MimaJ

Nutné lžiNutné lžiDiane Chamberlain

Nutnosť lží alebo nemilosrdnosť pravdy?
Skvelá kniha so skvelým a pútavým príbehom a morálnymi dilemami, kde sa bezmocnosť postáv a pocit nespravodlivosti častokrát prenášali aj na mňa a prežívala som ich spolu s protagonistami.
Autorka veľmi dobre vystihla dobu, ktorá sa zdá byť ako veľmi vzdialená minulosť aj keď to tak celkom nie je.
Emotívny záver to celé pekne podčiarkol.
Odporúčam.

26.09.2019

Jeden z násJeden z násShari Lapena

Prečítané na 2 posedenia. Chválim dynamickosť deja, ktorá bola prítomná už od prvých strán. Niečo málo som aj tušila, posledných cca 50 strán už mi to bolo viacmenej jasné, ale knihe to na kvalite vobec neuberá. Lapena píše naozaj pútavo. :)

Její konecJejí konecShari Lapena

Za mňa sklamanie. Shari si určite u čitatelov svoje miesto získala, no tu sa žiaden wau efekt nekonal. Nevravím, že som knihu mala hneď prekuknutú spredu aj zozadu, ale mne to nestačilo. Trištvrt knihy tvorilo príliš veľa nudných domnienok a špekulácií, ktoré pôsobili repetitívne. Niektoré síce boli oprávnené, ale mňa to nebavilo. Taktiež konanie postáv bolo na môj vkus iritujúce, ale skalní fanúšikovia Lapeny to zrejme nebudú vidieť až tak dramaticky, kedže jej štýl tam je dosť zachovaný.
Pre mňa, žiaľ, o niečo slabšie dielo z jej tvorby.

SpolubydlícíSpolubydlícíBeth O’Leary

Extrémne príjemné čítanie. Oceňujem zaujímavo premyslené charaktery postáv, obľúbila som si všetky. Myslím, že komunikáciou lístočkami si kniha získala väčšinu čitateľov a samozrejme aj mňa. Celý koncept príbehu od vyviaznutia z problematického vzťahu, cez nájdenie lásky (či už novej alebo stratenej), až po zobrazenie silných priateľstiev, či rôznorodých rodinných vzťahov hodnotím veľmi pozitívne :)

14.09.2019

Pravda, nebo ležPravda, nebo ležColleen Hoover

Autorku som mala možnosť spoznať rovno v inom svetle, kedže vybočila zo zabehnutých koľají pri písaní tohto titulu a musím povedať, že vďaka tomu dielu dám šancu aj jej romancam. Knihu som čítala na odporúčanie, sama by som po nej pravdepodobne nesiahla, čo by bola zrejme chyba. Do príbehu som sa začítala pomerne rychlo, je písaný pútavo aj keď som bola trošku skeptická ohľadom predvídateľnosti deja (na konci ma, samozrejme, autorka milo vyviedla z omylu). V konečnom dôsledku to bolo príjemne strávených pár hodín vo svete, kde neviete, čo je pravda a čo lož.

25.06.2020

Prokletý rokProkletý rokKim Liggett

Príbeh o patriarchálnej spoločnosti, plný manipulácie, kontroly, fanatizmu, ale aj tichého, dobre maskovaného vzdoru. Skvelo vytvorená dusivá atmosféra formou rokmi pestovanej ženskej podriadenosti, či súperenia hlboko zakoreneného v dievčatách, ženách. Príbeh vo mne vyvolal hnev, smútok, radosť, napätie, odhodlanie, nádej a to je pre mňa to najcennejšie, čo môžem od knihy dostať - emócie. Taktiež si prídu na svoje aj priaznivci Handmaid's Tale. Fantastická kniha, ku ktorej sa rada opakovane vrátim.

30.04.2020

Ilustrovaný atlas legračních faktů o mláďatechIlustrovaný atlas legračních faktů o mláďatechMaja Säfström

Toto je jedna veľká pecka. Predchádzajúci diel Ilustrovaný atlas neuvěřitelných faktů som si veľmi užila a preto ma pokračovanie s takýmto konceptom mega potešilo. Kniha, ktorá poteší hádam každú vekovú skupinu. Je to presne ten typ knihy, u ktorého by mi nevadilo ani ďalších 50 dielov, práve naopak!

14.05.2020

PlatformaPlatformaMichel Houellebecq

Platforma, moja prvotina od francúzskeho autora Houellebecqa. Príbeh o nájdení lásky spojenej s kritickejším možno sarkastickým opisom západnej civilizácie a nahliadnutím do sexuálnej turistiky na prelome tisícročia, kde autor čerpal inšpiráciu priamo zo seba, aj keď je príbeh fiktívny. Nesklamalo, po autorovych dielach v budúcnosti opäť určite siahnem.

12.06.2020

Ze života knihomolkyZe života knihomolkyD. Tung (pseudonym)

Tak táto je od Debbie úplne naj! Strašne milá, vtipná, úprimná a myslím, že veľmi reálna ukážka zo života čitateľov, ktorá je must have na čitateľskom zozname :)

04.11.2020

Chlapec, krtek, liška a kůňChlapec, krtek, liška a kůňCharlie Mackesy

Veľmi pekne graficky spracované. Ale nečakajte žiaden príbeh, skôr zbierku hlbších, ale aj jednoduchších nadčasových myšlienok.

Malé ženyMalé ženyLouisa May Alcott

Kniha je akousi mozaikou príbehov zo života rodiny Marchovych. Ústrednou témou je dospievanie 4 sestier Meg, Jo, Beth a Amy v období občianskej vojny, do ktorej bol povolaný ich milovaný otec. Musia čeliť smútku z odlúčenia, chudobe, neopätovanej laske, či strachu z nenaplnenia vlastných túžob. Autor nás prevádza jednotlivými obdobiami v živote malých žien, sme súčasťou ich dospievania, dobrodružstiev, vzostupov aj pádov, prvých lások aj sklamaní.
V každom príbehu, či udalosti tkvie morálne ponaučenie, častokrát múdro a nežne podané od matky, ku ktorej sestry vzhliadaju s úctou a nekonečnou láskou.
Opäť sa stretávame s rozprávaním z pohľadov viacerých postav.
Charaktery sestier sú tak pestré a rôznorodé, že každý čitateľ si určite nájde tu svoju obľúbenkyňu aj keď podľa mňa je kúzelný práve ten celok rodiny.
Tento veľký príbeh malých žien stojí za prečítanie.

23.07.2020

Imaginární přítelImaginární přítelStephen Chbosky

Prvých cca 300-400 strán ma naozaj bavilo, sledovali sme sled naozaj divných udalostí,
dostávala som sa do štádia kedy som nechápala, ako viac sa dá dej vygradovať, no zároveň samotný príbeh nepostupoval extra rýchlym tempom a nabral úplne iny rozmer keďže je primárne rozprávaný malým Christopherom, ktorý svojim detským jazykom pri popisovaní desivých scenérií dodal príbehu tú správnu desivosť.
A teraz to ale...
Píšem to síce nerada, ale cez ten záver som sa musela naozaj prehrýzť. Autor sa vo vytváraní napätia dostal až do takého momentu, kedy stratil moju pozornosť a záujem. Takže posledných cca 150 strán výrazne znižuje moje hodnotenie, keďže pri 650 stranovej knihe mal naozaj priveľa priestoru na to, aby čitateľa napol ako strunu a vo výsledku to bolo na mňa prekombinované.
Kedže knihu som čítala z vlastného záujmu a iniciatívy, hodnotenie nie je ovplyvnené všeobecným hypom.
Ako jesenné čítanie fajn, ale pokiaľ hľadáte naozaj desivý horor, poohliadnite sa po niečom inom.

30.09.2020

ČernookáČernookáAnna Musilová

Černookú som začala čítať hneď po dočítaní Tamařinho souhvězdí pretože mi autorkin štýl písania veľmi sadol.
‌Aj keď je titul zaradený do young adult literatúry, prišiel mi naozaj dosť temný a musím povedať, že sa mi to páčilo. Myslela som, že duševná choroba tam bude načŕtnuta omnoho jemnejšie a dej sa bude sústrediť viac na bežný život tínedžera, ale opak je pravdou. Príbeh sa dostával do stále viac a viac pochmúrnej atmosféry čo ma prekvapilo a zároveň potešilo. Opäť spomeniem krásny jazyk autora a taktiež chcem oceniť otváranie témy psychických porúch a emočného sveta u mladých ľudí.
Všetkým, ktorí hľadajú temný young adult určite titul odporúčam.

11.08.2020

Tamařino souhvězdíTamařino souhvězdíAnna Musilová

Titul mi sadol po všetkých stránkach. Príjemný štýl písania, krásny príbeh, úžasné postavy, perfektné prelínanie dejovej linky z hľadiska obdobia, v ktorom sa dej odohráva a takto by som pokračovala ešte nejakú chvíľu kým by mi nedošli synonymá. Teraz som na vlne oddychovej literatúry, čo je presne podľa môjho štýlu aj táto kniha. Našla som tam veľa myšlienok, situácii a pocitov stotožňujúcich sa s tými mojimi a veľmi dobre sa mi čítala kniha z českého prostredia, z ktorej bolo zároveň cítiť nenásilnú "nečeskosť".
S autorkinym štýlom písania som ešte chvíľu chcela zostať, tak som hneď rozčítala Černookú.
Mám rada, ak je záver knihy ako dokonalo trvajúci výdych pri rozlúčke s knižným svetom a presne tu som tento pocit nadobudla.

01.09.2020

Rozhovory s přáteliRozhovory s přáteliSally Rooney

Z knihy mám zmiešané pocity. Podľa anotácie som si predstavovala knihu trochu inak, no v konečnom dôsledku ma to nesklamalo. Čítala sa mi veľmi ľahko a príjemne, ale nezanechala vo mne žiadnu emóciu. Ako čitateľ som sa do príbehu nevedela ponoriť hlbšie, pôsobil na mňa iba povrchovo, ba až bezducho (čo je sazmorejme subjektívne). V rámci postáv ma Bobbi zaujala najviac, no nedá sa povedať, že by som si nejakú z postáv obľúbila.
Neľutujem, že som si knihu prečítala, no už by som sa k nej viackrát nevrátila.

04.09.2019

Salon EliottSalon EliottJean Marsh

Knihu som sa rozhodla čítať kvôli obdobiu, do ktorého bol dej zasadený a ktoré mám veľmi rada. Doba s výnimočnou módou a presadzovaním sa. Musím pochváliť aj krásne spracovanú obálku. Jediné, čo mi občas vadilo, bolo to, že mi jednotlivé pasáže v rámci prehovorov postáv pripadali zmätočné.
Príjemné čítanie.

04.10.2019

Policejní stanice BrooklynPolicejní stanice BrooklynLawrence H. Levy

Brooklyn, koniec 19. storočia, vražda a k tomu v hlavnej úlohe sympatická Mary s nekonvenčným správaním a zmýšľaním snažiaca sa presadiť vo svete patriacom mužom. Príjemné spestrenie deja v podobe vedeckých velikánov ako Edison, Tesla etc. Za mňa veľmi príjemná oddychová kniha, od ktorej som dostala presne to, čo som očakávala.

14.03.2020

Ti druzíTi druzíC. J. Tudor

(+ SPOILER) ‌K tomu len stručne. Myslím, že vďaka tejto knihe sa zmenšil môj strach a pochybnosti ku kvalite enormne propagovaných kníh minimálne o polovicu. Toto bolo naozaj skvelé.
+ veeľmi maličký spoiler
‌Trošku ma tá "paranormálna" časť príbehu zmiatla a prekvapila, nepáčilo sa mi to veľmi, mala som pocit, že to kazí inak skvelý príbeh a zápletku. Ale nakoniec som došla k záveru, že to autorka zakomponovala celkom zaujímavo.

Zatímco jsi spalaZatímco jsi spalaKathryn Croft

Príbeh začína prebudením Tary Logan v posteli svojho suseda. Nepamätá si, ako sa sem dostala, ani čo sa dialo. To ale stále nie je najväčší problém. Najhoršie na tom je, že spomínaný sused menom Lee leží vedľa nej ubodaný k smrti. Presvedčená, že Leeho nezabila a v strachu, že príde o všetko, odíde domov a nikomu nič nepovie. Keď sa jej do toho začnú pliesť rodinné problémy, odcudzenie s manželom a problémová pubertálna dcéra, začne premýšľať, či náhodou nevedia niečo o onej noci...

Do príbehu som sa začítala veľmi ľahko. Po pár kapitolách som už nadobudala pocit, že viem, kam bude dej smerovať, no autorka vo mne vedela v správnu chvíľu stále vzbudiť pochybnosti. Nahlodala ich veľmi nenásilne a predsa efektívne. Prešla som fázami, kedy som podozrievala naozaj každého aj keď som sa domnievala, že dej mám ako tak prekuknutý. Ako to už často býva, celé to postupne komplikovali tajomstvá a lži postáv, no tempo gradácie deja zvládla autorka naozaj dobre. Čo mi uberá na dojme je románik Tary s detektívom (nepodstatný spoiler), ktorý mi prišiel trochu zbytočný a samotný záver knihy, pri ktorom sa stále neviem rozhodnúť, či som s ním spokojná. Prekvapivý určite bol, len neviem, či v tom správnom slovazmysle.

27.08.2020

Poslední letPoslední letJulie Clark

Príjemne oddychový, ale rýchlo spotrebný kúsok, ktorý sa v danom žánri bez problémov stratí. Ako dovolenkové nenáročné čítanie fajn :).

Skutečný život hospodářských zvířatSkutečný život hospodářských zvířatLena Zeise

Krásne ilustrovaná a veľmi potrebná kniha pre generáciu mladých čitateľov, ktorá nezaujato, stručne a pravdivo hovorí o podmienkách chovu zvierat, ktoré skončia na našom tanieri. Citlivo nabáda k zamysleniu, čo všetko stojí za celým procesom chovu a že je naozaj potrebné postaviť sa k celej téme vedome a zodpovedne už v ranom veku.

Absolutní miláčekAbsolutní miláčekGabriel Tallent

Zobrazenie tak trošku zvráteného vzťahu medzi otcom a dcérou, ktoré autor zvládol naozaj dobre. Hlavne teda to, aká osobnosť, vplyvom Martina, Turtle bola.
Vplyvom absolútneho citového týrania prejavovala až dychberúce sebadeštruktívne vnímanie vlastnej osoby, minimálna dôvera vo vlastný úsudok, činy a pod. Uväznená vo vlastnej hlave a pritom vychovávaná "slobodne" mimo systém.
Občas mi teda chýbali aj Martinove pohľady na situácie resp. tok myšlienok, čo by ma tiež dosť zaujímalo, pretože verím, že mal svoju dcéru naozaj rád.
Ešte by som rada ocenila postavy Bretta a Jacoba, tí ma bavili :)

15.11.2019

Pod vlivem JupiteruPod vlivem JupiteruGary D. Schmidt

Váhala som medzi 3 a 4 hviezdižkami. Myslím si, že námet hľadania vlastného dieťaťa mladým 14 ročným "problémovým" Josephom by si zaslúžil o niečo prepracovanejšie spracovanie (aj napriek tomu, že to je young adult), no v konečnom dôsledku to nebola vôbec zlá kniha. Len koniec prišiel skôr ako som sa stihla poriadne začítať.

29.02.2020

Temnota na okraji městaTemnota na okraji městaAdam Christopher

Ako skalný fanúšik Stranger Things som sa, samozrejme, nemohla vyhnúť tomuto dielu. Ide o prequel, v ktorom je dej prerozprávaný postavou policajného náčelníka Jima Hoppera, (ktorý je teda jednou z mojich obľúbených postáv, bod pre autora).

Samotný príbeh spočíva v Jimovom spomínaní a následnom prerozprávaní El o jednom prípade vraždy, na ktorom pracoval roku 1977 v New Yorku. Toto spomínanie nám ponúka malý náhľad do života, kedy Hopper žil so svojou ženou Diane a dcérkou Sárou.

Pre neznalca ST možeme povedať, že ide o priemernú detektívku, no čaro knihy spočíva práve v postavách, ktoré tvoria ten kvalitnejší základ knihy. Ja osobne by som si len na základe tejto knihy vzťah k postavám nevytvorila, preto pre umocnenie zážitku toto dielo odporúčam čitateľom znalým Stranger Things.

Posledná poznámka k príbehu je, že mi tam chýbala bližšia špecifikácia samotných "schopností" svatého Johna. Ocenila by som, keby autor bližšie načrtol, ako u Johna prebiehalo nadobudnutie týchto znalostí.

Za mňa teda príjemné krátenie chvíľ pri čakaní na novú sériu :).

03.06.2020

SamotářSamotářTeddy Wayne

Neviem. Ani týždeň po prečítaní neviem voči knihe zaujať jednoznačný postoj. Čítanie to nebolo vôbec zlé, aj téma sa mi páčila, koniec koncov to bol jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodla do knihy ísť aj napriek slabším recenziám. A aj keby som sa rozhodla, že to bolo priemerné čítanie, ten koniec ma stále núti prehodnotiť názor. Neviem.

25.11.2020

Pred namiPred namiAnna Todd

Toto som čítala, aby som mala ukončenú sériu. Samozrejme som od toho neočakávala žiadny príbehový prevrat.
Mali sme možnosť spoznať vedľajšie postavy a situácie z ich pohľadu o niečo lepšie, čo mám dosť rada (hlavne teda Hardina, no ja osobne som jeho postavu spoznala lepšie v predchádzajúcich dieloch).
Vadilo mi Hardinovo vyjadrovanie. Chápem, že každá postava má špecifické prejavy, no tu to vo mne budilo dojem, že je to nasilu. Nepamätám si, že by v predošlých častiach na mna Hardin pôsobil až tak odpudivo.
Táto časť série sa dala očakávať, bolo jasné, že Hardin dostane priestor na obhajobu svojho konania. No mňa to nepresvedcilo. Aj tie útržky pred začatím kapitoly vo mne nevyvolali žiadanú emóciu aj keď boli písané práve formou hrania na city čitateľa.
Prvá polovica knihy bola zameraná len na After 1: Polibek (úplné začiatky ich vzťahu) a v druhej polovici zobrala autorka megarýchlym letom celé dianie za nasledujúce roky. Časť so Zedom mi prišla úplne zbytočná a nepodstatná.
Mrzí ma tak nízke hodnotenie ale toto podľa mňa vôbec nevyšlo.

11.08.2020

Tomova půlnoční zahradaTomova půlnoční zahradaAnn Philippa Pearce

Taktiež sa stotožňujem s komentármi nižšie. Nádherná obálka, milý príbeh, no vhodnejší pre deti nepobozkané fantasy svetom. :)

27.01.2020

IskrenieIskrenieSamantha Young

Prečítala som to hlavne kvôli Olivii a Nateovi, kedže som si práve príbeh týchto postáv obľúbila zo série asi najviac. Spracovanie mi bohužiaľ prišlo žalostné, aj keď téma by bola možno aj použiteľná.

16.02.2020

RituálRituálLenka Šíková

Kniha nám ponúka nahliadnutie do magického sveta, kde každá osoba vo veku 16 rokov podstúpi Rituál, počas ktorého dospeje, zmení sa fyzicky a tzv. Sudca určí jej miesto v spoločnosti. O tom, ako samotná premena prebieha, sa v spoločnosti nehovorí, čo sa ale nepáči trom kamarátkam Edre, Ingerde a Malene, dievčatám, ktorých sa to bytostne dotýka, kedže sa Rituálu tento rok majú samé zúčastniť. Hrdinky by sa rady samé rozhodli, akým smerom sa bude ich život uberať, preto sa vydajú na cestu pátrania o tomto procese.

A teraz k mojim pocitom z diela.
Kniha, ktorú som po značnej chvíli otvárala iba z dôvodu, že ju mám rozčítanú, no bohužiaľ som nebola poháňaná túžbou zistiť, ako bude dej napredovať. Ale chcela som tomu dať šancu.

Trošku mi vadilo, že som nevedela zaradiť, v akom období sa dej odohráva, ale v zásade to nebolo nič odradzujuce. Čo ma trochu štvalo, bola forma rozprávania deja. Príbeh striedavo rozprávali Ingerda, Edra a Malena, (to mám v knihach veľmi rada, rôzne uhly pohľadov a pod.), no tu ma niečo na spôsobe rozprávania rušilo a prišlo mi to chaotické. Mala som trochu pocit, že postavy nemajú špecifické vyjadrovancie vlastnosti a keby autor vždy na začiatku neupozornil menom, ktoré dievča rozpráva, asi by som si myslela, že príbeh je prerozprávany jednou postavou. Samozrejme neboli úplne rovnaké, ale chybala mi markantna odlišnosť.
Ďalej musím povedať, že fantasy svet ma vôbec nepohltil spôsobom, že by som ho nechcela opustiť a knihu dočítať, čo je pre mňa v tomto žánri veľmi dôležité.

Za polovicou knihy som bola mierne znudená, gradácia deja bola na mňa pomalá. Taktiež ma sklamala dejová linka Maleny a Ingerdy, nadobudla som dojem, že sú to postavy podstatné pre príbeh, no pripadalo mi, že autori ich vývoj ku koncu akosi odbúchali, proste ich už v príbehu nijak nepotrebovali, tak ich veľmi nekreatívne odstrihli. Optimisticky a naivne som dúfala, že aspoň na konci knihy príde žiadaný wau efekt, no čím bližšie koncu som bola, tým viac ma opúšťala viera v zvrat udalosti. Posledné kapitoly som čítala už len zo zotrvačnosti a nechala voľný priebeh sklamaniu.
Aby som nebola zlá, k hodnoteniu 3 hviezdičiek určite dopomohla krásna obalka. Suma sumárum, dielo ma nijak nenadchlo.

01.07.2020

První den mého životaPrvní den mého životaPaolo Genovese

Muž v stredných rokoch, policajtka, 12 ročný chlapec a gymnastka na vozíku. Týchto, na prvý pohľad úplne odlišných ľudí, spája jedna spoločná vec - pokúsia sa o samovraždu. Všetci v tomto citlivom okamihu stretnú záhadného muža bez mena, ktorý s nimi uzavrie dohodu. Každému z nich venuje 7 dní, behom ktorých môžu vidieť, ako by vyzeral svet bez nich, následne ich vráti do okamihu, kedy sa stretli a kedy chceli učiniť onen krok a opustiť svet, aby sa mohli rozhodnúť znovu..

Postupne počas toho týždňa máme možnosť spoznať postavy a ich dôvody pre toto rozhodnutie a vidieť vnútorné boje v každej z nich. Nie je to určite čítanie, ktoré by mohlo, ako sa zdá, človeka extrémne citovo vyšťaviť aj keď sa nejedná o úplne najveselšiu tému. Príbeh je napriek istej morbídnosti spracovaný pekne a zaujímavo, číta sa pomerne ľahko a samozrejme najväčším poháňačom k čítaniu je dozvedieť sa, či sa postavy zachránia a dajú životu ešte šancu.

04.08.2020