Milonak

Útěk z tábora 14Útěk z tábora 14Blaine Harden

Téma zajímavé, obsah šokující, ale provedení "nic moc". To co se děje v KLDR je strašné, ale bohužel pravdivé. Příběh je ohromující, šokující, jedinečný a po jeho přečtení bychom si měli všichni uvědomit, že máme být šťastní za to, kde žijeme, ačkoliv není vše růžové. Sin je chudák, kterého pobyt v "táboře" poznamenal na celý život, jeho psychika, náhled na svět a schopnost se adaptovat na nový život jsou pro něj bohužel na nízké úrovni. I když je to téma nesmírně silné, tak mě autor nedokázal vtáhnout do knihy a časem jsem zjistil, že jsem rád, že se blížím ke konci. Posledními desítkami stran jsem se celkem dost "prokousával". Ale za přečtení to v každém případě stojí.

Novinářem v ČíněNovinářem v ČíněTomáš Etzler

Etzler je "střelec" a to jak v soukromém, tak v profesním životě. Ale díky tomu je možné si v knize přečíst tak detailní informace z míst, kam by normální člověk nevlezl. Na Čínu jsem měl svůj názor - silně negativní - ale teprve po přečtení této knihy jsem si uvědomil, jaká je tam skutečnost a to zejména na venkově mimo na odiv vystavovaná velkoměsta. Lidský život nemá v Číně téměř žádnou cenu a vláda je jen banda zkorumpovaných komunistických papalášů, stejně jako regionální vlády - všechno se rozkrádá i za cenu životů obyčejných lidí. Vyloženě jsem byl překvapený, kam až byl Etzler se svým týmem ochotný zajít, skutečně se často jednalo o ohrožení života. Ale právě proto je tak uznávaným a úspěšným novinářem. Kniha je "hutná", silný příběh je téměř na každé straně. Tohle prostě stojí za přečtení, aby si lidé uvědomili, jak a kde se dá také žít - v tom nejhorším slova smyslu.

VzplanutíVzplanutíJiří Březina

Po povedené Polednici jsem zkusil Vzplanutí a ejhle - dokonce ještě lepší než Polednice. Taková "poctivá" česká detektivka bez zbytečných příkras a fantasmagorií. Tomášův příchod na nové pracoviště a s tím související problémy jsou v kombinaci se starým a novým případem uhoření zajímavé a hlavně velice čtivě napsané. Je to těsně pod 5*.

Bestie v Rudém leseBestie v Rudém leseS. Eastland (pseudonym)

V posledním díle série se Pekkala asi nejvíce začíná podobat Jamesu Bondovi 007 a mě už to moc nebavilo. Také jsem už možná byl Pekkaly přejedený a v kombinaci s řečeným v první větě to už nemělo grády některých předchozích dílů. Ale 3* to zaslouží, i když už s odřenýma ušima.

Oko rudého caraOko rudého caraS. Eastland (pseudonym)

Moje již čtvrtá kniha z pětidílné série, ačkoliv se jedná o chronologicky první část. Na můj vkus je tento díl až moc pohádkový a bohužel nejslabší, ale i tak je to aspoň průměr. Prostředí a doba, ve kterém se celý děj odehrává, jsou zajímavé a vlastně i jedinečné a díky tomu 3 hvězdy.

Kája SaudekKája SaudekTomáš Prokůpek

Kdo má rád Káju Saudka, měl by si tuto knihu přečíst. Pravděpodobně není v knize postihnuto vše, co Saudek vytvořil, ale to objektivně ani nejde. I když se mně chce věřit, že valná většina je zde minimálně zmíněna. Výborně a přehledně chronologicky zpracovaná kniha, která podrobně postihuje nejen tvorbu, ale hlavně vývoj KS a to jak po stránce samotného obsahu, tak formy kresby. Zároveň si čtenář uvědomí, jak Saudka omezoval režim a že jen díky některým odvážlivcům (jeskyňáři) mohl některá díla vytvořit a hlavně i zachovat. Jsou zde postihnuty všechny obory jeho tvorby, vůbec jsem netušil, co všechno a pro koho vytvářel. Textu je přiměřeně, nepůsobí suchopárně a povedeně komentuje to obrovské množství kreseb. Autoři se ale zároveň nebáli Saudka i kritizovat, což se mně líbí, kniha pak nepůsobí jako nekritické dílo fanatických obdivovatelů. Saudkova tvorba je různorodá a někdy spadá až moc k lascivnosti, ale je prostě jedinečná, stěží opakovatelná a zejména se v ní zobrazuje osobnost autora - milovníka žen, pití a života. A v tom byl Kája Saudek jedinečný. Skvělý počin.

Na hranici života a smrti: 25 rozhovorů s předními českými lékařiNa hranici života a smrti: 25 rozhovorů s předními českými lékařiMarie Frajtová

Skvělá kniha, umožňující čtenáři nahlédnout do pracovního i osobního života lidí, kteří v životě skutečně něco dokázali. Velice zajímavé příběhy jednotlivých lékařů, z nichž většina zažila předrevoluční období a tím pádem spoustu omezení - a to konkrétně v možnostech zdokonalovat se jak zahraničními stážemi (tím nechci tvrdit, že je neabsolvovali, ale možnosti byly omezené), tak podmínkami v rámci výzkumu a léčby. Je obdivuhodné, s jakým zápalem a jaké překážky ve svých kariérách museli překonávat a také mně to přineslo jedno zjištění - být vrcholovým lékařem znamená minimálně v určité části života "ošidit" rodinu, nejde se jí věnovat na 100%. Kniha nejde přečíst na jeden zátah, četl jsem ji přibližně rok, přeci jen je těch zdravotnických informací spousta a příběhy by mně pak splývaly. Takže jsem si jednou za čas - když jsem měl chuť - přečetl další příběh některého z lékařů. Opravdu perfektní počtení.

KitajKitajJim Zub

Poslední díl série jsem si koupil spíše z povinnosti a moc reputaci celé sérii nevylepšil, ale přece jen byl asi nejlepší. Moc hezká kresba, jen místy je prostě jiná a ne moc povedená, což nechápu. Slibný začátek, ale postupem času děj upadnul do stereotypu předchozích dílů a začal mě chvílemi i nudit. Škoda, Conana si koupím a přečtu jakéhokoliv, ale tyto 4 knihy mě celkem zklamaly - prostě nějak postrádají kouzlo a tah na bránu Howardových příběhů.

Labyrint smrtiLabyrint smrtiJim Zub

Nejslabší díl celé série, příběh v labyrintu je nudný a neconanovský, trochu mně to připomnělo filmovou sérii Labyrint pro malá děcka. Závěrečná třetina o něco lepší, ale tam už je to místy zase moc snové. S odřenýma ušima 3*. Bohužel.....

Život a smrt barbara Conana: Kniha druháŽivot a smrt barbara Conana: Kniha druháJason Aaron

V podstatě stejné jako u prvního dílu, nic moc se nezměnilo. Lehký nadprůměr, kniha postrádá cosi z Howardových povídek, jakousi jiskru a snad i skutečnost, že Conan je v Howardových povídkách nosnou postavou příběhů, kolem níž se vše točí. Tady to na mě působí tak trochu jako telenovela o Conanovi.

Život a smrt barbara Conana: Kniha prvníŽivot a smrt barbara Conana: Kniha prvníJason Aaron

Pro mě jako fanouška Conana celkem zklamání - místy kvalitní kresba, ucházející příběh, ale ta linka s čarodějkou, jejími dětmi a jejich soubojem s Conanem mně moc nesednula. Zároveň to prolínání se s dalšími příběhy taky není úplně ideální. Takový lehký nadprůměr.

Krize mého středo-věkuKrize mého středo-věkuPetr H. Křivánek

Co se nedá autorovi popřít je umění zajímavě psát, má bohatou slovní zásobu a umí ji adekvátně použít - stylisticky správně a zajímavě napsané. Co je mnohem horší je ale obsah, přesněji řečeno způsob nazírání na svět a obecně okolí včetně "kamarádů". I když jsem z knihy měl pocit, že autor snad ani žádného skutečného kamaráda nemá. V podstatě na každé stránce na mě vykoukl negativní přístup k životu a co chvíli jsem měl pocit, že čtu dílo egocentrika, uplakánka a snad i nešťastníka, u nějž je středobodem světa jen on sám. Chápu, každý jsme jiný a vidíme věci různě, ale proč autor "požaduje" od svých známých, aby se ho snažili pochopit, když sám to v podstatě ve vztahu vůči nim vůbec nedělá. V knize je dost často pomlouvá (ačkoliv si nejsem jistý, jestli si to uvědomuje) a sám to nazývá pravdou, která se má sdělovat. Navíc mám dojem, že některé věci možná ani nejsou pravda. Ještě u žádné knihy jsem snad nehodnotil takhle podrobně autora, ale zde je to z toho důvodu, že je tím "načichlá" celá kniha. Postupem času mě to začalo celé štvát a otravovat, v podstatě se jedná o "vyplakání se" jednoho zvláštního člověka.

Černé leknínyČerné leknínyMichel Bussi

(+ SPOILER) Zajímavé prostředí městečka Giverny, dobrý námět a slušně rozjetý příběh, kdy jsem ani nepoznal, že se děj odehrává celkem ve 3 časových rovinách. Těch téměř 400 stran je moc a příběh díky tomu začíná v závěrečné třetině trpět, místy je tam několik ne moc záživných pasáží a závěr je sice zajímavý, ale až moc překombinovaný a místy nelogický - např. vražda Jamese a to jak by 11letý kluk dokázal po něm rychle odklidit veškeré stopy, když se James plazil po poli špinavý od krve a barev. A posledních pár stránek to zcela zkazilo - Fanette alias Stéphanie chce ukončit život skokem z okna a v tom okamžiku se po několika desítkách let objeví její potenciální velká láska z minulosti inspektor Sérénac - no tak to snad patří do Červené knihovny... Jinak dobrý styl vyprávění a prolínání časových os bylo zajímavé, ale v součtu jen lehký nadprůměr.

Rudý kapitánRudý kapitánDominik Dán

Moje třetí kniha od Dána a konečně to za něco stálo. Nápad s mrtvým s hřebíkem v hlavě a jeho minulostí, díky jejíž odhalování se Krauz postupně dostává až do hodně vysokých míst nejen politiky. Popis předrevoluční doby a "mafie", která zde fungovala, navozuje společně s nalezenými indiciemi tak trošku tajemnou atmosféru. Kniha má náboj a spád, v podstatě ani chvíli mě nenudila. Jednu hvězdu strhávám za až přehnané vtipkování a vzájemné "kanadské žertíky" mezi vyšetřovateli - což mně vadilo už v předchozích knihách. Taky mně ne úplně sedla závěrečná část knihy, která začíná zavánět mystikou a spojitost s Templáři a gestapem je už dost na hraně, ačkoliv vzhledem k dalším okolnostem souvisejícími s případem je v podstatě na místě. V součtu hodně dobrý počin.

ŠtvaniceŠtvaniceMartin Goffa

Moje prvotina od Martina Goffy a "nic moc". Začátek vypadal zajímavě, ale jakmile vyšlo najevo, že tchán Mika má známého v Chile a ten známý je mu zavázán, tak mě kniha začala celkem dost štvát. Přeměnilo se to v jakousi scifi povídku a Miko se převtělil v podstatě v takového polovičního Bonda 007. Čeho bylo také zbytečně moc - tak to byly Mikovy deprese a jejich popis a to zejména v první polovině. Celá linie od plánování zahraniční mise + odjezd do Itálie a veškeré následné události v Americe nemají se seriózní detektivkou mnoho společného. Snad ostatní Goffova díla budou lepší.

Nejlepší nepřáteléNejlepší nepřáteléGus Russo

V posledním přibližně roce se ke mně dostaly 3 knihy o špionáži a i když téma je stejné, každá popisuje špionáž v jiných zemích a z trošku jiného úhlu pohledu, takže se mně to ještě "nepřejedlo". Název knihy je skvěle zvolený, naprosto přesně vystihuje vztah dvou hlavních hrdinů Jacka a Genadije. Na konci knihy je vyřčena otázka, zda to celé má (mělo) vůbec smysl. Přesně to jsem si v průběhu čtení mnohokrát říkal. Život těchto lidí je v podstatě (z "pracovního" pohledu) úchylný a jenom okatě ukazuje na skutečnost, jak je celý systém špionážních systémů zvrácený, nenormální a velice často i nemorální a nelidský - viz věznění a mučení agentů, utajený život jejich rodin, smrt mnoha lidí, atd... Nicméně čtení velice dobré a zajímavé a svým způsobem místy i s ohledem na lidskost hlavních postav "citlivě" napsané.

GermaniaGermaniaHarald Gilbers

Vždy mě bavily knihy, které se odehrávají v ne úplně tradičním prostředí a to doba druhé světové války splňuje. Spojení esesáka a židovského bývalého elitního komisaře je tak trošku pohádkové, ale celkem funguje a v této mezní situaci je i logické. Celé pátrání a okolnosti vyšetřování výrazně ovlivňuje válka a právě to z ní dělá netuctovou knihu - masové vrahy žen přece známe z mnoha jiných knih, ale tady je to i trošku jinak podáno. Čtení "odsejpalo", místy to už bylo na hraně uvěřitelnosti, ale určitě stojí kniha za přečtení.

Černá díraČerná díraCharles Burns

V podstatě se ztotožňuji s názorem čtenáře borknagar - "Za mě velmi slabé, jak po příběhové, tak grafické stránce (ale ta je o něco lepší). Rozvleklé, pokoušející se zachytit marně určitou dobu, snaha šokovat čtenáře, snaha o nevím co". Mně Černá díra také nesedla - už příběh samotný je podivný, skoro by se mně chtělo napsat zbytečný. Grafická stránka je až moc "černobílá", mělo by to působit asi ponuře ruku v ruce se samotným obsahem, ale mě to nevzalo. Bohužel...

Letopisy zločinuLetopisy zločinuRoman Cílek

Zajímavě a poutavě popsány jedny z nejhorších zločinů minulého století v naší republice. Dobře zvolené je i jejich chronologické řazení od nejstarších po nejnovější, díky čemuž získává čtenář nejen možnost sledovat postupně se vyvíjející metody pátrání, ale i jakýsi průřez těmito hrůznými zločiny za období několika desítek let. Ačkoliv mám o takovýchto zločinech celkem přehled, tak kromě dvou jsem zbývající neznal. Některé jsou opravdu doslova odporné, nejvíce snad jak motivem, tak provedením příběh čtvrtý - vraždící Samák a spící rodina... Pro "fanoušky" tohoto tématu výborná kniha.

03.12.2021

BásnikBásnikDominik Dán

Moje prvotina od Dána a ... zklamání. Slušný styl psaní, kniha "odsejpá", zajímavé postavy a i období, kdy se celý příběh odehrává - konec osmdesátých let. Dánovi se nedá upřít schopnost popsat výstižně a svižně předrevoluční a následující dobu, zajímavě jsou vykresleny i povahové rysy jednotlivých postav a také dialogy nenudí. Ale ten obsah..... Už prakticky na začátku mě překvapila scéna zavraždění první oběti, kdy jsem si říkal - co něco takového dělá v detektivce z českého prostředí?! Copak čtu předlohu k filmům typu Sedm nebo Sběratel kostí? Následuje mix "civilní" detektivky a absurdních situací, které mně to knihy tohoto typu vůbec nepasují - další vražda zabijáka respektive její způsob, Krauzovo sólo vyšetřování před i po jeho domácím vězením, způsob nalezení Ivicy ve sklepě ulice, která má být při filmování zničena, atd... Obrovské množství náhod a doslova odhalení a zjištění na poslední chvíli, raději ani nebudu zmiňovat závěrečnou scénu záchrany Krauze. Taktéž motiv vraha je pitomý a patří do kategorie již zmíněných amerických filmů. Jak bych za první polovinu dal 3*, tak s postupem času mě kniha čím dál víc začínala štvát a závěr to dorazil. Dávám 2* a musím zkusit nějakou jinou autorovu knihu. Psát umí, snad ne všude používá tolik fantasmagorií.

20.11.2021

Zajímavá zastavení v dějináchZajímavá zastavení v dějináchJan Bauer

Celkem zajímavé počtení, ale ničím mimořádné - autor se snaží popisovat a vysvětlovat jednotlivé historické události, ale i když je to celkem zajímavé, tak mě to nijak zvlášť neupoutalo.

11.11.2021

PolednicePoledniceJiří Březina

Moje první kniha od Jiřího Březiny a popravdě jsem byl příjemně překvapen. Čtivý, svěží, dobře plynoucí příběh, knihu jsem přečetl za 2 dny. Kombinace prostřihů samotného vyšetřování, Martiných myšlenek a přemýšlení vraha jsou dobře zvolené a pomalu dávají dohromady celou skládačku příběhu. Autor píše čtivě a dokáže dobře vykreslit atmosféru sídliště a vyšetřování. Škoda jen, že pachatel je jasný už 40 stran před koncem. V součtu velice příjemné počtení a jsem rád, že i český autor umí detektivku. A ústřední dvojice vyšetřovatelů je mně dost sympatická, ačkoliv nepůsobí úplně věrohodně a to z hlediska takového trochu "komiksového" popisu Tomáše a Evy, respektive jejich typologie a povah.

24.10.2021

SignálSignálPatrick Lee

Zajímavá nosná myšlenka s nahlížením do budoucnosti a využívání (zneužívání) této technologie. Já tak nějak chápu vysoké hodnocení ostatních, ale pro mě to postupem času začalo být celkem dost nudné a závěr jakýsi odfláknutý. Druhá polovina už je opravdu hodně sci-fi a já jsem tak nějak neměl náladu na to nechat se autorem "krmit" nesmrtelností hlavních hrdinů. Nic extra, lehký podprůměr.

15.08.2021

Kolosální Conan, král aquilonskýKolosální Conan, král aquilonskýTimothy Truman

Prozatím nejlepší ze 3 Kolosálních Conanů. Obsahuje mé oblíbené povídky a zejména celou knihu Hodina draka, která je i nejlepší z celé knihy. Jediným drobným zklamáním je povídka Vlci za hranicí, která se ne moc přesně držela knižní předlohy a bohužel jí to trochu ublížilo. V součtu - pořádný a skvělý "macek", skvělá kresba, pro fanoušky komiksového Conana v podstatě povinnost.

01.08.2021

Rudá můraRudá můraS. Eastland (pseudonym)

Moje prvotina s Pekkalou a vůbec to nebylo špatné. Věrohodně a uvěřitelně vykreslené prostředí války a všech utrpení co sebou přináší, zajímavě vystavěný příběh a "přitažlivá" postava Pekkaly. Na druhou stranu je to prostě taková pohádka pro dospělé a vykreslení Stalina jako poměrně mírumilovného, přemýšlivého a chápajícího člověka není na místě. Ten závěr s Pekkalovou domnělou smrtí samozřejmě nabízí další pokračování, ale zároveň ubírá z hodnocení. S odřenýma ušima 4*, ale dám je. Musím vyzkoušet další díly série.

25.04.2021

ClonaClonaS. Bjørk (pseudonym)

Už je těch knih s nebývale chytrými a policii bez problémů unikajícími geniálními pachateli, kteří vše předpovídají a jsou vždy několik kroků napřed nějak moc. Je to dobře napsané, kniha dokáže zaujmout, ale extrémní životní příběhy a osudy vyšetřovatelů - po kterých dokonce pachatel jde - jsou pro mě prostě přehnané. I tak bych uvažoval o 4*, ale závěr to zazdil. Motiv pachatele je jakýsi nepromyšlený a hloupý a absolutně se díky tomu - jako mávnutím kouzelného proutku - vytratilo napětí budované ve všech předchozích kapitolách. Stejně tak to, jakým způsobem náhodně 2 ajťáci odhalí skutečného pachatele a to samozřejmě na poslední chvíli. Škoda těch posledních cca 10%.

17.04.2021

Vlaková loupež po českuVlaková loupež po českuPetr Študent

Příjemný návrat k "předrevolučním" detektivkám - ačkoliv děj samotný se odehrává až po roce 1989. Je to zejména díky tomu, že téma ČD a samotný způsob psaní mně připomněly staré detektivní příběhy, kterých dnes už vychází minimum. Velice čtivé, je poznat, že sám autor je velkým fanouškem železnice a umí výborně popsat celkové fungování na drahách a vystihnout místní atmosféru. Postavy zajímavě, výstižně a bez zbytečných kudrlinek popsané, takže jsem si je uměl naprosto přesně představit a dokonce jim i občas fandit. :-) Dal bych 5 hvězd, ale ta zápletka s místním mafiánem, výbuchem, atd. už trošku zaváněla nereálnem a zkazila mně částečně dojem z výborné "civilní" detektivky, která mně po všech těch severských detektivkách á la Nesbo potěšila. Ale i tak moc příjemné překvapení, které mně udělalo velkou radost.

17.04.2021

Conan: Nergalova pažeConan: Nergalova pažeTimothy Truman

Velice milé překvapení a z dosavadních 7 dílů (0-6) je tento zřejmě i ten nejlepší. Překvapilo mě, jak Truman dokončil Howardem rozepsanou povídku, vůbec bych to nepoznal - Howard má přeci jen jedinečný rukopis a málokdo se mu i jen blíží. Nicméně tady se to perfektně podařilo, opět se mně líbila návaznost na předchozí díly a dotažení do konce předchozích Conanových "známostí".

Conan: Darebáci v doměConan: Darebáci v doměKurt Busiek

Jedna z top Howardových povídek s Conanem a opět v krásném vydání.

Conan: Síně mrtvýchConan: Síně mrtvýchMike Mignola

Z celé série prozatím nejslabší, ale i tak velmi dobré.