Mike99 Mike99 komentáře u knih

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

(SPOILER) Další příběh s tím, že byl dán prostor i Ademu, kamarádovi Tristana. Co se týká rozuzlení zápletky, ta byla jasná už od první zmínky o Danversově farmě, kde byl v textu poměrně jasný signál, co se stalo. V další části šlo už jen o to, kdy se k tomu hlavní postavy doberou a jak se to vše seběhlo.
To ale nic nemění na tom, že to bylo jako vždy čtivé. Za mne spokojenost.

18.01.2024 5 z 5

Lincolnova dálnice Lincolnova dálnice Amor Towles

Tak to zase byla jízda. Jestliže první knihou si autor nastavil laťku vysoko, pak Gentleman ji zvedl ještě výše, tak i nyní ji udržel stejně vysoko.
Od samého začátku jsem byl udržován v nejistotě, co se stane, trnul jsem, co neřízená střela Vévoda zase provede a jaký to bude mít dopad na Emmetta, případně miláčka Billyho. Každý z hrdinů byl věrohodně vykreslen, líbilo se mi, že nikdo nebyl čistě kladný či záporný. Všechno tak do sebe nějak zapadalo, konec byl takový, jaký byl, ale za mne spokojenost.
Doufám, že další knihu Amor napíše dříve než za 5-6 let.

02.05.2023 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Erika nikdy nezklame, tentokráte v životě Eriky hodně změn (stěhování, staronový přítel), které budou odrazem k novým dobrodružstvím. Příběh fajn, ale trochu mne zarazila naivita obou dívek krátce před smrtí.
Jinak plně souhlasím s hodnocením ve druhém odstavci, které napsala o pár hodnocení dříve stesti.s.knihou. Vnímám to dlouhodobě stejně, proto se k příběhům Eriky F. i Kate M. vracím.

To je ten problém, když člověk uteče až na konec světa. Už nemá kam jinam utéct, může jen přeskočit přes okraj ...

16.04.2023 5 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Mám příběhy Eriky rád, stejně jako kdysi, když jsem hltal už za bolševika dostupné příběhy Steva Carelly :-) (od Ed Mc Baina). V závěru zvrat, ale zase ne tak překvapivý.

16.04.2023 5 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Nemohu si pomoci, ale knihy RB se čtou tak nějak lehce. Příběhy mne baví, stejně jako sledovat druhosledové životní osudy hlavních hrdinů. Náznaky, kdo bude vrahem, tam byly, tak až překvapivé rozuzlení to nebylo, ale i když ... . Už teď se těším na další příběh.

19.03.2023 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Krásně dojemné, místy veselé, místy smutné, někdy nutící k zamyšlení. Styl psaní mi trochu připomínal stoletého staříka.

Chlapi, co k životu potřebují jen pár základních věcí. Střechu nad hlavou, tichou ulici a značku auta a ženu, kterým by mohli být věrní.

"Někoho milovat je jako nastěhovat se do domu," říkávala Sonja. "Z počátku je člověk zamilovaný do novoty, každé ráno se pozastaví nad zázrakem, že je to skutečně jeho, jako by se strachoval, že k němu každou chvíli někdo vtrhne a oznámí: Došlo k obrovskému omylu, nikdy jste si neměl žít tak pěkně. Během let ale oprýská fasáda, dřevo se tu a tam rozklíží. A člověk svůj dům nemiluje pro jeho dokonalost, ale právě proto, že dokonalý vůbec není. Naučí se znát všechny rohy a zákoutí. Jak to udělat, aby mu nezamrzl klíč v zámku. Která prkna v podlaze se prohnou, když se na ně postaví, a jak otevřít dveře od skříně, aby neskřípaly. Všechna tahle malá tajemství totiž dělají domov."

13.02.2023 5 z 5

Ať se rozhodneš jakkoli Ať se rozhodneš jakkoli Jakub Szamałek

Tak to mne vtáhlo do děje neskutečným způsobem, možná to bylo tématy, které mě vždy zajímaly, fungování bulváru a svět internetu a kyberzločinů. Čtivé, místy vtipné, závěr poměrně drsný, nic pro citlivé povahy, protože je to až moc reálné, třeba na rozdíl od severských drsných detektivek. Budu se těšit na další dvě knihy ze série, snad i ony budou brzy přeloženy do češtiny, i když uplynuly již 3 roky od vydání v Polsku, přitom první díl byl přeložen relativně brzy :-(.

03.02.2023 5 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

(SPOILER) Tak se na scénu vrátila moje oblíbena Saga Bauerová, připomíná mi Lisbeth Salander. Jinak jsme se zase dočkali drsného příběhu s obrovským počtem mrtvých, dalších pár detailů ze života Jurky. Jsem rád, že přežil Karl Spleer, mohl by se objevit v další části v nějaké menší roli.

"Mechanismy popírání jdou ruku v ruce s mechanismy lží."

"Přestože současné Rusko navenek působí jako politicky stabilní země, pod povrchem kypí mocenský boj. Praví nepřátelé a falešní přátelé si vyměňují místa, nečestná spojenectví se trhají a rovnováha se v nečekaných vlnách stále přeskupuje."

30.01.2023 5 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

(SPOILER) Harry Hole patří mezi mé oblíbené hrdiny. Kdo je vlastně HH? 195 cm vysoký muž, štíhlé atletické tělo, téměř vyholená lebka, ročník 1964. Psáno v oblíbených dvou časových rovinách, kromě řešení případu přichází o hodně dobrou policejní kamarádku Ellen Gjeltenovou, která je zavražděna na pokyn jednoho z policistů (TW). Na začátku HH postřelí při plnění úkolu amerického agenta, za což je potrestán povýšením na vrchního komisaře a přeřazen k tajným službám.
HH se sblížil s Ráchel Faukeovou, která má syna Olega. Co se týká alkoholu, tak se HH držel.
Kromě klasické detektivky se mi líbí i nadstavba v podobě nahlédnutí do norských válečných dějin.
A teď si zopakuji v rámci dějové posloupností již v minulosti přečtené HH 4 +5.

Jeho pracovní náplň spočívala v četbě hlášení z regionálních kanceláří tajné služby a z prostého vyhodnocování, zda jde o záležitosti, které by se měly poslat v systému dále. Harry jinými slovy získal práci třídiče odpadků.

Tón nemůže být falešný, dokud se nespojí s jinými tóny.

07.04.2021 5 z 5

Mstitel Mstitel Jan-Erik Fjell

Příběh ve třech časových rovinách, které jsou krásně propojeny (Alcatraz 1961-3, San Francisco 1994, Fredrikstad, současnost). Anton byl suspendován a díky snaze pomoci přes FBI je mu povoleno se podílet na hledání sériového vraha. Pro mě byli podezřelí dva, ale neurčitý/nejasný motiv. A rozuzlení? Pachatel i motiv, velké překvapení, ale vyústění logické. Opět čtivé.
Magnus je šeredně postřelen, padá do kómatu, přichází o pár tělesných orgánů.
Anton je chvílemi na "zabití", arogantní, nesnesitelný, v závěru naopak hodně lidský.
Další ze sérií, v které si libuji.

23.03.2021 5 z 5

Strážce duší Strážce duší Deborah Hewitt

Je to originální, čtivé, hodně napínavé, ale dle mého moc překombinované. Řekl bych, že tam byly i logické chyby, více v diskuzi. Určitě to dalo hodně práce nastudovat veškerou finskou mytologii a zapracovat do příběhu, ale konec mne tedy zrovna moc nenadchl.
Hodnocení 3 a půl *.

Nejlepší lži jsou ty krátké a věcné.

15.03.2021 3 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Tak to mne zase bavilo. HH po úspěchu v Austrálii řeší další případ v Bangkoku, po dobu vyšetřování nepije. Líbilo se mi plno zajímavých detailů okolo života v Thajsku, to oceňuji, stejně jako vtip, ironii přikládanou do příběhu. Dokonale vypointováno, závěr poměrně smutný.
HH má sestru Ses s Downovým syndromem, stála se také obětí násilného činu. Otec žije se vzpomínkami na zemřelou manželku, její ztrátu nese těžce.

09.03.2021 5 z 5

Nečíst Nečíst Miroslav Krobot

Je to mix, vzpomínky zakomponované do vyprávění stejně jako fiktivní dopisy či čisté povídky. Něco zaujalo více, něco méně, změna žánru po všech těch detektivkách. Hodnotím na 3 a půl *. Bohužel desetibodová škála by byla lepší.

Herec ve snaze zaujmout přehrává a předvádí se. Chce být zábavný a čím víc se snaží, tím je to horší. Hercův projev bývá nekompromisní zprávou o jeho civilní osobnosti. Jen špičkoví herci dokážou i tuto zprávu zfalšovat.

03.03.2021 3 z 5

Třetí na řadě Třetí na řadě Allison Brennan

Super příběh, který mne úplně pohltil. Máme na detektivní literární scéně novou sympatickou dvojici - Karu Quinnovou, policistku z LAPD, dceru zlodějíčků, kteří ji odložili na výchovu k babičce a Mathiase Costu, vrchního agenta FBI, syna kubánského imigranta. Příběh je skvěle popsán vč. detailních způsobů vyšetřování ze strany FBI. Závěr sice nebyl plně optimistický, ale to souviselo s minulostí Kary, čímž zase byla otevřena cesta k dalším příběhům. Budu se těšit.
Snad další příběh Tell no lies (bude předběžně vydán 30.3.2021) bude také přeložen.

P.S. Podívejte se na fota města a okolí na google, městečko Liberty Lake vypadá skutečně úchvatně.

25.02.2021 5 z 5

Dívka na kolejích Dívka na kolejích Heather Gudenkauf

Svět dvanáctiletých dívek, lze na něm postavit thriller? Myslím, že se to autorce podařilo, postupně jsem si vytvořil seznam 4 podezřelých a čekal na další indicie. Vyústění bylo překvapivé, ale nakonec i logické. Autorka dobře vystihla myšlení a chování všech osob, mne se to líbilo.

21.02.2021 4 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Po krátké pauze jsem si dal 4. příběh. A opět super, z autora a jeho příběhů jsem stále nadšený. Jako podklad využil skutečnou kauzu týkající se instituce doktora Kellera na ostrově Sprogo, jinak děs běs. Autor v příbězích hodně popisuje dánské poměry (staré i nové), až jsem byl překvapen, co se tam všechno děje. Tentokrát Carl i Asad jsou několikrát v přímém ohrožení života, Carl podepsal rozvodové papíry, vztah s Monou se vyvíjí dobře. Hardy byl upozaděn, ale má šanci na drobné pokroky, Morten si našel partnera.

Velbloud, který nedokáže současně kašlat a kadit, má problémy.

Vy si snad myslíte, že velbloudi šlapou do jezera, ze kterého pijí?

11.02.2021 5 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

Povedený thriller. Vyprávěno z pohledu obou hlavních hrdinek. Napínavé od začátku, kdy tušíte, že se něco stane i že se něco stalo, ale karty jsou odkrývány velice pomalu. Možná je děj trochu natahovaný, ale rozuzlení stálo za to. První ještě strávíte, není nad rafinovanost, ale to druhé vás dorazí.

Řekněme, že dva lidé prožijí to samé - ale když je později požádáte, aby to popsali, jejich vyprávění se vždy budou trochu lišit. Pravda se různým lidem jeví různě.

Když se s někým podělíte o tajemství, cítíte se chvíli skvěle, ale později se to promění v břemeno. Hryže vás, že jste vypustili něco, co nemůžete vzít zpátky, a že někdo má najednou moc nad vaší budoucností.

01.02.2021 4 z 5

Divadlo světla Divadlo světla Anne Delaflotte Mehdevi

Takové milé oddychové čtení, hlavní hrdina vypráví na sklonku života svůj příběh. Největší pozornost je věnována jeho mládí, stáří je pouze úsečkovitě. Autorka se opírala o skutečné historické události, do kterých zasadila vyprávění. Bylo to zajímavé číst, děj si tak plynul. Nejsem historik ani dějin znalec, ale nejsem si jist, že by začátek resp. první třetina 18. století byla taková pohoda, jak může z knihy vyznívat.

22.01.2021 4 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Uplynuly 2 roky, KM a její pomocník mají další případ. Kate stále učí na univerzitě, synovi je 16, TH je v úvodu zatím nepřiznaný gay. Při hledání pravdy se vynořují zásadní nevyjasněné informace, které jsou ze strany policie zpochybňovány, kromě toho se ztratila profesorka z univerzity. Vše je promícháno, napětí se stupňuje. V závěru vše vysvětleno, vyústění lze akceptovat.
Žádné zbytečné odbočky v příběhu, díky menšímu počtu řádků, než jinde, se jedná o rychlé čtení, příběhy nejsou tak hutné. Uvidíme, co se bude dít po založení detektivní agentury.

13.01.2021 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Dlouho jsem sérii odkládal z důvodu znalosti filmové série, ale proč? Ten autor píše skvěle, je to vysoce návykové a nesrovnatelné s filmy! Velice originální případ ve smyslu uvažování pachatele, svým způsobem genialita mnohaletého "úspěšného byznysu". Z knihy jsem cítil i přes kladnou postavu Asada určitou frustraci z imigrační politika Dánska (gangy, Srbové).
Jinak novinky v postavách: Rose je schizofrenička, Asad toho hodně skrývá, Carl se úspěšně sbližuje s Monou, Harryho stav neměnný.
V knize více ironie, vtipných hlášek, což miluji. Co mne zarazilo, kolik náboženských sekt je v Dánsku (tedy pokud to nebyla fantazie autora). Autor jinak krásně popsal, jak prostředí může člověka neuvěřitelným způsobem determinovat v tom negativním smyslu.

10.01.2021 5 z 5