Milonak Milonak komentáře u knih

Černá díra Černá díra Charles Burns

V podstatě se ztotožňuji s názorem čtenáře borknagar - "Za mě velmi slabé, jak po příběhové, tak grafické stránce (ale ta je o něco lepší). Rozvleklé, pokoušející se zachytit marně určitou dobu, snaha šokovat čtenáře, snaha o nevím co". Mně Černá díra také nesedla - už příběh samotný je podivný, skoro by se mně chtělo napsat zbytečný. Grafická stránka je až moc "černobílá", mělo by to působit asi ponuře ruku v ruce se samotným obsahem, ale mě to nevzalo. Bohužel...

09.01.2022 2 z 5

Letopisy zločinu Letopisy zločinu Roman Cílek

Zajímavě a poutavě popsány jedny z nejhorších zločinů minulého století v naší republice. Dobře zvolené je i jejich chronologické řazení od nejstarších po nejnovější, díky čemuž získává čtenář nejen možnost sledovat postupně se vyvíjející metody pátrání, ale i jakýsi průřez těmito hrůznými zločiny za období několika desítek let. Ačkoliv mám o takovýchto zločinech celkem přehled, tak kromě dvou jsem zbývající neznal. Některé jsou opravdu doslova odporné, nejvíce snad jak motivem, tak provedením příběh čtvrtý - vraždící Samák a spící rodina... Pro "fanoušky" tohoto tématu výborná kniha.

03.12.2021 4 z 5

Básnik Básnik Dominik Dán

Moje prvotina od Dána a ... zklamání. Slušný styl psaní, kniha "odsejpá", zajímavé postavy a i období, kdy se celý příběh odehrává - konec osmdesátých let. Dánovi se nedá upřít schopnost popsat výstižně a svižně předrevoluční a následující dobu, zajímavě jsou vykresleny i povahové rysy jednotlivých postav a také dialogy nenudí. Ale ten obsah..... Už prakticky na začátku mě překvapila scéna zavraždění první oběti, kdy jsem si říkal - co něco takového dělá v detektivce z českého prostředí?! Copak čtu předlohu k filmům typu Sedm nebo Sběratel kostí? Následuje mix "civilní" detektivky a absurdních situací, které mně to knihy tohoto typu vůbec nepasují - další vražda zabijáka respektive její způsob, Krauzovo sólo vyšetřování před i po jeho domácím vězením, způsob nalezení Ivicy ve sklepě ulice, která má být při filmování zničena, atd... Obrovské množství náhod a doslova odhalení a zjištění na poslední chvíli, raději ani nebudu zmiňovat závěrečnou scénu záchrany Krauze. Taktéž motiv vraha je pitomý a patří do kategorie již zmíněných amerických filmů. Jak bych za první polovinu dal 3*, tak s postupem času mě kniha čím dál víc začínala štvát a závěr to dorazil. Dávám 2* a musím zkusit nějakou jinou autorovu knihu. Psát umí, snad ne všude používá tolik fantasmagorií.

20.11.2021 2 z 5

Zajímavá zastavení v dějinách Zajímavá zastavení v dějinách Jan Bauer

Celkem zajímavé počtení, ale ničím mimořádné - autor se snaží popisovat a vysvětlovat jednotlivé historické události, ale i když je to celkem zajímavé, tak mě to nijak zvlášť neupoutalo.

11.11.2021 3 z 5

Polednice Polednice Jiří Březina

Moje první kniha od Jiřího Březiny a popravdě jsem byl příjemně překvapen. Čtivý, svěží, dobře plynoucí příběh, knihu jsem přečetl za 2 dny. Kombinace prostřihů samotného vyšetřování, Martiných myšlenek a přemýšlení vraha jsou dobře zvolené a pomalu dávají dohromady celou skládačku příběhu. Autor píše čtivě a dokáže dobře vykreslit atmosféru sídliště a vyšetřování. Škoda jen, že pachatel je jasný už 40 stran před koncem. V součtu velice příjemné počtení a jsem rád, že i český autor umí detektivku. A ústřední dvojice vyšetřovatelů je mně dost sympatická, ačkoliv nepůsobí úplně věrohodně a to z hlediska takového trochu "komiksového" popisu Tomáše a Evy, respektive jejich typologie a povah.

24.10.2021 4 z 5

Signál Signál Patrick Lee

Zajímavá nosná myšlenka s nahlížením do budoucnosti a využívání (zneužívání) této technologie. Já tak nějak chápu vysoké hodnocení ostatních, ale pro mě to postupem času začalo být celkem dost nudné a závěr jakýsi odfláknutý. Druhá polovina už je opravdu hodně sci-fi a já jsem tak nějak neměl náladu na to nechat se autorem "krmit" nesmrtelností hlavních hrdinů. Nic extra, lehký podprůměr.

15.08.2021 2 z 5

Kolosální Conan, král aquilonský Kolosální Conan, král aquilonský Timothy Truman

Prozatím nejlepší ze 3 Kolosálních Conanů. Obsahuje mé oblíbené povídky a zejména celou knihu Hodina draka, která je i nejlepší z celé knihy. Jediným drobným zklamáním je povídka Vlci za hranicí, která se ne moc přesně držela knižní předlohy a bohužel jí to trochu ublížilo. V součtu - pořádný a skvělý "macek", skvělá kresba, pro fanoušky komiksového Conana v podstatě povinnost.

01.08.2021 5 z 5

Rudá můra Rudá můra Sam Eastland (p)

Moje prvotina s Pekkalou a vůbec to nebylo špatné. Věrohodně a uvěřitelně vykreslené prostředí války a všech utrpení co sebou přináší, zajímavě vystavěný příběh a "přitažlivá" postava Pekkaly. Na druhou stranu je to prostě taková pohádka pro dospělé a vykreslení Stalina jako poměrně mírumilovného, přemýšlivého a chápajícího člověka není na místě. Ten závěr s Pekkalovou domnělou smrtí samozřejmě nabízí další pokračování, ale zároveň ubírá z hodnocení. S odřenýma ušima 4*, ale dám je. Musím vyzkoušet další díly série.

25.04.2021 4 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Už je těch knih s nebývale chytrými a policii bez problémů unikajícími geniálními pachateli, kteří vše předpovídají a jsou vždy několik kroků napřed nějak moc. Je to dobře napsané, kniha dokáže zaujmout, ale extrémní životní příběhy a osudy vyšetřovatelů - po kterých dokonce pachatel jde - jsou pro mě prostě přehnané. I tak bych uvažoval o 4*, ale závěr to zazdil. Motiv pachatele je jakýsi nepromyšlený a hloupý a absolutně se díky tomu - jako mávnutím kouzelného proutku - vytratilo napětí budované ve všech předchozích kapitolách. Stejně tak to, jakým způsobem náhodně 2 ajťáci odhalí skutečného pachatele a to samozřejmě na poslední chvíli. Škoda těch posledních cca 10%.

17.04.2021 3 z 5

Vlaková loupež po česku Vlaková loupež po česku Petr Študent

Příjemný návrat k "předrevolučním" detektivkám - ačkoliv děj samotný se odehrává až po roce 1989. Je to zejména díky tomu, že téma ČD a samotný způsob psaní mně připomněly staré detektivní příběhy, kterých dnes už vychází minimum. Velice čtivé, je poznat, že sám autor je velkým fanouškem železnice a umí výborně popsat celkové fungování na drahách a vystihnout místní atmosféru. Postavy zajímavě, výstižně a bez zbytečných kudrlinek popsané, takže jsem si je uměl naprosto přesně představit a dokonce jim i občas fandit. :-) Dal bych 5 hvězd, ale ta zápletka s místním mafiánem, výbuchem, atd. už trošku zaváněla nereálnem a zkazila mně částečně dojem z výborné "civilní" detektivky, která mně po všech těch severských detektivkách á la Nesbo potěšila. Ale i tak moc příjemné překvapení, které mně udělalo velkou radost.

17.04.2021 4 z 5

Conan: Nergalova paže Conan: Nergalova paže Timothy Truman

Velice milé překvapení a z dosavadních 7 dílů (0-6) je tento zřejmě i ten nejlepší. Překvapilo mě, jak Truman dokončil Howardem rozepsanou povídku, vůbec bych to nepoznal - Howard má přeci jen jedinečný rukopis a málokdo se mu i jen blíží. Nicméně tady se to perfektně podařilo, opět se mně líbila návaznost na předchozí díly a dotažení do konce předchozích Conanových "známostí".

24.03.2021 5 z 5

Conan: Darebáci v domě Conan: Darebáci v domě Kurt Busiek

Jedna z top Howardových povídek s Conanem a opět v krásném vydání.

24.03.2021 5 z 5

Conan: Síně mrtvých Conan: Síně mrtvých Mike Mignola

Z celé série prozatím nejslabší, ale i tak velmi dobré.

24.03.2021 4 z 5

Tvrďáci Tvrďáci Ed Falco

Knihu jsem dostal jako dárek a netušil jsem o co jde. A nebyla vůbec špatná. Ačkoliv se jedná o velice jednoduchou zápletku - ovládnutí trhu v New Yorku některou z mafiánských skupin, tak i přesto mě těch více jak 400 stran nenudilo a naopak se velice dobře četlo. Místy to bylo trošku zdlouhavé (soudní proces s Vincem + některá další místa) a zásadní problém jsem měl také s tím, že se v podstatě nedá skoro žádné postavě fandit, jelikož se jedná o mafiánské svině s morálkou na nule, nebo se jí blížící. Nicméně když se na to člověk povznese, tak jde o čtivou knihu napsanou tak, že až do posledních stránek není jisté, jak to všechno dopadne, i když s přibývajícími stránkami to lze očekávat. Váhám mezi 3 a 4*, ale 4 si to nezaslouží.

13.03.2021 3 z 5

Facky z Marsu: 77 fejetonů z týdeníku Sedmička Facky z Marsu: 77 fejetonů z týdeníku Sedmička Pavel Tomeš

Příjemné počtení - fejetony lepší i horší. Někdy jsem se i docela nahlas zasmál - zejména při podařených pointách některých kousků. Občas je z toho cítit snaha být vtipný za každou cenu, což se ne vždy úplně podaří, ale v součtu příjemná oddechovka. Četl jsem to v roce 2020 a jen se opakovaně potvrzuje, že "vzorce" chování politiků se absolutně nemění a je jedno, kdo vládne a o kom konkrétně se píše (viz obsah mnoha fejetonů s politickým tématem).

05.02.2021 3 z 5

Hacker Hacker James Swallow

Celkem čtivě napsané, ale ten obsah... Neuvěřitelně přeplácané, doslova hloupě vykonstruované a co mě absolutně štvalo - hlavní hrdinové Marc a Lucy jsou nesmrtelní a navíc geniální s neuvěřitelným množstvím znalostí a dovedností s přesahem prakticky do čehokoliv. A stejnými vlastnostmi disponují i jejich protivníci. Sečtěte si Ramba, Bonda, detektiva Klubíčka a několik dalších hrdinů, pak to vynásobte deseti a výsledkem jsou Marc + Lucy. Všeho moc škodí a tady je to dosažené do absurdna. Posledních cca 60 stran jsem četl celý týden, nebyl jsem prostě ochoten a schopen naráz překousat to obrovské množství absurdit a pitomostí. Četl jsem dříve i Nomáda a mělo mě to varovat - Swallowova četba nebude pro mě. Pane Swallow - sbohem, loučím se 1*.
Dost přesně knihu vystihuje recenze Metrouška: "Třeba je to jen "jakoby" vrcholný thriller, a uvnitř prázdno. Líbivé, avšak plytké a bez duše."

28.01.2021 1 z 5

Karel IV. - Tajný deník Karel IV. - Tajný deník Josef Bernard Prokop

Nikdy jsem k četbě historie netíhnul, ale tato kniha je velice čtivá a zajímavá. Pohled na události těch dob z osobního pohledu Karla IV. jsou velice poutavé a člověk se dozví díky vyprávění samotného Karla i věci, které nebyly známé. 5 hvězd nedávám, i když to k nim nemělo daleko.

30.11.2020 4 z 5

Conan: Bůh v míse Conan: Bůh v míse Kurt Busiek

Výborné. A jak mně v "Conan: dcera pána mrazu" občas nesedla kresba, tak tady už je opět na elitní úrovni. Stejně tak této knize v porovnání s předchozím dílem víc sedí pevné desky a vazba. Povedené je i navázání druhé části knihy na "Boha v míse" a první střetnutí Conana s Thot-amonem. Závěrečné bonusy jsou už jen třešničkou na dortu. Nelze jinak než 5* a nezbývá než se těšit na další díl.

04.11.2020 5 z 5

Karneval paměťových buněk Karneval paměťových buněk Karel Šíp

Zklamání - a dost velké. V knize jsem nenašel prakticky nic, co by mě zaujalo, upoutalo. Jak Karla Šípa v TV celkem můžu, tak kniha je v podstatě o ničem. Samotná témata nejsou ničím zajímavá stejně jako autorovy myšlenky s nimi spojenými. Je to nezáživné a co mě na Šípovi snad nejvíc zklamalo - z celé knihy čiší jakási malost, pomlouvání, hloupé narážky a celkově jakýsi zaprděný a negativní postoj k okolnímu světu. Netvrdím, že takový Šíp musí nutně být, ale tady to na mě koukalo z téměř každé stránky. Humor téměř nulový, texty jalové a dopis Shakespearovi hloupý. Takhle špatné jsem to opravdu nečekal, dokonce jsem uvažoval o odpadu.

08.10.2020 1 z 5

Dobré duše Dobré duše Irena Obermannová

Moje první knížka od Ireny Obermannové a musím říct, že se jí nedá upřít schopnost zaujmout stylem psaní - kniha je napsaná čtivým způsobem. Tím ale pozitiva končí - forma je dobrá, ale ten obsah. Je to slepenec bizarností, prapodivných náhod a celé to na mě působilo neuvěřitelně uměle a překombinovaně. Postavám jsou připisovány prazvláštní "extrémní" povahové vlastnosti, které jsou vytržené z kontextu běžného života. Celý ten příběh s geniální šachistkou v malé vísce, její podivnou a s postupem času se měnící povahou je sám o sobě doslova pitomý. Do toho místní politické soupeření, vzpomínky na staré časy včetně odhalené promlčené vraždy a následný řetězec několika vražd a podivné vztahy hlavní postavy, kterou si pronajme místní milionář na vyšetřování... I přes tento mišmaš (spoustu jsem toho ani nevyjmenoval) jsem chtěl dát 2 hvězdy, ale konec to prostě zazdil. Hlavní hrdinka zavřená v peci, kterou vražedkyně pustila (tu pec). A ten jejich šílený rozhovor s jakýmsi filozofováním, které se bohužel občas objevuje už v předchozím textu. Tohle opravdu ne, musím zkusit autorčiny nějaké další knihy, protože jak jsem již uvedl - forma dobrá, obsah příšerný.

01.09.2020 1 z 5