miajane

Ti předurčení 2Ti předurčení 2Nikol Wolfová

Pokračovanie originálnej fantasy z pera českej autorky, talentovanej Nikol Wolfovej, ma znova očarilo, uchvátiol a prekvapilo. Samozrejme, bez jednotky, by ste tu asi tápali, ale s krásnym hlbokým a menej dynamickým úvodom v jednotke sa akčnejšia dvojka čítala so zatajeným dychom a vďaka jednotke jej nechýba hĺbka a zmysel. Autorka nás neustále drží v napätí a tajomstvá tohto sveta i jeho postáv odhaľuje veľmi pomaličky, precízne, krôčik za krôčikom, čo má nesporné kúzlo a núti čítať ďalej a potom už iba netrpezlivo čakať na tretiu záverečnú časť.
V anotácií ma veľmi upútala veta „Svět se mění, na nikoho nečeká.“ Krásne to vystihuje život ako taký (a povedzme si úprimne, aj dnešnú dobu i spoločenskú situáciu). Príbeh Ti předurčení na mňa pôsobí veľmi magicky a reálne zároveň, hoci sú tam fantasy prvky, vnímam ich ako neodhalené a neprebádané tajomstvá prírody. (Čo my vieme, ako to naozaj je za hranicou nášho vnímania a pochopenia?)
Napriek tomu, že knižka je tenučká, nesie v sebe toľko nádherných myšlienok, prekvapivých zvratov a úžasné postavy, ktoré vám ihneď prirastú k srdci, alebo ich naopak, budete neznášať (Leto v mojom prípade ).
Bez zaváhania môžem prehlásiť, že tento literárny počin je výnimočný a pevne verím, že sa dostane k čo najväčšiemu počtu čitateľov a urobí dieru do sveta, pretože si to jeho originalita a rozprávačsky talent autorky rozhodne zaslúžia. Už sa neskutočne teším na trojku a nepochybujem, že to bude krásna bodka plná prekvapení a nových odhalení.

01.12.2021

Ti předurčení 1Ti předurčení 1Nikol Wolfová

Tento príbeh ma okúzlil už hneď na začiatku. Vhupla som doň, netušiac, čo mám očakávať a musím povedať, že nič podobné som dosiaľ nečítala. Hoci ide o útlu knižočku, na obsah a myšlienky je skutočne bohatá. Hlavná hrdinka Živa uteká, aby si zachránila život a tento jej útek do lesa sa pre ňu stane osudným, hoci nie tak fatálne, ako sa od tej chvíle domnieva jej mama Mlada. Mená sú také slovanské, a to ma fascinovalo – akoby ešte viac približovali atmosféru tej dedinky i lesa a všetko nadprirodzené som vďaka tomu vnímala ako súčasť života, prírody, akurát, že je to ľudskému oku neviditeľné.
Živa sa stáva dieťaťom prírody – Jarom - a musí sa naučiť mnoho vecí – tu sa začína úžasná nadprirodzená cesta k spätosti s vlastnou dušou i prírodou. Zároveň však stále sledujeme i to, čo sa deje v Živinom starom domove, v dedinke, a keďže nechcem veľa prezrádzať -spoilerovať- dodám iba to, že je to rovnako zaujímavé ako tá fantastická stránka Živinej premeny. Niektoré pasáže boli priam desivé, ale skvele dokresľovali autorkin zámer a dodali mu jedinečnosť, surovosť a čaro neskrotných zákonov života a prírody.
Z postáv sa mi najviac páčila Zima (ako najstaršia pochodeň bola najmúdrejšia a najvyzretejšia) a Podzim – jediný chlap – veľmi ma zaujal jeho ľúbostný príbeh – čo zažil ešte ako človek a neskutočne sa teším, čo sa o tom ešte dozvieme v ďalšej časti.
Z môjho pohľadu nejde o typickú fantasy, je to hlbší príbeh o viere, o živote, o láske ... o mnohom.
ĎAKUJEM, že som sa mohla zapojiť do štafety a prečítať si tento čarovný príbeh. Teším sa na druhý diel. (bookstagram: @wondersofbookz)

19.10.2021

Třetí zahradaTřetí zahradaSarah Parsley

Hoci som čakala trochu iný príbeh - čo pripisujem na vrub tomu, že historické romance z anglického prostredia sú ladené trochu iným smerom - príbeh sa mi páčil a čítalo sa to veľmi rýchlo. Prvá polovica bola na môj vkus príliš dynamická a v podstate sa všetko už spomínalo v anotácii, napriek tomu, som s napätím čítala, ako to bude s Nelliným "starým" manželom. Z môjho pohľadu isté aspekty príbehu stratili svojou dynamikou hĺbku, ale to nemusí vadiť každému. Postavy sa mi spočiatku zdali trochu ploché, no postupne sa to zlepšovalo ako hrdinovia rástli spolu so svojimi životnými skúsenosťami a nezdarmi. V príbehu vystupuje strašne veľa postáv, čo bolo niekedy trochu mätúce, ale dalo sa v tom zorientovať. Celkovo myšlienku a prevedenie románu vnímam ako veľmi vydarené. Knižku hodnotím na slabšie 4 hviezdičky – to iba preto, že ja osobne preferujem menej dynamické príbehy, kde sa viac autor ponorí do psychiky postáv – to je ale vec vkusu. Z toho dôvodu, by som si už knižku druhý krát neprečítala, hoci čas strávený s touto knižkou vôbec neľutujem a veľmi rada som si tento vskutku originálne poňatý príbeh prečítala. Držím autorke palce v ďalšej tvorbe.

17.10.2021

Získaj si jej priazeňZískaj si jej priazeňTamera Alexander

Hoci všetky romány od Tamery Alexander milujem, táto mi prirástla k srdci o maličký kúsok viac než ostatné a zatiaľ si drží svoje prvenstvo. Nebudem asi jediná, keďže prvé vydanie je beznádejné vypredané.

20.07.2020

Zašepkaj jej menoZašepkaj jej menoTamera Alexander

Nádherná obálka, prekrásny príbeh, úžasné hlavné postavy a troška skutočnej histórie.

Výnimočná krásaVýnimočná krásaTamera Alexander

Tento príbeh ma veľmi očaril. Ešte ani jeden román od Tamery ma nesklamal.

Nezmazateľný dojemNezmazateľný dojemTamera Alexander

Tamera Alexander patrí medzi moje najobľúbenejšie autorky. Román Nezmazateľný dojem je krásným, nevšedným príbehom o klamstve, o pravej lásky, Bohu, o živote a odvahe. Nádherné.

Zlatá žatvaZlatá žatvaTessa Afshar

Zlatá žatva sa mi páčila o čosi menej ako Rubínová žatva, ale bez nej by nebol príbeh Sáry kompletný takže ho hodnotím 5 hviedzičkami.

Perla z MoabuPerla z MoabuTessa Afshar

Nádherný príbeh, čistá romantika a láska a večné pravdy popretkávané v biblickom príbehu, z ktorého Tessa Afshar vyčarila niečo neskutočné krásne a pútavé.

Rubínová žatvaRubínová žatvaTessa Afshar

Táto kniha je moja srdcovka. Ľúbostný príbeh je podaný veľmi vtipne, romanticky a naozaj ma nadchol.

Krajina mlčaniaKrajina mlčaniaTessa Afshar

Odporúčam všetky knihy od tejto autorky.

Anjelský chliebAnjelský chliebTessa Afshar

Krásny príbeh z Biblie čarovne prerozprávany talentovanou Tessou Afsharovou. Odporúčam.

Perla v pieskuPerla v pieskuTessa Afshar

Tento príbeh ma veľmi zasiahol a odvtedy som vernou čitateľkou Tessy Afshar.

Zlodejka z KorintuZlodejka z KorintuTessa Afshar

Skvelý príbeh, nesklame. Tessa Afshar vždy vie, ako prekvapiť a dodať biblickému príbehu autentickosť a krásu skutočného reálneho života i Božej lásky.

Slúžka z Fairbourne HallSlúžka z Fairbourne HallJulie Klassen

Jedna z mojich najobľúbenejších "klassenoviek"

Ozvena v TmeOzvena v TmeFrancine Rivers

Krásny príbeh! Jeden z mojich najobľúbenejších - spolu s prvou časťou Hlas vo vetre. Francine Rivers píše geniálne. A práve Ozvena v tme spolu s Hlasom vo vetre a Vykúpenou láskou sú jej najlepšie literárne počiny - podľa mňa! :)

Perla v pieskuPerla v pieskuTessa Afshar

Nádherný roman s krásnymi myšlienkami a čistým rozprávačským štýlom. Mňa osobne táto kniha dokonca rozplakala. Tento moderne prerozprávaný biblický príbeh má čo povedať aj dnešnému človeku-čitateľovi. Sú tu myšlienky, ktoré vás dojmú a prinútia sa zamyslieť .... ODPORÚČAM všetko od Tessy Afsharovej. Neskutočne skvelá autorka, ktorá píše srdcom!

18.02.2016