MilujuV.Huga

HanaHanaA. Mornštajnová

Autorka se živí překladem, takže může čekat formálně správný text. Ten i obdržíme.
Text nečteme v překladu, což je další plus.
Řekla bych, že historické události jsou popisovány spíše pravdivě. Což je další plus.
Kniha popisuje hrozný osud Židů za druhé světové války, a takových knih nikdy není dost.

Na druhou stranu, jsem knihu dočetla v poledne a teď je večer a z knihy mi v hlavě skoro nic nezůstalo.
Neplánuji číst knihu podruhé.
Neudělala jsem si jediný výpisek z knihy, což normálně dělávám.
Ačkoliv je téma Židů nutno stále znovu a znovu připomínat, mohli by autoři občas psát i o něčem jiném.

Asi bych změnila jednu věc, a to že bych knihu publikovala jako dílo vhodné pro středoškoláky. Tam má co nabídnout.

Nejvíce mě asi zaujalo, že autorka začala psát v tak pozdní věku. Pokud člověk cítí touhu psát, proč by měl čekat až mu bude padesát?

20.05.2018

Obyčejný životObyčejný životK. Čapek

Z knihy:

"Tohle je tak opravdivý a vážný život, pánové, že z toho chcípám."

"Tak tohle byl celý život, pěnkavo, a já nevím, byl-li ze šťastné látky."

"Takové básně může napsat jenom mladý člověk ... a jen jednou za život."

"Ty," ozval se po chvíli ze tmy, "jak je to dál: Anděle boží, strážce můj -? Ty to taky nevíš? Až budeš takové prase jako já, bude ti to taky chybět, počkej, jak ti to bude chybět- "

"Kdysi dávno, včera to bylo,..."

"Mívám dojem, že se lidé svými vzpomínkami jaksi vychloubají; honosí se tím, že za jejich dětství panoval žáškrt nebo že zažili tu velikou vichřici, jakoby to náleželo k jejich osobním zásluhám."

"... a já jsem byl k umření štasten."

16.05.2014

MiláčekMiláčekG. d. Maupassant

Z knihy:
"Je to vlastně zvyk, používat náboženství jako deštníku.
Když je hezky, je to hůl;
když svítí slunce, je to slunečník;
když prší, je to deštník,
a když zůstaneme doma, necháme ho v předsíni."

14.02.2015

Ohromné maličkostiOhromné maličkostiG. K. Chesterton

Všichni máme v knihovně jednu poličku a na ní knihy, které neradi půjčujeme. Na této polici obvykle střežíme své největší poklady. Nenápadně odvádíme řeč jinam, pokud někdo chce k přečtení nějaké dílo z této naší police. A nechceš si raději půjčit, říkáme v takových chvílích a ukazujeme na svazky na druhé straně naší knihovny.

Ale krátce: Chestertonovy Ohromné maličkosti vám nepůjčím.

01.11.2016

Do výšky volím pádDo výšky volím pádM. Kašparů

Úryvky z knihy:

"Někdo poslouchá celé hodiny metal a já jsem zase chodil poslouchat vodu."

"Četba poezie úzce souvisí se schopností člověka vnímat svůj vnitřní svět."

"Jen se na medicínu přihlas. Kolik lidí ti přes noc v nemocnici umře, to ti - když jseš slabší v matice - spočítá ráno sestřička."

"Nauč se všechno, budeš si pamatovat aspoň něco."

"Odkládání činí lehkou věc těžkou a těžkou nemožnou."

"Začal jsem dělat všechno možné, abych se zlozvyku zbavil. Vyzkoušel jsem nejrůznější návody a triky jako:
Cigaretu dej na půdu a zabal ji, a když si budeš chtít zapálit, musíš krabičku snést z půdy, jednu cigaretu vybalit, zbylé zase zabalit a pak donést opět na půdu - ono tě to přestane bavit a přejdou tě chutě."

"Když není kůň, tak je i osel dobrej."

"Proti přitažlivosti zemské, do výšky volím pád."

03.05.2014

VypravěčkaVypravěčkaJ. Picoult

Je možné hodnotit pouze formu knihy bez ohledu na obsah? A je možné hodnotit pouze obsah bez ohledu na formu? Tohle je právě případ této knihy.

Forma: neuvěřitelně čtivá kniha. Velice dobře napsaná a nadmíru dobře přeložená. Formě nelze vůbec nic vytknout.

Obsah: No nic moc. Kniha je rozdělena do tří částí. Druhá část, popis koncentračního tábora, je hodně dobrý, ale je tam pár myšlenkových nesrovnalostí. A navíc, tohle jsme už všichni někde četli. A asi lze souhlasit, že autorka těžké téma táborů trochu zlehčila.

První a třetí část knihy je divná a mám k ní tolik připomínek, že by se to tu ani nevešlo.

A teď lze znovu položit tu otázku: lze hodnotit formu bez obsahu? Podle hodnocení, které knize dáváte, je odpověd: Ano, lze.

Překlad: Ivana Nuhlíčková

13.01.2018

Přítelkyně z domu smutkuPřítelkyně z domu smutkuE. Kantůrková

Jednoznačně populární čtivo, které nadchne čtenáře, hlavně pokud jste ženy.

Autorka sama zmiňuje, že ve věžení, kde byla za komunistického režimu uvězněna z důvodu pašování literatury, hodně četla. Právě to je důvodem, proč je dílo tak čtivé. A taky si myslím, že sama autorka by v běžném a normálním životě tolik času na čtení nikdy neměla.

Kniha popisuje dění ve věznici pravdivě. Tudíž může přidat přídomek podle skutečné události.

Nazvat tuto knihu klasikou by nebylo správné. Něco mu do klasiky chybí, ale nevím, co to je.

Poznámka na konec: Občas si v díle můžeme všimnout, že autorka používá zastaralý způsob vyjadřování. Není toho moc, ale když něco takového použije, uvědomíte si, jak ta kniha musí být stará. Vyšla v roce 1984, ale autorka se narodila v roce 1930. Tudíž se její jazyk formoval skoro před 80 lety. Což je brutální.

08.05.2018

Spolčení hlupcůSpolčení hlupcůJ. K. Toole

NEDOČTENO.
Nechápu, proč se lidem líbí.
Za zmínku snad stojí opravdu velmi dobrý překlad.

15.08.2014

Pane Bůh, tady AnnaPane Bůh, tady AnnaS. G. Hopkins

Z knihy: Obsahuje drobný spoiler.

-Víš, Fynne, lidi umějí milovat jenom z vnějšku a líbat se jenom zvenčí, ale Pan Bůh tě může milovat zevnitř a umí tě políbit přímo dovnitř, takže je to jiný.

-Ďábel rajtuje na hřbetech těch, co jsou si jistí.

-Slyšel jsem, že každá vteřina našeho života je nějakým způsobem zaznamenána v našem mozku.

-Až umřu,

KTERÉ JSOU NA MOŘI K NIČEMU:
KORMIDLO, VESLA, KOTVU
A STRACH Z UTONUTÍ
A. Machado

-Muž za ženou nejde proto, aby sílu získal; jde za ní proto, aby jí svou sílu nabídl.

-To, co zapíráme, se nemůže uzdravit.

-Mám dojem, že se jen snažím Boha přemluvit, aby mi život aspoň trošku zjednodušil.

-Potom přiznal: Víš, Johne, ve skutečnosti si připadám, jako by můj život byl jeden veliký podfuk ... a jako by mně při tom měl každou chvíli někdo nachytat.

-Kařdý musí zemřít. Ne každý však skutečně žije.

-Většina mužů žije životem tichého zoufalství.

-Tolik párů se jednoho dne probudí a zjistí, že se už vlastně nemilují.

-Tolle legge! - Vezmi a čti! (Sv. Augustin)

01.02.2015

Stará dáma vaří jedStará dáma vaří jedA. Paasilinna

Z knihy:
- Tak je to vždycky, pomyslela si Linnea: na hřbitově je plno veverek pokaždé, když si s sebou zapomenete vzít oříšky.
- vodou se žízeň neuhasí
- Dáma je dámou i v pekle.

27.02.2016

Dospělé děti alkoholikůDospělé děti alkoholikůJ. G. Woititz

Z knihy:
- Jsi na tom tak špatně, jak špatná jsou tvoje tajemství.

22.03.2016

Vůle ke smysluVůle ke smysluV. E. Frankl

Z knihy:
- Vzpomínám si ještě velmi přesně na to, jak nás náš středoškolský profesor poučoval, že život není koneckonců nic jiného než proces spalování, proces oxidace.

- Freud sám byl dost moudrý, aby jednou poznamenal, že by doutník mohl pro změnu znamenat jednou také jen doutník a nemusel by být vždycky vykládán jako něco jiného.

- Na 64 lékařích (…), bylo možno prokázat, že v průběhu jejich studia medicíny lidský postoj k životu stále více ustupoval cynickému stanovisku.

- Tak jako se bumerang vrací k lovci, který jej hodil, pouze tehdy, když mine svůj cíl, svou kořist, tak se teprve tehdy obrací člověk sám k sobě, zabývá a zaměstnává se teprve tehdy interpretací sebe sama, jestliže ztroskotalo jeho původní naléhavé úsilí, je-li frustrován v hledání smyslu.

- a tak nastává tanec kolem zlatého prasete ...

- Idea Boha vzniká v prastaru ze strachu primitivního člověka před přírodními silami; dnešní člověk – který přírodu ovládá – nemusí mít žádný strach; Bůh tedy není.

- Nejlidštější je ušetřit někoho studu. Nietzsche

- napřed se učit, potom teprve učit

- slavná Pascalova věta: Nehledal bych tě, kdybych tě už nebyl našel.

- Odvrat západního světa od kněze k nervovému lékaři. V. Gebsattel

- není tomu však tak, jako by (...) platilo pro obě ohniska elipsy

- Život člověka trvá sedmdesát let, a řekneme-li hodně, osmdesát, a byl-li tento život dobrý, byl naplněn námahou a prací.

04.01.2016

Ženy, které příliš milujíŽeny, které příliš milujíR. Norwood

Z knihy:
- "Potřebuješ mě?" ptá se tajně žena, jež miluje příliš. "Postaráš se o mě? Vyřešíš moje problémy?" tak se pod rouškou hlasitě vyslovovaných slov tiše ptá muž, který si ji vybere za partnerku.
- Její postoje, pocity, chování i životní zkušenosti jsou typické pro ženu, pro kterou zamilovat se znamená trpět.
- Za oddaný vztah platíme nudou.
- ... a nakonec se naučila usnout dřív, než se manžel vrátil domů.
- Musíme si vědomě vytvářet dospělejší a otevřenější formy vztahů, než jaké nám předvádějí média.
- Poznala tak málo lásky!
- paranoia, která dříve či později zachvátí každého, kdo užívá drogy
- ... jako by nevěděl, co se svým životem
- Nejbezpečněji se člověk cítí s někým, kdo ho potřebuje.
- karamboly
- Mnohé ženy se dopouštějí té chyby, že hledají vztah s mužem dříve, než našly dobrý vztah sami k sobě.
- Děti se v zásadě snaží spasit své rodiny třemi způsoby: tím, že se stanu neviditelnými, že zlobí nebo že jsou vzorné.
- ...a můj život je jako nějaký zmatený román. Takový román bych si nikdy nekoupila.
- Když dítě vidí, že matka užívá život plnými doušky, bere to jako svolení, že může dělat totéž.
- Když se stáváme vyrovnanější a zdravější, začneme přitahovat vyrovnané a zdravé partnery.

20.04.2016

Nedostatečný pocit vlastní hodnotyNedostatečný pocit vlastní hodnotyH. Röhr

Celá kniha v jedné větě: v sobě najdu všechno, co potřebuji.

10.11.2016

Dívka ve vlakuDívka ve vlakuP. Hawkins

Přeceňovaná kniha.
Do poloviny je to úžasně čtivé a dobře promyšlené, ale autorce se dílo nepodařilo dotáhnout do konce. Takže pak nuda, hloupá nuda.
To bývá ale problém mnoha autorů, dobře to rozjedou, ale pak uklouznou...

24.11.2016

Stará láskaStará láskaI. B. Singer

Dejte tomu muži Nobelovku! Aha, tak nic. On už ji má.

05.05.2017

Láska za časů choleryLáska za časů choleryG. García Márquez

Neuvěřitelnej spisovatel, hrozně vzácnej talent. Neuvěřitelný talent! Skladba souvětí. Třikrát hurá. Vážně neuvěřitelný dar od Boha.
Snad jen výtka k ději. Příběh připomíná spíš pohádku. V realitě života by některé věci nebyly tak jednoduché. Ale máme v rukou knihu řadící se k magickému realismu, takže čtě, děti, dokud vám oči slouží!

09.05.2017

Cena, kterou zaplatíšCena, kterou zaplatíšJ. Fadelle

Obsah přebil formu.
Tady je hodně důležitá aktuálnost příběhu. Nejedná se o tři triliardy starý příběh, což je vždycky docela úleva.

27.07.2017

KrakatitKrakatitK. Čapek

1. Jedna z nejlepších knih co se formy týče- hlavně třetí třetina knihy.
2. Připomíná styl např. Jména růže.
3. Krásný, bohatý jazyk.
4. Úžasná.
5. Zatím nejlepší z Čapkových děl.
6. Jediná nevýhoda - vcelku nezajímavý a nudný děj.

21.07.2014

Více než tesařVíce než tesařJ. McDowell

Z knihy:

"Po více než sedmi stech hodin, kdy jsem tohle téma studoval a pečlivě zkoumal základy, na kterých stojí, jsem došel k závěru, že vzkříšení je buď ten nejhorší, nejnemorálnější a nejzlovolnější podvod, jakého se kdy kdo na lidstvu dopustil, nebo ta nejdůležitější údálost v dějinách."

01.02.2015

Vejce a jáVejce a jáB. MacDonald

- ... a pohrával si s každou drobnůstkou tak láskyplně jako matka a prvním střevíčkem svého mimina.

- Můj výkon se podobal šrapnelu - nejlepší tam, kde nezasáhl.

- ... slušná ženská je v posteli od sedmi večer do čtyř ráno, pokud nemarodí nebo není mrtvá.

- Moc velká čistota vydrhne srdce z těla.

- Sloužil v první světové válce u námořnictva a místo šoku po výbuchu granátu se vrátil domů s utkvělou představou, že množství vody, jež vojín nabere do přilbice, lze umýt a vyprat cokoliv, včetně prostěradel.

- Sehnal jsem největší vožraly z celejch Spojenejch států a hasej jako diví, protože myslej, že mám na týhle straně svou palírnu.

Démon alkoholDémon alkoholJ. London

- Světlo mi hořívalo aţ do dvou nebo i tří v noci, coţ přivedlo moji hodnou sousedku k sentimentálním dedukcím hodným Sherlocka Holmese. Ve dne mě nikdy neviděla, a proto usoudila, ţe jsem hazardní hráč, kterému matka staví do okna světlo, aby zbloudilého syna přivedla na pravou cestu.

- Víno do sebe, rozum ze sebe.

- Kdo se jednou spálí, musí kázat o ohni.

-Vidíš," řekl mi můj Démon. "Ten si dával na sebe nějak pozor. I doutníky přestal kouřit. A tohle má za to. Hezky to s ním dopadlo, co? Bacily se prostě někde objeví. Nemůţeš se protinim bránit. Ten tvůj skvělý doktor se jim uţ předem bránil, jak jen mohl, a přece ho dostaly. Kdyţ takový bacil začne létat, nemůţeš vědět předem, kam dosedne. Moţná ţe zrovna na tebe. Podívej se, čeho všeho se ten člověk odřekl. A ty se chceš odříci všeho, co ti dávám, jen proto, aby si pak nějaká taková potvůrka na tebe skočila a zdolala tě? V ţivotě není nic jistého. Všecko je jako v loterii. Já ti však vykouzlím lţivý úsměv na tváři a vysměji se skutečnosti. Usmívej se se mnou, směj se! Konec tě stejně nemine, ale zatím se směj, Vţdyť svět je tak temný! Já ti v něm pěkně posvítím. Vţdyť svět je tak prohnilý, kdyţ se v něm mohou dít takové věci, jaké potkaly toho doktora. Jen jedno ti zbývá, napít se a zapomenout."

08.12.2015

Bubáci pro všední denBubáci pro všední denK. Michal

Z knihy:

-prohlašuje, že léčení lidí je neefektivní. Lidi je výhodnější zabíjet než léčit, protože je velmi obtížné někoho vyléčit, zatímco každého lze s vynaložením poměrně malé námahy dokonale zabít, čímž se zároveň odstraní riziko dalšího onemocnění.

- mečení kůzlete dráždí lva

- Každá schopnost musí být doceněna, jinak nehřeje.

- -"Jak bych vám to řekl ... "
- "Řekněte to docela obyčejně. Formulace není tak důležitá. Tak kde jste ho viděl, no. Nebojte se!"
- Účetní se výjimečně nebál, a proto odpověděl celou větou: "Viděl jsem ho v zrcadle."
- "Pakliže je tomu tak," řekl mile vlídný pán a podával mu rukopis, "pakliže je tomu tak, určitě to nebyl medvěd. Promiňte, to je vyloučeno. Medvědi v zrcadlech nežijí. Neměli by tam co žrát, víte. Podívejte se do Brehma."

- málo jí a mnoho přemýšlí

-Dělník," pravila kočka s pokojnou a pečlivě artikulovanou spisovností, ,je člověk, který si získává obživu manuální prací. K nepoctivé obživě postrádá příslušných předpokladů."

-špumprnákle

-Mnoho věcí je podivných, je-li člověk mlád.

02.01.2016

Den, kdy došly prachyDen, kdy došly prachyM. Vodička

Z knihy:
- Když chodíte po světě s aristokraticky znějícím jménem Smedley Darlington Butler, musíte něco velkého vykonat.

- Žít ze 40 Kč týdně pro tři osoby? Co chcete za to nakoupit: živobytí, nebo otop, či boty nebo šaty? Na žití je to moc a moc málo a zase na umřití je to moc.

- Citlivými ukazateli situace bývá chuť mladýchh lidí uzavírat manželství a mít děti.

- Automobilka Škoda si roku 1933 zajistila čestné místo v učebnicích ekonomie, neboť vyrobila minus čtrnáct vozů.

- Dytrich byl typický zlosyn. Poťouchlý a chladnokrevný. Představte si, co provedl státu, když na něj byla uvalena exekuce, při níž mu měly být zabaveny husy a slepice. Protože měl šest dětí, drůběž zabil a když přišla dražba, bylo vše již v dětských žaludcích. Šel za to do vězení. Soud sice uznal, že děti měly hlad, ale obžalovanému přitížilo, že "v Kosmonosích dosud žádný nezemřel hladem", jak stojí výslovně v rozsudku.

- v Kanadě, v zemi tvrdých pěstí

- měli auto v každé garáži a kuře v každém hrnci

- Televize a spolužáci sdělí vše.

- V tomhle městě čísla dobře ukazují, jak na váze přibývají ti, kdo na jídle šetří.

- hrnec začal vřít(=něco se začalo dít)

05.02.2016

Vyhoštěná smrtVyhoštěná smrtJ. Šiklová

Útlá, čtivá brožurka o umírání.

Z knihy:
Co chcete vlastně více vědět o člověku?

Peklo jsou pro nás naše prožité životy, o kterých víme, že nebyly naplněny tak, jak být naplněny mohly.

Úmrtí až ve stáří bylo v minulosti výsadou těch, kteří byli zvláště schopní. Odolávali nejen nemocím, ale dovedli i bojovat, postarat se o sami o sebe, založili rodiny a měli hodně dětí, z nichž alespoň některé se o ně nakonec i ve stáří postaraly. (...) Dnes je však normální či přirozené zemřít ve stáří, v době, kdy již nejsme pro celek společnosti tak významní. To není cynický vtip, je to skutečnost: S pomocí Boží a našeho zdravotnictví zestárne skoro každý. Zestárnou nejen ti, kteří byli v minulých generacích výjimečně prospěšní celku. Dnes se stáří dožívají i velice průměrní lidé. Proto se také často už nepotvrzuje představa o moudrosti stáří.

09.06.2016

AmokAmokS. Zweig

Klenot. Ale pro většinu čtenářů příliš obtížné čtivo-v tom případě doporučuju přečíst jen první novelu Amok, asi 55 stánek. Neprohloupíte, věřte mi.

Z knihy:
- "napsala mi, nemusím ještě umřít ..."
- "Pro hru v šachy je ovšem stejně jako pro lásku nepostradatelný partner ..."

11.07.2016

Celý život jsem se učil, a přece jsem propadlCelý život jsem se učil, a přece jsem propadlF. Lukeš

Krátké fejetony českého kněze. Kniha je napsána jednoduše.

Z knihy:
- "V přítomnosti Antonína Dvořáka kdosi pověděl, že Bůh není. A na to tento velký hudebník odpověděl: ´Ale od koho jsou potom mé melodie?´"

13.07.2016

Král KrysaKrál KrysaJ. Clavell

Doporučuju.
Knize lze vytknout snad jen drobné chyby, které jsou způsobeny tím, že je to autorova prvotina.

Z knihy:
- Tento měsíc si žil nad poměry. Koupil si celou stránku Bible.
- Na hrubých lavicích amfiteátru seděla spousta zajatců. Někteří sem přišli, protože víru měli, někteří zase proto, že ji neměli.
- Muž musí svého zemřelého přítele aspoň pohřbít.
- ... a ačkoliv jeho oči byly němé, Král věděl, že křičí.
- Věděla však, že ho dokáže potěšit. Je tak lehké potěšit muže, když jste žena. A když se nestydíte, že jste žena.
- Ty zkrátka neumíš žít.

08.08.2016

Světlo mé samoty (Příběh Sáry Wittensbergové)Světlo mé samoty (Příběh Sáry Wittensbergové)L. Müller

Prvních sto stránek nic moc, posledních sto stran nic moc. Ale to mezi tím... Aha, tak ne, ta kniha má jen dvě stě stran...

Z knihy:
- "Dopis se nečervená, řekl Cicero."
- "Hrozně ráda bych někomu stála za to, aby mně jen pohladil, fakt víc nechci. "

23.08.2016

1 2 3 4