miklaras miklaras komentáře u knih

Karneval Karneval Mauser De Vader

Básník generace, která doufala v nadějnější svět a která teď prožívá těžkou deziluzi. Za posledních dvacet let jsem nečetla silnější poezii. Minimalismus, podobný McCarthyho próze. Je to jako údery kladiva do traverzy a údery srdce do peří. Mauser vypráví o tom, co se nedá vyjádřit jinak, než pláčem a skloněnou hlavou.

11.10.2023 5 z 5

Ateliér ztracených snů Ateliér ztracených snů Frédérick Tristan

Kniha, která trochu zapadla a ztratila se, přitom jde o mimořádně zajímavého autora, který se nebál surrealistických motivů ani komplikovanosti cross reading románu. Malá kniha, plná obrazů by neměla tak úplně zmizet a vypařit se.

12.01.2023 4 z 5

Žádná kapka není ta poslední Žádná kapka není ta poslední Mauser De Vader

Je stručný. Jako životní přelomy. Jako všechno, na co se nedostávají člověku příliš složitá slova.
Jeho poezie reflektuje naši přítomnost, v tom je silná, protože se nesnaží o velká, rozmáchlá gesta, glosuje to, co prožíváme, jasně, zřetelně, po kapkách. A nám zbývá věřit, že žádná kapka není ta poslední.

12.11.2022 5 z 5

Vysoká cena za lásku Vysoká cena za lásku Bohdan Dlouhý

Bohdan Dlouhý se nesnaží být zásadní autor, který pohne vesmírem nebo lidstvem. Vybral si přesně takový žánr, jaký ho baví a umí si s ním pohrát. Chce napínat, bavit, komunikovat se čtenářem, což se mu ve velké míře daří. A jeho knihy se čtou s radostí. Poctivý autor se schopností konstruovat výborné dialogy, takových ve skutečnosti moc není.
V rámci žánru jde o top kvalitu

07.06.2022 5 z 5

3. nástupiště 3. nástupiště Mauser De Vader

Ať napíšu cokoliv, vždycky to bude příliš osobní. Mauserova poezie je generační výpověď s kapkou rumu... kapaného na piškot

07.06.2022 5 z 5

Smrt na kůru Smrt na kůru Dalibor Vácha

Skvělé téma, vynikající atmosféra.

04.05.2022 4 z 5

Zlověsti Zlověsti Pavel Skořepa

Velice slušný debut, který se nese na temnější, stylizované vlně.

02.04.2022 3 z 5

Děti Raumy Děti Raumy Kristina Haidingerová

Na Violetech jsem si vypěstovala příjemnou závislost a myslím, že Kristina Haidingerová je autorka, která si pozornost zaslouží. Protože je jiná, svá a originální. Její temnosvitné motivy mají své nepopiratelné kouzlo a na podzim jsou Děti Raumy to pravé hororové

Co číhá v temnotách Co číhá v temnotách * antologie

Každý takový počin je skvělý a obdivuji ty, kdo se nedají a antologie menších žánrů vydávají

Finská čítanka Finská čítanka * antologie

Velice dobrý počin, který je nutno ocenit. Člověk si tak udržuje přehled

01.11.2021 3 z 5

O gravitaci O gravitaci Anthony Zee

Pro ty, kdo, stejně jako já, nedávali ve škole pozor a jako dospělí potřebují zalátat mezery. Je to skvěle napsaná populárně naučná kniha, čte se svižně a rozhodně není na škodu vzít ji do ruky. Jen by mohlo někoho zklamat, že má otevřený konec...

Hannibal Hannibal Thomas Harris

Ono občas škodí, když chce autor vysvětlit všechno do posledního detailu. Maličké tajemství by mohlo zůstat neodhalené, sem tam vlákno nespojené a oslí můstky nepřekročené. I tak se čte Hannibal poměrně svižně. Má silná i slabá místa, není tak kompaktní a konec se zdvíhá skoro ke sci-fi. Atmosféra ale funguje a Hannibal zůstává charismatickou postavou, kterou mohou jiní spisovatelé Harrisovi jen závidět.

03.08.2021 2 z 5

Červený drak Červený drak Thomas Harris

Docela dlouho jsem se bránila knižním verzím a nakonec vyhrála dovolenková lenost, která mi podstrčila něco lehčího na čtení. Výsledkem je opatrné nadšení. Červený drak je stylový majstrštyk pana Harrise. Čte se jedním dechem a rozhodně ani na chviličku nepustí.

03.08.2021 3 z 5

Dějiny sexuality I. - Vůle k vědění Dějiny sexuality I. - Vůle k vědění Michel Foucault

Dlouho jsem se styděla za nepřečtení klasiky, teď mohu odškrtnout přečtení a samozřejmě ukládám k dalšímu použití, protože je to jedna z knih, kterou člověk může použít jako pramen k mnoha oborům.

26.10.2019 4 z 5

Faidros o kráse Faidros o kráse Platón

Dát Platónovi třeba tři hvězdičky a zkritizovat mu stylistiku, to by bylo něco... Nicméně, dokud nebudu schopná přečíst si ho v řečtině, což nebudu, nemůžu to udělat ani z legrace. Takže nezbývá dodat, že i v té češtině je Platón jeden ze základů a tak se musí hodnotit

O duši O duši Aristotelés

Dávat hodnocení Aristotelovi... teď jsem se tedy opravdu nadmula pýchou! :-D

Tkadleček Tkadleček neznámý - neuveden

Přiznejme si, že středověkou literaturu může hodnotit leda medievista. Z našeho kontextu je to studijní materiál a skvělý!

Krvavá svatba Krvavá svatba Federico García Lorca

Lorca je vášeň. Jen mu prostě sluší ta španělština a klapání střevíčků flamencových tanečnic

Cyrano z Bergeracu Cyrano z Bergeracu Edmond Rostand

Byla to láska na první pohled. Láska k Vrchlického překladu. A pořád ještě funguje.

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

V šestnácti letech, kdy se mi kniha dostala do ruky, to byl úder do srdce. Tak mě napadá, od té doby jsem ji nečetla, ale pořád si něco pamatuji

26.10.2019 4 z 5