Michaela98 Michaela98 komentáře u knih

Ňadro Ňadro Philip Roth

Kdyby po mně někdo chtěl definici postmoderny, dám mu tuhle knihu a už nemusím nic dodávat.
Bizarní, ale vlastně docela fajn čtení. Po téhle knize máte buď touhu přečíst si nějaké další autorovo dílo, abyste zjistili, čím vás ještě může překvapit, nebo si řeknete, že navždy stačilo. Pro mě to bylo první čtenářské setkání s Rothem a rozhodně si teď volím tu první zmíněnou možnost...

30.01.2023 3 z 5

100 sonetů zachránkyni věčného studenta Roberta Davida 100 sonetů zachránkyni věčného studenta Roberta Davida Vítězslav Nezval

100 sonetů se mi četlo a líbilo asi i více než 52 hořkých balad. Básně jsou milé a krásné, některé překvapí svou provokativní otevřeností a sexuálními metaforami.
Jelikož existuje více vydání, je zajímavé sledovat menší i větší změny některých básní, přepracovaných např. v 50. letech.

10.09.2022 5 z 5

Lágr Lágr Sergej Dovlatov (p)

Citlivě a s typickým Dovlatovovým humorem a cynismem napsaná kniha, která popisuje lágr z jiného úhlu, než jsme od ruských autorů zvyklí. Dovlatov se sám vyhýbá srovnávání se Solženicynem či Šalamovem a svým způsobem se vůči nim vymezuje.
"Ale stejně - psát nového Šalamova by přece nemělo smysl."
"Jistě, nejsem žádný Solženicyn. (...) Nehledě k tomu, že naše knihy jsou dokonale různé."
Autor se nevyžívá v hrůzných podrobnostech lágrového prostředí, ale snaží se psát o lidech a o životě. Kniha tak obsahuje výjevy z nejrůznějších situací, kterých byl coby bachař v táboře svědkem, místy je vtipná, místy dojemná. Dokresluje celkový obraz prostředí pracovních táborů, známého z jiných děl, obsahuje úvahy o člověku, lidství, o moci a zlu.

"Podle Solženicyna je tábor peklo. Já si naopak myslím, že peklo jsme my sami..."

07.07.2022 5 z 5

Kufr Kufr Sergej Dovlatov (p)

Autobiografické povídky Sergeje Dovlatova jsem četla na doporučení a musím říct, že opravdu nelituji! Zamilovala jsem se do autorova humoru, stylu psaní, který se od mnoha jiných ruských děl liší především svou přímočarostí, jasností a používáním jednoduchých vět, a stejně tak mě zaujal celý koncept knihy. Povídky jsou pojmenované podle několika věcí, které si autor vzal s sebou při emigraci do USA, přičemž každý z předmětů probouzí vzpomínky na události, které vedly k jejich získání.
Dovlatov je v českém prostředí stále poměrně neznámý (svědčí o tom mimo jiné to, že většina jeho děl nebyla dosud přeložena do češtiny). Tyto povídky jsou pro seznámení s ním ideální, jelikož mapují některé zásadní okamžiky autorova života. Zároveň s humorem a bez příkras podávají svědectví o tehdejší sovětské společnosti.

30.01.2022 5 z 5

O prospěšnosti alkoholismu O prospěšnosti alkoholismu Michail Bulgakov

Některé satirické povídky jsou výborné, na jiné si časem už nejspíš ani nevzpomenu. Nejsilnější dojem ve mně zanechává, podobně jako ve spoustě jiných čtenářů, Bulgakovův dopis vládě SSSR. Zatímco u povídek se člověk nad fungováním sovětské společnosti pousměje, z dopisu spíše mrazí.

30.01.2022 3 z 5

Smích ve tmě Smích ve tmě Vladimir Nabokov

Plno lidí knihu srovnává s Lolitou. I přesto, že je zde spoustu shodných motivů (příklady neuvádím, žádné spoilery), dějová linie je odlišná. Smích ve tmě na mě opravdu působil temně, ale po Lolitě je to další kniha od Nabokova, s kterou jsem spokojená a jdu sáhnout po další. :)

30.09.2017 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Do Lolity jsem se naprosto zamilovala. Byla to láska na první pohled, na poslední pohled, na každý a kterýkoli pohled.
Zhruba jsem věděla, o co půjde, ale příběh mě tak neuvěřitelně okouzlil, jako to už dlouho nedokázala žádná knížka.
Lolita je úžasná kniha a 4 hvězdičky dávám čistě proto, že jsem místy měla problém s narážkami na jiné autory/díla a taky s francouzskými slovíčky, kterými je kniha protkána, a po polovině už jsem opravdu nesnášela neustálé otáčení stránek na vysvětlivky. Nicméně bez té francouzštiny by to naprosto ztratilo kouzlo a plno slov mi utkvělo v paměti doteď.
Vím, že se ke knize ještě vrátím, a ne jednou. Doporučuji!

26.09.2017 4 z 5

Padesát stínů Evy Padesát stínů Evy Rossella Calabró

Horší než první díl.

05.03.2016 2 z 5

Padesát stínů Adama Padesát stínů Adama Rossella Calabró

Přečteno za jedno odpoledne. Určitě to není nějaká hodnotná literatura, ale já jsem se pobavila. :)

08.02.2016 4 z 5

Bitva o Hex Hall Bitva o Hex Hall Rachel Hawkins

Super knížka, jako všechny z této série. Je to jediný díl, u kterého jsem nebrečela. :D
Na konci knížky mi bylo líto, že už končí, že už Sophiiny příhody nepokračují. Doufám, že autorka napíše další knihy, které se přeloží do češtiny a vyjdou u nás, protože jsem si ji díky trilogii oblíbila.
Knížku mohu všem doporučit! :)

27.04.2014 5 z 5

Démon z Hex Hall Démon z Hex Hall Rachel Hawkins

Dramatičtější než první díl, ale přesto, nebo možná právě proto je stále úžasná a těším se na třetí díl! Všem doporučuji, dokonalá kniha!

19.12.2013 5 z 5

Čarodějnice z Hex Hall Čarodějnice z Hex Hall Rachel Hawkins

Krásná knížka!
Několikrát tam byly vtipné okamžiky, na druhou stranu mě knížka na konci dojímala až k slzám. Jsou tam věci, které čtenář nečeká (nebo já jsem je aspoň nečekala) - jen pro příklad třeba Archer, co se stane s Elodií, Sophiiny schopnosti, kdo je vlastně Alice...
Pro mně je to jedna z nejlepších knih, co jsem četla a už se těším na další dva díly.
Moc ji doporučuji k přečtení! :)

26.09.2013 5 z 5

Ještě hororovější příběhy - Tajemná moc ze záhrobí Ještě hororovější příběhy - Tajemná moc ze záhrobí Michael Cox

Hezká knížka, jsou v ní sice méně známé příběhy než v prvním díle (Hororové příběhy), ale myslím, že to je spíš plus. :) Líbí se mi i zajímavé informace, kterými je kniha doplněna. :)

02.07.2013 4 z 5

Kriminální případy pro detektivy začátečníky Kriminální případy pro detektivy začátečníky Luděk Brožek

Skvělá knížka, velmi mě bavila. Případy jsou sice krátké, ale neméně zajímavé a dá se z nich i něco nového dozvědět. Doporučuji! :)

17.04.2013 5 z 5

Hororové příběhy Hororové příběhy Michael Cox

Knížku doporučuji! Je ideální pro ty, co si chtějí přečíst nějakou hororovou knihu, ale nejdřív se chtějí trošku seznámit s dějem. Knížka je navíc doplněna vtipnými průpovídkami a obrázky, takže se u ní dá i skvěle pobavit a zasmát. Super!!

10.03.2013 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Líbí se mi jak kniha, tak i film. Jak tu už několikrát bylo napsáno, první díl je takový pohádkový a pro Harryho jsou Bradavice úplně neznámé místo, je to všechno nové. A není to tak děsivé a morbidní jako ostatní díly. ;)

29.09.2012

Eliška a táta Král Eliška a táta Král Hana Doskočilová

Byla to jedna z prvních knížek, co jsem jako malá četla. Tehdy se mi moc líbila, je opravdu hezká!!

17.03.2012