MimaJ MimaJ komentáře u knih

Únikové cesty Únikové cesty Barbora Haplová

Priklanam sa k nazorom nizsie v komentaroch ohladom nacatych a nedokoncenych tem a taktiez k tomu, ze dospeli tu nemali sancu byt niecim inym ako desmi.

28.11.2022 3 z 5

Ta druhá Ta druhá C. D. Major

Tak toto nebavilo. Na to, že kniha nemá zas tak veľa strán, postupoval dej na môj vkus hrozne pomaly a v kombinácii s nezáživne spracovanou a zrecyklovanou zápletkou je výsledok celkom chabý. :/

08.10.2021 2 z 5

Skutečný život hospodářských zvířat Skutečný život hospodářských zvířat Lena Zeise

Krásne ilustrovaná a veľmi potrebná kniha pre generáciu mladých čitateľov, ktorá nezaujato, stručne a pravdivo hovorí o podmienkách chovu zvierat, ktoré skončia na našom tanieri. Citlivo nabáda k zamysleniu, čo všetko stojí za celým procesom chovu a že je naozaj potrebné postaviť sa k celej téme vedome a zodpovedne už v ranom veku.

23.07.2021 4 z 5

Poslední let Poslední let Julie Clark

Príjemne oddychový, ale rýchlo spotrebný kúsok, ktorý sa v danom žánri bez problémov stratí. Ako dovolenkové nenáročné čítanie fajn :).

07.06.2021 3 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Veľmi pekne graficky spracované. Ale nečakajte žiaden príbeh, skôr zbierku hlbších, ale aj jednoduchších nadčasových myšlienok.

21.05.2021 3 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Za mňa sklamanie. Shari si určite u čitatelov svoje miesto získala, no tu sa žiaden wau efekt nekonal. Nevravím, že som knihu mala hneď prekuknutú spredu aj zozadu, ale mne to nestačilo. Trištvrt knihy tvorilo príliš veľa nudných domnienok a špekulácií, ktoré pôsobili repetitívne. Niektoré síce boli oprávnené, ale mňa to nebavilo. Taktiež konanie postáv bolo na môj vkus iritujúce, ale skalní fanúšikovia Lapeny to zrejme nebudú vidieť až tak dramaticky, kedže jej štýl tam je dosť zachovaný.
Pre mňa, žiaľ, o niečo slabšie dielo z jej tvorby.

14.05.2021 3 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

(SPOILER) ‌K tomu len stručne. Myslím, že vďaka tejto knihe sa zmenšil môj strach a pochybnosti ku kvalite enormne propagovaných kníh minimálne o polovicu. Toto bolo naozaj skvelé.
+ veeľmi maličký spoiler
‌Trošku ma tá "paranormálna" časť príbehu zmiatla a prekvapila, nepáčilo sa mi to veľmi, mala som pocit, že to kazí inak skvelý príbeh a zápletku. Ale nakoniec som došla k záveru, že to autorka zakomponovala celkom zaujímavo.

14.02.2021 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Prečítané na 2 posedenia. Chválim dynamickosť deja, ktorá bola prítomná už od prvých strán. Niečo málo som aj tušila, posledných cca 50 strán už mi to bolo viacmenej jasné, ale knihe to na kvalite vobec neuberá. Lapena píše naozaj pútavo. :)

10.02.2021 4 z 5

Samotář Samotář Teddy Wayne

Neviem. Ani týždeň po prečítaní neviem voči knihe zaujať jednoznačný postoj. Čítanie to nebolo vôbec zlé, aj téma sa mi páčila, koniec koncov to bol jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodla do knihy ísť aj napriek slabším recenziám. A aj keby som sa rozhodla, že to bolo priemerné čítanie, ten koniec ma stále núti prehodnotiť názor. Neviem.

25.11.2020

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Tak táto je od Debbie úplne naj! Strašne milá, vtipná, úprimná a myslím, že veľmi reálna ukážka zo života čitateľov, ktorá je must have na čitateľskom zozname :)

04.11.2020 5 z 5

Imaginární přítel Imaginární přítel Stephen Chbosky

Prvých cca 300-400 strán ma naozaj bavilo, sledovali sme sled naozaj divných udalostí,
dostávala som sa do štádia kedy som nechápala, ako viac sa dá dej vygradovať, no zároveň samotný príbeh nepostupoval extra rýchlym tempom a nabral úplne iny rozmer keďže je primárne rozprávaný malým Christopherom, ktorý svojim detským jazykom pri popisovaní desivých scenérií dodal príbehu tú správnu desivosť.
A teraz to ale...
Píšem to síce nerada, ale cez ten záver som sa musela naozaj prehrýzť. Autor sa vo vytváraní napätia dostal až do takého momentu, kedy stratil moju pozornosť a záujem. Takže posledných cca 150 strán výrazne znižuje moje hodnotenie, keďže pri 650 stranovej knihe mal naozaj priveľa priestoru na to, aby čitateľa napol ako strunu a vo výsledku to bolo na mňa prekombinované.
Kedže knihu som čítala z vlastného záujmu a iniciatívy, hodnotenie nie je ovplyvnené všeobecným hypom.
Ako jesenné čítanie fajn, ale pokiaľ hľadáte naozaj desivý horor, poohliadnite sa po niečom inom.

30.09.2020 3 z 5

Tamařino souhvězdí Tamařino souhvězdí Anna Musilová

Titul mi sadol po všetkých stránkach. Príjemný štýl písania, krásny príbeh, úžasné postavy, perfektné prelínanie dejovej linky z hľadiska obdobia, v ktorom sa dej odohráva a takto by som pokračovala ešte nejakú chvíľu kým by mi nedošli synonymá. Teraz som na vlne oddychovej literatúry, čo je presne podľa môjho štýlu aj táto kniha. Našla som tam veľa myšlienok, situácii a pocitov stotožňujúcich sa s tými mojimi a veľmi dobre sa mi čítala kniha z českého prostredia, z ktorej bolo zároveň cítiť nenásilnú "nečeskosť".
S autorkinym štýlom písania som ešte chvíľu chcela zostať, tak som hneď rozčítala Černookú.
Mám rada, ak je záver knihy ako dokonalo trvajúci výdych pri rozlúčke s knižným svetom a presne tu som tento pocit nadobudla.

01.09.2020 4 z 5

Zatímco jsi spala Zatímco jsi spala Kathryn Croft

Príbeh začína prebudením Tary Logan v posteli svojho suseda. Nepamätá si, ako sa sem dostala, ani čo sa dialo. To ale stále nie je najväčší problém. Najhoršie na tom je, že spomínaný sused menom Lee leží vedľa nej ubodaný k smrti. Presvedčená, že Leeho nezabila a v strachu, že príde o všetko, odíde domov a nikomu nič nepovie. Keď sa jej do toho začnú pliesť rodinné problémy, odcudzenie s manželom a problémová pubertálna dcéra, začne premýšľať, či náhodou nevedia niečo o onej noci...

Do príbehu som sa začítala veľmi ľahko. Po pár kapitolách som už nadobudala pocit, že viem, kam bude dej smerovať, no autorka vo mne vedela v správnu chvíľu stále vzbudiť pochybnosti. Nahlodala ich veľmi nenásilne a predsa efektívne. Prešla som fázami, kedy som podozrievala naozaj každého aj keď som sa domnievala, že dej mám ako tak prekuknutý. Ako to už často býva, celé to postupne komplikovali tajomstvá a lži postáv, no tempo gradácie deja zvládla autorka naozaj dobre. Čo mi uberá na dojme je románik Tary s detektívom (nepodstatný spoiler), ktorý mi prišiel trochu zbytočný a samotný záver knihy, pri ktorom sa stále neviem rozhodnúť, či som s ním spokojná. Prekvapivý určite bol, len neviem, či v tom správnom slovazmysle.

27.08.2020 4 z 5

Černooká Černooká Anna Musilová

Černookú som začala čítať hneď po dočítaní Tamařinho souhvězdí pretože mi autorkin štýl písania veľmi sadol.
‌Aj keď je titul zaradený do young adult literatúry, prišiel mi naozaj dosť temný a musím povedať, že sa mi to páčilo. Myslela som, že duševná choroba tam bude načŕtnuta omnoho jemnejšie a dej sa bude sústrediť viac na bežný život tínedžera, ale opak je pravdou. Príbeh sa dostával do stále viac a viac pochmúrnej atmosféry čo ma prekvapilo a zároveň potešilo. Opäť spomeniem krásny jazyk autora a taktiež chcem oceniť otváranie témy psychických porúch a emočného sveta u mladých ľudí.
Všetkým, ktorí hľadajú temný young adult určite titul odporúčam.

11.08.2020 4 z 5

Pred nami Pred nami Anna Todd

Toto som čítala, aby som mala ukončenú sériu. Samozrejme som od toho neočakávala žiadny príbehový prevrat.
Mali sme možnosť spoznať vedľajšie postavy a situácie z ich pohľadu o niečo lepšie, čo mám dosť rada (hlavne teda Hardina, no ja osobne som jeho postavu spoznala lepšie v predchádzajúcich dieloch).
Vadilo mi Hardinovo vyjadrovanie. Chápem, že každá postava má špecifické prejavy, no tu to vo mne budilo dojem, že je to nasilu. Nepamätám si, že by v predošlých častiach na mna Hardin pôsobil až tak odpudivo.
Táto časť série sa dala očakávať, bolo jasné, že Hardin dostane priestor na obhajobu svojho konania. No mňa to nepresvedcilo. Aj tie útržky pred začatím kapitoly vo mne nevyvolali žiadanú emóciu aj keď boli písané práve formou hrania na city čitateľa.
Prvá polovica knihy bola zameraná len na After 1: Polibek (úplné začiatky ich vzťahu) a v druhej polovici zobrala autorka megarýchlym letom celé dianie za nasledujúce roky. Časť so Zedom mi prišla úplne zbytočná a nepodstatná.
Mrzí ma tak nízke hodnotenie ale toto podľa mňa vôbec nevyšlo.

11.08.2020 2 z 5

První den mého života První den mého života Paolo Genovese

Muž v stredných rokoch, policajtka, 12 ročný chlapec a gymnastka na vozíku. Týchto, na prvý pohľad úplne odlišných ľudí, spája jedna spoločná vec - pokúsia sa o samovraždu. Všetci v tomto citlivom okamihu stretnú záhadného muža bez mena, ktorý s nimi uzavrie dohodu. Každému z nich venuje 7 dní, behom ktorých môžu vidieť, ako by vyzeral svet bez nich, následne ich vráti do okamihu, kedy sa stretli a kedy chceli učiniť onen krok a opustiť svet, aby sa mohli rozhodnúť znovu..

Postupne počas toho týždňa máme možnosť spoznať postavy a ich dôvody pre toto rozhodnutie a vidieť vnútorné boje v každej z nich. Nie je to určite čítanie, ktoré by mohlo, ako sa zdá, človeka extrémne citovo vyšťaviť aj keď sa nejedná o úplne najveselšiu tému. Príbeh je napriek istej morbídnosti spracovaný pekne a zaujímavo, číta sa pomerne ľahko a samozrejme najväčším poháňačom k čítaniu je dozvedieť sa, či sa postavy zachránia a dajú životu ešte šancu.

04.08.2020 3 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Kniha je akousi mozaikou príbehov zo života rodiny Marchovych. Ústrednou témou je dospievanie 4 sestier Meg, Jo, Beth a Amy v období občianskej vojny, do ktorej bol povolaný ich milovaný otec. Musia čeliť smútku z odlúčenia, chudobe, neopätovanej laske, či strachu z nenaplnenia vlastných túžob. Autor nás prevádza jednotlivými obdobiami v živote malých žien, sme súčasťou ich dospievania, dobrodružstiev, vzostupov aj pádov, prvých lások aj sklamaní.
V každom príbehu, či udalosti tkvie morálne ponaučenie, častokrát múdro a nežne podané od matky, ku ktorej sestry vzhliadaju s úctou a nekonečnou láskou.
Opäť sa stretávame s rozprávaním z pohľadov viacerých postav.
Charaktery sestier sú tak pestré a rôznorodé, že každý čitateľ si určite nájde tu svoju obľúbenkyňu aj keď podľa mňa je kúzelný práve ten celok rodiny.
Tento veľký príbeh malých žien stojí za prečítanie.

23.07.2020 5 z 5

Rituál Rituál Lenka Šíková

Kniha nám ponúka nahliadnutie do magického sveta, kde každá osoba vo veku 16 rokov podstúpi Rituál, počas ktorého dospeje, zmení sa fyzicky a tzv. Sudca určí jej miesto v spoločnosti. O tom, ako samotná premena prebieha, sa v spoločnosti nehovorí, čo sa ale nepáči trom kamarátkam Edre, Ingerde a Malene, dievčatám, ktorých sa to bytostne dotýka, kedže sa Rituálu tento rok majú samé zúčastniť. Hrdinky by sa rady samé rozhodli, akým smerom sa bude ich život uberať, preto sa vydajú na cestu pátrania o tomto procese.

A teraz k mojim pocitom z diela.
Kniha, ktorú som po značnej chvíli otvárala iba z dôvodu, že ju mám rozčítanú, no bohužiaľ som nebola poháňaná túžbou zistiť, ako bude dej napredovať. Ale chcela som tomu dať šancu.

Trošku mi vadilo, že som nevedela zaradiť, v akom období sa dej odohráva, ale v zásade to nebolo nič odradzujuce. Čo ma trochu štvalo, bola forma rozprávania deja. Príbeh striedavo rozprávali Ingerda, Edra a Malena, (to mám v knihach veľmi rada, rôzne uhly pohľadov a pod.), no tu ma niečo na spôsobe rozprávania rušilo a prišlo mi to chaotické. Mala som trochu pocit, že postavy nemajú špecifické vyjadrovancie vlastnosti a keby autor vždy na začiatku neupozornil menom, ktoré dievča rozpráva, asi by som si myslela, že príbeh je prerozprávany jednou postavou. Samozrejme neboli úplne rovnaké, ale chybala mi markantna odlišnosť.
Ďalej musím povedať, že fantasy svet ma vôbec nepohltil spôsobom, že by som ho nechcela opustiť a knihu dočítať, čo je pre mňa v tomto žánri veľmi dôležité.

Za polovicou knihy som bola mierne znudená, gradácia deja bola na mňa pomalá. Taktiež ma sklamala dejová linka Maleny a Ingerdy, nadobudla som dojem, že sú to postavy podstatné pre príbeh, no pripadalo mi, že autori ich vývoj ku koncu akosi odbúchali, proste ich už v príbehu nijak nepotrebovali, tak ich veľmi nekreatívne odstrihli. Optimisticky a naivne som dúfala, že aspoň na konci knihy príde žiadaný wau efekt, no čím bližšie koncu som bola, tým viac ma opúšťala viera v zvrat udalosti. Posledné kapitoly som čítala už len zo zotrvačnosti a nechala voľný priebeh sklamaniu.
Aby som nebola zlá, k hodnoteniu 3 hviezdičiek určite dopomohla krásna obalka. Suma sumárum, dielo ma nijak nenadchlo.

01.07.2020 2 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Autorku som mala možnosť spoznať rovno v inom svetle, kedže vybočila zo zabehnutých koľají pri písaní tohto titulu a musím povedať, že vďaka tomu dielu dám šancu aj jej romancam. Knihu som čítala na odporúčanie, sama by som po nej pravdepodobne nesiahla, čo by bola zrejme chyba. Do príbehu som sa začítala pomerne rychlo, je písaný pútavo aj keď som bola trošku skeptická ohľadom predvídateľnosti deja (na konci ma, samozrejme, autorka milo vyviedla z omylu). V konečnom dôsledku to bolo príjemne strávených pár hodín vo svete, kde neviete, čo je pravda a čo lož.

25.06.2020 4 z 5

Platforma Platforma Michel Houellebecq

Platforma, moja prvotina od francúzskeho autora Houellebecqa. Príbeh o nájdení lásky spojenej s kritickejším možno sarkastickým opisom západnej civilizácie a nahliadnutím do sexuálnej turistiky na prelome tisícročia, kde autor čerpal inšpiráciu priamo zo seba, aj keď je príbeh fiktívny. Nesklamalo, po autorovych dielach v budúcnosti opäť určite siahnem.

12.06.2020 4 z 5