Mimir Mimir komentáře u knih

Svatý Tomáš Akvinský Svatý Tomáš Akvinský Gilbert Keith Chesterton

No teda, pre mňa boj na etapy, ktorý niekoľko krát skončil rezignovaným odložením, opätovným túžobným pokukovaním a nakoniec "jakž-tákž" dobojovaním. Varovanie pre "hltačov" biografií hneď v úvode! Toto v žiadnom prípade nie je typická faktografická biografia Tomáša Akvinského. Dlho som premýšľal, ako nazvať toto dielko a myslím, že "úvaha o úvahe o Tomášovi Akvinskom" je celkom presné. Úvaha je to však hutná, originálna, étericky zabiehavá a podnetná. Pre lepšie strávenie tejto "čestertonovky" odporúčam predkrm v podobe ľahkej porcie faktografie z Tomášovho života - napríklad Mircea Eliade (Náboženské predstavy časť III.) alebo Indro Montanelli. Tých zopár faktov, ktoré sa o Tomášovi dozviete Vám veľmi osožne pri čítaní tohto dielka pomôže, pretože sa ukážu ako oporné body a smerníky pri autorovom myšlienkovom košatení, tak náročnom na pozornosť a ducha. Autor je totiž náročný dozorca, ktorý nemilosrdne trestá odklon od textu stratou pointy. Nie raz, prichytil som sa, že blúdim v labyrinte slov bez významu či súvisu, ale uväznil som sa doň sám. Chce to naozaj pokoj a sústredenosť, ak chce čitateľ vychutnávať plným dúžkami.

10.02.2024 4 z 5

Anatomie nemoci Anatomie nemoci Norman Cousins

Cousinsov-á osobná kazuistika v dnešných hekticko turbulentných dňoch plných hnevu, stresu, bezmocnosti a frustrácie opäť ožíva. Napriek veku obsahuje dobou nelimitované zamyslenie psychosomatickej otázky o dopade pozitívnych emócií na kvalitu života, a pri tom si autor všíma úplne "každodenný" postreh: Ak negatívne emócie navodzujú v tele nepriaznivé zmeny, nemohli by emócie pozitívne vyvolávať zmeny prospešné? Zásadná otázka teda znie: je možné, aby láska, nádej, viera, smiech, dôvera a vôľa žiť mali svoju terapeutickú hodnotu? (sú tieto sily terapeutickej hodnoty v tvojom živote prítomné?) V tomto je autor nadčasový a rezonujúci. Obzvlášť práve v období, kedy farmakoterapia drví akúkoľvek konkurenciu v otázke liečby človeka. Tlaku z posledných síl odoláva ešte psychoterapia, ktorá stále bojuje o svoje právo mobilizovať v pacientovi potenciál uzdravenia, ale lekári sú dôkladne vychovávaní samotnými pacientmi k tomu, aby dodržiavali rituál predpisovania liekov. Odporúčanie na komplexnejší (v duchu myšlienky W. Oslera - dobrý lekár lieči chorobu, výborný pacienta) pohľad na problém/chorobu (A nemôže to mať súvis s Vašim psychickým prežívaním?) vníma pacient od múdreho lekára ako znevažovanie vážnosti svojej zdravotnej komplikácie. Tu mi prichádza na myseľ starý dobrý Pasternákov dr. Živago: "Tvoje zdravie nutne utrpí, pokiaľ budeš deň za dňom hovoriť opak toho, čo cítiš, ak sa poddáš tomu, čo sa ti nepáči a budeš sa tešiť z toho, čo ti neprináša nič než nešťastie."

28.01.2024 3 z 5

Jan Palach Jan Palach Jiří Lederer

Smrť mladého študenta histórie Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej, ktorý sa upálil na protest proti potlačovanej slobode 16. januára 1969 vzrušila milióny ľudí, nie len v Československu. A pritom pred jeho smrťou ho takmer nik nepoznal. Usporiadali mu pohreb ako veľkému štátnikovi, aj keď mal len dvadsať rokov. Počas svojho krátkeho života v ničom obzvlášť nevynikal, nepreslávil sa žiadnym literárnym dielom, ani vedeckým objavom, ani športovým výkonom, ani politickou činnosťou, a predsa je slávny. Bol hlboko presvedčený, že jeho povinnosťou je zachrániť národ z beznádejnej situácie. A pretože vycítil, že známe politické prostriedky nie sú zárukou záchrany, vrhol na váhy udalostí svoj vlastný život. „Čin Jana Palacha nie je činom zúfalca, ako to niektorí chcú vyložiť. Je to uvedomelí protest a hrdinský skutok, ktorý bol vykonaný pre život. Neobetoval sa len pre svoju generáciu, obetoval sa pre všetok ľud tejto zeme a celého sveta. Obetoval sa preto, aby otriasol svedomím všetkých- to znamená tiež tých, ktorí túto zem a tento národ uvrhli do poroby, s ktorou sa ľud tejto zeme a hlavne mladá generácia nikdy nezmieri. Jeho smrť bola namierená proti všetkým, ktorí sa podrobujú stavu, kedy vládne hrubá sila a kedy nie je rešpektovaná vôľa ľudu, kedy sa šliape po základných právach ľudí, právach národa na štátnu suverenitu, na riadenie vlastných vecí slobodne zvolenými zástupcami, slobodu slova, zhromaždenia, na istotu právnu, uskutočňovania života podľa najlepších predstáv a ideálov“ (Lederer, 2014, str. 169). Krátko po svojom čine bol Jan vo všeobecnom, ľudovom ponímaní porovnávaný s majstrom Jánom Husom. Tak znel nápis na pomníku sv. Václava na Václavovom námestí v Prahe. Snáď každý chápal jedinečnosť Janovho činu, mnohým sa však porovnávanie s Husom javilo prehnané, neadekvátne. Hus bol predsa významný učenec, mysliteľ, vysokoškolský pedagóg. Bol verejne známou osobou, ktorej hlas prenikal aj za hranice Čiech. A Palach? Neznámy mládenec, radový študent filozofie. Ktosi napísal (Lederer, 2014, str. 200): „Oheň, ktorý ukončil život mladého českého študenta v týchto našich ťažkých dňoch, vzišiel z kostnickej iskry.“ Prepojenie tu skutočne naozaj existuje, a to morálne. V roku 1415 sa Hus riadil podobným morálnym princípom ako Palach v roku 1969. Napriek všetkej rozdielnosti a časovému rozpätiu sa títo dvaja Janovia k sebe morálne približujú. Majster Hus hlásal teologické názory a predstavy, ktoré nezdieľala cirkevná hierarchia. Cítila, že jeho názory a predstavy sú v rozpore s jej postavením. Tušila rozklad svojej organizácie, v prípade že by ponechala voľnosť kazateľom, ako bol Hus, ktorý požadoval od účastníkov koncilu, aby riadnymi argumentmi popreli jeho názory, aby ho presvedčili, že je na omyle. Vedel, že aj mnohí z tých, ktorí na neho kričia, si dobre uvedomujú, že pravdu má on. O pravdu ale nešlo. Študenta Jana desila predstava budúcnosti v prípade, že vývoj bude nerušene pokračovať smerom, ktorý sa pred jeho očami rysoval. Vnímal poníženie z toho, ako sa ľudia prispôsobujú novým podmienkam po sovietskej invázií a okupácií. Ako sa zo spoločenského života vytráca nádej na dôstojný život v slobode. Janovi nikto nemusel dodatočne hovoriť, že je lepšie pracovať, než si brať život. Pracoval do poslednej chvíle, posledného dňa. Jeho rozhodnutie neznamenalo koniec. Počínal si, ako by pre neho nič nekončilo, ako by život mal pokračovať ďalej. Nemal pocit, že je hrdina, o ktorom raz budú písať historici. Aj keď svoj čin vykonal verejne, vykonal ho bez publika. Skromne, ticho, nenápadne. Bez tieňa teatrálnosti.

Ozvalo sa mnoho hlasov, ktoré nazvali Palachov skutok zúfalým činom. Boli to aj tí, ktorí o ňom hovorili s najhlbšou úctou a zrejme si nik neuvedomoval, že to je urážka jeho osobnosti. Zúfalým činom je zoskok z desiateho poschodia horiacej budovy, pretože človek nevidí iné východisko. Palachov čin bol optimistický. Obsahoval obrovské množstvo viery, že tento čin je schopný zmeniť beh dejín, že je schopný zvrátiť situáciu, že môže donútiť vládu, aby učinila opatrenia, ktoré sú v záujme budúcej spoločnosti. Hrdina Jan Palach niesol ťažobu situácie celej spoločnosti na svojich ramenách. Bolesť a bezvýchodiskovosť občanov cítil ako svoju vlastnú bolesť. Rozhodol sa k činu, o ktorom predpokladal, že tú ťažobu a bolesť môže odvaliť. A svoj čin vykonal

20.01.2024 5 z 5

Kryštof Kolumbus – Don Quijote oceánu Kryštof Kolumbus – Don Quijote oceánu Jakob Wassermann

Život a osud Krištofa Kolumba nám úplne zreteľne ukazuje, že zachytiť pravdivo hrdinu veľkého činu, je nesmierne ťažké. Sláva je veľmi tajomný proces kryštalizácie, v ktorom sa často krát spracuje mnoho odpadu. Postavu Krištofa Kolumba sprevádza akási zvláštna záhadnosť, všetko je v ňom sporné: charakter, činy, vývin, životné skúsenosti aj narodenie. Sedem miest v janovskom kraji bojuje o česť, aby boli považované za jeho miesto narodenia; a k nim sa pripojila ešte Korzika a Francúzsko. Jeho život sa v mnohom podobá stredovekej legende. Bez povesti, stane sa privandrovali taliansky dobrodruh španielskym admirálom, miesto kráľom obrovských ríši, zaplatí sedem rokov lesku a moci náhlym pádom a neslýchaným pokorením a potom, čo opäť slabo zažiari, umiera opustený ako muž takmer zabudnutý.

Ak je Krištof Kolumbus tým človekom, ktorý podľa vžitého dejepisného názoru prerazil bránu stredoveku a zahájil novú dobu a nový svet, tak je okamih, kedy tri núdzne koráby vyplávali zo španielskeho prístavu rozhodne jedným z najepochálnejších okamihov v dejinách ľudstva. Hrdinskosť tohto rozhodnutia nespočíva v opustení všetkých pút, v tom, že Kolumbus zanechal za sebou všetko zvykové, dôverne známe, zmierené, pravidlá, rozkazy, zisk a istotu, spoločnosť a zákon, vôbec nespočíva v zavrhnutí minulosti, ale vo vnútornom stvárnení toho, čo prichádza, čo sa chystá, čo tu ešte nebolo. Každý moderný výkon, ktorý by sme snáď mohli považovať za analógiu- cesta napriek Afrikou, prieskum južného pólu, let do polárnych oblastí, prelet Atlantického oceánu- každý podobný výkon aj z posledných storočí bol a je uskutočňovaný vďaka tradičnej vede o známych prírodných zákonoch. Toto všetko Kolumbovi a jeho ľuďom chýbalo, napriek tomu, keď na vlajkovej lodi vypukla po mesiaci plavby vzbura s požiadavkou obrátiť lode späť, nakoľko zásoby už vystačili len na prípadnú spiatočnú cestu, kapitán Santa Marie s absolútnou slepotou k vážnosti situácie nadšene pokynul: „Ďalej, plávame ďalej!“

27.12.2023 5 z 5

Intelektuálové Intelektuálové Paul Johnson

Paul Johnson hľadá bezchybný ideál „učiteľa ľudstva“ – intelektuála, a paradoxne k podopreniu svojho výrazne jednostranného a sentimentálneho pohľadu plného rôznych odtieňov viac, či menej maskovanej závisti zostavuje a čitateľovi predkladá „vhodných“ ašpirantov, aby sa ich spýtal na to, či žili, čo kázali (acta, non verba!) V zozname rozhodne nenájdete „tých dobrých“ intelektuálov 20. storočia – Viktor Frankl, Albert Schweitzer, Carl Sagan etc., pretože nespĺňajú kritéria výberu, kritéria vhodnosti. Pomerne rýchlo čitateľ pochopí, že Johnson nič nehľadá, a dielo je sterilným pokusom o analýzu odvrátenej stránky osobnosti Roussea, Tolstoja, Russella, Sartreho, Marxa, Orwella a ďalších. Johnson prichádza do situácie, ktorú poznáme z Nového Zákona, avšak s tým rozdielom, že on kameň zo zeme zodvihol a do egoistického pokrytca plnou silou vrhol, pritom už otázky, ktoré si autor kladie našepkávajú čitateľovi, že milosť sa udeľovať nebude. Majú intelektuáli morálne právo radiť ľudstvu, ako sa má správať? (To človek vyhľadáva a potrebuje intelektuála. Hľadá uňho radu, múdrosť, prehľad – čokoľvek, čo mu môže zlepšiť život. Takýchto pozvaní smerom k ľuďom pribúda a intelektuál po čase nájde samého seba v pozícií verejného radcu). Preverujú svoje dôkazy? Aká veľká je ich úcta k pravde? Ako uplatňujú verejne vyhlásené zásady v súkromí? Sú oddaní priateľom? Od iracionálnych a nelogických smerujú do intimity a to je dlhá cesta, na ktorej možno postrehnúť a objaviť skutočne všeličo. Kto by vlastne obstál?
Napriek nevhodnosti označiť jednotlivé kapitoly aspoň ako biograficky zaujímavé - spĺňajú určitú životnú postupnosť, ktorú autor u jednotlivých intelektuálov sleduje - sú prílišne deformované autorov potrebou, ambíciou, zámerom? zdôrazniť vnútornú skazenosť, ktorá sa tak drzo skrývala pod vonkajším pozlátkom. Prínos Johnsonovej úvahy nad touto „bandou“ amoralistov vidím v celkom presnom a objektívnom zachytení akýchsi opakujúcich sa atribútov skutočného intelektuála. Autor v každej kapitole (zväčša v úvode) kúsok z neho odhaľuje:
- verí, že je obdarený nadaním a pochopením pre to, ako zvýšiť blaženosť ľudstva
- oceňuje sám seba podľa toho, čo si o ňom myslia ostatní a teda sa snaží zapôsobiť peniazmi, silou, chytrosťou a morálnou nadradenosťou
- vládne uňho sterilizujúci diktát rozumu
- je určený pre obecenstvo, nie pre nudnú, bez povšimnutia prebiehajúcu rutinu každodenného života
- väčšina sú ohromní sebci

V tomto ohľade knihu odporúčam.

17.12.2023 4 z 5

Co je nového v psychologii Co je nového v psychologii Zbyněk Vybíral

Kladiem na srdce každému, kto túži po akomsi spoľahlivom a opornom prehľade v rámci spoločenských a humanitných vied, ale pokojne aj ďaleko za ich hranice v ríši vied prírodných, aby po tejto útlej brožúre siahol s dôverou a prečítal ju. Je žiadúcim povzbudením do nevyhnutného kalenia a šľachtenia zozbieraných a prijímaných vedeckých právd. Dnes je akademická pôda tak prílišne úrodná (hlavne tá americká - v rámci rebríčka Top 10 influential psychologists today sú 8 z USA, 1 Kanaďan - J.B. Peterson a 1 Izrael - D. Kahneman), že priemerný intelektuál nedokáže zachytávať tok aktuálnych trendov a popri tom overovať metodológiu vypovedaného, skúmaného a publikovaného. Do toho zaútočili na psychologické "sui generis" kouči, rýchlokvásky, pocitológovia, dojmológovia a podobné adresným altruizmom poháňané "dobré duše". Aký podiel viny na tom nesú psychológovia, sociológovia a neurovedci? Rozhodne ni sú bez viny. Ako píše sám autor: "Je očividné, že prinajmenšom časť používanej psychodiagnostiky ustrnula. To sa dá povedať aj o poradenských radách a psychoterapeutických postupoch. Ľudia psychológiu dobehli a predbehli. A paradoxne napriek tomu, ju potrebujú!" Spolu s autorom teda vyzývam k akejsi zdravej skepse, ktorou bez výčitiek podrobím aj článok s titulkom "odborný" či "vedecký".

19.11.2023 5 z 5

Mise Afghánistán Mise Afghánistán Tomáš Šebek

"Akože, ide im to preto, že to proste ako lekári musia vedieť. Nemusia! Baví ich medicína a baví ich liečiť svojich pacientov. Vložia do toho maximum vrátane kusu súkromného života. Idú za hranice toho, kde končí ich odbornosť. Niekedy možno bezhlavo, ale vždy srdcom." (autor)

Pre mňa nesmierne inšpirujúca myšlienka vystihujúca knihu, krédo Lekárov bez hraníc a v neposlednom rade hnací motor úžasného človeka, ktorým Tomáš Šebek nesporne je!

26.10.2023 5 z 5

Najbohatší muž všetkých čias Najbohatší muž všetkých čias Greg Steinmetz

"Fugger strávil prvú polovicu života zarábaním peňazí. Druhú polovicu strávil bojom o to, aby o ne neprišiel." Myšlienka ktorá veľmi vystihuje život hlavného hrdinu a súčasne akúsi dejovú štruktúru knihy. Doznievajúci stredovek, kedy po Európe pobehovali Da Vinci, Thomas More, Erasmus Rotterdamský, Martin Luther a ďalší velikáni svojej doby, pozornosť pútala kníhtlač, zámorské objavy a Turci, len sotva kde spomenie akéhosi Jacoba Fuggera, bankára z Augsburgu. Jacob Fugger bol však bezpochyby šedou eminenciou nie len rozbiehajúceho sa kapitalizmu, ale svojím skrytým no citeľným vplyvom zasahoval do politického diania, mocenských hier, geografických prieťahov a dokonca veci duchovných. Prostredníctvom svojich florénov hýbal kormidlom dejín často krát kam chcel a nie kam vietor fúkal, pochopiteľne najčastejšie k vlastnému prospechu. Rozhodne stojí za prečítanie!

12.10.2023 5 z 5

To že byl život? – Z podzemní církve do labyrintu svobody To že byl život? – Z podzemní církve do labyrintu svobody Tomáš Halík

Profesor Halík, odvaha, trpezlivosť a neutíchajúci uragán životnej energie. Človek, ktorý veľa prežil, preštudoval, premyslel, precestoval a pretrpel, a tým rozhodne splnil svoje vlastné kritérium na to, aby dokázal predložiť druhým niečo hodnotné k úvahe. V knihe sa cestou autobiografie zamýšľa nad tým, ako so životom nakladal, k čomu dozrel, čomu porozumel, čo sa naučil a predovšetkým, čím obohatil život druhých. Než čitateľa vezme za ruku, než začne popisovať, čo vidí, doznáva sám sebe, kde stojí, odkiaľ sa díva a tiež, prečo tam stojí. Text sa tak stáva úprimným "curiculom vitae", ktoré provokuje, podnecuje a inšpiruje pozorného a vnímavého pútnika, ktorých má Halík tak rád, pretože ako sám hovorí: "Len to srdce, ktoré sa neprestajne chveje svätým nepokojom, môže nakoniec spočinúť v mori Božieho pokoja."

08.10.2023

Sparta: Heroická historie Sparta: Heroická historie Paul Cartledge

Epos bájnej Sparty je jedným z tých, po ktorých rád siahne ktokoľvek, kto chce dnes vyzdvihnúť hodnoty ako odvaha, disciplína, sloboda, či vytrvalosť - sú to nesmrteľné symboly mesta, po ktorom dnes už nájdeme len zopár vykopaných základov. Cartledge odviedol úctivú prácu. Zachytiť komplexne dianie Peloponézu v období tak rušnom, vyžaduje nie len akýsi cit pre orientáciu v prameňoch antických historikov, ktorí často krát (koniec koncov ako aj Cartledge sám) pokrútia pravdu smerom k vlastným predstavám a prianiam, ale aj riskantný odhad a odvahu predložiť pravdepodobnejší vývin udalostí. Autor čitateľa "otcovsky" sprevádza a upozorňuje ho vždy, keď cíti Hérodotovu, či Thúkydidovu prílišnú domýšľavosť, či zámernú snahu Spartu haniť. Vtedy rád prechádza do role akéhosi obhajcu Spartských "tradícií" a naopak útok vracia útokom, konkrétne na "zradné" Athény. Nedá sa však rozhodne povedať, že by bola Sparta v tejto knihe predstavená len "pro-spartsky". Čitateľ musí často krát poopraviť svoju predstavu, ak ju vystaval na filme 300, bitka u Thermopyl alebo inom, komerčnejšom prameni. Dozviete sa napríklad, že Sparta nebola bezdôvodne prepočutá, pri žiadosti o pomoc v snahe postaviť sa Peržanom pri Termopylách. Mestské štáty mali ešte v živej pamäti absenciu Sparty pri Maratóne. Dospievanie spartských junákov v agogé nebolo zavŕšené heroickým prežitím v divočine a zabitím divokej šelmy, ale zákerným zabodnutím dýky do chrbta vyhliadnutého heilóta, cudzinca žijúceho v sparte bez práv (otroka). Snáď najsmutnejšou pravdou, ktorá otriasa legendárnym odkazom Sparty, je porážka Athén za perzské peniaze.
Koniec Sparty bol záležitosťou v mnohých ohľadoch komplexnou (Sparta viac menej generačne vymrela), je však ťažké ignorovať v celom tom dianí, akúsi tvrdohlavú závisť voči napredujúcim Athénam, ktorú Sparta pomerne neobratne skrývala za politiku "opaku". Demokracia = tyrania, filozofia = výcvik, sloboda = otroctvo, liberalizmus = konzervatizmus, námorná sila = pešie vojsko. Rozsúdiť dnes s odstupom času týchto rozhádaných "dioskúrov" spravodlivo nemožno, každý z nás si vie odpovedať, stojac v Korintskej úžine, či by vykročil skôr na juh, k odvahe, alebo na sever, k múdrosti.

Ak Vás teda, podobne ako mňa, zaujíma, kam akosi pozvoľna mizla "továreň" na najlepších vojakov zlatej antiky, siahnite po tejto knihe.

15.08.2023 4 z 5

Šílenství v zrcadle dějin Šílenství v zrcadle dějin Michal Černoušek

Historický exkurz na lodi bláznov so všetkými typickými aj bizarnými zastávkami postupne odhaľoval mozaiku "bláznivosti", ktorú dlhé roky skúmala mladučká a neskúsená, často zúfalá a často tragická, psychiatria so svojimi odvážnymi apoštolmi. Autor podáva ucelenú kroniku tých najdôležitejších objavov a najznámejších slepých uličiek, ktoré akosi vzájomne sa ovplyvňujúc, udávali tempo a vzostup k pochopeniu duševného diania za oponou. K tomu dochucuje kurióznymi prípadmi a duchaplnými úvahami:
"Nebyť bláznovstva, ľudia by trpeli tragikou pozemskej existencie už len pomyslením na jej konečnosť. Bláznivosť nám ponúka akési vyslobodenie z útrap. Ľudský život sa potom môže javiť ako divadelná hra, v ktorej každý z nás vystupuje pod inou maskou, dokiaľ ho osud neodvolá z javiska. A tak byť bláznom znamená byť človekom; bláznivosť je v harmonickom súzvuku s ľudskou povahou, približuje sa k jej podstate. Zároveň odhaľuje pretvárku a demaskuje stav vecí. Preto sa šialencom a bláznom dostávalo vzácneho privilégia "prostoduchosti" a bolo im povolené hovoriť pravdu. Vedľa bláznom je pravda vyhradená ešte deťom a ľuďom, ktorým víno rozviazalo jazyk."

Záverom si pripomeňme starú pravdu vyslovenú už jedným zo siedmych mudrcov: ničoho príliš!, ktorá v pachtení sa za bezhraničným poznaním akosi hrôzostrašne ožíva!
"Ohromným zdrojom bláznivosti je prílišné poznanie. Veľké znalosti nás nemôžu ochrániť pred šialenstvom. Nezabúdajme, že vedomosti pochádzajú od démonov, veď predsa grécke slovo daemones znamená mimo iné - poznanie."

07.08.2023 5 z 5

Petr I. Petr I. Milan Švankmajer

Lahôdka! Autor zvládol s bravúrou a ľahkosťou napísať útlu knihu o impozantnej epoche Ruska, na čele s impozantnou osobnosťou. Alebo?

Každá ďalšia prečítaná strana ma vracala späť v čase do ľavíc gymnázia na hodinu dejepisu, kde práve počúvam o cárovi Petrovi I. najväčšom z veľkých, ktorý nemal rovného v múdrosti, odvahe a dobrote. O značnej miere "romantiky" v provizórnych učebniciach dejepisu sa rozpisovať nebudem, ale i tak som tušil, že to asi až také jednoznačné nebolo. Dejiny píšu mocní (víťazi) a nie mozole zbedačeného ľudu, ale Švankmajer dokázal, že to nie vždy tak musí byť. Akoby vypočul ruských kozákov, remeselníkov a roľníkov a až potom vykročil na cesty s cárom, aby vypočul i jeho pohľad. Tak sa bez zbytočných okolkov dozvedáme, že že väčšina reforiem "veľkého reformátora" bola nepremysleným a nestabilným rozmarom obkukaného, z cesty po Európe. Násilné vtesnanie západného "štýlu" nemohlo v zaostalej Rusi fungovať a cár ako reformy vyhlasoval, tak ich jedným dychom obmeňoval, či dokonca odvolával. Je však potrebné dodať, že Petrovi nemožno uprieť vôľu a iniciatívnosť, s ktorou chcel zmenšiť priepasť medzi svojim impériom a západnými mocnosťami snáď vo všetkých ohľadoch - od vojenských až po remeselnícke.

Vždy som si myslel, že Napoleon bol prvý Európan, ktorý tak fatálne podcenil "nekonečnosť" Ruských pláni a nezvážil to ako možné riziko pri výprave pokoriť Moskvu. Vďaka tejto knihe viem, že prvým nebol a mal rozhodne venovať viac pozornosti svojmu rovnako neúspešnému predchodcovi, švédskemu kráľovi Karolovi XII. Ako nám však neskôr ukázal aj Hitler, história nás učí, že sa z nej ľudstvo nikdy nepoučí.

30.07.2023 5 z 5

V indiánském zajetí - Život a příběhy Johna Tannera V indiánském zajetí - Život a příběhy Johna Tannera John Tanner

Jedinečný príbeh z obdobia "kolonizácie" (rozumej systematické a násilné vytláčanie amerických indiánov bezhraničnými spôsobmi, ktorého motorom je chamtivosť už "kolonizovaných" a teda "civilizovaných") severného kontinentu, ktorý rozpráva doktorovi Jamesovi, pozornému poslucháčovi a zapisovateľovi samotný hrdina a aktér hlavnej roly - John Tanner. Chlapec unesený skupinkou Odžibwejov prichádza k situácií, kedy sa jeho život pomocníka na rodinnej farme stáva bojom o prežitie, bez toho, aby sa ho život spýtal, či je pripravený. Zápisky som čítal s nehynúcim záujmom, bárs po určitom bode nadobudol popis udalostí rutinný rozmer - lov (úspech= pár dní pokoj/neúspech= hlad), spoločná výprava proti Siuoxom (úspech= náčelníci sa nepohádali prvý deň/neúspech= výprava sa rozpadla hneď prvý deň), pomsta, presun od jedného jazera k druhému atď. Nie je to myslím chybou štylistickou, sú to opakujúce sa kontúry presne toho, čo Tanner desaťročia prežíval. Pri tomto rozprávaní som si uvedomil, že používané slovné spojenie "drsná préria" je viac, než len opis ekosystému. Drsný bol spôsob indiánskeho života, bojovania, oplácania nespravodlivostí, hlad po pomste, zákernosť - jednoducho štýl života. Neboli to akýsi pomaľovaní "rudoši", pobehujúci okolo symetrických postavaných te-pee. Tannerov život Vás privedie k pochopeniu ich kultúry veľmi blízko a preto ďaleko prevyšuje zdroje charakteru antropologickej štúdie. V čo indiáni verili, v čo naopak nie, ako premýšľali, čomu prikladali vážnosť, čím opovrhovali, v čom boli tak odlišní a v čom navlas nám rovnakí, aj to všetko tu pozorný čitateľ postrehne. Hodnotím veľmi vysoko!

21.05.2023 5 z 5

Prebijem sa! Štefánik Prebijem sa! Štefánik Jozef Banáš

Keď som postrehol nový životopis o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, zachvel som sa a zaradoval. Konečne, vravím si. To je prísľub objektivity, musí byť. Od totality sme už ďaleko a možno dozrel čas aj na nejaké odvážnejšie hypotézy a bolestivé fakty. Nadšenie pritlmil náhly šok, keď som zbadal meno autora tak potrebnej knihy (posledný pokus Juríček, Mladé Letá , 1990). Na knihe sa totiž autorstvom hrdil, Jozef Banáš.
Musím sa priznať, že autor ma nikdy nezaujal. Vnímal som ho ako klasicky komerčného s tuctovými témami. Nič pre náročnejšieho čitateľa s vycibreným okom pre knihu. No tento postoj rozpustil štýl autorovho písania expresne rýchlo. S údivom (možno snáď s obdivom) som pretáčal každú ďalšiu stranu a uvedomil som si, že spoznávam Štefánika ako človeka, ako syna, ako brata, ako študenta, ako vedca, ako vojaka a politika. To by nebolo nič výnimočné, so zreteľom na obrovské množstvo dobrých biografií, ktoré dnes na pultoch kníhkupectiev nachádzame...avšak, autor sa dokázal dokonale vyhnúť pasci, ktorej čelí každý literát, ktorý sa podujme na opis života veľkej osobnosti. Zo strachu nepošpiniť jej hrdinskú gloriolu, generačný odkaz, radšej obratne - niekedy menej, niekedy viac rozhodne sa obísť všetky nedokonalosti bezchybnej povahy. Písať s úctou a neustále si pripomínať význam veľkosti človeka, o ktorom píšem. Zhodou okolností som v čase čítania Banášovho Štefánika prečítal útle dielko Spomienky na Editu Steinovú. Keď som tú útlu brožúru konečne odložil, prešlo mi mysľou, to nebolo o Edite Steinovej, ale o obdive jej súčasníkov k jej nesporným nadaniam. Editu vykreslili v tom kompiláte memoárov ako bytosť bez ľudského errare humanum est a tak sa odo mňa vzdialila niekde na piedestál domnelého ideálu. Keď predstavitelia hnutia analytickej psychológie Jungovi priniesli na korektúry jeho spisy obohatené životopisom, Jung k tomu po prečítaní výstižne poznamenal: Chvála Bohu, že som Jung a nie jungián. Toľko klamstiev! Banáš toto nedopustil a Štefánika urobil veľkým aj s jeho veľkým množstvom nedostatkov. Toto nie je kronika vzoru vzorov, ktorý by sme mali všetci nasledovať a neprestajne obdivovať vzhľadom aj nato, že je vzorom národným. Kniha je faktografický román predstavujúci človeka obrovských dlhov, finančné nespoľahlivého, ktorý často krát na dlh bral dlh, aby odbil iný dlh. Človeka, ktorý sľúbil lásku mladučkej Márii Neumanovej, zatiaľ čo prežíval romantické chvíle v Monte Carle s Mimi Benkovou. Človeka, ktorý neraz pomýšľal na predčasný odchod z tohto sveta. Jedným dychom však čítame o človeku nevyčerpateľného odhodlania, ktoré nemá obdoby, o človeku, ktorého vôľa priviedla z fary v Košariskách na Mount Blanc, Tahiti, Tongo, do Brazílie, Tadžikistanu a iných miest, o ktorých jeho rovesníci ani len netušili, že existujú. Zahral si šach s Tolstojom, zafilozofoval s Masarykom a prednášal elitným francúzskym prominentom v slobodomurárskej lóži v Paríži. Spomínaný Jung raz vyslovil myšlienku: Kto chce vyrásť vysoko, až do oblakov a stať sa veľkým, musí zapustiť korene až do pekla a Otokar Březina vyslovuje podobnú myšlienku Človek je ako kyvadlo, prudký výkyv na jednu stranu = výkyv na druhej strane. Ak by som teda siahol po tejto knihe a čítal o šťastenou pobozkanom chlapcovi, ktorý už od útleho veku ohuroval všetkých a všetko a bolo zreteľne vidieť, že ho osud vedie na piedestál a k sláve, odložil by som ju. Mnoho jeho výprav skončilo fiaskom, hlavne tých za láskou, a tiež tých vedeckých, nikdy sa však nevzdával. Jeho cesta bola ikonicky náročná, dni v Paríži s celodennou stravou, ktorú tvoril pohár teplého mlieka, pred Parížom Praha, plná depresií, sklamaní a ponížení. Aj vďaka nej vyrástol Milan Rastislav Štefánik na úchvatnú osobnosť. Veľkú osobnosť celosvetového renomé. Zaslúžene. Daj nám drahá Fortuna takýchto ľudí aj dnes!

30.04.2023 5 z 5

Vzpomínky na Editu Steinovou Vzpomínky na Editu Steinovou * antologie

Keď mu Spoločnosť analytickej psychológie predložila zozbierané spisy obohatené o jeho životopis, vyslovil Carl Gustav Jung po ich prečítaní nádhernú myšlienku: "Chvála Bohu, že som Jung a nie jungián! Toľké klamstvá!"

Myslím, že v tejto knihe nespoznáme Editu Steinovú, skôr akúsi úctu k tejto osobe, ktorá vyplývala z jej nadania, vytrvalosti a odvahy. Obdiv, ktorý prechovávali k jej činom a slovám súčasníci jej životnej cesty. Problém je, že Edita v celom tom kompiláte úctivých memoárov pôsobí ako dokonalý ideál ľudskosti, ktorý nepripomína človeka s jeho "errare humanum est". Ak siahnete po prameňoch napríklad o jej súčasníčke Simone Weill, ktorá mi je v mnohom sympatickejšia, nájdete mnoho ľudského - strachu, previnení, pochybení, životných nemotorností. Editu vykresľujú priatelia a blízky samozrejme bez zreteľu na to ľudské - je to škoda. Keď čítam napríklad vynikajúci životopis Štefánika od Banáša, v mojich očiach Štefánik ešte viac rastie, keď vďaka autorovi zisťujem, že mal práve tak nedostatkov ako kvalít.

29.04.2023 2 z 5

Mír s mloky Mír s mloky Stanislav Komárek

Zbierka esejí, na ktoré už dvadsať rokov sadá prach pokroku, a napriek tomu nachádzame aktuálnosť snáď v každej druhej úvahe. Valná časť knihy, začínajúc hneď z úvodu, je venovaná autorovej poznávacej ceste do Číny a tak podobne ako štruktúra Leprosária je ovplyvnená Tibetom, tu to je najväčší tiger Orientu, mocná a podmanivá Čína. Priznám sa, že tieto cestopisné pamäťové "flashbacky" ma nezaujali a prešiel som ich len tak akosi mimochodom. Autor v nich nedokázal tak plnohodnotne prejaviť svoj jedinečný a nenapodobiteľný štýl uvažovania - tzv. "Komárkovský dych vyrážajúci balast!" Tým chcem popísať tvorivý spôsob pána profesora ako - ...už má čitateľ pocit, že to súvetie nikdy neskončí, už si nie je istý, či vôbec ešte má niť, už starostlivo očakáva pointu a obzerá sa po konci vety a keď to úmorné zápasenie vydrží, dostaví sa tak prenikavé pochopenie, navyše často dochutené originálnou iróniou!
Záber prehľadu je u autora takmer bezhraničný a niečo málo tu pre seba nájde tak biológ ako psychológ, či cestovateľ.
Dobrú esej od tej "menej" dobrej ľahko rozlíšime pomocou životnosti. Tá dobrá je imúnna voči tesákom času a neprestáva oslovovať aj po dátume spotreby, zatiaľ čo tá menej dobrá sa spotrebuje s odznením problému, na ktorý poukazuje. Tak si vysvetľujem fakt, že dodnes rád siahnem po Montaigneho Esejách, či Simmel-ových, Bacon-ových alebo Thoreau-ových. Prof. Komárek nepíše eseje s obmedzenou platnosťou, šteklia a dráždia ducha v "každom počasí" a každom období. Sú ako Tomáš Morus - for all seasons. Je to však sýta a hutná porcia, ktorá Vám nedovolí zhltnúť ju na jedno posedenie. :)

08.04.2023 5 z 5

Skrytá pravda Země Skrytá pravda Země Zdeněk Neubauer

Kto je človek? Aký je? Existuje niečo ako jeho prirodzenosť? Na koho sa obrátim po odpovede s takouto "metafyzikou"? Na prírodovedca? Pche!!!!! To určite, čo mi k tomu asi tak povie ten, ktorý sa naháňa za popolom, bahnom, prachom a dymom. Žiadna výsostná vznešenosť.
Ďaleko viac milý priateľu, než mladá, nezrelá a na kvantitu sa odvolávajúca psychológia, ktorá tak pyšne zavrhla svoju "matičku Zem"! Už je to predsa nejaká doba, čo nás humanitné poznanie s človekom vo svojom strede vytrhlo z lona prírody, a nemá zmysel vracať sa "do raja"! Vracať sa k zaprášeným paradigmám! Dnes je človek mierou všetkých vecí, hrdo šeptáme! Ale prečo šeptáme? Tušíme...a Neubauer tušené vyslovil:
"Narozdiel od typológií, ktoré kategorizujú, zovšeobecňujú, vytvárajú obraz modelových, typických jedincov, ktorých nemôžete nikdy stretnúť, živlový jazyk prírody ponúka orientáciu v mnohosti a rôznosti neopakovateľných ľudských pováh i životných situácií, vnímaním podobností a vzťahov."
Poctivý Dialóg, ktorý sa podarí len ak obe zúčastnené strany prichádzajú s poctivosťou, medzi živlami a ich vzťahu k človeku je v tejto knihe tak živý, že bárs človek humanitného vzdelania, musel som s bázňou ustúpiť a pozorne počúvať. Tu neobstojíte s poukazovaním na "nepodložené domnienky" autora, niečo vo Vašom vnútri vám nedovolí nazvať tento dialóg "ne-vedeckým". Každý so štvorice živlov vypovie svoj príbeh, ktorý je pretkaný paralelami s príbehom človeka. VODA ukázala človeku jeho tvár. Nebolo to zrkadlo, ktoré čakalo na vývin pokroku, ale pokojná vodná hladina, v ktorej objavil Narcis svoju krásu. OHEŇ ponúka pohľad do vlastného vnútra, ktoré dokáže vzplanúť, horieť i vyhorieť. VZDUCH prostredníctvom vetra dáva človeku pocítiť samého seba. Oboznamuje nás s našim tvarom a nasie náš hlas i odkaz svetom. A ZEM? Dáva nám pevnú pôdu pod nohami v neistých časoch.

28.12.2022 5 z 5

Za tajemstvím pohádek Za tajemstvím pohádek Bruno Bettelheim

Na rozdiel od starovekej báje múdrosť nevyskočí v plnej zbroji ako Athéna z Diovej hlavy a rovnako tak neprichádza prostredníctvom života ľahkých rozkoší. Cesta k zrelosti, individualite a múdrosti čaká na každého z nás a prvý krát sa o nej dozvedáme jazykom symbolickým vo svete rozprávok. Bettelheim uchopuje rozprávkový obsah psychoanalyticky, ale rozhodne to nie je "libido tam, falus sem", dokonca som mal pocit, že je menej sexistický ako napríklad Fromm v práci Forgotten language (Mýtus, sen a rituál).

Jeho zámerom je myslím ukázať, že rozprávka svojím imanentným posolstvom vždy dáva dieťaťu tušiť niečo z dospievania, ktoré nevyhnutne príde. Robí to tak, že oslovuje jeho nevedomie symbolickým jazykom. Krásne to možno pochopiť na príklade veľkého množstva rozprávok so žabím princom, ktorého je potrebné pobozkať. Tento "odporný" čin skutočne v očiach dieťaťa vypadá nechutne rovnako tak ako napríklad nechcene a predčasne videný akt sexuality, avšak keď je už princezná pripravená konečne žabiaka pobozkať, má pred sebou zrazu krásneho princa, ktorý symbolizuje dar sexuality v užšom zmysle. Podobne rozprávka o troch prasiatkách a vlkovi rozpráva príbeh o inom rozmere dospievania - o zodpovednosti a úsilí, ktoré sa vždy vypláca v porovnaní s lenivosťou, Šípková Ruženka a Zlatovláska poukazujú na potrebu stiahnúť sa k sebe do samoty, aby prišli k zrelosti (čím autor ukazuje na rozdielnu cestu v porovnaní s tou známejšou, kedy hrdina odchádza za dobrodružstvom do sveta). Univerzálne posolstvo týchto príbehov je však spoločné a možno ho vyjadriť ako potrebu opustiť istoty detstva, čo je mnohokrát znázornené tým, že sa hrdina stratí v nebezpečnom lese, musí sa naučiť čeliť vlastným divokým sklonom a úzkostiam, čo symbolizujú stretnutia s divokými zvieratami alebo drakmi, musi sa naučiť rozumieť sami sebe, ako dávajú tušiť stretnutia s rozprávkovými bytosťami.

Rozprávka transformuje pravdu dospelosti do jazyka dieťaťu oveľa zrozumiteľnejšiemu a hovorí mu to, čo dospelí už vedia a to síce, že to nie je život v perníkovej chalúpke. Autor ma prekvapil aj početnými údernými myšlienkami, ktoré som si vypožičal pre ďalšie použitie, sú to napr:

"Hovoriť niekomu, čo má robiť, znamená nahradiť otroctvo nezrelosti otroctvom poslušnosti príkazom."

"Kto ponúka mnoho, poskytne niečo mnohým."

"Chudoba a bieda nečinia ľudskú povahu lepšou, ale skôr sobeckejšou, menej citlivú k utrpeniu druhých a teda náchylnú ku zlým skutkom."

23.12.2022 5 z 5

Prijať sám seba Prijať sám seba Romano Guardini

Opäť jeden z kontemplatívnych unikátov Guardiniho tvorby. Myšlienky a postrehy, ktoré autor predkladá v tejto útlej brožúrke smerujú k myšlienke sebaprijatia - jazykom "jungiánskym" integrácie svojho tieňa, ktorému ešte nik neunikol. Guardini uvažuje v tomto ohľade podobne a navrhuje nepachtiť sa za túžbou byť niekým iným, než som. Práve naopak, kľúčový okamih v dosiahnutiu celistvosti človeka vidí v prijatí a doznaní sa seba pred sebou.

20.12.2022 5 z 5

Eseje Eseje Henry Miller

Rád by som z celej zbierky vyzdvihol jednu pasáž z eseje o H. D. Thoreauovi, ktorá si to, myslím, žiada:

"Všetci naivne premýšľajú , či sa uživia, keď sa nedajú naverbovať niekým, kto ich bude úkolovať, alebo skôr, keď sa naverbovať dajú, či ešte niekedy nájdu čas robiť to, k čomu boli povolaní. Už im vôbec nepríde na um, že by sa odobrali do púšte alebo do divočiny, že by denne dobývali živobytie zo zeme, z práce, že by žili z minima. Nepohnú sa zo svojich miest a metropolí, pobehujú od jedného k druhému, nepokojní, zúfalí, frustrovaní, márne hľadajúci cestu von. Je potrebné povedať im hneď z kraja, že spoločnosť, taká, aká je dnes, cestu von neponúka, riešenie majú len a len vo svojich rukách a že k nemu dospejú len tým, že tie ruky začnú používať. Človek sa musí presekať von sekerou. Naozajstná divočina nečíha niekde tam ďaleko, ale práve v metropolách, v tej spletitej sieti, ktorú sme zo života urobili, a ktorá nechce než ničiť, sužovať a brzdiť slobodného ducha. Keď človek nájde dôveru sám v seba, nájde si cestu cez všetky bariéry a tradície, ktoré ho obklopujú. Thoreauova Amerika sa nad jeho experimentom pousmiala rovnako pohŕdavo a nepriateľsky, ako sa i my dnes usmievame nad všetkými, ktorí sa o to pokúšajú."

V Millerových esejach nájdete nemalé množstvo autorovho talentu vidieť a popísať javy, ktoré bežným smrteľníkom ostávajú skryté. Som milo touto zbierkou prekvapený, pretože autorova beletria ma neprilákala ani k tomu, aby som jej dal šancu.

15.10.2022 4 z 5