MikeDV3

Na západní frontě klidNa západní frontě klidErich Maria Remarque

Bylo neuvěřitelně děsivé sledovat celkovou změnu pohledu Paula na válku. Na začátku se setkáváme s mladým klukem plným ideálů a patriotismu, kterým kantor naočkoval celou jeho třídu a následně dochází ke kontaktu s tvrdou realitou. Přátelé postupně umírají a veškeré hodnoty, se kterými všichni na frontu přišli jsou najednou ty tam. Nejsilnější moment přichází asi ve chvíli, kdy se Paul vrací zpátky domů ke své matce a zjišťuje, že si už s obyčejnými lidmi nemá co říct. Neexistují slova, která by dokázala ty hrůzy popsat. Tyhle pocity ve mně zůstaly velice dlouhou dobu a možná mě poprvé v životě donutily pochopit, co vlastně znamená slovo válka. Člověk to slovo s klidným svědomím používá v běžné komunikaci, aniž by si jeho význam plně uvědomoval. Tohle je něco za co si pan Remarque rozhodně uznání zaslouží. Na závěr jen informace pro budoucí maturanty. Tuto knihu rozhodně doporučuji. Čte se velice snadno a zanechá v člověku stopu.

01.08.2019

MaminkaMaminkaJaroslav Seifert

Já normálně poezii nečtu, nerozumím jí a nedokážu ji náležitě ocenit, ale Maminka mě dostala na celé čáře. Láska Jaroslava Seiferta je patrná z každé básně. Smutnou součástí bylo, že se jednalo pouze o vzpomínky, které na svoji maminku měl. Část, ve které se omlouval mamince za to, že nechtěl hrát na housle byla opravdu emotivní. Rozebírat sbírky neumím, ale v tomto případě věřím, že jsem se trefil. Hlavní pointou je užívejme si každý den, který s maminkou můžeme strávit.

24.03.2019

Zelená míleZelená míleStephen King

Jedna z nejlepších a nejemotivnějších knih, které jsem zatím četl. Konec mě naprosto odrovnal a slzám jsem se neubránil. Všem, kteří jsou pro zavedení trestu smrti chci říct ať si přečtou tuto knihu, ono je to rychle přejde. I když by k takovému omylu došlo jen v jednom případě ze sta, prostě na to odmítám přistoupit. Lidského života si velice vážím a myslím si, že lidé nemají žádné právo ho ukončovat. Knihu si určitě přečtete, možná díky ní některé věci přehodnotíte a upravíte své názory.

29.05.2017

CestaCestaCormac McCarthy

V této knize je naprosto nádherná vylíčena otcovská láska, která přetrvá navzdory všem útrapám. Dva hlavní hrdinové jsou nuceni přežít v nelítostném drsném světě a to, že jsou spolu je v podstatě jediné, co je drží nad vodou. Také je tato kniha dost děsivá, protože kdo ví jestli se to nemůže skutečně stát?

17.03.2018

Šifra mistra LeonardaŠifra mistra LeonardaDan Brown

Žádnou knihu jako Šifru mistra Leonarda jsem nikdy nečetl. Bylo mi umožněno dozvídat se při čtení spoustu zajímavých věcí týkajících se náboženství a uměleckých děl. Třešničkou na dortu pro mě byl úchvatný děj, který nebyl ani na jednu vteřinu nudný. Shrnuto a podtrženo Šifra mistra Leonarda se řadí do Top knih, které jsem zatím za svůj život přečetl. Mistrovské dílo.

05.02.2018

TrhlinaTrhlinaJozef Karika

Za mě byla tato kniha ještě lepší než předchozí Strach. Při čtení jsem neustále přemýšlel, zda čtu skutečný příběh, nebo jen výplody autorovy představivosti. Díky odkazům na různé články, které se v knize nacházely jsem se vrhnul do takového svého malého pátrání a skutečnost, že jsem příběh mohl propojit s realitou u mě jen zvýšila napětí a strach.

Při čtení některých pasáží jsem až nevěřil vlastním očím a říkal jsem si, že tohle by žádná lidská mysl nebyla schopna vymyslet. Nedávalo to prostě logicky žádný smysl. V ten moment jsem si uvědomil, že se autor snaží čtenářům přiblížit takový zážitek, který nejde žádnými slovy vyjádřit a snaží se ze všech sil aspoň trochu přiblížit neuvěřitelnou děsivou pravdu. Tohle je něco, co jsem u žádného jiného autora neviděl.

30.06.2019

ÚstavÚstavStephen King

Knihu bych neoznačil úplně za horor, ale spíš za silný příběh. Co se týče vykreslení postav, tak Stephen King opět nezklamal. Postavy jsou ti, kvůli kterým budete chtít číst dál, protože je nebudete chtít opustit. Osobně bych knihu srovnal s TO, protože se zde vyskytují některé podobné motivy. Jako například síla držení při sobě a společné víry. U čtení knih v angličtině se mi často stává, že se rychle unavím kvůli tomu, že si musím hledat spoustu frází a idiomů, ale kompozice této knihy byla natolik skvělá, že jsem vydržel. Může za to hlavně členění kapitol do menších krátkých úseků. Knihu rozhodně doporučuji.

04.08.2020

CujoCujoStephen King

"Začíná to nevinně. Vždycky to začíná tak nevinně..."
Tato slova na mě při čtení ohromě zapůsobila a přemýšlel jsem o nich dlouho po dočtení knihy. Tento příběh mi přišel mnohem strašidelnější než Osvícení, protože děj Cuja se může klidně stát i ve skutečnosti. Zajímavé taky bylo jak Stephen King děj zdržoval povídáním o práci Vica. Při čtení jsem si pořád říkal: "Mě zajímá ten pes, ten pes" :-) Tohle se prostě povedlo. Všechna čest.

06.03.2016

Nebe nezná vyvolenýchNebe nezná vyvolenýchErich Maria Remarque

Moje první kniha od Remarqua. Zaujala mě především popisem psychiky hlavních postav a myšlenkami o smrti, které měla hlavní hrdinka. Konec byl pro mě velmi emotivní. Občas mi přišly některé pasáže docela dost rozvleklé a do čtení jsem se musel trochu nutit. Celkově jsem velmi rád, že jsem si knihu přečetl a rád se podívám i na další knihy tohoto autora.

09.12.2018

Malý princMalý princAntoine de Saint-Exupéry

Tato kniha člověka přinutí změnit dosavadní pohled na svět. Dnes když se podívám na hvězdy, vždy vidím malého prince. Malého prince by si měl přečíst každý, ať je mu šest nebo osmdesát.

28.08.2015

Řbitov zviřátekŘbitov zviřátekStephen King

Velmi tajemná kniha s trochu pomalejším rozjezdem ale oto děsivějším zakončení. Vždycky mám na hřbitově takový zvláštní tísnivý pocit. Po této knize se to ještě znásobí. Určitě doporučuji. :-)

14.07.2016

Bylo nás pětBylo nás pětKarel Poláček

Kniha mi přišla velice zábavná a mnohokrát jsem se při čtení nahlas smál. Petr Bajza mi byl veskrze sympatický, akorát jeho řešení sporů mi po desátém opakování přišlo nudné.

Karel Poláček dokázal skvěle vystihnout myšlení školáka, což dělalo knihu čtivější.
Zdlouhavá pro mě byla část knihy, kdy se Petrovi zdá, že jede s přáteli do Indie. Díky retrospektivě jsem často nevěděl, zda se pohybujeme v realitě, nebo Petrově snění.

Jsem každopádně rád, že jsem si knihu přečetl a určitě ji doporučuji dalším čtenářům.

09.10.2016

Harry Potter a Relikvie smrtiHarry Potter a Relikvie smrtiJ. K. Rowling (pseudonym)

(+ SPOILER) KOMENTÁŘ MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!
Tuhle knihu bych z celé série zhodnotil jako nejlepší a to především díky propracované psychologie postav. U Harryho můžeme celou dobu vidět neuvěřitelnou strach a nejistotu. Snad poprvé jsem si naplno uvědomil, jaké neuvěřitelně těžké břemeno nese.
Dále bych se rád vyjádřil k pasáži, ve které se Harry dozvídá, že musí zemřít. J. K. Rowlingové se skvěle podařilo vystihnout pocity člověka, který něco takového prožívá, a neměl jsem daleko k slzám. Tento prvek sebeobětování mi jen potvrdil, jak je Harry neuvěřitelně odvážný.

Velmi klíčovým momentem celé knihy pro mě byl fakt, že jsme se dozvěděli o Brumbálově temné stránce a chybách, kterých se v životě dopustil. Brumbál byl pro mě do té doby (stejně jako pro Harryho) symbolem neomylnosti a neporazitelné osobnosti, která si v každé situaci ví rady a v podstatě nezná slovo prohra. Myšlenka, kterou Rowlingová v tuto chvíli vyjádřila je podle mě velmi obohacující. Sděluje nám v podstatě, že každý v životě dělá chyby, s jejichž následky musí žít a že občas je nejtěžším úkolem odpustit sám sobě.

Vůbec poprvé chci veřejně paní Rowlingové poděkovat za nádherné chvíle, které jsem s Harrym mohl prožít a přísahám, že jsem je rozhodně nečetl naposledy.

03.03.2019

Dívka, která si hrála s ohněmDívka, která si hrála s ohněmStieg Larsson

Druhý díl mě tedy vtáhl mnohem víc než první. Zaměření bylo tentokrát spíš na hlavní postavy, jejich minuloist a motivy. Moc se mi líbil styl psaní, který mi přišel dost uvolněný. Během čtení napínavých pasáží se mi doslova tajil dech a od knihy jsem se nemohl odrhnout.

09.02.2021

Muži, kteří nenávidí ženyMuži, kteří nenávidí ženyStieg Larsson

Tuto knihu jsem se pokoušel číst už před dvěma lety, ale začátek mě úplně neoslovil a odložil jsem ji. Jsem hrozně rád, že jsem se k ní rozhodl vrátiti. Nikdy jsem nečetl knihu, jejíchž název by tak přesně vystihoval její obsah. Na rozdíl od většiny detektivek, u kterých většinou po zjištění, kdo je vrah nemám sebemenší důvod je nějak víc zkoumat mě v této knize uchvátily postavy. Kvůli nim budete chtít číst dál a zjišťovat jejich pozadí a motivace. Ze začátku mi dělalo problém zvyknout si na přeskakování mezi vyprávěcími rovinami bez jakéhokoli označení. Postupem času mi ale přišlo, že to knize nabíralo na svižnosti a v akčních scénách jsem byl za tento styl psaní velmi vděčný. Rozhodně doporučuji a těším se na další díly.

17.09.2020

19841984G. Orwell (pseudonym)

Z knihy mi opravdu běhal mráz po zádech. Orwell je skutečně mistr svého řemesla. Některé kapitoly byly ovšem docela nudné. Určitě doporučuji přečíst.

13.10.2015

Byly tady, a už nejsouByly tady, a už nejsouH. Beck (pseudonym)

Úžasná kniha. Téma Darkwebu není v knihách příliš časté a jsem velmi rád, že se do toho autor pustil. Navíc se v podstatě pořád něco dělo, takže jsem litoval každé chvíle, kdy jsem musel čtečku odložit z ruky. Vřele doporučuji.

02.05.2018

451 stupňů Fahrenheita451 stupňů FahrenheitaRaymond Douglas Bradbury

Největším kladem této knihy jsou myšlenky, které v sobě skrývá. Celkově mi kniha přijde velmi nadčasová a mám pocit, že spousta věcí, které Bradbury v románu popsal se dějí i dnes. Například se podle mého názoru píšou stále kratší knihy a hodně čtenářů už nemá se čtením takovou trpělivost. Možná je to tím, že jsem přečetl už docela dost dystopií, ale měl jsem pocit, že je vývoj příběhu snadno předvídatelný. Rozhodně zajímavá kniha a jsem moc rád že jsem si ji přečetl.

12.08.2018

Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell (pseudonym)

Hodně dobrá knihu. Je až k nevíře, co vše se v této knize dá najít a osobně musím přiznat, že to ani všechno moc nejsem schopný pochopit. Kritiku komunismu ještě poznám, ale znaky Marxismu jsou už trochu nad mé síly.

01.08.2019

Smrt krásných srncůSmrt krásných srncůOta Pavel

Knihu jsem si velice užil. Zaujalo mě, že je kniha velmi různorodá. Ota Pavel dokáže nádherně popisovat vtipné příhody svého tatínka a zároveň lidsky a pravdivě popsat dobu za 2. světové války. Za nejlepší povídku považuji Kapry pro Vermacht. Při čtení si uvědomíte bezmeznou lásku, kterou Otův tatínek k rybám choval. Navzdory tomu, že vystavuje sebe a Otu nebezpečí, navzdory tomu, že má skončit v koncentračním táboře se rozhodne se synem kapry vylovit a strávit s ním chvíle před odjezdem na místě, které pro ně oba nejvíce znamenalo a zanechat mu i na tuto strašnou dobu krásnou silnou vzpomínku, která nikdy nezmizí. Tohle je příběh, který stojí za to vyprávět.

07.09.2019

OsvíceníOsvíceníStephen King

Velmi povedená horrorová kniha. Myslím ale že by mohla být o něco kratší. Na tuto knihu mě přivedla scéna ze seriálu přátelé.

05.03.2016

Doktor SpánekDoktor SpánekStephen King

Narozdíl od osvícení bych tuto knihu neoznačil za horror. Bylo tady sice pár děsivějších pasáží, ale takové u kterých by mi tuhla krev v žilách. Jako u většiny Kingovek musím vyzdvihnout postavy. Ty byly naprosto excelentní a dospělí Danny se mi líbil především vlídností vůči Abře.

Stephen King prostě opět nezklamal a naservíroval mi pořádnou porci skvělého literárního zážitku. Už se nemůžu dočkat, až se pustím do další jeho knihy. A bude to brzy, o to se postarám!

23.03.2016

Harry Potter: Filmová kouzlaHarry Potter: Filmová kouzlaBrian Sibley

Jako skalního fanouška Harryho mě tahle kniha prostě nadchla. No řekněme si to otevřeně, kdo by nechtěl mít svůj vlastní Pobertův plánek. :-)

26.03.2016

SněhulákSněhulákJo Nesbø

Kniha se mi velice líbila. Vraha jsem neodhalil (ani první tip, ani druhý). Na konci jsem koukal s otevřenou pusou a jako WOW. Jen tam bylo trochu moc postav a občas jsem se v ději ztrácel. Což je ovšem u detektivek běžné (alespoň v mém případě). Jednalo se o mé první setkání s Nesbem.

29.01.2017

Džungle před tabulíDžungle před tabulíE. Hunter (pseudonym)

Kniha, která popisuje bez jakýkoli servítek náročnost učitelské profese. Moc se mi líbilo jak na začátku Rick působil tak odhodlaně a na učení se těšil protože věřil, že dokáže předat svým žákům nějaké nové vědomosti a dokáže je namotivovat k lepším výkonům a poté jsme byli svědky jeho proměny a naprosté změny jeho postoje ke své práci. Tento příběh i přes jeho stáří považuji za velice užitečný a všem bych ho doporučil, protože si myslím, že jeho znalost se může hodit každému učiteli, protože dané téma je podle mého názoru stále velmi aktuální.

28.07.2017

R.U.R.R.U.R.Karel Čapek

Opravdu Karla Čapka obdivuji za to, jak dokáže věci domýšlet až úplně dokonce. Při čtení jsem se opravdu musel zamyslet nad tím, kam ve své honbě za vývojem můžeme dospět. Je pravdou, že dialogy jsou v knize z dnešního pohledu dost úsměvné a dělalo mi někdy docela problém při čtení některým slovům porozumět, ale to je vzhledem k datu vydání knihy naprosto pochopitelné. Určitě ji všem doporučuji jako knížku k maturitě.

02.03.2018

Obraz Doriana GrayeObraz Doriana GrayeOscar Wilde

Obraz Doriana Graye je vážně velmi povedená kniha. Některé pasáže a myšlenky byly ale podle mého názoru příliš zdlouhavé. Každopádně jsem rád, že jsem knihu přečetl.

07.07.2018

Jak zabít svého šéfaJak zabít svého šéfaShane Kuhn

Opravdu zábavná kniha, jedna z nejzábavnějších knih které vlastním

13.07.2015

Jáma a kyvadlo a jiné povídky (27 jiných povídek)Jáma a kyvadlo a jiné povídky (27 jiných povídek)Edgar Allan Poe

Některé povídky mě v knize nadchly například jáma a kyvadlo nebo předčasný pohřeb, ale jiné byly na mě příliš nudné a nesrozumitelné. Například zlatý brouk nebo záhada Marie Rogetové. Ale detektiva Dupina jsem si zamiloval, protože mi připomínal Sherlocka Holmese. :-)

06.11.2016

ToToStephen King

Tak jsem právě dočetl jednu z nejtlustších knih, které jsem zatím četl. Kniha je jedním slovem prostě naprosto skvělá a Stephena Kinga nepřestávám obdivovat za to, že dokázal napsat takhle rozsáhlou a zároveň velmi zajímavou knihu. Postavy jsou tu jako ve všech knihách, které jsem zatím od tohoto autora četl vykresleny dokonale. Smolaři se mi zaryli hluboko do srdce a navždy tam budou mít své místo. Autor umí brilantně pracovat se strachem a vzbuzovat ve čtenáři napětí. Knihu doporučuji naprosto všem a prosím je, aby se nenechali odradit vysokým počtem stran. Celkový zážitek za to 100% stojí.

01.04.2017