně jako kočky samotné, proto jsem přijal kočičí téma pro letošní výzvu s radostí. Ani tato mě nezklamala. Je to pěkný příběh o kočičím návštěvníkovi u běžné japonské rodiny s trochu smutným koncem ale nadějí do budoucna. Kdo měl jednou doma kočku, pochopí. My jich měli jednu dobu i sedm, takže chápu moc dobře.

17.04.2024 4 z 5

Kříže u cesty Kříže u cesty Jeffery Deaver

Deaver je autor který rozhodně umí čtenáře vtáhnout do příběhu, je skvělý vypravěč. A ten když si celou knihu myslí že je vše jasné tak na konci přijde zlom a po něm další, takže najednou nevíte nic. Policistka Kathryn je obyčejnská ženská s klady i zápory ovšem taky pěkně tvrdohlavá když si stojí za svým názorem často i přes odpor nadřízených. Vdova, která však jak se zdá o obdivovatele nemá nouzi. A tady bych chtěl upozornit na moment když mě autor opravdu dostal, když se Kathryn probouzí po večírku s rodiči a přáteli a autor popisuje tvora ležícího vedle ní ze kterého se vyklube pes. Svět počítačových her moc neznám a proto mě sonda mezi hráče docela zaujala. Celkově se mi kniha moc líbila a ty čtyři hvězdy jsou za závěr který se mi zdál zbytečně překombinovaný. Ale k autorovi se určitě rád vrátím a ke Kathryn zvlášť.

05.04.2024 4 z 5

Ostrov divokých koní Ostrov divokých koní Eilís Dillon

Dobrodružný příběh dvou kluků z irské vesničky Garavin na ostrově Inishrone kteří se podniknou odvážnou výpravu na tajemný ostrov Divokých koní kde před mnoha lety žili jejich předkové. Naleznou zde stádo koní a jedno hříbě si odvezou s sebou. Tím rozpoutají řetěz událostí kde jim půjde i o život neboť koně jsou kradení a pachatel se obává že by mohl být odhalen. K tomu nakonec s přispěním obou chlapců dojde. Pěkná i když kraťounká knížka spíše pro mladší čtenáře.

27.03.2024 4 z 5

Luk Ernesta Hemingwaye Luk Ernesta Hemingwaye Vladimír Hofbauer

Autor strávil celkem 16 let v Africe zřejmě jako obchodní zástupce některého z bývalých PZO a toto jsou jeho zážitky. Zajímavé povídání o návštěvě diamantového dolu v Botswaně, pramenu Nilu v Ugandě nebo o lovu divokých zvířat s domorodci. Několikrát se ocitl v nebezpečných situacích např. při útoku černé mamby nebo v zajetí pytláků. Na začátku každé kapitoly věnované konkrétní zemi se zmínil o její historii a také o pomoci Československa v době, kdy naše země do Afriky vyvážela velké množství především zbraní, textilu, keramiky, skla a bižuterie. Obsahem nevelký ale na dobu svého vzniku poměrně zajímavý cestopis.

23.03.2024 3 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Chvilkama docela šílené čtení, hlavně co se týče té situace v pracovním táboře. Nepředstavitelné poměry. Ale on ten život normálních lidí tam nebyl v podstatě o nic lepší. Těžko uvěřit že je něco takového vůbec možné. Chtělo to opravdu neskutečnou odvahu otce té dívky se k takovému činu odhodlat. Dívce jsem přál že si bude užívat svobody, no dopadlo to jinak, překvapený jsem ale nebyl, skoro jsem něco podobného čekal. Dobrá kniha ale už bych podobnou snad ani nemusel. Stačilo.

19.03.2024 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Nebylo to špatné ale ty kraťounké kapitoly mi dělaly problémy. Když jsem se začetl, hned byl konec a další kapitolka zase očima někoho jiného. Příběh sice fiktivní ale bylo fajn se dozvědět trošku více o této skutečné a tragické události. Myslím že to nebyla moje poslední knížka od autorky.

10.03.2024 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Kdysi jsem viděl film který se mi docela líbil a tak jsem ze zvědavosti i kvůli čtenářské výzvě sáhnul po této knize i když jsem tušil že asi nebudu cílová skupina. Nemýlil jsem se. Celá kniha mi přišla jako totální chaos vyprávěný třemi ženami z nichž jedna je věčně ožralá, nic si nepamatuje, jezdí vlakem do Londýna a zpět protože předstírá že jezdí do práce a bloumá v jedné ulici od jednoho domu k druhému. Ostatní dvě jsou nudící se paničky, jedna má dítě a druhá se zničehonic ztratí. A její zmizení vyšetřuje ta věčně nalitá ve chvílích kdy je trochu při vědomí. Docela by mě zajímalo co tam celou tu dobu vyšetřoval slavný Scotland Yard. No, přiznávám, vůbec mě to nebavilo.

27.02.2024 2 z 5

Vinnetou Vinnetou Karel May

Tak jsem si po mnoha letech opět přečetl celý první díl Vinnetoua. Nalákalo mě nové vydání všech tří dílů legendární edice KOD se skvostnými ilustracemi Zdeňka Buriana a opravdu jsem si lebedil. Jediné co mě vadilo byl upravený překlad pana Kocourka. Ve srovnání s vydáním z "bílé řady" z roku 1968 ubylo výrazů v angličtině, zřejmě aby se vyšlo vstříc mladším čtenářům. I když ti umí pohříchu anglicky lépe než my starší. A tak mě hodně tahalo za uši mnohokrát opakované oslovení "pane Rattlere" namísto Mr. Rattler a pánové místo zkráceného "gent's". Krásná kniha ke které jsem si ještě pořídil úžasný přebal z Hardnixu. Těším se na další díly.

20.02.2024 5 z 5

Krásná ale strašně smutná kniha. Málo platné, pokud se člověk něčím odlišuje od ostatních, je zaděláno na problém. A pokud jste v Americe na počátku minulého století a máte modrou kůži, jste v problémech až po uši. Naštěstí hlavní hrdinka se se svým údělem vyrovnala po svém, jezdí se svou mulou po kentuckých horách a rozváží chudým a mnohdy i negramotným lidem knihy. Obdivoval jsem tu úžasnou píli a zarputilost Cussy, zároveň i odvahu a touhu jít si za svým snem, ulehčit život sobě i ostatním. Moc sem jí to přál, bohužel doba byla taková jaká byla.

31.01.2024 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Na prvotinu je to opravdu skvělé čtení. Každá kapitola přináší něco nového, odhaluje další střípek z událostí které se staly před mnoha lety kdy byli hlavní hrdinové děti a které se zároveň prolínají se současností kdy jsou už dospělí. Ed, jehož očima se příběh odvíjí je trochu podivínský učitel který se po mnoha letech vrací ve vzpomínkách a na vlastní pěst se snaží objasnit tu podivnou historii kterou jako dítě prožil se svou partou kamarádů. A zjišťuje že máloco je tak jak se zdá, každý z nich má své tajemství kterým se na konečném objasnění vraždy mladé dívky podílí. Ani sám Ed není bez viny. Výborná kniha, moc se mi líbila.

31.01.2024 5 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Námět celkem zajímavý, ale děj zůstává tak nějak napůl cesty. Prvky nadpřirozena ale velmi povrchní. Vysvětlení žádné. Neutěšené prostředí hornického městečka, mizerné dětství, šikana ve škole, nezaměstnanost rodičů, to vše na mě nepůsobilo dobře. A největší problém jsem měl s postavami knihy, které jsou v podstatě všechny svým způsobem ztroskotanci hledající smysl života, někdo v pomstě, někdo v bohatství, jiní přátelství nebo lásku a ti největší zoufalci volí sebevraždu. Takový je bohužel i hlavní hrdina, neustále kouří, chlastá, má dluhy které by rád splatil ale vlastně ani neví jak. Nejsem z knihy zklamaný ale tohle nebyl můj šálek kávy.

05.01.2024 3 z 5

Rahan 3 Rahan 3 Roger Lécureux

Pro mě čirá nostalgie, návrat do dětství. Ale už to není úplně ono jako tehdy, samozřejmě. Přesto jsem spokojen. Jediná připomínka, proč jsou v každé knize jen tři příběhy? Přeci jen těch cca 60 stránek je dost málo.

30.12.2023 5 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Určitě lepší než Upálené. Zajímavý námět ale některé věci zůstaly na půl cesty, nevysvětlené, což mi trochu pokazilo dojem. Přesto se mi kniha líbila a hned začínám od C.J.T. číst další.

30.12.2023 5 z 5

Rahan 2 Rahan 2 Roger Lécureux

Rahan mě baví i když jak jsem tu už několikrát psal, komiksy nevyhledávám. Tohle je ale stejně tak jako knihy K. Maye nostalgie z mládí a proti tomu se nedá nic dělat. Takže znova obdivuju ty nádherné obrázky a nechám se unášet na vlně Rahanových dobrodružství, sice naivních ale pro mě se zvláštním kouzlem dávno prožitého a nyní znovu připomenutého.

26.12.2023 5 z 5

Cesta kolem světa se Zdeňkem Burianem Cesta kolem světa se Zdeňkem Burianem Zdeněk Burian

Co dodat, vše podstatné ke knize napsal již pode mnou Arminus. Snad jen to, že jsem tuto knihu četl několik měsíců, vždy jen pár stránek a kochal se obrázky. To aby mi ta nádhera déle vydržela. Ke každému obrázku je vyčerpávající komentář, některé detaily zvětšené pro lepší ilustraci, teď už jen zbývá se do Slatinic vypravit aby si člověk tu krásu prohlédl in natura. Parádní příspěvek do mé burianovské sbírky.

26.12.2023 5 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Moje první kniha od C.J.Tudor a celkem příjemné překvapení. Do Chapel Croft, zapadlé vsi kdesi v Sussexu, přijíždí mladá farářka Jack se svojí patnáctiletou dcerou Flo. Ihned po jejich příjezdu se začíná rozvíjet příběh navazující na třicet let staré události kdy tu zmizely dvě dívky. Jack i Flo se seznamují s místními obyvateli z nichž někteří mají i svá tajemství která se oběma začínají odhalovat ... . Kniha se mi líbila i když něco se mi zdálo nedotažené nebo málo vysvětlené. Někdy jsem se i ztrácel v množství postav. Proto jen čtyři hvězdy. Ale na autorku si ještě posvítím.

24.12.2023 4 z 5

Temnější než noc Temnější než noc John Lutz

Je to hodně napínavé ale občas i hodně nelogické, hlavně co se toho pátrání, nepátrání tří hlavních detektivů týče. Autorovi se podařilo děj docela hodně zamotat takže jsem se v něm někdy trošku ztrácel ale nakonec vše logicky vyplynulo napovrch. Dobrá detektivka, k Johnu Lutzovi se určitě ještě vrátím.

10.12.2023 5 z 5

Útěk z Onondagy Útěk z Onondagy Jaroslav Moravec

Výborný dobrodružný román českého spisovatele Jaroslava Moravce. Netypický příběh z doby začátku války mezi Brity a Francouzy, kdy se k Irokézům vydávají dva misionáři z církve moravských bratří v doprovodu kováře Patrika aby zde šířili své učení. Po příchodu do Onondagy, místa kde se sešlo pět nejvyšších irokézkých náčelníků se ale marně snaží o slyšení. Patrik se svým indiánským přítelem Maškvou vypátrají, že náčelníci nejsou schopni se sejít a bratry vyslechnout, protože se tajně schází každý večer v "zakázaném domě" a popíjejí kořalku. Nakonec se rozhodne svérázným způsobem bratrům pomoci což ale ne úplně vyjde. Velmi dobře napsaná knížka, kde zaujme zejména indiánská hra s míčem a potom závěrečné obléhání Wilkesovy farmy.

02.12.2023 4 z 5

Osamělé stádo Osamělé stádo Günther Weisenborn

Pro mě průměrná KODovka, jejíž obsah přesně vystihuje anotace a níže Džerkysův komentář. V podstatě není co dodat, útlá knížečka, přečtená za dva dny.

26.11.2023 3 z 5

Ochránci Ochránci John Grisham

Po čase jsem opět sáhl po Grishamovi a utvrdil se v rozhodnutí jeho knihy už nekupovat. A to jich mám přes třicet. Zlatá devadesátá léta kdy napsal svoje nejlepší romány - Firma, Klient, Vyvolávač deště, jsou pryč. Dnes už je to jen stín tehdejšího Grishama. Ochránci nejsou špatná kniha, rozhodně se dají číst ale to strhující napětí které vyzařovalo z jeho ranné tvorby je pryč. Za týden už jsem skoro nevěděl o čem kniha je. A to na takového autora jako je John Grisham není dobře. Ale jak píše pode mnou Ivan F, i já čekám dál.

17.11.2023 4 z 5