Milonak

PolednicePoledniceJiří Březina

Moje první kniha od Jiřího Březiny a popravdě jsem byl příjemně překvapen. Čtivý, svěží, dobře plynoucí příběh, knihu jsem přečetl za 2 dny. Kombinace prostřihů samotného vyšetřování, Martiných myšlenek a přemýšlení vraha jsou dobře zvolené a pomalu dávají dohromady celou skládačku příběhu. Autor píše čtivě a dokáže dobře vykreslit atmosféru sídliště a vyšetřování. Škoda jen, že pachatel je jasný už 40 stran před koncem. V součtu velice příjemné počtení a jsem rád, že i český autor umí detektivku. A ústřední dvojice vyšetřovatelů je mně dost sympatická, ačkoliv nepůsobí úplně věrohodně a to z hlediska takového trochu "komiksového" popisu Tomáše a Evy, respektive jejich typologie a povah.

24.10.2021

Už nikdy pěšky po Arménii a GruziiUž nikdy pěšky po Arménii a GruziiLadislav Zibura

O trošku horší než Izrael + Turecko a naopak o trošku lepší než Čína + Nepál. Ale v každém případě opět zajímavá kniha, která - stejně jako dvě předešlé - ukazuje prochozené země i z pohledu, který běžný turista nemá. Respektive Zibura se dostává do míst, kde se běžný turista téměř neobjeví a díky tomu poznává a zprostředkovává život úplně "obyčejných" lidí a to i z venkova, nejen z měst. Jeho smysl pro humor mně sedí a i když je těch vtípků někdy až skoro moc, tak přesto je to velmi čtivé a zábavné.

09.12.2019

Novinářem v ČíněNovinářem v ČíněTomáš Etzler

Etzler je "střelec" a to jak v soukromém, tak v profesním životě. Ale díky tomu je možné si v knize přečíst tak detailní informace z míst, kam by normální člověk nevlezl. Na Čínu jsem měl svůj názor - silně negativní - ale teprve po přečtení této knihy jsem si uvědomil, jaká je tam skutečnost a to zejména na venkově mimo na odiv vystavovaná velkoměsta. Lidský život nemá v Číně téměř žádnou cenu a vláda je jen banda zkorumpovaných komunistických papalášů, stejně jako regionální vlády - všechno se rozkrádá i za cenu životů obyčejných lidí. Vyloženě jsem byl překvapený, kam až byl Etzler se svým týmem ochotný zajít, skutečně se často jednalo o ohrožení života. Ale právě proto je tak uznávaným a úspěšným novinářem. Kniha je "hutná", silný příběh je téměř na každé straně. Tohle prostě stojí za přečtení, aby si lidé uvědomili, jak a kde se dá také žít - v tom nejhorším slova smyslu.

40 dní pěšky do Jeruzaléma40 dní pěšky do JeruzalémaLadislav Zibura

Příjemné překvapení - knihu jsem přečetl během 3 dní a Ladislavův styl vyprávění a zejména jeho styl humoru mně opravdu sedí. Vše je vyprávěno s jakýmsi nadhledem a občas si autor neodpustí i trochu té filosofie, ale většinou pravdivé. Dlouhý pochod o samotě zřejmě dokáže v lidské hlavě probudit různé myšlenky a náhled na svět. Shrnutí - čtivé, zábavné, zajímavé, stojí to za přečtení.

17.07.2016

Poslední stop: AfrikaPoslední stop: AfrikaTomáš Poláček

Poláček umí zaujmout a především obsah samotný, respektive popsané okamžiky z cesty přes Afriku stojí opravdu za přečtení. Velké množství zážitků, kdy šlo párkrát doslova o život a spousta dalších postřehů z cest dělají společně se zajímavě napsaným vyprávěním pro mě asi nejzajímavější knihu o cestování, kterou jsem doposud četl. Velice čtivé, má to spád a na závěr: Poláček je "magor". :-))

26.12.2018

Pravda o případu Harryho QuebertaPravda o případu Harryho QuebertaJoël Dicker

Tak trošku Červená knihovna v detektivním hávu (včetně vražd). Na druhou stranu je to opravdu čtivě napsané, občas jsem se začetl a 50 stran bylo pryč během chvilky. Osobně nejsem přítelem takto dlouhých knih, ale tuhle jsem přečetl za týden. Zároveň je to ale bohužel celkem dost přeplácané, je tam spousta nepravděpodobných věcí a to zejména spojení detektiv a spisovatel - respektive dvojice, která nakonec vše odhalí. A závěrečných přibližně 100 stran je vzorovým příkladem obrovské série zvratů a téměř bláznivých odhalení. Nicméně vše nakonec do sebe perfektně zapadne. Z mého pohledu trošku rozporuplná záležitost - chvílemi telenovela, chvílemi super četba.

05.02.2020

VzplanutíVzplanutíJiří Březina

Po povedené Polednici jsem zkusil Vzplanutí a ejhle - dokonce ještě lepší než Polednice. Taková "poctivá" česká detektivka bez zbytečných příkras a fantasmagorií. Tomášův příchod na nové pracoviště a s tím související problémy jsou v kombinaci se starým a novým případem uhoření zajímavé a hlavně velice čtivě napsané. Je to těsně pod 5*.

Černý kámenČerný kámenRobert Ervin Howard

Některé povídky průměrné, jiné téměř TOP, v součtu velice dobré. Pro fanoušky Howarda určitě povinné čtení. :-) Co mně v některých povídkách vadilo, tak to bylo přehnaně dlouhé vyprávění o hrůzách a historii dávných zemí - někdy toho bylo až moc.

27.12.2018

Sága o životě a smrti Jana Bati a jeho bratra TomášeSága o životě a smrti Jana Bati a jeho bratra TomášeMiroslav Ivanov

Nejlepší kniha o Baťových. Nesmírně podrobně a precizně je zde popsána celá "sága" Tomáše a Jana. Pevně doufám, že Miroslav Ivanov v maximální možné míře čerpal ze všech soukromých materiálů rodiny Baťových (trochu nečekaně nabídnutých paní Baťovou) a to konkrétně z dopisů v rámci rodiny, spolupracovníků či státníků včetně prezidenta Beneše. Je dobře, že kniha objasňuje ne všem lidem doposud známé skutečnosti, například spousta lidí vnímá Jana jako kolaboranta, což je absolutní nesmysl - opak je pravdou. Stejně tak je zřejmé, že firmu vybudoval a dostal "do světa" Tomáš, nicméně toho největšího rozmachu dosáhla v době po jeho smrti, kdy firmu vedl Jan. Naopak velkým zklamáním pro mě bylo zjištění toho, jakým způsobem se snažil mladý Tomáš Baťa (Tomík) následně společně se svoji matkou dostat k majetku firmy a "ukrást" ji Janovi. To, čeho Tomáš a Jan dosáhli je téměř až neuvěřitelné a to, co všechno museli překonat, vydá bez přehánění za několik tisíc "běžných" životů. Zejména Jan byl člověk vizionář, jehož myšlení a potažmo projekty byly desítky let před tehdejším vnímáním. Škoda, že to všechno nejdříve výrazně omezila druhá světová válka a následně v podstatě téměř utnula poválečná vláda a také spory s Tomášem mladším a jeho matkou. Skvělá sonda do životů možná největších českých podnikatelů všech dob.

25.10.2019

Conan: Dcera pána mrazu a další povídkyConan: Dcera pána mrazu a další povídkyKurt Busiek

Prostě Conan.... Moc pěkná kniha, jediný důvod proč ubírám hvězdu je kresba Caryho Norda. Nějak jí nemůžu úplně přijít na chuť a speciálně mně nesedí ztvárnění Conana - je veliký jako běžný muž a obličej mně občas připomíná plastového panáčka. Jinak skvělé příběhy a je dobře, že stejně jako v Conan:Zrozen na bitevním poli jsou příběhy chronologicky seřazené.

05.06.2020

ClonaClonaS. Bjørk (pseudonym)

Už je těch knih s nebývale chytrými a policii bez problémů unikajícími geniálními pachateli, kteří vše předpovídají a jsou vždy několik kroků napřed nějak moc. Je to dobře napsané, kniha dokáže zaujmout, ale extrémní životní příběhy a osudy vyšetřovatelů - po kterých dokonce pachatel jde - jsou pro mě prostě přehnané. I tak bych uvažoval o 4*, ale závěr to zazdil. Motiv pachatele je jakýsi nepromyšlený a hloupý a absolutně se díky tomu - jako mávnutím kouzelného proutku - vytratilo napětí budované ve všech předchozích kapitolách. Stejně tak to, jakým způsobem náhodně 2 ajťáci odhalí skutečného pachatele a to samozřejmě na poslední chvíli. Škoda těch posledních cca 10%.

17.04.2021

My děti ze stanice ZOOMy děti ze stanice ZOOChristiane Vera Felscherinow

Přečetl jsem několik knih o feťácích, ale tahle mě zaujala snad nejvíc. Ponuré prostředí berlínského sídliště a způsob - respektive cesta - jak se Christiane k drogám dostala a postupně upadala do čím dál větší závislosti. Kniha je doplněna spoustou černobílých fotografií, které ještě více dokreslují celý příběh. V knize je perfektně popsaný vývoj závislosti na čím dál tvrdších drogách a tím pádem postupující ochotě udělat téměř cokoliv pro jejich získání. Pro mě osobně pecka.

06.09.2018

Návrat Krále ŠumavyNávrat Krále ŠumavyDavid Jan Žák

Částečně rozporuplná kniha z toho pohledu, že Hasil sice spoustu lidí převedl a tím pádem zachránil, ale na druhou stranu díky tomu spousta lidí zemřela, nebo strávila velkou část života v žaláři. A rozhovor v závěrečné části s Vítkem nabízí tam již vyřčenou otázku zda to celé vůbec mělo nějaký smysl. Jenže tito lidé konali dle aktuálního vnímání situace a ta k ničemu jinému než převádění (zachraňování) nevedla. Zároveň jsem si často při čtení uvědomil, jak neuvěřitelně nesmyslná a absurdní a strašná tato doba byla - bohužel jen díky danému režimu a pár "nemocným" lidem, kteří to vše ovládali. Pak nezbývá nic jiného, než si vážit aspoň nějaké svobody. Nicméně ke knize samotné: je otázka , do jaké míry je to odpovídající skutečnosti, ale pravděpodobně celkem dost. Osobně moc "válečné" knihy nemusím, ale tato mě absolutně vtáhla do děje. Ať už příběh samotný, nebo Žákův styl vyprávění jsou na skvělé úrovni a dělají pro mě z této knihy opravdu TOP záležitost. Celé je to nesmírně čtivé a zároveň strašně smutné, ale tak to prostě bylo. U málokteré knihy jsem tak sugestivně vnímal obsah a vžíval se do děje. Skvělá kniha, jsem zvědavý na další díla autora.

18.12.2019

Conan: Nergalova pažeConan: Nergalova pažeTimothy Truman

Velice milé překvapení a z dosavadních 7 dílů (0-6) je tento zřejmě i ten nejlepší. Překvapilo mě, jak Truman dokončil Howardem rozepsanou povídku, vůbec bych to nepoznal - Howard má přeci jen jedinečný rukopis a málokdo se mu i jen blíží. Nicméně tady se to perfektně podařilo, opět se mně líbila návaznost na předchozí díly a dotažení do konce předchozích Conanových "známostí".

24.03.2021

Vlaková loupež po českuVlaková loupež po českuPetr Študent

Příjemný návrat k "předrevolučním" detektivkám - ačkoliv děj samotný se odehrává až po roce 1989. Je to zejména díky tomu, že téma ČD a samotný způsob psaní mně připomněly staré detektivní příběhy, kterých dnes už vychází minimum. Velice čtivé, je poznat, že sám autor je velkým fanouškem železnice a umí výborně popsat celkové fungování na drahách a vystihnout místní atmosféru. Postavy zajímavě, výstižně a bez zbytečných kudrlinek popsané, takže jsem si je uměl naprosto přesně představit a dokonce jim i občas fandit. :-) Dal bych 5 hvězd, ale ta zápletka s místním mafiánem, výbuchem, atd. už trošku zaváněla nereálnem a zkazila mně částečně dojem z výborné "civilní" detektivky, která mně po všech těch severských detektivkách á la Nesbo potěšila. Ale i tak moc příjemné překvapení, které mně udělalo velkou radost.

17.04.2021

Rudý kapitánRudý kapitánDominik Dán

Moje třetí kniha od Dána a konečně to za něco stálo. Nápad s mrtvým s hřebíkem v hlavě a jeho minulostí, díky jejíž odhalování se Krauz postupně dostává až do hodně vysokých míst nejen politiky. Popis předrevoluční doby a "mafie", která zde fungovala, navozuje společně s nalezenými indiciemi tak trošku tajemnou atmosféru. Kniha má náboj a spád, v podstatě ani chvíli mě nenudila. Jednu hvězdu strhávám za až přehnané vtipkování a vzájemné "kanadské žertíky" mezi vyšetřovateli - což mně vadilo už v předchozích knihách. Taky mně ne úplně sedla závěrečná část knihy, která začíná zavánět mystikou a spojitost s Templáři a gestapem je už dost na hraně, ačkoliv vzhledem k dalším okolnostem souvisejícími s případem je v podstatě na místě. V součtu hodně dobrý počin.

Černé leknínyČerné leknínyMichel Bussi

(+ SPOILER) Zajímavé prostředí městečka Giverny, dobrý námět a slušně rozjetý příběh, kdy jsem ani nepoznal, že se děj odehrává celkem ve 3 časových rovinách. Těch téměř 400 stran je moc a příběh díky tomu začíná v závěrečné třetině trpět, místy je tam několik ne moc záživných pasáží a závěr je sice zajímavý, ale až moc překombinovaný a místy nelogický - např. vražda Jamese a to jak by 11letý kluk dokázal po něm rychle odklidit veškeré stopy, když se James plazil po poli špinavý od krve a barev. A posledních pár stránek to zcela zkazilo - Fanette alias Stéphanie chce ukončit život skokem z okna a v tom okamžiku se po několika desítkách let objeví její potenciální velká láska z minulosti inspektor Sérénac - no tak to snad patří do Červené knihovny... Jinak dobrý styl vyprávění a prolínání časových os bylo zajímavé, ale v součtu jen lehký nadprůměr.

Den pro ŠakalaDen pro ŠakalaFrederick Forsyth

Když jsem knihu četl poprvé, tak jsem po přibližně 50 stranách začal přemýšlet zda pokračovat. Jen co se ale v knize začaly střídat popisy z pohledu pronásledovatelů (policie) a chytaného (Šakal), tak mě děj absolutně vtáhl. Knihu jsem četl celkem 4x a pokaždé mě bavila. Skvělá záležitost.

06.09.2018

Conan: Zrozen na bitevním poliConan: Zrozen na bitevním poliKurt Busiek

Skvělá kniha, která má jen jednu nevýhodu - dáte za ni 500,- Kč a za 1 večer ji máte za sebou. Vše zde skvěle zapadlo do sebe - kresba, atmosféra a dle mého perfektní vykreslení ducha té doby - respektive tak, jak si ji možná nejen já představuji. K tomu zajímavá předmluva a neméně poutavý závěrečný skicář. Tohle se opravdu povedlo.

07.04.2019

HlídkaHlídkaArthur Charles Clarke

Nezklamalo - všechny povídky minimálně lehce nadprůměrné.

25.06.2019

Smrt kriminalistySmrt kriminalistyP. D. James (pseudonym)

Výborná detektivka, která mě snad ani na chvíli nenudila. Propracovaný příběh, dobře vykreslené postavy, těšil jsem se na závěr. Jedinou trochu nevýhodou je poměrně velké množství postav, chvílemi jsem se téměř ztrácel.

12.09.2019

Dobré dušeDobré dušeIrena Obermannová

Moje první knížka od Ireny Obermannové a musím říct, že se jí nedá upřít schopnost zaujmout stylem psaní - kniha je napsaná čtivým způsobem. Tím ale pozitiva končí - forma je dobrá, ale ten obsah. Je to slepenec bizarností, prapodivných náhod a celé to na mě působilo neuvěřitelně uměle a překombinovaně. Postavám jsou připisovány prazvláštní "extrémní" povahové vlastnosti, které jsou vytržené z kontextu běžného života. Celý ten příběh s geniální šachistkou v malé vísce, její podivnou a s postupem času se měnící povahou je sám o sobě doslova pitomý. Do toho místní politické soupeření, vzpomínky na staré časy včetně odhalené promlčené vraždy a následný řetězec několika vražd a podivné vztahy hlavní postavy, kterou si pronajme místní milionář na vyšetřování... I přes tento mišmaš (spoustu jsem toho ani nevyjmenoval) jsem chtěl dát 2 hvězdy, ale konec to prostě zazdil. Hlavní hrdinka zavřená v peci, kterou vražedkyně pustila (tu pec). A ten jejich šílený rozhovor s jakýmsi filozofováním, které se bohužel občas objevuje už v předchozím textu. Tohle opravdu ne, musím zkusit autorčiny nějaké další knihy, protože jak jsem již uvedl - forma dobrá, obsah příšerný.

01.09.2020

Conan: Bůh v míseConan: Bůh v míseKurt Busiek

Výborné. A jak mně v "Conan: dcera pána mrazu" občas nesedla kresba, tak tady už je opět na elitní úrovni. Stejně tak této knize v porovnání s předchozím dílem víc sedí pevné desky a vazba. Povedené je i navázání druhé části knihy na "Boha v míse" a první střetnutí Conana s Thot-amonem. Závěrečné bonusy jsou už jen třešničkou na dortu. Nelze jinak než 5* a nezbývá než se těšit na další díl.

04.11.2020

Kolosální Conan, král aquilonskýKolosální Conan, král aquilonskýTimothy Truman

Prozatím nejlepší ze 3 Kolosálních Conanů. Obsahuje mé oblíbené povídky a zejména celou knihu Hodina draka, která je i nejlepší z celé knihy. Jediným drobným zklamáním je povídka Vlci za hranicí, která se ne moc přesně držela knižní předlohy a bohužel jí to trochu ublížilo. V součtu - pořádný a skvělý "macek", skvělá kresba, pro fanoušky komiksového Conana v podstatě povinnost.

01.08.2021

KitajKitajJim Zub

Poslední díl série jsem si koupil spíše z povinnosti a moc reputaci celé sérii nevylepšil, ale přece jen byl asi nejlepší. Moc hezká kresba, jen místy je prostě jiná a ne moc povedená, což nechápu. Slibný začátek, ale postupem času děj upadnul do stereotypu předchozích dílů a začal mě chvílemi i nudit. Škoda, Conana si koupím a přečtu jakéhokoliv, ale tyto 4 knihy mě celkem zklamaly - prostě nějak postrádají kouzlo a tah na bránu Howardových příběhů.

2001: Vesmírná odysea / Rajské fontány2001: Vesmírná odysea / Rajské fontányArthur Charles Clarke

Rajské fontány ještě o kousek lepší než Odysea. V součtu nesmírně čtivé, nikdy jsem moc k tématu vesmíru netíhl, ale tohle mě opravdu zaujalo. Váhal jsme mezi 4 a 5 hvězdami, nakonec dávám čtyři, ale to jen díky několika nudnějším pasážím, kde jsou na můj vkus až moc podrobně popisovány technické detaily. Také je nutné mít poměrně velkou představivost, občas je třeba si text opakovaně přečíst, aby čtenář pochopil, jak přesně daná věc vypadá. Moje první kniha od Clarka a určitě ne poslední.

12.05.2019

NerozhodnostNerozhodnostE. McBain (pseudonym)

On to v podstatě ani není 87. revír - ten se tam objeví jen na "pár řádcích". Celé je to o muži, který se několik dní zdržel ve městě a .... Zajímavá kniha, která mě chvílemi nudila a to spíše ve druhé polovině. Nicméně zajímavé a to i díky tomu, že jsem neustále očekával, kdy se na scéně objeví tradiční protagonisté - takže i trochu vzbuzující představivost v této souvislosti. Váhám mezi 3-4 hvězdami, dávám nakonec 4.

22.11.2019

Kolosální Conan z CimerieKolosální Conan z CimerieTimothy Truman

Krásná a veliká kniha - takového "macka" jsem ještě nikdy nečetl. Minimálně pěkná kresba (místy krásná), slušné příběhy, ale na můj vkus chvílemi moc rozvleklé a v rámci Conana trochu méně akce a příšer. Nicméně v součtu krásný knižní počin.

26.12.2019

Robot na konci tuneluRobot na konci tuneluVladimír Pikora

Už jsem od autorů četl "Nahou pravdu", takže jsem tak nějak tušil, co od knihy očekávat. Navíc je kniha vydaná - na rozdíl od Nahé pravdy - až v roce 2017, takže v 2019 více reflektuje současnost. Autoři mají velký přehled a zajímavě glosují současný vývoj v různých oblastech našeho života a stejně tak výrazně "suverénně" (někdy snad až příliš) předpovídají budoucnost. V ekonomicky zaměřené části knihy s nimi nelze než plně souhlasit, v některých dalších částech ale už tolik ne - určitá "posedlost" např. sdílením téměř čehokoliv, energií z obnovitelných zdrojů a drony je až příliš okatá. Určitě to je budoucnost, ale nemyslím si, že až do takové míry jak to autoři tvrdí. Myšlenky se občas opakují, chvílemi je to až moc ukecané, ale kniha opravdu stojí za přečtení a zejména pak za zamyšlení se. Kam to vlastně spějeme.

19.01.2020

Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana 2: Příběhy psané střelným prachemZlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana 2: Příběhy psané střelným prachemVlastislav Toman

Návrat do mládí - a krásný. Všechny příběhy velice dobré, jen snad poslední Pirátova dcera je takový průměr. Příběhy mají "lidskou" povahu, respektive popisují uvěřitelným způsobem příběhy ze života spojené s tématem zbraně. Nesmírně mě bavilo se do příběhů začíst a zároveň zavzpomínat na mládí.

18.03.2020