Mikino00 Mikino00 komentáře u knih

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Ačkoliv mě kniha rychle vtáhla do svého světa a vzbudila ve mě zvědavost, čekal jsem po celou knihu na nějaký výraznější zvrat. Je to takové představování a předehra před něčím větším. Kniha se ale každopádně čte výborně a nastíněný příběh mě jistě donutí pročíst se ságou dále.

18.12.2015 4 z 5

F. D. Roosevelt F. D. Roosevelt Stanislav Budín

Kniha je jakýmsi základním seznámením s životem tohoto neobyčejného muže, přičemž se zaměřuje na tři základní určující témata ze života Roosevelta. A to jeho cestu do Bílého domu, problematiku New Deal a druhou světovou válku. Na těchto tématech je ukázána osobnost i jedinečnost tohoto muže, kdy čtivě a poutavě překládá autor fakta a vysvětluje americké politické reálie. Překvapilo mě, že vzhledem k datu vzniku knihy, v ní nalezneme jen okrajově protěžování role SSSR a celkově autor hodnotí Roosvelta velice pozitivně. Druhou část knihy tvoří výběr z prezidentových projevů a článku vztahujících se k jeho osobě.

12.12.2015 5 z 5

Hrabě Hodic a jeho svět: zámecká kultura ve Slezsku mezi barokem a osvícenstvím Hrabě Hodic a jeho svět: zámecká kultura ve Slezsku mezi barokem a osvícenstvím Milan Myška

Je velice zajímavé, že si profesor Myška dokáže odskočit od své ryze odborné práce na poli hospodářských dějin, a dokáže napsat takto čtivou monografii o nesmírně zajímavém šlechtici a vykreslit nezvyklé prostředí a kulturu zámku ve Slezských Rudolticích. Životní osudy hraběte Hodice jsou vyprávěny natolik poutavě, že jsem i místy zapomínal, že čtu zároveň odbornou práci se všemi náležitostmi. Vyzvedl bych také fakt, že autor jen nevytvořil text soupisem jiných děl o hraběti, ale že knihu i poznání o Hodicovi rozšířil o vlastní archivní výzkum.

30.11.2015 5 z 5

Evropa šestnáctého století Evropa šestnáctého století Richard Mackenney

Čekal jsem, že kniha nebude na 16. století nazírat pohledem totálních dějin a bude se jednat o ryze politické vykreslení dějin, ale zcela mě zarazilo jednostranné zaměření knihy na církevní dějiny. Skutečně většinu knihy autor věnoval vysvětlování fenoménu reformace a protireformace, čímž zcela upozadil např. hospodářské a sociální dějiny, ale i drtivou většinu dějin politických. Nemyslím si, že načrtnutí hegemonie Španělska a jejího rivala z Francie je dostačují pro vytvoření uceleného pohledu na toto zajímavé století. Absencí mnoha událostí, států či osobností autor alespoň částečně vynahradil zdařilými kapitolami o Osmanské říši či šlechtě.

30.11.2015 3 z 5

Podivná porážka: Svědectví z roku 1940 Podivná porážka: Svědectví z roku 1940 Marc Bloch

Blochovo poslední dílo, psané v ilegalitě a vydané o mnoho let později nabízí naštvaný, ale zároveň objektivní pohled na neschopnost a nepřipravenost francouzské armády v roce 1940. Bloch zde překládá své osobní zkušenosti a názory, které často až šokují, jelikož francouzská armáda té doby silně připomínala svůj obraz z filmů o Sedmé rotě. Příliš mě neoslovily Blochovy politické úvahy, ani přetištěné ilegální spisy tohoto autora, které bez kontextu nebyly příliš zajímavé.

18.11.2015 3 z 5

Valdštejn a jeho doba Valdštejn a jeho doba Josef Janáček

Janáček napsal vynikající knihu mapující detailně Valdštejnovu životní dráhu a hlavně prostředí a osoby kolem něj. Podává tak ucelený obraz o osobě Valdštejna, jeho pohnutkách, kalkulacích a činech, které zasadil po poutavého vyprávění a dobového kontextu velice umě. Na rozdíl od své dřívější knihy Valdštejnova smrt přináší poněkud poupravené závěry o posledních měsících života této rozporuplné postavy. K osobě vévody Albrechta z Valdštejna jsem již několik prací přečetl, žádná se však této Janáčkově práci nevyrovná.

12.11.2015 5 z 5

Neklidný život obyčejné ženy: Johana Peřková Neklidný život obyčejné ženy: Johana Peřková Jaroslav Čechura

Čechura zde překládá na první pohled zajímavý příběh, který však utopil v obrovském množství informací, údajů, jmen. Prvních sto stran je v podstatě hodnocením informací, které zpracoval z matrik a úředních záznamů, což je bohužel čtenářsky velmi nevstřícné. Závěry z této mikrohistorické sondy v kombinací se zajímavým příběhem v druhé části knihy vykreslují docela zajímavé závěry o obrazu života a myšlení venkovského lidu v 18. století a hlavně o jeho vztahu s vrchností, čímž rozbíjí poněkud stereotypní černobílé nazírání na tuto problematiku.

03.11.2015 3 z 5

Kniha o Kosti Kniha o Kosti Josef Pekař

Přečetl jsem jen první díl ze dvou, který by se dal nazvat životem na zámku. Pekař ve své nadčasové knize umě kombinuje různé druhy pramenů (korespondence, hospodářské záznamy, soudní agendu, aj.) a vytváří ucelený pohled na život na hradu Kost (případně zámku Humprecht) a na osoby bezprostředně spjaté s hradem. Je to vlastně jakési vyprávění, velice čtivé, o vrchnosti, osudech panství za třicetileté války a nakonec i o samotném hradu.

25.10.2015 5 z 5

Co je kulturní historie? Co je kulturní historie? Peter Burke

Burke vytvořil neocenitelný přehled napříč všemi druhy kulturních dějin, ke který připojil svůj komentář a přiblížil čtenáři hlavní myšlenkové proudy. I po druhém přečtení musím konstatovat, že autor píše velice čtivě a přitom zůstává odborně na výši. Jako pomůcka ke studiu kulturní historie neocenitelné.

24.10.2015 5 z 5

Matyáš Gallas (1588-1647): Císařský generál a Valdštejnův dědic Matyáš Gallas (1588-1647): Císařský generál a Valdštejnův dědic Robert Rebitsch

Autor se v úvodu pozastavuje nad faktem, že dodnes biografie tohoto generála chyběla. Po přečtení knihy se tomu nedivím. Minimum pramenů přibližující Gallasův život, jeho myšlení (korespondenci aj.) či zájmy mimo bitevní pole, neumožňuje zcela rekonstruovat osobu Matyáše Gallase a z knihy se stal pouze suchý popis válečných událostí, do kterých Gallas zasáhl. Často až nadstavený obecným popisem vývoje etap války. Závěrečný Kiliánův doslov je pak jen nahromadění faktů, excerpovaných z literatury.

19.10.2015 3 z 5

Dějepisectví ve 20. století Dějepisectví ve 20. století Georg G. Iggers

Kniha nastiňuje základní historiografický přehled směrů a autorů do níž se historie v 20. století roztříštila. Jistě se nejedná o rozsáhlé nastínění všech myšlenkových proudů, ale o takový odrazový můstek k dalšímu studiu. Tyto základní informace podává Iggers stručně a srozumitelně, někdy však na úkor čtivosti. Dovedu si představit, že úvodní kapitola odradila nejednoho čtenáře.

15.10.2015 4 z 5

Sýr a červi Sýr a červi Carlo Ginzburg

Základní kámen mikrohistorie nabízí zajímavý pohled na lidovou představu mlynáře z Furlánska a jeho dva procesy u inkvizičního tribunálu. Musím říci, že mě zaskočilo do jaké míry autor dokázal rozebrat jeho výroky a přiřknout je určitým pasážím z konkrétních děl. Svět, který si mlynář vytvořil je zajímavý a propracovaný, možná i proto není zcela jednoduché se k nepřeberném množství výroků, literárních odkazů a teologických úvah, které kniha nabízí, orientovat.

02.10.2015 4 z 5

Průmyslová revoluce: O původu moderní techniky Průmyslová revoluce: O původu moderní techniky Ákoš Paulinyi

Jeden ze základních kamenů dějin výroby a techniky nazírá na průmyslovou revoluci ve Velké Británii výhradně z pohledu svého oboru. Což i pro mě bylo místy až přespříliš odborné a naprosto jsem se v záplavě odborných termínů ztrácel. Kniha však nestojí jen na vývoji parního stroje či soustruhu, ale nabízí i kapitoly o rozvoji dopravy, postavení dělníků či chemickém průmyslu. Tyto kapitoly jsou již čtenářsky vstřícnější. Celkově kniha předkládá mnoho zajímavých poznatků a shrnuje základní znaky a milníky průmyslové revoluce (pokud ji lze v tomto smyslu takto nazvat).

28.09.2015 4 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Kniha i přesto (nebo právě proto), že se odehrává v prostředí mě vzdálenému, plnému odkazů na hry, seriály, filmy i hudbu, mě zaujala. Byla čtivá, napínavá a měla dobře poskládaný příběh (i přes spoustu berliček a průhledných míst). Jako drobnou vadu na kráse bych uvedl občasnou přílišně detailní popisnost nebo otravnou ústřední milostnou linii. Upřímně nedovedu si představit zfilmovanou verzi tohoto příběhu.

17.09.2015 4 z 5

Misery Misery Stephen King

Chvíli trvalo než jsem se do děje dostal a vytvořil si pouto a sympatie k postavám, ale i tak se jedná o napínavou hru o přežití na minimalistickém prostoru, kterou King bravurně stupňuje až do finále.

11.09.2015 4 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Ke knize jsem dostal skrze seriál a byl jsem překvapen jak odlišný příběh jsem zde dostal. Tajemno, boj o život i beznaděj naštěstí zůstaly zachovány a tak jsem s napětím zhltnul celou knihu. Trochu mě zaskočilo, že pokračování knihy (které seriál již zvládl adaptovat) ještě nejsou přeloženy a vydány. Zatím tedy nechci vynášet ortel zda je lepší seriál či kniha. Jsou jiné, své a kniha má rozhodně co nabídnout.

02.09.2015 4 z 5

Modrá krev: Minulost a přítomnost šlechtických rodů v českých zemích Modrá krev: Minulost a přítomnost šlechtických rodů v českých zemích Petr Mašek

Hodnotím první vydání knihy obsahující jen pár desítek nejvýznamnějších šlechtických rodů (v drtivé většině z Čech), pozdější rozšířené vydání (rodů je již 445) jsem jen prolistoval. Krátké rodové biogramy podávají základní informace o vybraných osobnostech příslušných rodů čtivou formou přístupnou i laikovi. Postrádal jsem však odkazy na použitou literaturu, což ale autor napravil ve svém monumentálním dvousvazkovém díle Šlechtické rody...

25.08.2015 4 z 5

Petr Vok z Rožmberka Petr Vok z Rožmberka Anežka Svobodová (p)

Velmi čtivě napsaná monografie doplněná o kapitoly z obecného politického vývoje Čech, což ve výsledku tvoří velice komplexní pohled na dobu Petra Voka.

14.08.2015 5 z 5

Dějiny 20.století Dějiny 20.století Paul Johnson

Kniha jedinečným způsobem předkládá zásadní události, charakteristiky a informace o velmocích mezí Versailleskou mírovou smlouvou a koncem 70. let. Kniha, ač svým rozsahem mohutná a plná informací, postihuje historii a situaci ve státech utvářejících dějiny 20. století, tedy velmocích (širší záběr je pochopitelně nemyslitelný, toto nemá být encyklopedie). Autor se snaží čtenáře přivést k pochopení systémů či ideologií, zároveň analyzovat situaci a ukázat souvislosti i chyby osobností. Je jen poněkud naškodu, že od konce druhé světové války dostane kniha více selektivní charakter a mnoho významných milníků jen okrajově připomene. Na závěr bych si dovolil poznámku a o nepochybném republikánském pravicovém pohledu autora, který zkresluje některé osobnosti a jejich počínání (hlavně v dějinách USA, zde se nabízí krásná paralela s dokumentárním cyklem o dějinách USA Olivera Stona viděného z "druhé" strany a předkládající zcela jiné závěry, kde je skutečná pravda si musí čtenář domyslet sám).

14.08.2015 4 z 5

Rok 1848 v Čechách Rok 1848 v Čechách Arnošt Klíma

Kniha Arnošta Klímy čtivě předkládá nejdůležitější události a manifesty roku 1848 v základním přehledu. Kniha je překvapivě jen lehce poplatná době svého vzniku (silně straní Fričovi) a je výborným úvodem do problematiky tohoto revolučního roku, jenž Klíma neméně podařeně rozvedl ve svých pozdějších monografiích.

10.08.2015 4 z 5