mgeisselreiter mgeisselreiter komentáře u knih

Dlouhý pochod Dlouhý pochod William Styron

Tato dlouhá povídka nebo možná novela má něco do sebe, ale na druhou stranu mám pocit, že z ní šlo vytěžit víc. 70% a na 4* to u mě není. 27. 8. 2023.

27.08.2023 3 z 5

Chcete zůstat naživu? Chcete zůstat naživu? René Lodge Brabazon Raymond

Tato kniha, ostatně jako většina od Chase, se čte úplně sama. Děj má spád, autor se nezdržuje zbytečnostmi, příběh je jednoduchý, přesto zajímavý a tak se nemohu dočkat konce. Vyvrcholení není sice žádná bomba, ale to jsem ani nečekal. Velmi příjemné oddechové čtení, 75%, 22. 8. 2023.

22.08.2023 4 z 5

Brightonský špalek / Moc a sláva Brightonský špalek / Moc a sláva Graham Greene

Brightonský špalek - poutavé čtení. Nejen detektivní, ale i sociálně kritický pohled na tehdejší společnost nižších vrstev. Velmi příjemné překvapení za 80%, 9. 8. 2023.
Moc a sláva - tak toto mě moc nechytlo, resp. začalo být zajímavější a poutavější až později, a to jen občas. Téma prostě není příliš zajímavé, nebo je to také tím, že Greene ho uchopil dost po svém a ne komerčně a líbivě pro čtenáře. 60-70%, 16. 8. 2023.

09.08.2023 4 z 5

A s klauny přišly slzy A s klauny přišly slzy Johannes Mario Simmel

Autora jsem si hned po přečtení knih Všichni lidé bratry jsou, Láska je jen slovo, Svůj kalich hořkosti oblíbil. Kniha A Jimmy šel za duhou už byla o něco slabší a tato je fakt nejslabší. Simmel tentokrát zklamal. Chybí mu styl, v knize je pomalu víc vaty a omáčky než samotného děje, nemá to napětí, nemá to spád. Autor v úvodu píše, že se jedná prakticky o skutečný příběh, ale jeho podání v některých ohledech působí jako hodně vzdálené sci-fi. Prostě tentokrát Simmel propásl šanci napsat poutavou a dobrou knihu na zajímavé téma. 60%, 30. 7. 2023.

31.07.2023

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Hned ze začátku knihy bylo cítit, že autor nikam nespěchá, ale to vůbec nevadí. Pomalým tempem rozehrává příběh, který se stále rozvíjí a vyvíjí. Styron je mistr slov a krásně a zároveň čtivě stylizuje nesnadné téma. 80%, 22. 7. 2023.

22.07.2023 4 z 5

Já mu ukážu Já mu ukážu James Hadley Chase (p)

Zase jedna dost dobrá detektivka drsné školy (ta z lepších od Hadley Chase). Krásně se čte, má to spád, příběh dobře vymyšlený. Je to sice trochu nadsazené, ale to k tomuto žánru patří - jde o zábavu a oddych při četbě, ne o líčení reality. 75-80%, 30. 6. 2023.

30.06.2023 4 z 5

Člověk, orchidej a chobotnice Člověk, orchidej a chobotnice Jacques-Yves Cousteau

Toto bohužel není ten pravý Cousteau. Působí to spíš jako dílo ekologického aktivisty, na čemž má nespíš velký podíl spoluautorka. Čtení knihy mě prostě moc nebavilo. Ano, jsou tam pěkné zajímavé pasáže o zajímavostech z mořského života a bádání, ale převažuje kritika toho, co vše člověk dělá špatně, jak ničí planetu Zemi apod. 60-70%, 25. 6. 2023.

25.06.2023 3 z 5

Soukromá záležitost Soukromá záležitost Kenzaburó Óe

Autor je hodně otevřený (nejen v oblasti sexu, ale tak nějak celkově), to jsem ostatně již zjistil v knize Seventeen / Sexuální bytosti. Hlavní téma není úplně příjemné, ale z velké části je překryto výstředním žitím hlavního hrdiny, které je ale líčeno jakoby normální způsob života. Otevřený pohled na japonskou společnost, překvapilo mě, že na rozdíl od zažité představy slušného chování, klanění apod. zde Óe líčí mnohdy pravý opak. Kniha, která se na první pohled zdá celkem tuctová, jaksi zanechává hlubší dojem a to asi i vypovídá o kvalitách spisovatele. 75%, 15. 6. 2023.

15.06.2023 4 z 5

Bože chraň aspidistru Bože chraň aspidistru George Orwell (p)

Orwell zase trochu jinak, než ho znám. Jeho hrdina je takový paličák, až to člověka vytáčí a štve, ale o to autorovi asi taky šlo. Pohled na společnost z jistého úhlu mít či nemít peníze, zařadit se do společnosti podle svých schopností nebo bojovat proti kapitalismu za každou cenu bez ohledu na sebe i na své přátele?
Vydání z roku 2001 nemá snad jedinou tiskovou chybu, proč se Volvox nedrží této preciznosti i dále? (V pozdějších letech se některé knihy tak hemží chybami, že se skoro nedají číst.) 75%, 11. 6. 2023.

11.06.2023 4 z 5

Tulákem ve větru Himálaje Tulákem ve větru Himálaje Josef Rakoncaj

Já mám prostě knihy o nevšedních lidech, nevšedních výkonech rád a k nim patří vlastně asi všechny knihy o horolezectví. Rakoncaj je borec. Tato kniha je trochu netradičně pojatá, příběhy o výstupech jsou prokládány různými dialogy. Samotné příběhy jsou pojímány různě, není výjimkou, že začínají sestupem. Kniha je tím pestřejší. 70-80%, 4. 6. 2023.

04.06.2023 4 z 5

Rezervace goblinů Rezervace goblinů Clifford D. Simak

Pěkná blbost, dost velký úlet, ale v poslední čtvrtině to chytlo trochu spád a celkem jsem se i bavil. Celé je to ale chabě vymyšlené a vystavěné. 45%, 22. 5. 2023.

22.05.2023 2 z 5

Eso v rukávu Eso v rukávu James Hadley Chase (p)

Poměrně prostě napsaná krimi, která ale jako i mnoho podobných od Chase zaujme a nepustí. Mnoho překvapivých zvratů. Je to nenáročné oddechové čtení, ale baví. 75%, 19. 5. 2023.

19.05.2023 4 z 5

Seventeen / Sexuální bytosti Seventeen / Sexuální bytosti Kenzaburó Óe

Dvě rané novely autora, každá z trochu jiného soudku (viz komentáře u částí díla), dobře se čtou, ale je jasné, že to nejsou oddechovky, že Óe svým způsobem reflektuje společnost. A jeho způsob je hodně nejaponský. Celkově 65-70%, 13. 5. 2023.

13.05.2023 3 z 5

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Přestože jde o autorovu ranou prózu napsanou v roce 1959, působila na mě zcela současně. Myslím, že s výjimkou lékařských postupů vystihuje i současný stav. Nadčasové. Hailey se tentokrát nepouští do příliš mnohovrstvého a detailního popisu, ale soustředí se jen asi na 2-3 dějové linie. Rozhodně to není na škodu. Jako vždy čtivé i poutavé, zajímavé. Dle mého se řadí do autorových nejlepších románů, někde za Kola a Letiště. 80%, 8. 5. 2023.

08.05.2023 4 z 5

Ve znamení Kon-Tiki Ve znamení Kon-Tiki Thor Heyerdahl

Výprava to byla převratná a nesmírně zajímavá, ale Heyerdahl jako spisovatel ještě není tak vyzrálý jako v dalších svých knihách. Čtení je to i tak poutavé, ale ještě tomu něco chybí. Přesto i po tolika letech kniha nezastarává, i když mnohé vědecké poznatky již pokročily mnohem dál. Je třeba ji brát jako historický dokument. 75%, 29. 4. 2023.

29.04.2023 4 z 5

Murakami se stal mým oblíbeným spisovatelem a tak s každou další knihou čekám, čím mě zase překvapí. Tato kronika byla na mě ale bohužel až moc rozsáhlá s mnoha odbočkami, čímž se celkový děj jaksi rozplizl. I tak jde o dobré čtení, chvíli poutavé, častěji méně, občas (výjimečně) až nudné. Velmi zajímavý je doslov, který objasňuje to, proč se autor zabývá Japonsko - Ruskou válkou. 75%, 23. 4. 2023.

23.04.2023 4 z 5

Eva Eva James Hadley Chase (p)

Kupodivu nejde o detektivku, ale spíš o psychologický román, tak trochu thriller. Chvíli trvá, než se rozjede, ale pak mě tak zaujal a bavil, že jsem se těšil na další čtení a byl zvědav na to, jak se bude dále příběh vyvíjet. Od 70% až k 85%, 12. 4. 2023.

12.04.2023 4 z 5

K2 - 8611 m K2 - 8611 m Josef Rakoncaj

Zpočátku průměrná kniha, ale postupně zajímavější a napínavější (i když výsledek je předem znám). Líbilo se mi, že děj se nesoustředí jen na samotný výstup, ale i na složité přípravy a přesuny, tentokrát netradičně bez šerpů či místních nosičů. 65-85%, 10. 4. 2023.

10.04.2023 4 z 5

Zvláštní mise Zvláštní mise Clifford D. Simak

Klasik sci-fi mě nezklamal, i když šlo o román, který napsal hodně pozdě a někdo by mohl očekávat, že bude slabý. Naštěstí tomu tak nebylo. Při čtení se krásně odpoutám od současnosti a reality a žiji v jiném světě, kde vše je možné. Moc dobrý relax. 75%, 8. 4. 2023.

08.04.2023 4 z 5

Na motorce kolem světa Na motorce kolem světa Vojtěch Lavický

Pro mě je snad každá cestovatelská kniha dobrá, i když tato patřila spíš k těm trochu slabším. Sice se dobře četla, ale povídání nebylo nijak moc poutavé a zajímavostí tam také zrovna moc nebylo. Prostě takový popis dlouhé cesty sesumírovaný do knihy a obohacený o hodně fotografií. Za ty především body nahoru - vystihují mnohem lépe než text krásná a zajímavá místa, a většinou jsou i dost vydařené a kvalitní na amatérské fotografy. Jednu velkou výtku, kterou nemohu překousnout, je oslovování čtenáře tykáním - to se tam vůbec nehodí a působí hodně nepřirozeně. Naštěstí se tento (ne)způsob neobjevuje v knize až tak moc často. 70% a 4*, 7. 4. 2023.

07.04.2023 4 z 5