Mikino00

Paní jezeraPaní jezeraAndrzej Sapkowski

Hořké zklamání na závěr ságy. Sapkowski omezil své vyprávění o nám známých postavách na minimum a bohužel také často sklouzl k rozvláčným dějovým linkám, které nezaujaly. Hlavní linie se točí okolo Ciri, které dal autor naprosto dominující prostor. Ten ale využil k cestování mezi světy, nehodícími se odbočkami se spoustou nedomyšlených a nedořešených detailů a místy až příliš uměle vraženými dějovými posuny. Naprosto otřesný byl podle mě i konec. Abych jen nekritizoval, tak musím uznat, že dějová linka Geralta, souboj na hradě i jiné kapitoly měly své původní kouzlo a dějově knihu posouvaly dále. I tak se však nemůžu zbavit pocitu, že se autor vyčerpal a zbytečně děj nadstavoval.

23.01.2016

Kladivo na čarodějniceKladivo na čarodějniceVáclav Kaplický

Naprosto fenomenální kniha přibližující atmosféru a nesmyslnost čarodějnických procesů v Losinách a v Šumperku. Autorovi se podařilo vytvořit silné charaktery a vsadit je do perfektně vytvořeného obrazu té doby, tvořeného znepokojivou mentalitou, lidskou hloupostí, strachem a ziskuchtivostí. Opravdu takto spojit historické události a protknout je natolik uvěřitelnou linkou s tak silným poselstvím je ojedinělé. To, že je příběh inspirován skutečnými události je důvodem proč jsem knihu četl delší dobu, občas jsem se totiž silně rozčílil nad nespravedlností a hloupostí.

28.12.2015

Leviatan se probouzíLeviatan se probouzíJames S. A. Corey

Ke knize mě přivedl skvělý seriál. A musím konstatovat, že kvalita je srovnatelná, změny učiněné v seriálu však byly většinou k lepšímu a příběh obohatily. Každopádně velice zdařilý start knižní série.

24.05.2018

Dějiny 20.stoletíDějiny 20.stoletíPaul Johnson

Kniha jedinečným způsobem předkládá zásadní události, charakteristiky a informace o velmocích mezí Versailleskou mírovou smlouvou a koncem 70. let. Kniha, ač svým rozsahem mohutná a plná informací, postihuje historii a situaci ve státech utvářejících dějiny 20. století, tedy velmocích (širší záběr je pochopitelně nemyslitelný, toto nemá být encyklopedie). Autor se snaží čtenáře přivést k pochopení systémů či ideologií, zároveň analyzovat situaci a ukázat souvislosti i chyby osobností. Je jen poněkud naškodu, že od konce druhé světové války dostane kniha více selektivní charakter a mnoho významných milníků jen okrajově připomene. Na závěr bych si dovolil poznámku a o nepochybném republikánském pravicovém pohledu autora, který zkresluje některé osobnosti a jejich počínání (hlavně v dějinách USA, zde se nabízí krásná paralela s dokumentárním cyklem o dějinách USA Olivera Stona viděného z "druhé" strany a předkládající zcela jiné závěry, kde je skutečná pravda si musí čtenář domyslet sám).

14.08.2015

Valdštejn a jeho dobaValdštejn a jeho dobaJosef Janáček

Janáček napsal vynikající knihu mapující detailně Valdštejnovu životní dráhu a hlavně prostředí a osoby kolem něj. Podává tak ucelený obraz o osobě Valdštejna, jeho pohnutkách, kalkulacích a činech, které zasadil po poutavého vyprávění a dobového kontextu velice umě. Na rozdíl od své dřívější knihy Valdštejnova smrt přináší poněkud poupravené závěry o posledních měsících života této rozporuplné postavy. K osobě vévody Albrechta z Valdštejna jsem již několik prací přečetl, žádná se však této Janáčkově práci nevyrovná.

12.11.2015

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Kniha je určitě zajímavým vhledem do osudů hornického města na přelomu století. Autorce se podařilo zachytit dobovou mentalitu i specifičnost regionu a dokáže čtenáře do doby autenticky vtáhnout. Samotný děj knihy je propleten a postaven na zásadních regionálních historických událostech či spíše neštěstích, které autorka ovšem neinterpretuje po historické stránce vždy šťastně (sedmidenní válka nebo generační obměna Larisch-Mönnichů), což ale u beletrie těžko zazlívat. Celkově se jedná o čtivé dílo, skutečně jakousi kroniku, nicméně postrádal jsem větší dějovost, což se také projevilo na skutečnosti, že kniha postrádá vyvrcholení. Asi to bude tím, že bude následovat další díl.

25.03.2020

Městečko PinesMěstečko PinesBlake Crouch

Ke knize jsem dostal skrze seriál a byl jsem překvapen jak odlišný příběh jsem zde dostal. Tajemno, boj o život i beznaděj naštěstí zůstaly zachovány a tak jsem s napětím zhltnul celou knihu. Trochu mě zaskočilo, že pokračování knihy (které seriál již zvládl adaptovat) ještě nejsou přeloženy a vydány. Zatím tedy nechci vynášet ortel zda je lepší seriál či kniha. Jsou jiné, své a kniha má rozhodně co nabídnout.

02.09.2015

Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách?Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách?Philip K. Dick

S Dickovou tvorbou mám docela problém, nikdy jsem ji zcela nepřišel na chuť a filmy natočené podle jeho děl se mi vždy líbily více. Byl to právě kultovní film Blade Runner, který mě přiměl dát Dickovi ještě jednu šanci. Zpočátku jsem byl zaskočen, jak odlišný film od knihy je, a velebil genialitu filmové verze. Časem jsem však přišel knize tvz. na chuť a ponořil se zcela do depresivně vyhlížející budoucnosti Dickova světa. Rozpory, které hlavní hrdina řeší v prostředí, kde nic není jak se zdá, mě společně s nečekanými zvraty (linka kolem Rachel) provedly až k hořkosladkému konci a výslednému konstatování, že kniha má svou váhu jak po stránce dějové, tak myšlenkové a čtenářsky se řadí k nejpřátelštějším Dickovým románům. Film i kniha jsou tedy každý ve své rovině i svém vyznění odlišné a přesto skvělé.

28.10.2017

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Do čtení knihy jsem se postupem času musel dost nutit. Celou dobu mě totiž neopouštěl pocit, že se tam vlastně nic neděje a kniha se neustále točí v kruzích každodenních příhod a válečných útrap, které jakkoliv byly čtivě sepsány, nedokázaly probudit mou zvědavost a dychtivost vědět "co bude dál."

30.03.2018

Kalibánova válkaKalibánova válkaJames S. A. Corey

V podstatě platí totéž, co pro první díl. Kniha je čtivá, neustále směřuje dějově bez zbytečných odboček kupředu a nabízí snad po každých 50 stranách zásadní zvrat. Avšak vše tak nějak až moc ideálně do sebe zapadá a jde hlavním hrdinům na ruku až příliš okatě. Trochu tomu chybí takového pozadí, přiblížení postav, které oněm zvratům a jednání postav dodá smysl a pozadí. V tomto ohledu je seriálová adaptace napřed a změny televizními tvůrci provedené jsou pak povětšinou k lepšímu.

11.06.2018

Zaslaná poštaZaslaná poštaTerry Pratchett

Již jsem několik zeměplošných příběhů pročetl a musím říci, že tento se mi jevil jako nejzdařilejší. Byla to ideální kombinace silné dějové linky, kterou právě často u Pratchetta postrádám, a nevyčerpatelné autorovy fanzatie, plné nápadů, vtípků a zdánlivě nekonečných možností jím vytvořeného světa.

28.04.2019

Modrá krev: Minulost a přítomnost šlechtických rodů v českých zemíchModrá krev: Minulost a přítomnost šlechtických rodů v českých zemíchPetr Mašek

Hodnotím první vydání knihy obsahující jen pár desítek nejvýznamnějších šlechtických rodů (v drtivé většině z Čech), pozdější rozšířené vydání (rodů je již 445) jsem jen prolistoval. Krátké rodové biogramy podávají základní informace o vybraných osobnostech příslušných rodů čtivou formou přístupnou i laikovi. Postrádal jsem však odkazy na použitou literaturu, což ale autor napravil ve svém monumentálním dvousvazkovém díle Šlechtické rody...

25.08.2015

Ready player one – Hra začínáReady player one – Hra začínáErnest Cline

Kniha i přesto (nebo právě proto), že se odehrává v prostředí mě vzdálenému, plnému odkazů na hry, seriály, filmy i hudbu, mě zaujala. Byla čtivá, napínavá a měla dobře poskládaný příběh (i přes spoustu berliček a průhledných míst). Jako drobnou vadu na kráse bych uvedl občasnou přílišně detailní popisnost nebo otravnou ústřední milostnou linii. Upřímně nedovedu si představit zfilmovanou verzi tohoto příběhu.

17.09.2015

Generál LaudonGenerál LaudonPavel Bělina

Čtivě napsaný životopis slavného generalisima, který se z větší části věnuje popisu válečných tažení a bitev, ale zároveň nezapomíná i Laudonovu osobnost, jeho život a analýzu prostředí kolem jeho osoby, jeho konkurentů a nepřátel. Jen jsem trochu postrádal zhodnocení Laudonova "druhého" života.

10.01.2016

Karl MarxKarl MarxFrancis Wheen

Musím říci, že jsem od knihy čekal spíše rozbor Marxových myšlenek a jeho díla. To však kniha zcela pomíjí a výhradně se soustředí na Marxův život. Ten jakkoliv byl barvitý, tak zajímavý moc nebyl. Kniha je tak sledem informací o tom, komu Marx dlužil, s kým se zrovna hádal nebo jak tahal z Engelse peníze. Právě tato přílišná detailnost dost kazí čtenářský dojem.

24.03.2016

NaslouchačNaslouchačPetra Stehlíková

Docela mi vadil způsob vyprávění v tomto židovském, pardon sklenářském, příběhu. Autorka v podstatě kontinuálně chrlí historii a popisuje fungování svého smyšleného světa. Do toho občas zasazuje dialogy, které jen nahrávají dalšímu vyprávění. Ono pár dějových posunů a zásadních dialogů v příběhu je trochu málo. Neztotožnil jsem se navíc ani s hlavní postavou, jejíž účel snad je vyptávat se a vytvářet tak prostor pro další vysvětlování aspektů autorčina světa. Ten ovšem autorka promyslela velice pěkně a je hlavním tahákem knihy. Takový nádech tajemna prostupuje celou knihou. Třeba mě zvědavost navede k přečtení i další knihy.

15.03.2018

Kulturní obraz českých měst - život veřejný v XV.a XVI.věku 2.dílKulturní obraz českých měst - život veřejný v XV.a XVI.věku 2.dílZikmund Winter

Dodnes nepřekonaná kniha, která předešla svou dobu o desítky let. Ani dnes nemáme žádný podobně ucelený přehled kulturního obrazu českých měst na přelomu středověku a novověku. Winter zde mapuje běžný život, mentality i problémy tehdejšího každodenního života, kde dochází k mnoha pozoruhodným skutečnostem a závěrům.

22.03.2015

Rambo I (První krev)Rambo I (První krev)David Morrell

Poněkud převažuje zklamání, hlavně proto, že s oproti filmu se zde karty naprosto obrátily. Rambo je zde nesympatická vraždící mašina a mé sympatie rozhodně patřily policejnímu sboru. Více mě ale mrzelo, že od příchodu Trautmanna ztrácí kniha svůj drive a začíná se táhnout

03.04.2015

Historická antropologieHistorická antropologieRichard van Dülmen

Tato kniha mající sloužit jako stručný úvod do svět historické antropologie nenaplnila má očekávání. Autor se hodně zaměřil výhradně na německy mluvící autory a prezentuje zde spíše své závěry než přehledný úvod. Ale i přesto se jedná o pomůcku, která pomůže čtenáři jako naprostý základ historické antropologie.

07.05.2015

LolitaLolitaVladimir Nabokov

Kniha mě poněkud zklamala. Uznání si jistě zaslouží za zpracované téma, které v některých ohledech šokuje dodnes. Ale dějově mě kniha zaujala pouze do okamžiku, kdy začne Lolita chodit na gymnázium, tedy pouze první třetinou. Pak jsem se v pomalu plynoucím vyprávění, plném pocitů, musel ujišťovat, že dějové zvraty čekají na další stránce. Bohužel nečekaly.

26.06.2015

Princ Evžen Savojský - pán bitevních políPrinc Evžen Savojský - pán bitevních políKarel Richter

Kniha umě kombinuje fakta s románovým vyprávěním (rozhovory, monology) a ve výsledku je velice čtivá. Nejedná se o plně odbornou práci, je nutno říci, že kniha líčí Evžena Savojského příliš růžově, vybírá si především jeho válečná tažení a poněkud vypouští závěrečná desetiletí jeho dlouhého a fascinujícího života. I přesto kniha neurazí ani laika, ani historika a je vítanou popularizační prací o tomto velkém člověku.

03.07.2015

Rok 1848 v ČecháchRok 1848 v ČecháchArnošt Klíma

Kniha Arnošta Klímy čtivě předkládá nejdůležitější události a manifesty roku 1848 v základním přehledu. Kniha je překvapivě jen lehce poplatná době svého vzniku (silně straní Fričovi) a je výborným úvodem do problematiky tohoto revolučního roku, jenž Klíma neméně podařeně rozvedl ve svých pozdějších monografiích.

10.08.2015

Petr Vok z RožmberkaPetr Vok z RožmberkaA. Svobodová (pseudonym)

Velmi čtivě napsaná monografie doplněná o kapitoly z obecného politického vývoje Čech, což ve výsledku tvoří velice komplexní pohled na dobu Petra Voka.

14.08.2015

Rytíř Sedmi královstvíRytíř Sedmi královstvíGeorge R. R. Martin

Jiné, ale přitom stylově stejné jako Hra o trůny. Povídky, ač spojené ústřední dvojicí, byly každá jiná, což pozitivně přispělo k celkovému dojmu z knihy. První povídka působila naivněji a byla poctou rytířským turnajům. Druhá povídka nabídla lokální konflikt a ošemetnost námezdní služby. A konečně třetí povídka naplno servírovala známý styl i zvraty, tak typické pro Martina. Jenže byla docela předvídatelná svými berličkami a náznaky, ale i tak potěšila. Sympatické a zároveň typické pro autora jsou hlavní postavy, které chybují a nejsou ztělesněním dokonalosti. Celá kniha mě navnadila a prohloubila mou nedočkavost k dalšímu dílu Písně ledu a ohně. Martin si zde chytře otevřel dveře i pro další eventuální pokračování, kterému bych se upřímně nebránil.

03.08.2015

Dějepisectví ve 20. stoletíDějepisectví ve 20. stoletíGeorg G. Iggers

Kniha nastiňuje základní historiografický přehled směrů a autorů do níž se historie v 20. století roztříštila. Jistě se nejedná o rozsáhlé nastínění všech myšlenkových proudů, ale o takový odrazový můstek k dalšímu studiu. Tyto základní informace podává Iggers stručně a srozumitelně, někdy však na úkor čtivosti. Dovedu si představit, že úvodní kapitola odradila nejednoho čtenáře.

15.10.2015

Co je kulturní historie?Co je kulturní historie?Peter Burke

Burke vytvořil neocenitelný přehled napříč všemi druhy kulturních dějin, ke který připojil svůj komentář a přiblížil čtenáři hlavní myšlenkové proudy. I po druhém přečtení musím konstatovat, že autor píše velice čtivě a přitom zůstává odborně na výši. Jako pomůcka ke studiu kulturní historie neocenitelné.

24.10.2015

Evropa šestnáctého stoletíEvropa šestnáctého stoletíRichard Mackenney

Čekal jsem, že kniha nebude na 16. století nazírat pohledem totálních dějin a bude se jednat o ryze politické vykreslení dějin, ale zcela mě zarazilo jednostranné zaměření knihy na církevní dějiny. Skutečně většinu knihy autor věnoval vysvětlování fenoménu reformace a protireformace, čímž zcela upozadil např. hospodářské a sociální dějiny, ale i drtivou většinu dějin politických. Nemyslím si, že načrtnutí hegemonie Španělska a jejího rivala z Francie je dostačují pro vytvoření uceleného pohledu na toto zajímavé století. Absencí mnoha událostí, států či osobností autor alespoň částečně vynahradil zdařilými kapitolami o Osmanské říši či šlechtě.

30.11.2015

Hrabě Hodic a jeho svět: zámecká kultura ve Slezsku mezi barokem a osvícenstvímHrabě Hodic a jeho svět: zámecká kultura ve Slezsku mezi barokem a osvícenstvímMilan Myška

Je velice zajímavé, že si profesor Myška dokáže odskočit od své ryze odborné práce na poli hospodářských dějin, a dokáže napsat takto čtivou monografii o nesmírně zajímavém šlechtici a vykreslit nezvyklé prostředí a kulturu zámku ve Slezských Rudolticích. Životní osudy hraběte Hodice jsou vyprávěny natolik poutavě, že jsem i místy zapomínal, že čtu zároveň odbornou práci se všemi náležitostmi. Vyzvedl bych také fakt, že autor jen nevytvořil text soupisem jiných děl o hraběti, ale že knihu i poznání o Hodicovi rozšířil o vlastní archivní výzkum.

30.11.2015

F. D. RooseveltF. D. RooseveltStanislav Budín

Kniha je jakýmsi základním seznámením s životem tohoto neobyčejného muže, přičemž se zaměřuje na tři základní určující témata ze života Roosevelta. A to jeho cestu do Bílého domu, problematiku New Deal a druhou světovou válku. Na těchto tématech je ukázána osobnost i jedinečnost tohoto muže, kdy čtivě a poutavě překládá autor fakta a vysvětluje americké politické reálie. Překvapilo mě, že vzhledem k datu vzniku knihy, v ní nalezneme jen okrajově protěžování role SSSR a celkově autor hodnotí Roosvelta velice pozitivně. Druhou část knihy tvoří výběr z prezidentových projevů a článku vztahujících se k jeho osobě.

12.12.2015

Krev elfůKrev elfůAndrzej Sapkowski

Ačkoliv mě kniha rychle vtáhla do svého světa a vzbudila ve mě zvědavost, čekal jsem po celou knihu na nějaký výraznější zvrat. Je to takové představování a předehra před něčím větším. Kniha se ale každopádně čte výborně a nastíněný příběh mě jistě donutí pročíst se ságou dále.

18.12.2015