miajane miajane komentáře u knih

Ti předurčení 3 Ti předurčení 3 Nikol Wolfová

Tretia časť fantasy série Ti předurčeni bol spomedzi dosiaľ vydaných častí najdynamickejší, najdejovejší, najakčnejší, no zo svojho mystického čara nestratil vôbec nič. Hoci postáv v príbehu komplexne vystupuje veľa (trošku som sa v tom strácala na začiatku, ale to pripisujem tomu, že prvé dve časti som čítala dávnejšie) autorká ma neskutočný rozprávačský talent podať dej a opísať postavy tak, že máte pocit, že ich poznáte, dokonca, že vidíte svet, ktorú sa pred vami na stránkach kníh doslova maľuje sám, písmenko po písmenku. Dozvedáme sa isté dosiaľ neobjasnené skutočnosti z prvých dieľov, lúčime sa i zoznamujeme s novými postavami. V úžase som otvárala ústa nad konaním niektorých postáv, potvrdili sa mi aj niektoré domnienky, ktoré sa mi v hlave vyrojili po prečítaní prvých dvoch častí a, samozrejme, teraz s veľkými očakávaniami a dosť nedočkavo čakám na ďalšie pokračovanie. Potešilo ma, že moja najobľúbenejšia postava Jar sa tu konečne dostáva do plnej sily. Milujem tento čarovný, hoci častokrát dosť neúprosný svet, ktorú autorka vytvorila a dokonale ho vystihla na stránkach na pohľad útlej, ale obsahom veľmi bohatej knižky. Ešte tu zostalo množstvo nejasností a záhad, a preto dúfam, že pokračovania sa dočkáme čo nevidieť. Určite by som si s veľkou radosťou prečítala tento príbeh aj kompletne naraz všetky diely, držím autorke palce, nech jej to stále takto skvele píše
Hodnotenie 5*

01.08.2023 5 z 5

Ti předurčení 2 Ti předurčení 2 Nikol Wolfová

Pokračovanie originálnej fantasy z pera českej autorky, talentovanej Nikol Wolfovej, ma znova očarilo, uchvátiol a prekvapilo. Samozrejme, bez jednotky, by ste tu asi tápali, ale s krásnym hlbokým a menej dynamickým úvodom v jednotke sa akčnejšia dvojka čítala so zatajeným dychom a vďaka jednotke jej nechýba hĺbka a zmysel. Autorka nás neustále drží v napätí a tajomstvá tohto sveta i jeho postáv odhaľuje veľmi pomaličky, precízne, krôčik za krôčikom, čo má nesporné kúzlo a núti čítať ďalej a potom už iba netrpezlivo čakať na tretiu záverečnú časť.
V anotácií ma veľmi upútala veta „Svět se mění, na nikoho nečeká.“ Krásne to vystihuje život ako taký (a povedzme si úprimne, aj dnešnú dobu i spoločenskú situáciu). Príbeh Ti předurčení na mňa pôsobí veľmi magicky a reálne zároveň, hoci sú tam fantasy prvky, vnímam ich ako neodhalené a neprebádané tajomstvá prírody. (Čo my vieme, ako to naozaj je za hranicou nášho vnímania a pochopenia?)
Napriek tomu, že knižka je tenučká, nesie v sebe toľko nádherných myšlienok, prekvapivých zvratov a úžasné postavy, ktoré vám ihneď prirastú k srdci, alebo ich naopak, budete neznášať (Leto v mojom prípade ).
Bez zaváhania môžem prehlásiť, že tento literárny počin je výnimočný a pevne verím, že sa dostane k čo najväčšiemu počtu čitateľov a urobí dieru do sveta, pretože si to jeho originalita a rozprávačsky talent autorky rozhodne zaslúžia. Už sa neskutočne teším na trojku a nepochybujem, že to bude krásna bodka plná prekvapení a nových odhalení.

01.12.2021 5 z 5

Ti předurčení 1 Ti předurčení 1 Nikol Wolfová

Tento príbeh ma okúzlil už hneď na začiatku. Vhupla som doň, netušiac, čo mám očakávať a musím povedať, že nič podobné som dosiaľ nečítala. Hoci ide o útlu knižočku, na obsah a myšlienky je skutočne bohatá. Hlavná hrdinka Živa uteká, aby si zachránila život a tento jej útek do lesa sa pre ňu stane osudným, hoci nie tak fatálne, ako sa od tej chvíle domnieva jej mama Mlada. Mená sú také slovanské, a to ma fascinovalo – akoby ešte viac približovali atmosféru tej dedinky i lesa a všetko nadprirodzené som vďaka tomu vnímala ako súčasť života, prírody, akurát, že je to ľudskému oku neviditeľné.
Živa sa stáva dieťaťom prírody – Jarom - a musí sa naučiť mnoho vecí – tu sa začína úžasná nadprirodzená cesta k spätosti s vlastnou dušou i prírodou. Zároveň však stále sledujeme i to, čo sa deje v Živinom starom domove, v dedinke, a keďže nechcem veľa prezrádzať -spoilerovať- dodám iba to, že je to rovnako zaujímavé ako tá fantastická stránka Živinej premeny. Niektoré pasáže boli priam desivé, ale skvele dokresľovali autorkin zámer a dodali mu jedinečnosť, surovosť a čaro neskrotných zákonov života a prírody.
Z postáv sa mi najviac páčila Zima (ako najstaršia pochodeň bola najmúdrejšia a najvyzretejšia) a Podzim – jediný chlap – veľmi ma zaujal jeho ľúbostný príbeh – čo zažil ešte ako človek a neskutočne sa teším, čo sa o tom ešte dozvieme v ďalšej časti.
Z môjho pohľadu nejde o typickú fantasy, je to hlbší príbeh o viere, o živote, o láske ... o mnohom.
ĎAKUJEM, že som sa mohla zapojiť do štafety a prečítať si tento čarovný príbeh. Teším sa na druhý diel. (bookstagram: @wondersofbookz)

19.10.2021 5 z 5

Třetí zahrada Třetí zahrada Sarah Parsley (p)

Hoci som čakala trochu iný príbeh - čo pripisujem na vrub tomu, že historické romance z anglického prostredia sú ladené trochu iným smerom - príbeh sa mi páčil a čítalo sa to veľmi rýchlo. Prvá polovica bola na môj vkus príliš dynamická a v podstate sa všetko už spomínalo v anotácii, napriek tomu, som s napätím čítala, ako to bude s Nelliným "starým" manželom. Z môjho pohľadu isté aspekty príbehu stratili svojou dynamikou hĺbku, ale to nemusí vadiť každému. Postavy sa mi spočiatku zdali trochu ploché, no postupne sa to zlepšovalo ako hrdinovia rástli spolu so svojimi životnými skúsenosťami a nezdarmi. V príbehu vystupuje strašne veľa postáv, čo bolo niekedy trochu mätúce, ale dalo sa v tom zorientovať. Celkovo myšlienku a prevedenie románu vnímam ako veľmi vydarené. Knižku hodnotím na slabšie 4 hviezdičky – to iba preto, že ja osobne preferujem menej dynamické príbehy, kde sa viac autor ponorí do psychiky postáv – to je ale vec vkusu. Z toho dôvodu, by som si už knižku druhý krát neprečítala, hoci čas strávený s touto knižkou vôbec neľutujem a veľmi rada som si tento vskutku originálne poňatý príbeh prečítala. Držím autorke palce v ďalšej tvorbe.

17.10.2021 4 z 5

Získaj si jej priazeň Získaj si jej priazeň Tamera Alexander

Hoci všetky romány od Tamery Alexander milujem, táto mi prirástla k srdci o maličký kúsok viac než ostatné a zatiaľ si drží svoje prvenstvo. Nebudem asi jediná, keďže prvé vydanie je beznádejné vypredané.

Zašepkaj jej meno Zašepkaj jej meno Tamera Alexander

Nádherná obálka, prekrásny príbeh, úžasné hlavné postavy a troška skutočnej histórie.

Výnimočná krása Výnimočná krása Tamera Alexander

Tento príbeh ma veľmi očaril. Ešte ani jeden román od Tamery ma nesklamal.

Nezmazateľný dojem Nezmazateľný dojem Tamera Alexander

Tamera Alexander patrí medzi moje najobľúbenejšie autorky. Román Nezmazateľný dojem je krásným, nevšedným príbehom o klamstve, o pravej lásky, Bohu, o živote a odvahe. Nádherné.

Zlatá žatva Zlatá žatva Tessa Afshar

Zlatá žatva sa mi páčila o čosi menej ako Rubínová žatva, ale bez nej by nebol príbeh Sáry kompletný takže ho hodnotím 5 hviedzičkami.

20.07.2020

Perla z Moabu Perla z Moabu Tessa Afshar

Nádherný príbeh, čistá romantika a láska a večné pravdy popretkávané v biblickom príbehu, z ktorého Tessa Afshar vyčarila niečo neskutočné krásne a pútavé.

Rubínová žatva Rubínová žatva Tessa Afshar

Táto kniha je moja srdcovka. Ľúbostný príbeh je podaný veľmi vtipne, romanticky a naozaj ma nadchol.

Krajina mlčania Krajina mlčania Tessa Afshar

Odporúčam všetky knihy od tejto autorky.

Anjelský chlieb Anjelský chlieb Tessa Afshar

Krásny príbeh z Biblie čarovne prerozprávany talentovanou Tessou Afsharovou. Odporúčam.

20.07.2020

Perla v piesku Perla v piesku Tessa Afshar

Tento príbeh ma veľmi zasiahol a odvtedy som vernou čitateľkou Tessy Afshar.

Zlodejka z Korintu Zlodejka z Korintu Tessa Afshar

Skvelý príbeh, nesklame. Tessa Afshar vždy vie, ako prekvapiť a dodať biblickému príbehu autentickosť a krásu skutočného reálneho života i Božej lásky.

Slúžka z Fairbourne Hall Slúžka z Fairbourne Hall Julie Klassen

Jedna z mojich najobľúbenejších "klassenoviek"

Ozvena v Tme Ozvena v Tme Francine Rivers

Krásny príbeh! Jeden z mojich najobľúbenejších - spolu s prvou časťou Hlas vo vetre. Francine Rivers píše geniálne. A práve Ozvena v tme spolu s Hlasom vo vetre a Vykúpenou láskou sú jej najlepšie literárne počiny - podľa mňa! :)

Perla v piesku Perla v piesku Tessa Afshar

Nádherný roman s krásnymi myšlienkami a čistým rozprávačským štýlom. Mňa osobne táto kniha dokonca rozplakala. Tento moderne prerozprávaný biblický príbeh má čo povedať aj dnešnému človeku-čitateľovi. Sú tu myšlienky, ktoré vás dojmú a prinútia sa zamyslieť .... ODPORÚČAM všetko od Tessy Afsharovej. Neskutočne skvelá autorka, ktorá píše srdcom!

18.02.2016 5 z 5