Mikino00 Mikino00 komentáře u knih

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Bylo to takové milé idealizované vyprávění jako od babičky. Celkově kniha mapuje všechny možné osudy lidí v horské sudetské osadě a všemožně je kombinuje. Příběhy jednotlivých postav se sice čtou dobře, ale s notnou rezervou. Možná je škoda, že autor ke konci zařadil vyšší rychlostní stupeň a období druhé světové války a následný odsun vzal jen schématicky.

22.02.2022 4 z 5

1793: Vlk a dráb 1793: Vlk a dráb Niklas Natt och Dag

Autor dokáže skvěle popsat a navodit ducha doby. Jenže dějově kniha nezaujme, poměrně jednoduchá zápletka se rozmělněna do několika samostatných linek, které ve výsledku budí dojem zbytečného natahování. Ve výsledku tak tuctová severská krimi zaujme skutečně jen dobovým zasazením a prostředím plným krutosti, mrazu a špíny.

27.10.2021 3 z 5

0 TU. Svazek I 0 TU. Svazek I Jakub Hussar

Velmi propracovaný a originální svět nemůže zakrýt slabá místa. Velmi suchý informační styl vyprávění zcela postrádá emoce. Jako bychom si společně s autorem i vypravěčkou drželi velký odstup. Události neeskalují, negradují, prostě se jen stanou a my jdeme dál. Všechny postavy jsou odosobněné a nelze si k nim vytvořit pouto. Vlastně to ani není román, nějaké plynulé vyprávění, ale spíše fiktivní kronika.

12.08.2021 2 z 5

Jak napsat odborný text Jak napsat odborný text Světla Čmejrková

Kniha sice vše krásně a odborně pojmenuje, ale konkrétní tipy, jak psát správně odborný text, vám nedodá.

21.03.2021 3 z 5

Hory, peklo, ráj Hory, peklo, ráj Are Kalvø

Na knize se mi nejvíce líbil obsáhly úvod, ve kterém autor vtipně glosuje současný boom outdoorových aktivit. Poté je kniha vyprávěním o horských dobrodružství, jež jsou proložena úvahami a celkově působí jakoby vám někdo vyprávěl dojmy ze své dovolené na horách. Místy je to vtipné, jindy zase máte chuť přeskočit o stránku dále. Bohužel některá místa knihy jsou poněkud nadbytečná a jen uměle natahují marginální příhody. Není to kniha, kterou si přečtete znovu.

26.12.2020 4 z 5

Nepřítel před branami - Habsburkové a Osmané v bitvě o Evropu Nepřítel před branami - Habsburkové a Osmané v bitvě o Evropu Andrew Wheatcroft

Když jsem před lety knihu objevil, přečetl jsem ji nadšeně jedním dechem. Řada informací a celý příběh záchrany Vídně byl pro mě totiž zcela neobjevenou půdou. Nicméně nyní při druhém čtení jsem byl poměrně rozladěn. Samotnému obléhání metropole habsburské monarchie je věnován poměrně malý prostor. Tomu předchází poněkud nesourodý úvod s přehledem osmanských výbojů v minulosti, které je zejm. chronologicky poměrně zmatený. Překvapivě autorovi chybí také středoevropský kontext všech událostí a v podstatě reflektuje výhradně osmanskou stranu. Např. jednání o vzniku Svaté aliance naprosto vynechal. Věnuje se pak následným válkám, přičemž nezapře svou fascinaci Evženem Savojským. Tím knihu poněkud uměle natahuje a závěrečné kapitoly působí vyloženě nadbytečně. Je také poznat, že autor se soustředil hlavně na vojenské aspekty těchto událostí, což vytvořilo dosti neplastický obraz.

05.11.2020 3 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Kniha je určitě zajímavým vhledem do osudů hornického města na přelomu století. Autorce se podařilo zachytit dobovou mentalitu i specifičnost regionu a dokáže čtenáře do doby autenticky vtáhnout. Samotný děj knihy je propleten a postaven na zásadních regionálních historických událostech či spíše neštěstích, které autorka ovšem neinterpretuje po historické stránce vždy šťastně (sedmidenní válka nebo generační obměna Larisch-Mönnichů), což ale u beletrie těžko zazlívat. Celkově se jedná o čtivé dílo, skutečně jakousi kroniku, nicméně postrádal jsem větší dějovost, což se také projevilo na skutečnosti, že kniha postrádá vyvrcholení. Asi to bude tím, že bude následovat další díl.

25.03.2020 4 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Bohužel kniha mě velmi nebavila. Postavy včetně hlavní hrdinky byly nesympatické a ve výsledku nezajímavé. Samotný děj pak mnoho nenabídl. V podstatě je to variace na Harryho Pottera ve škole vrahů, které ale chybí zajímavý svět, propojení celého světa, celistvější děj i nějaké celková konzistence vyprávění během vzdělávacího procesů mladých vrahů. Příběh také místy nudil a nabídl dějové zvraty nápadně podobné filmu Kingsman, ale také řadě jiných žánrových sourozenců. Původně jsem nechtěl knihu tak pohanit, ale velké finále poněkud zkazilo celkový dojem ve své přehnané opulentnosti a krvavosti.

11.10.2019 2 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Kniha na mě působila poněkud nevyváženým dojmem. V podstatě se jedná o sled samostatných kapitol bez smysluplnějšího propojení, které působí jako přehlídka všemožných krutostí a obsceností mající za cíl šokovat a vzájemně se trumfovat. Což trochu upozaďuje to, co kniha vypovídá o lidech jako takových. I přes to všechno bych neviděl brutalitu knihy jako přehnanou. Právě naopak. Zcela vypovídá o tehdejší nepředstavitelně kruté době.

20.09.2019 3 z 5

Zaslaná pošta Zaslaná pošta Terry Pratchett

Již jsem několik zeměplošných příběhů pročetl a musím říci, že tento se mi jevil jako nejzdařilejší. Byla to ideální kombinace silné dějové linky, kterou právě často u Pratchetta postrádám, a nevyčerpatelné autorovy fanzatie, plné nápadů, vtípků a zdánlivě nekonečných možností jím vytvořeného světa.

28.04.2019 5 z 5

Knihu bych rozdelil na dve casti. Ta prvni mezinarodni je vtipnou satirou na nedavne politicke udalosti a casto se trefuje do cerneho. Navic je dostatecne blazniva a napadita, takze opravdu zvlada bavit. Bohuzel v druhe casti se dej presune do Svedska a zacina pomerne nezajimava dejova linka na pul plynu s zcela upozadenym starikem. Ta me jiz nezaujala ani svym obsahem, ani humorem, ktery byl ponekud krecovity.

19.04.2019 3 z 5

Úpadek a pád osmanské říše Úpadek a pád osmanské říše Alan Warwick Palmer

Kniha nabízí pohled na postupný úpadek Osmanské říše od osudného neúspěšného druhého obléhání Vídně až do vzniku Turecké republiky po první světové válce. Čím více se autor blíží 20. století, tím podrobněji rozvíjí svůj výklad, což je poněkud na škodu a úkor událostí 18. století. Jinak čtivá práce pak od druhé poloviny 19. století reflektuje spíše britský pohled a účast na dějinách této říše a zcela upozaďuje pro českého čtenáře jistě zajímavější události spjaté s habsburskou monarchií, resp. Rakouským císařstvím.

12.10.2018 4 z 5

Kalibánova válka Kalibánova válka James S. A. Corey

V podstatě platí totéž, co pro první díl. Kniha je čtivá, neustále směřuje dějově bez zbytečných odboček kupředu a nabízí snad po každých 50 stranách zásadní zvrat. Avšak vše tak nějak až moc ideálně do sebe zapadá a jde hlavním hrdinům na ruku až příliš okatě. Trochu tomu chybí takového pozadí, přiblížení postav, které oněm zvratům a jednání postav dodá smysl a pozadí. V tomto ohledu je seriálová adaptace napřed a změny televizními tvůrci provedené jsou pak povětšinou k lepšímu.

11.06.2018 4 z 5

Leviatan se probouzí Leviatan se probouzí James S. A. Corey

Ke knize mě přivedl skvělý seriál. A musím konstatovat, že kvalita je srovnatelná, změny učiněné v seriálu však byly většinou k lepšímu a příběh obohatily. Každopádně velice zdařilý start knižní série.

24.05.2018 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Do čtení knihy jsem se postupem času musel dost nutit. Celou dobu mě totiž neopouštěl pocit, že se tam vlastně nic neděje a kniha se neustále točí v kruzích každodenních příhod a válečných útrap, které jakkoliv byly čtivě sepsány, nedokázaly probudit mou zvědavost a dychtivost vědět "co bude dál."

30.03.2018 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Docela mi vadil způsob vyprávění v tomto židovském, pardon sklenářském, příběhu. Autorka v podstatě kontinuálně chrlí historii a popisuje fungování svého smyšleného světa. Do toho občas zasazuje dialogy, které jen nahrávají dalšímu vyprávění. Ono pár dějových posunů a zásadních dialogů v příběhu je trochu málo. Neztotožnil jsem se navíc ani s hlavní postavou, jejíž účel snad je vyptávat se a vytvářet tak prostor pro další vysvětlování aspektů autorčina světa. Ten ovšem autorka promyslela velice pěkně a je hlavním tahákem knihy. Takový nádech tajemna prostupuje celou knihou. Třeba mě zvědavost navede k přečtení i další knihy.

15.03.2018 3 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Je mi líto, ale v Čaroprávnosti jsem postrádal hodně atributu předešlých dvou knih. Absence humornějšího pojetí mi dost scházela, jelikož příběh tentokrát byl poněkud slabší a připadalo mi, že se dohromady nic moc neudálo. Autor také trochu přitáhnul uzdu své představivosti. To ale nic nemění na faktu, že je kniha velice čtivá, postavy sympatické a celkově zanechala milý dojem.

13.11.2017 3 z 5

První příběhy ze Zeměplochy První příběhy ze Zeměplochy Terry Pratchett

Musím říct, že jsem první setkání se Zeměplochou nadmíru užil. Celá kniha svědčí o neuvěřitelné autorově fantazii, jeho nadhledu, vtipnosti a hlavně schopnosti zlehčovat všechny atributy fantasy žánru. Kniha se skvěle čte, dějově se neustále posunuje a dokáže na každé druhé stránce překvapit.

08.11.2017 4 z 5

S Dickovou tvorbou mám docela problém, nikdy jsem ji zcela nepřišel na chuť a filmy natočené podle jeho děl se mi vždy líbily více. Byl to právě kultovní film Blade Runner, který mě přiměl dát Dickovi ještě jednu šanci. Zpočátku jsem byl zaskočen, jak odlišný film od knihy je, a velebil genialitu filmové verze. Časem jsem však přišel knize tvz. na chuť a ponořil se zcela do depresivně vyhlížející budoucnosti Dickova světa. Rozpory, které hlavní hrdina řeší v prostředí, kde nic není jak se zdá, mě společně s nečekanými zvraty (linka kolem Rachel) provedly až k hořkosladkému konci a výslednému konstatování, že kniha má svou váhu jak po stránce dějové, tak myšlenkové a čtenářsky se řadí k nejpřátelštějším Dickovým románům. Film i kniha jsou tedy každý ve své rovině i svém vyznění odlišné a přesto skvělé.

28.10.2017 4 z 5

Reformy Marie Terezie a Josefa II. Reformy Marie Terezie a Josefa II. Josef Frais

Kniha s neuvěřitelně zavádějícím názvem. Reformám je věnován minimální prostor a kniha je spíše souhrnem základních událostí a aspektů ze života obou panovníků. Kniha je spíše popularizační.

17.02.2017 3 z 5