Milonak Milonak komentáře u knih

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Dám 4 hvězdy, ale je to s odřenýma ušima. Hayes skvěle vypráví, chvílemi jsem se přistihl, že stránky mizí po desítkách. Ale bylo toho na mě moc. A nemyslím tím 760 stran (osobní rekord), ani to poměrně velké množství informací a životních osudů mnoha lidí, které se vzájemně prolínají. Ale je to ta samotná téměř dokonalost hlavního hrdiny, i když již od začátku knihy je po celou dobu tak nějak "vysvětlována" díky jeho činnosti a úspěchům. V posledních cca 150 stranách se děj už poměrně dost zvrhává a pár okamžiků je prostě za hranou. Např. "vsadit" svůj život na to, že přesně za 4 minuty zavolá kolega z telefonu v situaci, kdy absolutně nejde předvídat, co se kdy stane....

14.11.2022 4 z 5

Spis Vaterland Spis Vaterland Volker Kutscher

Kvalitní detektivka, které pomáhá předválečné prostředí. Moje první kniha od Kutschera a musím uznat, že velice dobrá. Ještě v polovině jsem přemýšlel o 5*, ale ve zbývající části byly některé pasáže trošku zdlouhavé a příběh začínal "zavánět" pohádkovostí, což mně vadilo. Jinak autor umí velice čtivě psát, nezabíhá nijak přehnaně do detailů a text je doslova "skluzný" - důkazem toho budiž, že jsem knihu přečetl za cca týden, což u mě není zvykem. Jednu hvězdu ubírám za až zbytečně dlouhou stopáž a ne 100%ní druhou půli.

20.09.2022 4 z 5

Útěk z tábora 14 Útěk z tábora 14 Blaine Harden

Téma zajímavé, obsah šokující, ale provedení "nic moc". To co se děje v KLDR je strašné, ale bohužel pravdivé. Příběh je ohromující, šokující, jedinečný a po jeho přečtení bychom si měli všichni uvědomit, že máme být šťastní za to, kde žijeme, ačkoliv není vše růžové. Sin je chudák, kterého pobyt v "táboře" poznamenal na celý život, jeho psychika, náhled na svět a schopnost se adaptovat na nový život jsou pro něj bohužel na nízké úrovni. I když je to téma nesmírně silné, tak mě autor nedokázal vtáhnout do knihy a časem jsem zjistil, že jsem rád, že se blížím ke konci. Posledními desítkami stran jsem se celkem dost "prokousával". Ale za přečtení to v každém případě stojí.

15.08.2022 3 z 5

Etzler je "střelec" a to jak v soukromém, tak v profesním životě. Ale díky tomu je možné si v knize přečíst tak detailní informace z míst, kam by normální člověk nevlezl. Na Čínu jsem měl svůj názor - silně negativní - ale teprve po přečtení této knihy jsem si uvědomil, jaká je tam skutečnost a to zejména na venkově mimo na odiv vystavovaná velkoměsta. Lidský život nemá v Číně téměř žádnou cenu a vláda je jen banda zkorumpovaných komunistických papalášů, stejně jako regionální vlády - všechno se rozkrádá i za cenu životů obyčejných lidí. Vyloženě jsem byl překvapený, kam až byl Etzler se svým týmem ochotný zajít, skutečně se často jednalo o ohrožení života. Ale právě proto je tak uznávaným a úspěšným novinářem. Kniha je "hutná", silný příběh je téměř na každé straně. Tohle prostě stojí za přečtení, aby si lidé uvědomili, jak a kde se dá také žít - v tom nejhorším slova smyslu.

28.07.2022 5 z 5

Vzplanutí Vzplanutí Jiří Březina

Po povedené Polednici jsem zkusil Vzplanutí a ejhle - dokonce ještě lepší než Polednice. Taková "poctivá" česká detektivka bez zbytečných příkras a fantasmagorií. Tomášův příchod na nové pracoviště a s tím související problémy jsou v kombinaci se starým a novým případem uhoření zajímavé a hlavně velice čtivě napsané. Je to těsně pod 5*.

15.06.2022 4 z 5

Bestie v Rudém lese Bestie v Rudém lese Sam Eastland (p)

V posledním díle série se Pekkala asi nejvíce začíná podobat Jamesu Bondovi 007 a mě už to moc nebavilo. Také jsem už možná byl Pekkaly přejedený a v kombinaci s řečeným v první větě to už nemělo grády některých předchozích dílů. Ale 3* to zaslouží, i když už s odřenýma ušima.

21.05.2022 3 z 5

Oko rudého cara Oko rudého cara Sam Eastland (p)

Moje již čtvrtá kniha z pětidílné série, ačkoliv se jedná o chronologicky první část. Na můj vkus je tento díl až moc pohádkový a bohužel nejslabší, ale i tak je to aspoň průměr. Prostředí a doba, ve kterém se celý děj odehrává, jsou zajímavé a vlastně i jedinečné a díky tomu 3 hvězdy.

03.05.2022 3 z 5

Kája Saudek Kája Saudek Tomáš Prokůpek

Kdo má rád Káju Saudka, měl by si tuto knihu přečíst. Pravděpodobně není v knize postihnuto vše, co Saudek vytvořil, ale to objektivně ani nejde. I když se mně chce věřit, že valná většina je zde minimálně zmíněna. Výborně a přehledně chronologicky zpracovaná kniha, která podrobně postihuje nejen tvorbu, ale hlavně vývoj KS a to jak po stránce samotného obsahu, tak formy kresby. Zároveň si čtenář uvědomí, jak Saudka omezoval režim a že jen díky některým odvážlivcům (jeskyňáři) mohl některá díla vytvořit a hlavně i zachovat. Jsou zde postihnuty všechny obory jeho tvorby, vůbec jsem netušil, co všechno a pro koho vytvářel. Textu je přiměřeně, nepůsobí suchopárně a povedeně komentuje to obrovské množství kreseb. Autoři se ale zároveň nebáli Saudka i kritizovat, což se mně líbí, kniha pak nepůsobí jako nekritické dílo fanatických obdivovatelů. Saudkova tvorba je různorodá a někdy spadá až moc k lascivnosti, ale je prostě jedinečná, stěží opakovatelná a zejména se v ní zobrazuje osobnost autora - milovníka žen, pití a života. A v tom byl Kája Saudek jedinečný. Skvělý počin.

20.04.2022 5 z 5

Na hranici života a smrti: 25 rozhovorů s předními českými lékaři Na hranici života a smrti: 25 rozhovorů s předními českými lékaři Marie Frajtová

Skvělá kniha, umožňující čtenáři nahlédnout do pracovního i osobního života lidí, kteří v životě skutečně něco dokázali. Velice zajímavé příběhy jednotlivých lékařů, z nichž většina zažila předrevoluční období a tím pádem spoustu omezení - a to konkrétně v možnostech zdokonalovat se jak zahraničními stážemi (tím nechci tvrdit, že je neabsolvovali, ale možnosti byly omezené), tak podmínkami v rámci výzkumu a léčby. Je obdivuhodné, s jakým zápalem a jaké překážky ve svých kariérách museli překonávat a také mně to přineslo jedno zjištění - být vrcholovým lékařem znamená minimálně v určité části života "ošidit" rodinu, nejde se jí věnovat na 100%. Kniha nejde přečíst na jeden zátah, četl jsem ji přibližně rok, přeci jen je těch zdravotnických informací spousta a příběhy by mně pak splývaly. Takže jsem si jednou za čas - když jsem měl chuť - přečetl další příběh některého z lékařů. Opravdu perfektní počtení.

20.04.2022 5 z 5

Kitaj Kitaj Jim Zub

Poslední díl série jsem si koupil spíše z povinnosti a moc reputaci celé sérii nevylepšil, ale přece jen byl asi nejlepší. Moc hezká kresba, jen místy je prostě jiná a ne moc povedená, což nechápu. Slibný začátek, ale postupem času děj upadnul do stereotypu předchozích dílů a začal mě chvílemi i nudit. Škoda, Conana si koupím a přečtu jakéhokoliv, ale tyto 4 knihy mě celkem zklamaly - prostě nějak postrádají kouzlo a tah na bránu Howardových příběhů.

Labyrint smrti Labyrint smrti Jim Zub

Nejslabší díl celé série, příběh v labyrintu je nudný a neconanovský, trochu mně to připomnělo filmovou sérii Labyrint pro malá děcka. Závěrečná třetina o něco lepší, ale tam už je to místy zase moc snové. S odřenýma ušima 3*. Bohužel.....

18.04.2022 3 z 5

Život a smrt barbara Conana: Kniha druhá Život a smrt barbara Conana: Kniha druhá Jason Aaron

V podstatě stejné jako u prvního dílu, nic moc se nezměnilo. Lehký nadprůměr, kniha postrádá cosi z Howardových povídek, jakousi jiskru a snad i skutečnost, že Conan je v Howardových povídkách nosnou postavou příběhů, kolem níž se vše točí. Tady to na mě působí tak trochu jako telenovela o Conanovi.

18.04.2022 3 z 5

Život a smrt barbara Conana: Kniha první Život a smrt barbara Conana: Kniha první Jason Aaron

Pro mě jako fanouška Conana celkem zklamání - místy kvalitní kresba, ucházející příběh, ale ta linka s čarodějkou, jejími dětmi a jejich soubojem s Conanem mně moc nesednula. Zároveň to prolínání se s dalšími příběhy taky není úplně ideální. Takový lehký nadprůměr.

Krize mého středo-věku Krize mého středo-věku Petr H. Křivánek

Co se nedá autorovi popřít je umění zajímavě psát, má bohatou slovní zásobu a umí ji adekvátně použít - stylisticky správně a zajímavě napsané. Co je mnohem horší je ale obsah, přesněji řečeno způsob nazírání na svět a obecně okolí včetně "kamarádů". I když jsem z knihy měl pocit, že autor snad ani žádného skutečného kamaráda nemá. V podstatě na každé stránce na mě vykoukl negativní přístup k životu a co chvíli jsem měl pocit, že čtu dílo egocentrika, uplakánka a snad i nešťastníka, u nějž je středobodem světa jen on sám. Chápu, každý jsme jiný a vidíme věci různě, ale proč autor "požaduje" od svých známých, aby se ho snažili pochopit, když sám to v podstatě ve vztahu vůči nim vůbec nedělá. V knize je dost často pomlouvá (ačkoliv si nejsem jistý, jestli si to uvědomuje) a sám to nazývá pravdou, která se má sdělovat. Navíc mám dojem, že některé věci možná ani nejsou pravda. Ještě u žádné knihy jsem snad nehodnotil takhle podrobně autora, ale zde je to z toho důvodu, že je tím "načichlá" celá kniha. Postupem času mě to začalo celé štvát a otravovat, v podstatě se jedná o "vyplakání se" jednoho zvláštního člověka.

04.04.2022 1 z 5

Černé lekníny Černé lekníny Michel Bussi

(SPOILER) Zajímavé prostředí městečka Giverny, dobrý námět a slušně rozjetý příběh, kdy jsem ani nepoznal, že se děj odehrává celkem ve 3 časových rovinách. Těch téměř 400 stran je moc a příběh díky tomu začíná v závěrečné třetině trpět, místy je tam několik ne moc záživných pasáží a závěr je sice zajímavý, ale až moc překombinovaný a místy nelogický - např. vražda Jamese a to jak by 11letý kluk dokázal po něm rychle odklidit veškeré stopy, když se James plazil po poli špinavý od krve a barev. A posledních pár stránek to zcela zkazilo - Fanette alias Stéphanie chce ukončit život skokem z okna a v tom okamžiku se po několika desítkách let objeví její potenciální velká láska z minulosti inspektor Sérénac - no tak to snad patří do Červené knihovny... Jinak dobrý styl vyprávění a prolínání časových os bylo zajímavé, ale v součtu jen lehký nadprůměr.

28.03.2022 3 z 5

Rudý kapitán Rudý kapitán Dominik Dán

Moje třetí kniha od Dána a konečně to za něco stálo. Nápad s mrtvým s hřebíkem v hlavě a jeho minulostí, díky jejíž odhalování se Krauz postupně dostává až do hodně vysokých míst nejen politiky. Popis předrevoluční doby a "mafie", která zde fungovala, navozuje společně s nalezenými indiciemi tak trošku tajemnou atmosféru. Kniha má náboj a spád, v podstatě ani chvíli mě nenudila. Jednu hvězdu strhávám za až přehnané vtipkování a vzájemné "kanadské žertíky" mezi vyšetřovateli - což mně vadilo už v předchozích knihách. Taky mně ne úplně sedla závěrečná část knihy, která začíná zavánět mystikou a spojitost s Templáři a gestapem je už dost na hraně, ačkoliv vzhledem k dalším okolnostem souvisejícími s případem je v podstatě na místě. V součtu hodně dobrý počin.

09.03.2022 4 z 5

Štvanice Štvanice Martin Goffa

Moje prvotina od Martina Goffy a "nic moc". Začátek vypadal zajímavě, ale jakmile vyšlo najevo, že tchán Mika má známého v Chile a ten známý je mu zavázán, tak mě kniha začala celkem dost štvát. Přeměnilo se to v jakousi scifi povídku a Miko se převtělil v podstatě v takového polovičního Bonda 007. Čeho bylo také zbytečně moc - tak to byly Mikovy deprese a jejich popis a to zejména v první polovině. Celá linie od plánování zahraniční mise + odjezd do Itálie a veškeré následné události v Americe nemají se seriózní detektivkou mnoho společného. Snad ostatní Goffova díla budou lepší.

02.03.2022 2 z 5

Nejlepší nepřátelé Nejlepší nepřátelé Gus Russo

V posledním přibližně roce se ke mně dostaly 3 knihy o špionáži a i když téma je stejné, každá popisuje špionáž v jiných zemích a z trošku jiného úhlu pohledu, takže se mně to ještě "nepřejedlo". Název knihy je skvěle zvolený, naprosto přesně vystihuje vztah dvou hlavních hrdinů Jacka a Genadije. Na konci knihy je vyřčena otázka, zda to celé má (mělo) vůbec smysl. Přesně to jsem si v průběhu čtení mnohokrát říkal. Život těchto lidí je v podstatě (z "pracovního" pohledu) úchylný a jenom okatě ukazuje na skutečnost, jak je celý systém špionážních systémů zvrácený, nenormální a velice často i nemorální a nelidský - viz věznění a mučení agentů, utajený život jejich rodin, smrt mnoha lidí, atd... Nicméně čtení velice dobré a zajímavé a svým způsobem místy i s ohledem na lidskost hlavních postav "citlivě" napsané.

09.02.2022 4 z 5

Germania Germania Harald Gilbers

Vždy mě bavily knihy, které se odehrávají v ne úplně tradičním prostředí a to doba druhé světové války splňuje. Spojení esesáka a židovského bývalého elitního komisaře je tak trošku pohádkové, ale celkem funguje a v této mezní situaci je i logické. Celé pátrání a okolnosti vyšetřování výrazně ovlivňuje válka a právě to z ní dělá netuctovou knihu - masové vrahy žen přece známe z mnoha jiných knih, ale tady je to i trošku jinak podáno. Čtení "odsejpalo", místy to už bylo na hraně uvěřitelnosti, ale určitě stojí kniha za přečtení.

09.02.2022 4 z 5

Černá díra Černá díra Charles Burns

V podstatě se ztotožňuji s názorem čtenáře borknagar - "Za mě velmi slabé, jak po příběhové, tak grafické stránce (ale ta je o něco lepší). Rozvleklé, pokoušející se zachytit marně určitou dobu, snaha šokovat čtenáře, snaha o nevím co". Mně Černá díra také nesedla - už příběh samotný je podivný, skoro by se mně chtělo napsat zbytečný. Grafická stránka je až moc "černobílá", mělo by to působit asi ponuře ruku v ruce se samotným obsahem, ale mě to nevzalo. Bohužel...

09.01.2022 2 z 5