midloch midloch komentáře u knih

Blackout - Zítra bude pozdě Blackout - Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Námět knihy super. Zpracování - slabší. Tím slabší mám na mysli hlavně to, že všechno stojí a padá na "geniálním" hackerovi, kterému dochází i ty nejmenší souvislosti, takže musí radit tajným službám napříč evropou, přitom teroristi po sobě nechávají stopy jak slon v porcelánu...

Nebyl by to rakouský autor, kdyby se nevymezil proti jaderné energetice. Výbuch elektrárny po protavení jádra reaktoru? Co by tam mělo explodovat se ale od autora nedozvíme... Temelín je samozřejmě v problémech (o Dukovanech ani slovo, neb tu elektrárnu v Rakousku asi ani neznaj...).

Za námět a popis víceméně reálných scénářů, co vše by ve společnosti selhávalo jsou to ale stále tři hvězdy.

24.10.2023 3 z 5

Yarminův syndrom Yarminův syndrom Petr Heteša

Moje několikátá Hetešovka. Mám pocit, že se autor docela opakuje, jako kdybych četl stále jeden typ knihy jen s upravenými detaily. Ale jako oddychovka je to dobrý kyberpunkový sci-fi nabitý akcí.

24.10.2023 4 z 5

Pohlavní životy siamských dvojčat Pohlavní životy siamských dvojčat Irvine Welsh

Tak tohle byla zase Welshovská paráda. Po heroinové trilogii Trainspotting, Porno a Heráci jsem v knihovně sáhnul po téhle knize. Prvních pár stránek jsem se musel trochu do čtení nutit, ale pak se příběh rozjede a nabere na tempu. Jeden ani neví jak a už se blíží do finále. Na rozdíl od Trainspottingu a Porna už Welsh píše svým vypsaným stylem, který je pro mě daleko víc čitelnější než ten stylisticko-interpunkční freestyle z prvních knih. Každopádně si od něj zase něco dalšího půjčím až na to narazím v knihovně.

24.10.2023 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Třetí kniha od Weira a opět dobré čtení. Stylově podobné Marťanovi, kdy je hlavní hrdina odkázán pouze sám na sebe. Vyprávění opravdu trochu připomíná young-adult jak již napsal čtenář pode mnou, ale člověk si na to za chvíli zvykne a na čtivosti to tolik neubírá. Za sebe mohu říct, že jsem si knížku opravdu užil a byla jednou z těch lepších, které jsem letos četl.

24.10.2023 5 z 5

Zákon genu Zákon genu * antologie

Další antologie od Epochy a opět pro mě nadprůměr. Ano, některé povídky jsou sice slabší, ale jiné to naplno vynahradí a těch je víc. K téhle knize mám pouze jedinou výtku a to je neudělaná korektura. Když už i já jako dys- nacházím chyby, tak korektor svou práci opravdu odflákl.

24.10.2023 4 z 5

Porno Porno Irvine Welsh

Jako první jsem viděl před pár lety film a i když nebyl úplně špatný, nebylo to něco, co by mě nadchlo. Ale věděl jsem že kniha se bude od filmu lišit, a tak jsem tomu dal šanci. Jo byla to jízda i přes pomalejší start, při kterém jsem měl i několikadenní pauzy při čtení a říkal si jestli to vůbec budu dočítat. Nakonec se to ale rozhejbalo a skvěle šlapalo k finále.

Styl psaní, větná skladba (resp. větný chaos), je velmi podobný Trainspottingu, naproti tomu Heráci (mladší kniha než Porno) jsou napsaní již trochu organizovaněji a čtou se líp. Tohle freestylový psaní je pro mě náročnější a vždy mi trvá než se v něm rozečtu... Tak doufám, že další díly série, které jsou mladší než Heráci budou už psané podobně uhlazaněji.

06.06.2023 4 z 5

Operace Petragun Operace Petragun František Kotleta (p)

Další děj trampot Kapitána Bouchače, Lorda Mrdáka a jejich posádky ve vesmíru. Ve vesmíru rozmanitém a bujícím životem tak, že nabízí spoustu inteligentních ras, které tančí petragun a kouří divak a společně plánují boj proti Enlilům. Jasně, je to brakovka, ale sakra kvalitní a návyková.

Už se nemůžu dočkat na další díl. Jo a doufám, že Deník Danky Krasinski vyjde jako samostatná kniha až celá série skončí.:-)

06.06.2023 5 z 5

Vítejte v Pekle Vítejte v Pekle Roman Bureš

Po přečtení Inferia jsem chtěl ještě chvíli zůstat u pekelného tématu, takže na řadu přišla tahle sbírka. Některé povídky jsem již četl v různých sbírkách, ostatní pro mě byly nové. Jak už to tak u sbírek bývá, obsahuje skvělé i slabší povídky. Souhrnně se ale jedná o velmi dobrou sbírku, která stojí za přečtení.

Inferium Inferium Roman Bureš

Na svět Rónana a pekelných démonů Samaela a Lilith jsem narazil již v několika sbírkách a vždy mě dané povídky bavily. Takže jsem se logicky vrhl na tento samostatný román. Originální námět je opravdu dobře zpracovaný a peklo je věru do podrobna popsané. Jednoznačně skvělá kniha a určitě si přečtu i druhý díl.

06.06.2023 5 z 5

Impérium Impérium Roman Bureš

Důstojné zakončení celé trilogie, které je kvalitou na stejné úrovní jako předchozí díly.

06.06.2023 4 z 5

Temné blues v New Orleans Temné blues v New Orleans František Kotleta (p)

Série Tomáše Koska je moje oblíbená a podle mě po Spadu nejlepší série od Kotlety. Popravdě jsem po Posledním tangu v Havaně knize žádný další díl nečekal a tak mě tato kniha příjemně překvapila. Vše při starém, spousta akce, sexu, magie, vyvolávání Bakulgy atd. Kdo by čekal něco nového nebo jiného, nedočká se. Kdo chce klasickou kotletovku, bude potěšen.

16.01.2023 5 z 5

Mrtvá schránka Mrtvá schránka Kristýna Sněgoňová

Po slabším Pánovi hor opět jízda jak se patří. Tentokrát se letí zpět na Zemi s cílem splnit dědkova přání a získat kontakt na odboj. To první přináší spoustu komických situací a to druhé zajistí dostatek akce. I když je tenhle díl pro spoustu komentujících, jak vidím, slabším kouskem, tak já to mám přesně naopak. Pro mě je to jedna z nejlepších knih v sérii.

09.01.2023 5 z 5

Pán hor Pán hor Kristýna Sněgoňová

Slabší kousek v sérii. První část na planetě žížal mě hodně nebavila, ale pak se to postupně zlepšilo. Druhá polovina knihy už byla zase v pořádku. No nebýt té dobré druhé poloviny, tak by to bylo za slabé tři hvězdy, takhle za 4.

09.01.2023 4 z 5

Aga Aga František Kotleta (p)

(SPOILER) Asi nejlepší z doposud čtených dílů. Krom Moravce a Agy se tu ostatní členové posádky nevyskytují, ale to vůbec nevadí. Aga hraje prim a Moravec ji zdatně sekunduje. A stejně jako v soap opeře, tak i ve space opeře jde i o vztahy, takže se nakonec dočkáme i mezidruhového bor-fa.

06.01.2023 5 z 5

Rudý vrabčák Rudý vrabčák František Kotleta (p)

I když základní schéma knihy (trampoty Františka Moravce ve vesmíru a jejich řešení) zůstává vlastně podobné, tak se dozvíme o lokálním undergroundovém hnutí a konečně se taky začíná rýsovat protienlilský odboj.

Doporučuje 5/5 tanečníků petragunu.

06.01.2023 4 z 5

Bitva o české země Bitva o české země Jan Kotouč

Dobré finále celé série. Stejně jako u předchozích dílů, tak i tady byla místy patrná inspirace druhoválečnými námořními střetnutími a to mě hodně bavilo. Snad se ještě nějakých příběhů z této alternativy dočkáme.

03.01.2023 4 z 5

Šprti & frajeři Šprti & frajeři Kristýna Sněgoňová

Další pokračování série, stejná nadílka zábavy. Po třech dílech jsem objednal zbytek vyšlých a předplatil si ještě nevydané části.

03.01.2023 4 z 5

Amanda Amanda Kristýna Sněgoňová

Solidní pokračování série. Zábava, akce, zkrátka vše, co od brakovky tohoto typu čekáte, se vám i dostane.

14.12.2022 4 z 5

Panenka Panenka Yrsa Sigurðardóttir

Podle mě prozatím nejslabší díl celé série. Děj se rozvíjí hodně rozvláčně, vyšetřování se táhne, vy se blížíte ke konci knihy a najednou prásk, na pár stránkách jedna postava druhé odvypráví rozuzlení... Mezi tím zase vycpávky z osobního života hlavních postav. Tady dávám max tři hvězdy.

12.12.2022 3 z 5

Banderovci Banderovci Tomáš Řepa

Velmi komplexní a kvalitní zpracování aktuálního tématu. Kniha byla vydána v roce 2019 a sepsaná po anexi Krymu. Velmi zajímavou je kapitola o ruské propagandě využívající ukrajinský nacionalismus, což je propagandistický směr, který v Rusku jede od roku 2014 na plné obrátky a poslední rok dvakrát tolik...

Kniha mě obohatila o spoustu nových informací a můžu jí s klidem doporučit každému, kdo se chce aspoň trochu zorientovat v tomto nelehkém tématu.

22.11.2022 5 z 5