michaela2338 michaela2338 komentáře u knih

Záhadná smrt na venkově Záhadná smrt na venkově T. E. Kinsey

Není to žádný hodnotný literární počin. Když se ale dny krátí, prší a vás láká pohodlné křeslo, deka a teplý čaj, může to být to pravé. Přesto protestuji, aby byla čtyřicátnice charakterizována coby postarší dáma.

09.10.2019 3 z 5

Jeřábí žena Jeřábí žena Patrick Ness

Byla to báseň "o lásce. O odpuštění. O srdcích, zlomených a tlukoucích."

30.09.2019 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Mám předsudky vůči současné domácí literatuře. Možná za to mohou průměrní autoři s dokonalým "pí ár". S knihami jako Hana od Mornštajnové a Houbařka je načase předsudky odložit.

23.09.2019 5 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Čínské reálie jsou fajn. Romantická linka je jako román pro ženy od Danielle Steelové. Vadí mi, když si kladu zásadní otázky dříve než postavy. Vadí mi, když se "chytré" postavy chovají hloupě. Závěr se táhnul. Byl to vůbec detektivní román nebo Harlequinka s kriminální zápletkou?

23.09.2019 1 z 5

Čas zapomnění Čas zapomnění Sharon Guskin

Mohlo by se zdát, že je dané téma příliš "nadoblačné". Kniha je však napsaná střízlivě a sluší jí to. Je to příběh o bolesti, ztrátě a věcech, se kterými se stěží dokážeme srovnat.
Čte se dobře a je v ní napětí, které brání knihu odložit.

05.09.2019 5 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

S nástupem popularity severské detektivky jeden známý poznamenal, že by to zřejmě nebyla správná severská detektivka, kdyby v ní nebyl incest, znásilnění a nezměrná brutalita. Zdá se, že v těžké konkurenci všech psavců je třeba všech těchto ingrediencí a ještě přiložit pod kotel.

24.07.2019 2 z 5

Kritik Kritik Peter May

Peter May dokáže být velmi rozmanitý autor včetně samotného stylu psaní. Možná si chtěl v této sérii odpočinout od tíživé atmosféry ostrova Lewis. Odvyprávěl Kritika podle běžné šablony, kde nejde tolik o nitro postav jako spíš o jejich fyzické přednosti. Motiv je už malinko přes hranu uvěřitelnosti, Enzo je legračně chlapácký.

08.07.2019 2 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Nějak moc překombinované.

01.07.2019 3 z 5

Stále spolu Stále spolu Sophie Hénaff

Byť se děj odehrává v prosinci, je to odpočinkové čtení na léto.

27.06.2019 3 z 5

Po mně potopa Po mně potopa Sarah Perry

Chytila mě a nepustila.

22.06.2019 5 z 5

Záhada tří čtvrtin Záhada tří čtvrtin Sophie Hannah

Není snadné oživit tak slavného detektiva a ustát srovnání s jeho skutečnou tvůrkyní. Ale tady se to povedlo. A nechyběla ani přijatelná dávka sentimentu, který k chytrým detektivním příběhům Agathy Christie patří a je v souladu s její dobou. V novém Poirotovi vidím Davida Sucheta, který je prozatím nejdokonalejší živou verzí Herculese.

11.06.2019 4 z 5

Tři za králem šli Tři za králem šli Magnus Mills

Zdá se, že se tam toho zrovna moc neděje. Ale nějak vás to chytí a nepustí. Uběhne zdánlivá chvíle a už jste v polovině knihy. Výstižné podobenství o lidské nátuře. Trochu kafkovské.

17.05.2019 5 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Hodně průměrná detektivka, často přitažená za vlasy. Dialogy slabé.

06.05.2019 2 z 5

Dům za zdí Dům za zdí David Mitchell

Tohle není hutný román, jak bývá u Mitchella zvykem. Je to taková jednohubka. Ale to přece nevadí. Je fajn se potkat se starými známými.

25.04.2019 4 z 5

Rubáš pro slavíka Rubáš pro slavíka P. D. James (p)

Jamesová je často srovnávána s Agathou Christie. Tady nesouhlasím. Postavy Agathy jsou barvité a charaktery rozmanité. Dokážou vzbudit pestrou škálu emocí včetně sympatie a soucitu. Postavy Jamesové jsou jen protivné a jejich univerzální emocí je zhnusení a odpor. Vedle Poirota a slečny Marplové působí Dalgliesh studeně. Christie píše čtivě, Jamesová těžce a popisně. Výslechy sester byly zdlouhavé a nezáživné.

16.04.2019 2 z 5

Tvůrci náhody Tvůrci náhody Joav Blum

Chytrá, zábavná, něžná. To nemohla být náhoda, že na mě z police v knihovně vykoukla.

04.04.2019 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Budu se opakovat. Nejsem fanda hokeje, ale Medvědín mě dostal. Teda ten první. V tom druhém je až příliš mnoho násilí. Vadí mi taky moudra, která plní každou druhou stranu. O světě a lidech v něm. Ale pořád platí, že Backman umí vyprávět, dávkovat napětí a svým postavám dokonale rozumí.

02.04.2019 3 z 5

Píseň pro Issy Bradleyovou Píseň pro Issy Bradleyovou Carys Bray

I když je příběh zasazen do uzavřené mormonské komunity, autorka zde nepoukazuje na to, co je dobré nebo špatné, ale na to, co je univerzálně a veskrze lidské.

27.03.2019 5 z 5

Ať žijou mikrouti Ať žijou mikrouti Radkin Honzák

Výzkum mikrobiomu je záležitost posledních deseti let. Častěji se do něj zapojují psychologové a psychiatři. Početné studie zaměřené na náš vnitřní "ekosystém" ukazují, že vhodná strava obohacená o určité prvky může ovlivnit úzkosti, deprese nebo ADHD u dětí. U nás se o tom prozatím moc neví. Je moc dobře, že se najdou první vlaštovky, jako je Radkin Honzák.

27.03.2019 3 z 5

Nad propastí byla tma Nad propastí byla tma Auður Ava Ólafsdóttir

Tento příběh mě pohladil po duši.

18.03.2019 5 z 5