mgeisselreiter mgeisselreiter komentáře u knih

Murakami je můj oblíbený spisovatel a v této knize jen dokázal, jak je skvělý. Jeho vypravěčský styl mi perfektně sedí. Píše beze spěchu, s rozmyslem, inteligentně. Netušil jsem, jaký je sportovec, a o to víc si ho vážím. Je to člověk nadaný, talentovaný a svůj úspěch si zcela určitě zaslouží. Kniha má moc pěkný doslov. Chápu, proč asi toto dílo nemá příliš vysoké hodnocení. Čtenáři nejspíš očekávali něco víc románového, nebo něco víc o běhání. Pro mě je to ale kouzelná směs obojího. Možná trochu euforicky, ale dávám tentokrát plný počet hvězd. 17. 11. 2023.

17.11.2023 5 z 5

Odepsaný Odepsaný Osamu Dazai (p)

(SPOILER) Četba, která, ač velmi rychle ubývá, člověka netěší. Příběh, který je vlastně životním obrazem autora, je vesměs pesimistický. Navíc se mi nepodařilo vůbec vcítit do hrdiny, přestože se zdá, že je poměrně dobře a detailně vykreslen, mně naopak přišel nepochopitelný. Osamu Dazai byl asi geniální člověk, což ale nevylučuje, spíš naopak, že i šílený, a to se promítá do jeho děl.
Knihu jako takovou je třeba pochválit, obsahuje podrobný životopis autora i dost detailní rozbor autorova života a díla.
Celkově 60%, 13. 11. 2023.

13.11.2023 3 z 5

Motörhead Motörhead Lemmy Kilmister

Kniha se čte téměř jedním dechem, vypravěčský um Lemmyho je bezva, s ničím se nemazlí, nemá daleko od neslušných slov (ale v knize nepůsobí nevhodně či vulgárně), nechybí humor. Nejen pro jeho fanoušky a fanoušky Motörhead, ale obecně užitečné i zajímavé pro všechny fandy dobré muziky. Dávám plný počet hvězd, 13. 11. 2023.

13.11.2023 5 z 5

Místo / Obyčejná žena Místo / Obyčejná žena Annie Ernaux

Obě novely jsou pěkným pohledem do historie, což se mi líbilo, i když to jistě nebyl účel psaní. Autorka (nejen) v těchto dílech píše o sobě a své rodině, ale to vůbec nepůsobí nepatřičně. Jednoduché a prosté vyprávění má své kouzlo, Ernaux to prostě umí podat. 75%, 11. 11. 2023.

11.11.2023 4 z 5

Majitelé klíčů Majitelé klíčů Milan Kundera

Druhé vydání z roku 1964 obsahuje mimo hru samotnou mnoho dalšího materiálu - recenze, kritiky, rozbory, fotky, komentáře a hra samotná tak zabírá sotva polovinu knihy. Hra mě vůbec neoslovila a to další tomu nepomohlo. Příliš intelektuálské. Ještěže jsem na to nešel do divadla, to by bylo ještě horší než četba. 40%, 6. 11. 2023.

06.11.2023 2 z 5

Tonoucí Tonoucí Richard Mason

(SPOILER) Pro mě (a možná nejen pro mě) jde o rozporuplnou knihu. Občas se čte velmi dobře a je poutavá (pasáže vyprávěné z mládí), občas je to nudné a těžší čtení (úvahy starého vypravěče). Na jednu stranu kýčovité tuctové vyprávění z prostředí bohaté anglické aristokracie, na druhou stranu chvílemi moc pěkný romantický příběh. Bohužel samotná kriminální zápletka, která sice nehraje hlavní roli, je dost ubohá. Zkrátka je to román, který je spíš oddechový, ale ne úplně, protože čtenáře tlačí taky trochu přemýšlet a vnímat myšlenkové úvahy vypravěče. Na mladého autora jistě povedené, ale v historii času to není nic zvláštního. Kniha je opatřená nezkreslujícími informacemi o románu a autorovi na záložce (ne jak bývá nyní ve zvyku citovat různé kritiky a jejich "fantastické" hodnocení) a dobrým doslovem (což v poslední době u většiny knih chybí a někdy i citelně). 65%, 5. 11. 2023.

05.11.2023 3 z 5

Labuť Labuť Sebastiano Vassalli

Děj je zajímavý, ale literární podání mi moc nesedlo. Kniha je ovšem cenná v doslovu, kde se dozvídáme něco víc než z románu. 60-70%, 29. 10. 2023.
Souhlas s komentáři puml a Jakubisko.

29.10.2023 3 z 5

Byli jsme si blízcí Byli jsme si blízcí Hanif Kureishi

Nesympatická kniha - nesympatický autor i hrdinové. Navíc zbytečně sprosté a vulgární. První a poslední setkání s tímto autorem. 50-60%, 23. 10. 2023.

23.10.2023 3 z 5

Stručná historie téměř všeho Stručná historie téměř všeho Bill Bryson

Bryson umí psát o čemkoliv zábavně i poutavě a to platí i pro tuto knihu. Začátek byl pro mě skvělý a bylo to na 100% a 5*, ale pak byly další a další kapitoly a některé už ne tak zajímavé a poutavé. Knihu ovšem s klidným svědomím mohu doporučit každému zvídavému čtenáři. 80%, 22. 10 . 2023.

22.10.2023 4 z 5

Milostný, snad i trochu erotický, reálný příběh s nádechem tajemna, ale tentokrát zcela výjimečně bez nadpřirozených jevů. Pěkně se čte, délka tak akorát. Spolu s autorem jsem prožíval i své lásky ze studentských let. Aby to bylo na 5*, něco tomu ještě chybělo, ale ne moc. 8. 10. 2023.

08.10.2023 4 z 5

Fantom chrámu Fantom chrámu Robert van Gulik

Hodně zajímavé čtení, které nepřináší jen detektivní příběh, ale mnoho postřehů ze života v Číně v 7. století našeho letopočtu. Jen ten závěr byl na mě až moc komplikovaný. 75-80%, 1. 10. 2023.

01.10.2023 4 z 5

Chov Chov Kenzaburó Óe

Výbor povídek, kde čtyři jsou raná díla z let 1957-58 a jedna povídka je z roku 1992. V těch raných se vždy objevují sexuální témata, která tam být nemusejí a mě dost vadila. Poslední povídka nám ukazuje, jak se autor posunul od poměrně syrového stylu kruté reality válečných a poválečných let ke stylu mnohem umírněnějšímu a propracovanějšímu. Óe píše velmi čtivě, poutavě a zajímavě a myslím, že zaslouženě obdržel Nobelovu cenu. 75%, 25. 9. 2023.

25.09.2023 4 z 5

Jak natáhnout na skřipec Jak natáhnout na skřipec James Hadley Chase (p)

Chase opět nezklamal. Čtivá tentokrát gangsterka s netradičním koncem a několika zajímavými nápady. 80%, 17. 9. 2023.

17.09.2023 4 z 5

Aféra Niny B. Aféra Niny B. Johannes Mario Simmel

Simmel se svým raným stylem, který je velmi poutavý a čtivý. Děj má bohužel pár logických trhlin, což u mě sráží hodnocení. Vzhledem k době vzniku děj zasahuje do 2. světové války, což je pro současného čtenáře trochu připomenutím té nepěkné doby. Samotný příběh není až tak moc detailně propracovaný a vymyšlený, ale jak jsem již řekl, je to příjemné dobře odsypávající čtení. 70-80%, 13. 9. 2023.

13.09.2023 4 z 5

Farářova dcera Farářova dcera George Orwell (p)

Poučné a trochu i zábavné, o něco víc smutné zobrazení Anglie v pohledu chudých vrstev v první třetině 20. století. Až na poslední část, ve které autor příliš otevřeně a možná i suchopárně shrnoval, co v životě čeká a nečeká ubohou farářovu dceru, se četlo dobře a bavil jsem se. 70-75%, 5. 9. 2023.

05.09.2023 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod William Styron

Tato dlouhá povídka nebo možná novela má něco do sebe, ale na druhou stranu mám pocit, že z ní šlo vytěžit víc. 70% a na 4* to u mě není. 27. 8. 2023.

27.08.2023 3 z 5

Chcete zůstat naživu? Chcete zůstat naživu? René Lodge Brabazon Raymond

Tato kniha, ostatně jako většina od Chase, se čte úplně sama. Děj má spád, autor se nezdržuje zbytečnostmi, příběh je jednoduchý, přesto zajímavý a tak se nemohu dočkat konce. Vyvrcholení není sice žádná bomba, ale to jsem ani nečekal. Velmi příjemné oddechové čtení, 75%, 22. 8. 2023.

22.08.2023 4 z 5

Brightonský špalek / Moc a sláva Brightonský špalek / Moc a sláva Graham Greene

Brightonský špalek - poutavé čtení. Nejen detektivní, ale i sociálně kritický pohled na tehdejší společnost nižších vrstev. Velmi příjemné překvapení za 80%, 9. 8. 2023.
Moc a sláva - tak toto mě moc nechytlo, resp. začalo být zajímavější a poutavější až později, a to jen občas. Téma prostě není příliš zajímavé, nebo je to také tím, že Greene ho uchopil dost po svém a ne komerčně a líbivě pro čtenáře. 60-70%, 16. 8. 2023.

09.08.2023 4 z 5

A s klauny přišly slzy A s klauny přišly slzy Johannes Mario Simmel

Autora jsem si hned po přečtení knih Všichni lidé bratry jsou, Láska je jen slovo, Svůj kalich hořkosti oblíbil. Kniha A Jimmy šel za duhou už byla o něco slabší a tato je fakt nejslabší. Simmel tentokrát zklamal. Chybí mu styl, v knize je pomalu víc vaty a omáčky než samotného děje, nemá to napětí, nemá to spád. Autor v úvodu píše, že se jedná prakticky o skutečný příběh, ale jeho podání v některých ohledech působí jako hodně vzdálené sci-fi. Prostě tentokrát Simmel propásl šanci napsat poutavou a dobrou knihu na zajímavé téma. 60%, 30. 7. 2023.

31.07.2023

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Hned ze začátku knihy bylo cítit, že autor nikam nespěchá, ale to vůbec nevadí. Pomalým tempem rozehrává příběh, který se stále rozvíjí a vyvíjí. Styron je mistr slov a krásně a zároveň čtivě stylizuje nesnadné téma. 80%, 22. 7. 2023.

22.07.2023 4 z 5