michaela.97 michaela.97 komentáře u knih

Každý z mé rodiny někoho zabil Každý z mé rodiny někoho zabil Benjamin Stevenson

*audioknížka* Už když kniha vyšla, slíbila jsem si, že si ji přečtu. Ať už kvůli názvu nebo obálce, ale do příběhu jsem šla tak trochu na slepo a chytil mě od první věty. Ernie mi přišel jako děsnej sympoš (v audiu ho načetl Jan Maxián - Frodo Pytlík = nejlepší volba) a bavilo mě, že to bylo něco jinýho. Na začátku mluví Ernie přímo ke čtenáři, slíbí mu, že bude mluvit jenom pravdu a prozradí, na které straně dojde k vraždě. Miluju ten nápad.

Některá místa byla pro mě trochu vleklejší, nebudu lhát – proto nedám plný počet hvězdiček, ale jinak jsem si užila nevšední detektivku, která měla originálního vypravěče, super postavy i atmosféru a kterou bych si snad dala někdy znovu. A to řeknu tak o jedné z padesáti knih!

16.04.2024 4 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

*audioknížka* mě to bavilo. Chytlo mě to hned na začátku a do konce nepustilo. V audiu se mi líbilo i provedení, kterým je knížka zpracovaná. Například když někdo telefonuje, hlas v telefonu zní opravdu jak z telefonu. Když někdo střílí ze zbraně, slyšíte střelbu ze zbraně. Tuhle atmosféru a přidanou hodnotu některých audioknížek vážně oceňuju. Námět mi navíc přišel neokoukaný. Fakt super.

03.04.2024 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Romantiku moc nečtu, takže o to větší překvapení pro mě tahle knížka byla. Na jeden zátah jsem přečetla 100 stran. To se mi nestalo už hodně dlouho. Odsýpá to, je to plný krásný Kodaně a atmosféry, až bych řekla, že jsem cítila vůni “kanelsnegle. Postavy jsem měla ráda, a i když od začátku víte, jak to dopadne, čte se to samo a stejně chcete být u toho. Mě to bavilo moc a fakt jsem se každý den těšila, až si přečtu byť jen 5 stran. Velký potěšení a těším se na další díly. Pátou hvězdičku si šetřím, třeba mě romantické útěky ještě o fous překvapí.

24.03.2024 4 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

*audioknížka* byla zase super, vtipy nezevšednily, ale klidně bych druhý díl spojila s prvním. Pokud si chce ale čtenář odpočinout od krimi příběhů a detektivek, tahle jednohubka je perfektní volbou.

17.03.2024 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

*audioknížka* Knížky jsem registrovala už dávno, ale k poslechu mě nalákal až film, který mě jako jeden z mála českých (komedií) opravdu bavil.

Zaprvé - baví mě, jak je knížka načtená. Nejenom, že Veronika Khek Kubařová ty audioknížky umí, tak i zvukové přechody mezi jednotlivými kapitolami jsou parádní a skvěle se k tématu knihy hodí.

Potom musím vypíchnout humor, ten mě tady asi neomrzí, stejně jako postavy - miluju je všechny do jedné. Jsem zvědavá, jaké budou další díly, protože ten první naprosto perfektně splnil účel: být super oddechovkou.

10.03.2024 4 z 5

Vražda v Orient expresu Vražda v Orient expresu Agatha Christie

*audioknížka* je skvěle namluvená, ale i zpracovaná po zvukové stránce.

Co se týče příběhu, tak musím říct, že mě bavil - Agátha je prostě autorka všech generací! Ale někdy jsem myšlenkama odbíhala jinam a pak jsem se ztrácela. Možná je to jenom moje roztěkanost (děje se mi to teď u spousty knížek) nebo mi tam něco chybělo - to něco do těch 4 hvězdiček.

Postavy byly bravurní, ty mě bavily hodně. Prostředí - miluju. Kdo ještě neviděl film, tak musí napravit.

29.02.2024 3 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Knížka mě ohromně bavila hned od začátku! Musela jsem si teda udělat seznam postav, protože jsem neustále zapomínala kdo je kdo, ale vůbec mi to nevadilo. Atmosféra byla perfektní. Na pět hvězd. Ta zima za okny se mi úplně dostala pod kůži.

Příběh je napínavý, rozuzlení fajn, ale čekala jsem upřímně propracovanější motiv(y). Konec tedy trochu zklamání, skončilo to celé dost rychle na to, že se celou dobu dělo všeho akorát a plynulo to pomalejším tempem.

Každopádně vraha / vrahy jsem neodhadla a těším se na další knížku od Shari.

15.02.2024 3 z 5

Eva tropí hlouposti Eva tropí hlouposti Fan Vavřincová (p)

*audioknížka* Film jsem kdysi dávno viděla, bavil mě. Knížka nezklamala. Nejvíc mě na knížkách Fan Vavřincové baví její humor. I když jsou některé postavy trochu natvrdlé nebo hloupoučké, tak to obecně nikdy není hloupé a trapné.

V téhle knížce jsem si zamilovala tu dobu, ve které se děj odehrává. Oblíbila jsem si postavy, které při čtení ožívají. I samotná zápletka byla skvělá. Zasmála jsem se a bylo to takové milé pohlazení na duši.

Velké doporučení!

27.01.2024 4 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

*audioknížka* Tuhle jsem si asi před cca dvěma roky odložila na dobu, kdy nebudu mít co číst, ale pak mi došlo, že to se nikdy nemá šanci stát, tak jsem po ní sáhla hned z kraje roku, protože je krátká. Líbilo se mi, jakým jazykem je napsaná. Audioknížka je navíc pěkně načtená a myslím, že zvlášť mladším čtenářům může touhle formou odsýpat rychleji (pokud ji mají jako povinou četbu ve škole).

Na mně osobně příběh moc nezapůsobil. Ne, že by mě to nebavilo, ale častokrát jsem byla myšlenkami jinde, a pak jsem se ztrácela. Buď jsem do tohohle příběhu ještě nedozrála nebo to zkrátka není nic pro mě. Ale těšila jsem se moc. Z recenzí jsem čekala příběh, ze kterého se budu vzpamatovávat ještě dlouho. Tak třeba příště ... možná dám tulákovi za pár let druhou šanci.

20.01.2024 3 z 5

Vlčí štěstí Vlčí štěstí Paolo Cognetti

*audioknížka* Ideální pro milovníky hor, lásky a přátelství. Byla to taková ta knížka, u které si odpočinete. Hlavního hrdinu jsem měla ráda hned od začátku. A spolu s ním i další postavy, které si v životě už něco prožili - bez ohledu na věk. Pokud hledáte příběhy obyčejných lidí, kteří vám mohou ale hodně předat, tuhle knihu si užijete.

28.12.2023 3 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

* audioknížka * Knížka bravurně načtená – to mě bavilo moc a i samotný děj. Bylo to napínavé, a i když jsem tak nějak od začátku tušila, kdo by v tom mohl mít prsty, těch podezřelých bylo víc a to se mi líbilo! Jasně, nebylo to bůhvíjak originální krimi, ale vlastně jsem si u toho dokázala i odpočinout. Už se těším, až se dostanu k pokračování.

01.12.2023 4 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

* audioknížka * Opět se mi osvědčil hlas Vasila Fridricha – perfektně načtená knížka a výborné přechody mezi jednotlivými kapitolami (i oddělení minulosti a současnosti). Nevím, jak je to v papírové knize, ale v audiu jsem se díky tomu neztrácela.

Co se týče žánru – hororem bych knihu nenazývala. Prvky Kinga jsem cítila, ale bohužel jsem se vůbec nebála (což neznamená, že vy se bát nebudete – já mám horor v kterékoli formě ráda). Naopak pro mě bylo přidanou hodnotou napětí. Od začátku do konce mě zajímalo, kam bude děj směřovat a Petrovi jsem fandila.
To mě přivádí k postavám, které byly naprosto bravurně napsané. A dialogy též. Za to autorce tleskám. A za Imbuse, který si získal srdce nejednoho čtenáře – a právem!

Je pravda, že i já jsem si u některých částí říkala "tady bych to pokrátila", ale ani v takových místech mě knížka nepřestávala bavit. Stejně tak mě nepřestával bavit květnatý jazyk, kterým autorka píše. Už jen díky němu se do další autorčiny knížky pustím.

Konec mě trochu zklamal. Možná jsem ho ani nepochopila, ale zamrzelo mě, že v moment, kdy děj začal doopravdy gradovat, až jsem přestávala dýchat, bylo po všem. Pokud je tu někdo, kdo nad koncem přemýšlí jako já – neváhejte mi napsat do zpráv, ráda se o něm pobavím a třeba zjistím, že mi něco uniklo. Celkově jsem ale ráda, že taková knížka v českém rybníčku vznikla a budu doufat za další takové.

17.11.2023 4 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

* audioknížka * Na knížku mě nalákaly hlavně recenze. Samá chvála, samé nadšení. A ano. Na jednu stranu to bylo příjemné pohlazení po duši, během kterého se můžete zastavit, nadechnout a vnímat maličkosti běžného dne. Vůni vzduchu, barvu nebe. Ideálně při čtení na venkově nebo někde v parku / v lese. Ale zcela upřímně jsem čekala víc a vím, že kdybych knížku četla v papírové podobě, nudila bych se a četla bych ji dlouho. Hlavní hrdinky však měly něco do sebe, obě byly dobře vykreslené a obě mají čtenáři co předat. Nelituju, že jsem se do poslechu pustila, ale bohužel to pro mě nebude nejlepší knížka roku.

22.10.2023 3 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Nejdřív jsem knize dala 3 hvězdičky. Pak změněno na 2. Proč? Protože ze začátku jsem se ztrácela úplně neuvěřitelně, ale zároveň se to četlo dobře. Rychle. Bohužel, jak šel čas, začala jsem v tempu zpomalovat a přestalo mě zajímat, co bude dál. Přišlo mi, že se děj nikam neposouvá, natož hlavní hrdinka, která si neustále na něco stěžovala. Ano. Život není pohádka. Ale tohle bylo trošku utrpení. Autorka skákala ze současnosti do minulosti téměř uprostřed věty a já většinu času netušila, kde jsem. Radku Třeštíkovou mám strašně ráda a i v téhle knize jsem si našla prvky jejího psaní, které obdivuju a které jsou mi blízké. Ale tenhle příběh a celkové pojetí mi moc nesedlo.

13.10.2023 2 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Druhý díl je za mě slabší než ten první, proto dávám o hvězdičku méně. Oba díly jsem četla formou audia a pamatuju, že od jedničky jsem se nedokázala odtrhnout. To jsem u druhého dílu necítila. Je to trochu i má chyba. Myšlenky mi často utíkaly jinam, ale na druhou stranu - kdyby mě děj vtáhl tak jako ten předchozí, tohle by se asi nestávalo.

Tak či onak, knížka je to místy vážně napínavá a ke konci jsem byla natěšená, jak to celé skončí. Některé scény byly dokonce nechutné, čímž chválím autorku za její umění psát a popisovat děj tak, že se odehrává prakticky sám před očima. Těším se na třetí díl!

06.10.2023 4 z 5

Destilace Destilace Bára Vencálková

Jednu dobu jsem instagramovou poezii fakticky milovala a Báru jsem četla každý den. :) Jsem moc ráda, že jsem ji podpořila a všechny její knížky nakoupila, ale asi jsem je měla číst pár let zpátky. Některé mi přišly fakt dobré, ale u většiny jsem měla pocit, že jsou napsané jen, ať se slova rýmují, ale jako celek to nedávalo smysl. Občas byla slova poskládaná pro mě úplně nepochopitelně náhodně, až jsem chtěla autorku vzít na kafe, aby mi k nim řekla víc. Rozhodně to ale nebylo zklamání, naopak.

05.10.2023 3 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Tahle knížka mě vytrhla ze čtecí krize. Četla se prostě báječně!

Loni jsem viděla seriál, takže jsem si při čtení představovala postavy z něj - problém nastal ve chvíli, kdy autorka popisuje Simona jako vysokého bruneta s modrýma očima, zatímco v seriálu je to černoch s tmavýma očima :D - ale jinak jsem byla opravdu zvědavá, jak moc se bude seriál lišit od knižní předlohy. Byla jsem docela mile překvapená, protože děj v knize samozřejmě rychleji odsýpal, ale od seriálu se moc nelišil. I tak mě čtení vůbec nenudilo - naopak. Nemohla jsem se odtrhnout, i když jsem tušila, jak každá kapitola dopadne.

Trochu jsem se bála sexuálních scén - seriál byl místy docela "hard" a v knize by mi to přišlo nevhodné - je totiž napsaná tak nějak něžně a příjemně - naštěstí se mé obavy nepotvrdily, takže juch juch.

K hlavním postavám jsem si vybudovala vztah - fandila jsem jim - a skvěle rozehrané jsou i vedlejší postavy, jejichž příběhy si ráda přečtu v dalších autorčiných knihách :)

27.08.2023 4 z 5

* audioknížka *

Poslech to byl příjemný a text zajímavý, místy opravdu k zamyšlení a dost jsem si během toho uvědomila, jak všechno souvisí se vším.
Zároveň jsem poslouchala asi v blbé době - nebo mě až tolik nenadchla, protože jsem ji už vážně chtěla doposlechnout. Velmi často jsem ztrácela pozornost. Doporučila bych ji číst spíš v tištěné podobě. Text bych - osobně - nejspíš díky tomu dostávala víc pod kůži.

09.08.2023 3 z 5

Dívka ze země Venku 4 Dívka ze země Venku 4 Nagabe

Čtvrtý díl byl fajn. Hezké ilustrace - opět. Chvilkama to bylo takové ... dojemnější, ale trochu jsem se ztratila v tom, co se tam tedy přesně děje. Možná to tak má být? Nevím. Jsem zvědavá na další díly.

15.04.2023 3 z 5

Cestou fak it - Malá kniha, velká moudrost Cestou fak it - Malá kniha, velká moudrost John C. Parkin

Těžký tuhle knížečku nějak ohodnotit. Je to pár vět na papíře, ale mám s ní hezký vzpomínky. Když jsem pracovala na jednom projektu, kterej jsem milovala - a ty lidi tam - tak jsem chodila každý den s touhle knížkou a nutila všechny, aby listovali a otevřeli ji na náhodný stránce a vzali si k srdci to, co tam budou mít. Knížka nebyla moje. A po konci projektu (což pro mě bylo - a stále je - hodně bolavý) za mnou přišla kolegyně a dala mi ji. Přišlo mi to jako krásný gesto a od té doby ji mám na pracovním stole - pořád na očích.

Líbí se mi myšlenka té knížky a ilustrace uvnitř!
Některý věci v ní jsou vážně vtipný, některý trochu k zamyšlení. Taková malá připomínka, ať nebereme všechno tak moc vážně.

15.04.2023 3 z 5