Míjuš Míjuš komentáře u knih

Kalich Kalich Nancy Bilyeau

Poměrně často se stává, že pokračování (ne příliš poutavého prvního dílu) je ještě méně poutavější a nedokáže už tolik oslovit čtenáře...To ale o Kalichu rozhodně neplatí!

Druhého dílu jsem se trošku bála, protože ten první mě ze začátku moc nenadchl, třikrát jsem se ke knize vracela a nemohla jsem se dostat za první část knihy, moc mě to nebavilo, nezaujalo. Napotřetí jsem se překonala a knihu dočetla, přičemž po té nudnější první části už se mi příběh začal více zamlouvat. Po této skutečnosti jsem se ihned po přečtení pustila do druhého dílu, který byl neskutečně super.

Poutavý děj, který volně navazuje na první díl, mě kompletně vtáhl do sebe a nepustil až do konce. Čas od času se mi stávalo, že jsem ztratila přehled o postavách, které se začaly nově vyskytovat, a nebo se zpětně vracely z prvního dílu, kde byly jen zmíněné, ale jak jsem již zmínila u Koruny, propojení historie a detektivního příběhu je rozhodně super kombinace.

Konec vypadal poměrně neukončeně a zahlédla jsem, že už +- před čtyřmi lety vyšel třetí díl, tak doufám, že se někdo schopný chopí překladu a třetí díl k nám taktéž zavítá v našem rodném jazyce.

15.10.2019 4 z 5

Koruna Koruna Nancy Bilyeau

Mám ráda historické romány, nicméně do této knihy jsem se na první dva pokusy nemohla vůbec začíst. Vždy jsem skončila u první části knihy, kterou jsem ani nedočetla, protože mě děj knihy moc nezaujal a neupoutal.

Po nějaké době jsem ji vytáhla potřetí, a řekla jsem si, že ji přelouskám, protože jsem ji dostala i s druhým dílem jako dárek a nemám ráda, když mi tu knihy jen leží. Po troše nucení překousat se znovu první částí jsem knihu nakonec dočetla a musím říct, že po té nudnější první části se příběh stal mnohem poutavějším. Spojit historii s detektivním pátráním je zajímavá kombinace, a tak, jak mě první část nudila, tak mě zbylé části bavily, až jsem se od nich nemohla odtrhnout.

Ještě jedna věc mi trošku vadila, a to chyby v překladu/tisku, konkrétně špatné koncovky, věty pak nedávaly moc smysl...Ale to není chyba autorky.

15.09.2019 3 z 5

Opět úžasné a příjemné čtení série, na kterou prostě nedám dopustit. Přečteno jedním dechem, za jedno slunné odpoledne.

Ilustrace, obálky, příběh, postavy, záporák, veškerá ta magie...Všechno je tak dokonalé, že tomu opravdu není co vytknout. Těším se na další pokračování, jak knihy tak filmu.

Miluju Rowlingovou a její kouzelný svět. A to se asi nikdy nezmění.

28.07.2019 5 z 5

Stejně jako jsem se zamilovala do série Harryho Pottera, i Fantastická zvířata a kde je najít mají v mém srdci své místo. Rowlingová zkrátka odvedla úžasnou práci i v téhle nové sérii, která dějem předbíhá Harryho.

To že je kniha psána jako scénář a ne jako klasický román vůbec ničemu nevadí, naopak. Knihu jsem si přečetla až po shlédnutí filmu, a nutno dodat, že jsem si při čtení opět připadala, jako bych film viděla znovu, se vším všudy.

Návrat do světa čar a kouzel si určitě přál každý milovník Harryho Pottera, a i když v nové sérii nevystupují naši staří oblíbení hrdinové, Mloka, Tinu, Jacoba, Queenie a veškerá nová kouzelná stvoření si určitě zamilují všichni příznivci Rowlingové.

26.07.2019 5 z 5

Koláčky a spiklenci Koláčky a spiklenci Theo Addair (p)

!DOKONALOST!

Muffin a čaj jsem si hodně oblíbila, ale Koláčky a spiklence jsem si přímo zamilovala. Nevím, jestli je to příběhem, tématy, postavami nebo autorem, ale...Za mě rozhodně nečtenější a nejzajímavější kniha za poslední dobu, kdy se snažím ukořistit něco vážně čtivého.

Po hodně dlouhé době jsem zažila přesně ten knihomolský pocit, kdy člověk začne číst, a příběh ho tak moc vtáhne do svých stránek, že člověk nemá čas ani na jídlo a spánek.
Je úžasné, kolik prakticky tabu témat je zapleteno do jednoho krásného příběhu, při kterém člověk pozná hrůzy života, které mohou potkat kohokoli, ale i legraci, pravé přátelství a lásku.

Postavy ? Ani chybička. Vlastně jediná...Že to jsou jen postavy z knihy a není možné se s nimi setkat osobně.

Zato ale upřímně doufám, že alespoň jednou budu mít tu možnost osobně se setkat s autorem. Protože Theo, klobouk dolů před tvými knihami. Jsi úžasný spisovatel, určitě i úžasný člověk a taky velkou inspirací.

12.07.2019 5 z 5

Dívka z inkoustu a hvězd Dívka z inkoustu a hvězd Kiran Millwood Hargrave

Oddechová a tématem zajímavá kniha.
V první řadě musím pochválit nádhernou obálku knihy - jedna z nejhezčích, které jsem za poslední dobu viděla! (I když z poděkování autorky je trošku zmatené, kdo je vlastně stvořitelem :-)) I anotace knihy je velmi poutavá.

ALE...

Od knihy, která "předčila i Harryho Pottera a Prokleté dítě" a byla vyhlášena jako nejlepší dětská kniha roku 2017, jsem očekávala daleko víc, jelikož Rowlingová a Harry jsou srdcovka. Ze začátku jsem se trošku "prala" se jmény a názvy, přišly mi docela krkolomné a jako kdyby pocházely z různých zemí světa a sloučily se na plovoucím ostrově Joyi.

Příběh s tématem dobrodružství a přátelství postupoval pozvolna, tajemně, objevovalo se takové to postupné odhalování pravdy o ostrově, ale posledních pár kapitol a celkově závěr mi přišly celkem uspěchané, nepropracované a s rychlým spádem, což je obrovská škoda. Myslím, že by hned několik čtenářů uvítalo nějaké vysvětlení ohledně "kouzelné mapy" a jejím stvořením - Jak vlastně byla stvořena? Kdo tehdy objevil labyrint? A jak se mapa dostala k Isabellině mamince? To ona se dostala do labyrintu a stvořila onu mapu?

Není to nejhorší příběh, je opravdu oddechový a hodně jednoduchý, nicméně pro mě osobně děj a postavy nejsou tolik propracované a detailní, aby překonaly mnoho dalších knih, které jsem četla, a to včetně Harryho Pottera :-) Celkově bych knihu doporučila spíše mladším čtenářům, které by ke knize asi neměly tolik výhrad.

30.06.2019 3 z 5

Pod vlivem Jupiteru Pod vlivem Jupiteru Gary D. Schmidt

Popravdě jsem podle "tloušťky" knihy neočekávala žádný velký extra triumf, ale opak je pravdou. Autor odvedl úžasnou práci, i přes svou útlost je kniha nabitá velmi krásným, silný a dojemným příběhem.
Jedním slovem nádhera.

25.05.2019 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Robinson Crusoe na Marsu - tak by se dala popsat kniha Marťan, která čtenáře zaujme od začátku do konce.

Miluju sci-fi žánry, a Marťan předčil má očekávání. Film byl též poměrně hezky zfilmován (nutno říci, že jsem ho viděla dříve, než jsem přečetla knihu), nicméně po přečtení knihy mám mnohem lepší rozhled nad celou Markovou situací a tím, jak sol za solem přežíval + samozřejmě je v knize spousta odborných názvosloví a termínů, které jsou celkem podrobně popisovány a vysvětleny, a upřímně, pokud člověk nestuduje přírodní vědy nebo se vyloženě nezajímá o kosmonautiku a techniku, tak se úplně nechytá.

No...Já rozhodně nejsem zasvěcena do tajů fyziky, chemie, botaniky a podobných přírodních věd, ani do techniky, ale při čtení řádků této knihy se člověk tak vcítí do role Marka a jeho kolegů, že se pak sám cítí jako jeden z vědců/astronautů, který všemu rozumí. (i když je realita bolestivě opačného charakteru).

Krásně propracovaná, humorná a napínavá kniha, kde je síla v jednotě lidstva. Za mě jedna z nejlepších sci-fi.

22.05.2019 5 z 5

Sníh nebo popel Sníh nebo popel Sara Raasch

Podle anotace mi kniha přišla jako docela fajn young adult fantasy. Ze začátku mě děj sice moc neupoutal, jelikož se toho moc nedělo, nicméně pak jsem se do ní začetla a jsem ráda, že jsem si knihu pořídila.

První díl je spíše takové oddechové čtení pro milovníky fantasy žánru, kde jsou království rozdělené podle ročních období, přičemž se hlavní postava Meira spolu s partou dalších sedmi "uprchlíků" snaží získat své království zpátky a porazit hlavního nepřítele Angru.

Děj je spíše předvídatelný, ale to se při prvním díle dá očekávat, teprve se nějaký děj rozjíždí.

Kniha se mi vcelku líbila a těším se na další díly a pokračování příběhu.

07.04.2019 4 z 5

Mráz nebo noc Mráz nebo noc Sara Raasch

Druhý díl byl na můj vkus dost utahaný - samé cestování, přesuny, nic pořádného se nedělo, dost mě po prvním díle, který se mi moc líbil, zklamal. Třetí díl to ale napravil, úplně otočil o 180°. Kniha mě pohltila od začátku až do samého konce.

Moc se mi líbil způsob vyprávění z pohledů hlavních postav, tím se člověk prakticky pohyboval po celé Primorii, přiblížily se mu pocity postav a okolní krajina, ve které se postava zrovna nacházela. Líbilo se mi intrikování, plánování jak porazit Angru a zachránit svět, napětí, které číhalo na spoustě stránkách. Bylo mi smutno u smrtí některých mých oblíbených postav.

Stránky třetího dílu bych opravdu nazvala kouzelnými a prosycenými magií! Rozhodně se nenechte odradit utahaným a nudným druhým dílem, třetí díl a závěr za přečtení rozhodně stojí.

07.04.2019 5 z 5

Led nebo oheň Led nebo oheň Sara Raasch

Druhý díl mě dost zklamal. Prakticky celá kniha je pouze o cestování a putování, není zde žádná akce, jako v prvním díle, a když už nějaká byla, tak již kniha končila. Možná jsem čekala víc. Mnohem víc. První díl nasadil laťku poměrně vysoko a bavil mě, ale druhý díl už tolik ne.

Během čtení se mi dost měnily sympatie u jednotlivých postav (Meira mi přišla občas protivná a dětinská, Mather se oproti prvnímu dílu víc vzmužil, u Therona mám hodně smíšené pocity) a samozřejmě mnoho nových přibylo.

Doufám, že třetí díl bude zajímavější.

27.03.2019 3 z 5

Jeden z nás lže Jeden z nás lže Karen M. McManus

Další Young Adult kniha z amerického prostředí, u které mi nedalo vždy si přečíst alespoň jednu další kapitolu. Děj byl velmi dobře zpracovaný, vymyšlený a napínavý, jak kniha slibuje (Neočekávejte však nějaký bůhvíjak spletitý krimi thriller, stále je to YA kniha!).

Líbí se mi, jak je kniha psána z pohledů "vyšetřované čtyřky", během čtení se mi hodně měnily názory a sympatie na každého z nich.

V průběhu jsem stále přemýšlela, kdo sakra zabil Simona, a až teprve těch pár stránek před odhalením mi to začalo zapadat do sebe, stejně jako následně všem hlavním hrdinům.

Určitě knihu doporučuji těm, kteří mají v oblibě YA s trochou napínavého děje a samozřejmě nějakou tou romantikou.

17.03.2019 4 z 5

Jakožto fanoušek Harryho knih i filmů pro mě byla tato doplňková kniha nutností. Už jen nádherná obálka přímo vyzývá ke koupi. Obsah tvoří krásné malby, původní pracovní verze knih, zajímavosti z učebních osnov Bradavic a s tím spojené i reálné historické zajímavosti a fakta.

08.02.2019 5 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Muffin a čaj je můj první young adult román s tématikou LGBT, který jsem četla. Popravdě jsem nikdy nad koupí o knížce s homosexuální tématikou neuvažovala, ale přemohla mě zvědavost a musím říct, že mě kniha mile překvapila. Už jen obálka knihy mě nadchla (i přes to, že by se kniha neměla posuzovat podle obalu, ale v mnoha případech je to moje slabá stránka).

Líbí se mi, že jsou v knize obsažená hned dvě témata, již zmíněné LGBT, které je bezmezně na prvním místě, a pak šikana, která se začíná v reálném světě postupně víc a víc otevírat a nebere se již jako tabu, přece jenom se rozšiřuje čím dál víc, a ne jen na dětech. Při začátku čtení jsem se lehce pozastavila nad nezvyklým způsobem formy stylu psaní, který autor použil, (to, jak je příběh psát z pohledu jak Kita, tak Daniela, přičemž každý má vždy svou kapitolu). Nicméně po několika dalších stránkách už jsem si na tento styl zvykla, a pak už jsem si jiný styl ani nedokázala představit.

Celkově je kniha milá a oddechová. Těším se na další autorovy knihy.

05.02.2019 5 z 5

Bradavická knihovna (box) Bradavická knihovna (box) J. K. Rowling (p)

Pro věrné fanoušky Harryho Pottera či čtenáře, kteří se zajímají o doplňkové knihy (v tomto případě ze světa J.K. Rowlingové) jsou Fantastická zvířata a kde je najít, Famfrpál v průběhu věků a Bajky barda Beedleho nutností!

01.02.2019 5 z 5

Techniky učení Techniky učení David Reinhaus

Skvělá, stručná a čtivá knížka, která nabízí spoustu technik a metod, jak se lépe učit, zapamatovat si a znovuvybavovat si vědomosti nebo dovednosti.

31.01.2019 4 z 5

Mozek teenagera Mozek teenagera Frances E. Jensen

Velmi zajímavá knížka, spíše z neurologického pohledu, než z toho výchovného (přece jenom je autorka neuroložka). Nicméně obecně pro dospělé může kniha pomoct jako 'příručka', jak chápat pubertu a adolescentní věk, a jak si se s nimi vypořádat.

31.01.2019 4 z 5

Prokletý trůn Prokletý trůn Joelle Charbonneau

Ani tentokrát mě autorka nezklamala. Stejně tak, jako mě pohltila série Univerzita výjimečných, jsem se od Prokletého trůnu nemohla odtrhnout. Dvojčata, která vždy stála při sobě, se proti sobě najednou obrátí. Příběh plný intrik, tajemství, přátelství, boje a napětí.

Doufám v další díl a další knihy!

16.01.2019 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Pána prstenů jsem četla již jednou, před pár lety, ale pouze prvních pár kapitol. Teď jsem se ke knize vrátila s pocitem, jako bych ji četla poprvé, a úplně jsem zapomněla, proč jsem knihu odložila. Po prvních pár stránkách jsem si vzpomněla - Tolkien má úžasně bohatou slovní zásobu, kterými popisuje, co se dá. Myslím, že většina autorů by mu mohla jen závidět. Nicméně, těchto podrobností je v knize na můj vkus místy až přespříliš. Stejně tak jeho někdy až příliš dlouhá souvětí a používání postaršího jazyku je bariéra, se kterou jsem už tehdy bojovala první polovinu knihy. Po zvyknutí se mi druhá část četla již lépe, ale celkově jsem knihu četla déle, než jsem očekávala.

Přesto je příběh Společenstva prstenu velmi poutavý a dokonale stvořený pro čtenáře, kteří si rádi představují knižní světy, mají rádi fantasy a samozřejmě Tolkienův svět.

31.12.2018 4 z 5

World of Warcraft: Kronika 1 World of Warcraft: Kronika 1 Chris Metzen

Pro milovníky Warcraft světa je kniha jako stvořená! Krásně popsaný příběh vzniku celého Azerothu, všech bytostí a všech našich hrdinů, které známe.

Rozhodně doporučuji a těším se na další knihy.

23.12.2018 5 z 5