Metroušek Metroušek komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Jednoznačný bestseller pro lidi, kteří mají blízko k matfyz. My ostatní si počteme o hodně méně, ale stejně je to slušný sci-fi nářez. Doporučená hudba k četbě: Jóhann Jóhannsson - Arrival.

03.03.2022 4 z 5

Výživou proti rakovině Výživou proti rakovině Richard Béliveau

Výborná, rozumná, vědecká knížka o rakovině. Kdo má zájem o prevenci nebo se snaží o potlačení rakoviny, určitě neprohloupí, když si knihu přečte.

26.01.2022 5 z 5

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Autorka se mi jeví jako dobrá, přesná a poměrně "intelektuálská" pozorovatelka života a složitých mezilidských vztahů. Její popis je docela odtažitý, chladný, "neženský", ale přesto pod povrchem citlivý. Nebude to sedět každé čtenářce (muži o knihu asi zavadí jen výjimečně), ale pro mě je lepší 221 poctivých stránek než stovky stran iritujících plytkostí. (Seriál je značně rozvláčný, však má bezmála šest hodin, ale hlavní hrdinka je slušná herečka, o které doufám ještě uslyšíme. Stejně jako o Sally Rooney.)

26.01.2022 4 z 5

Odpověď rakovině: Nedám ti nikdy šanci Odpověď rakovině: Nedám ti nikdy šanci Hari Sharma

Vynikající kniha, která se dívá na rakovinu z jiného, ayurvédského pohledu, a poradí hodně tipů jak na prevenci rakoviny, tak její léčení, a případně i snazší přetrpění chemoterapie.

26.01.2022 5 z 5

Luciferovo evangelium Luciferovo evangelium Tom Egeland

Rád bych se připojil k nadšeným komentářům, ale nemůžu. Téma je velice zajímavé, a autor si dal záležet na studiu problematiky, ale jeho nudné psaní mě do ní ani na chvíli nevtáhlo. A překladem to asi není.

01.01.2022 3 z 5

Tekutý písek Tekutý písek Malin Persson Giolito

Skandinávské krimi a thrillery sleduji většinou jenom zpovzdálí, protože se mi často zdají na jedno brdo. Někdy mi připadá, že stačí mít skandinávský pseudonym, využít severských reálií, a chladně popisovat co nejmorbidnější a nejujetější vraždy, a penízky a sláva se jen hrnou. Jednoduchý business plan.

Jenže pak jsou skandinávské knihy jako Tekutý písek. Inteligentní, uvěřitelný příběh o zločinu, s mnoha postřehy a přesahy, plný současných švédských reálií. Zejména v první polovině je to psychologický nářez, a jistě nastavuje dosti věrné zrcadlo části - nejen švédské - moderní společnosti. Bohužel mu v poslední třetině dochází dech, a šustí papírem, ale přece jen je to velice slušné soudní drama, psané právničkou, a zdařilá psychologická sonda do duše obviněné teenagerky.

Příhodná hudba k četbě: Jóhann Jóhannsson, Max Richter, Röyksopp, Sólstafir, pro tvrďáky i Burzum. Seriál podle knihy je také slušný, ačkoli dvouhodinový film by úplně stačil.

21.12.2021 4 z 5

Zimní přízrak Zimní přízrak Dan Simmons

Simmons je vskutku prostě brilantní, zejména v Hladových hrách, ale bohužel nikoli v této knize. Jako pokračování velice slušného Temného léta to nefunguje, psychické problémy spisovatelů byly už popsány daleko lépe, rozbředlý příběh tápe a nemá sílu a tah. Z rozporuplných komentářů jsem čekal, že to bude dost průměrné dílko, ale přesto jsem zklamán. Celá léta si přeji, aby autor napsal pokračování Hladových her, ale pokud by mělo dopadnout takto bídně, tak je lepší, aby je nechal spát.

17.11.2021 2 z 5

Babišovo Palermo I Babišovo Palermo I Jaroslav Kmenta

"Byl jednou jeden břídil, který všechno sám řídil. No a jak léta plynula, přidal se truhlík, bambula. Budižkničemu s mamlasem, nekňuba, trouba s ťulpasem..." (Jiří Dědeček) Pán moci je zároveň jejím otrokem, a na s. Babišovi se to nádherně projevuje. Jeho absurdní, přízračně groteskní života běh je exemplární mravoličná bajka, po které by Ezop, Bidpaj, de La Fontaine i Krylov skočili všemi deseti, Moliére by v něm našel fantastického Harpagona, Pat a Mat i kníže Potěmkin mistra par excellence, a Gogol by už asi nepsal satiry na nikoho jiného. Važme si proto vzácných chvil, které nám nevyzpytatelný, potměšilý Osud ve své neskonalé milosti jako očitým svědkům tohoto pitoreskního rejdění připravil! Jak fascinující je každodenně sledovat tak nestoudnou frašku a tragikomickou burlesku ctného hrdiny bez náznaku páteře, sebereflexe, bázně a hany, nadopovaného steroidy dotací, peněz, moci, masy oddaných slouhů a pohůnků, ega, bájivé lhavosti a totálně flexibilního, gumového marketingu, na vlastní nevěřící oči! Jeho slavná, prolhaná, křivácká anabáze "blábolivé oligarchizace" a pokus o mafiánské unesení českého státu bude časem po zásluze zvěčněna v mnoha knihách, a zůstane mementem na desítky let. A je tak úžasné a úlevné vidět, jak mu to všechno začíná karma vracet: "Řídit stát - jako bordel". "Vláda nemehel." "Bude líp." "Všetci kradnú!" "Urputné hovado!" "Protikorupční hnutí." "Mikromanažer." "Best in Covid!" Navrhuji, aby jednou, až pomine současný čs. svinčík, v budově českého parlamentu hned vedle plakety "T. G. Masaryk Zasloužil se o stát" pověsili další, úplně stejnou plaketu, jež bude na věčnou památku všech svědků Babišových a podvedených českých voličů a na výstrahu budoucím generacím politiků, oligarchů a voličů hlásat: "Andrej Babiš Ojebal stát."

Pan Kmenta to opět dal dohromady velice dobře, a dodal další nepříjemné, bolestně truchlivé čtení o tom, jak může selhávat demokracie, když selhává lid v podobě postfaktického voliče hnaného emocemi a chamtivostí. Tak aspoň "veselý" příznačný citát z knihy jako pobídka končícímu trestně stíhanému premiérovi, který nikdy neodstoupí, a - potěš koště - budoucímu prezidentskému kandidátovi: "Podoj mámu, podoj tátu, podoj vše, co patří státu, ovce, kozy, krávy, laně, podoj právo, podoj daně, dotace i dluhopisy, imunitu, trestní spisy, pravdu, lásku, naději, jen to podoj, Andreji!" (Strana mírových revolučních tradic)

08.11.2021 5 z 5

Faraon Faraon Bolesław Prus (p)

Velké zklamání. Romantický, plytký, naprosto zastaralý a nevěrohodný román, kde by prostředí starého Egypta šlo lehko nahradit téměř jakýmkoli jiným prostředím. Škoda.

06.11.2021 3 z 5

Na můj vkus až příliš podrobné, téměř na hraně nečitelnosti. Méně je podle mě někdy více. Čínský "kapitalistický komunismus", nebo jak to uchvácení státu partou soudruhů nazvat, je velice zajímavý, děsivě obludný systém, o němž ještě hodně uslyšíme, a téměř nikdy v dobrém. Mezitím budou k té stovce milionů dosavadních obětí komunismu pomalu ale jistě přibývat další a další desetitisíce...

06.11.2021 3 z 5

Plantáž Shadowbrook Plantáž Shadowbrook Beverly Swerling

Velice dobrá, monumenální freska, poctivě zobrazující dění na americko-kanadské hranici v druhé polovině 18. století. Neuvěřitelné množství reálií, skvělé prolínání makro a mikro pohledu, války, rodinného a kmenového života... Je to paráda, když historička umí psát! 90%.

04.11.2021 4 z 5

Šedý muž Šedý muž Mark Greaney

Tak tohle bylo opravdu dobrodružné čtení... Začal jsem natěšeně na pěti hvězdičkách, celý nadšený, že konečně zase další autor akčních thrillerů umí psát. Chápu, že hrdina série musí přežít za každou cenu, a očekávám, že si to uvědomuje i autor, a tudíž mu do cesty staví překážky, které může bez znásilnění čtenářovy mysli jakž takž překonat. Pan Greaney si to bohužel neuvědomoval, a tak mé hodnocení klesalo postupně na čtyři a pak na tři hvězdičky, na nichž se posléze s bídou udrželo, protože s každým filmově detailně popsaným soubojem má trpělivost s každou větou vyprchávala. Další díly série raději vynechám, ale na film se podívám. Tam mám o něco více hroší kůži než při čtení. Škoda, pořád věřím, že Greaney by zvládl i náročnější žánr než je akční thriller. (PS: Tak ani film za to nestojí. Škoda času a peněz.)

01.11.2021 3 z 5

Země bohů a démonů Země bohů a démonů Zdeněk Thoma

Další z vynikajících cestopisů pana Thomy, který za ta desetiletí příliš nezastaral. Fotografie jsou výborné, ale kvalita reprodukcí není dobrá, což není chyba autora, ale socialistického tiskařského průmyslu.

14.10.2021 5 z 5

Jedno horké indické léto Jedno horké indické léto Dušan Zbavitel

Autora si vážím, ale tato kniha beznadějně zastarala.

12.10.2021 2 z 5

Síra – Život Mohameda Síra – Život Mohameda Bill Warner (p)

Náboženství míru a cca 270 000 000 mrtvých káfirů za 1400 let...

03.10.2021 4 z 5

Moje cesta k lamům Moje cesta k lamům Ole Nydahl

Duchovní cestopis, na kterém si cením upřímnost podobnou vlastnímu životopisu Daniela Reeda. Za Nydahlem stále cítím silné ego, a docela by mě zajímalo, jak se něho a podobné své následovníky dívá Buddha Šákjamuni.

03.10.2021 3 z 5

Mexiko Mexiko Nick Caistor

Kdykoli někam jedu, snažím se přečíst dvě příslušné edice cestovatelských průvodců: Společník cestovatele a Rough Guide. Nikdy mě žádná z nich nezklamala. Vřele doporučuji!

02.10.2021 5 z 5

Pod hradbou Himálaje aneb Hledání Šangri-la Pod hradbou Himálaje aneb Hledání Šangri-la Zdeněk Thoma

Nádherný příklad takřka bezkonkurenční kvality "Made by Thoma". Zajímavý, erudovaný, skvělými fotografiemi doplněný cestopis, kterému většina konkurence nesahá po kotníky. Kdybych nebyl Metrouškem, chtěl bych se narodit jako Thoma.

02.10.2021 5 z 5

Všechny chutě severní Indie Všechny chutě severní Indie Lenka Koukolová-Pallotti

Na prvotinu slušné a poctivé dílko, které z první ruky popisuje nesnadné cestování Indií. Ovšem nafotit za půl roku tak fotogenickou zemi jakou je Indie tak bídně, to je na pováženou. Zdejší hodnocení je poměrně nadsazené, a je vidět, že hodnotící nemají dost načteno.

02.10.2021 3 z 5

Nepál Nepál James McConnachie

Tradičně vynikající a spolehlivá turistická edice Rough Guide dodala dalšího cestovního průvodce, kterému můžete věřit. Jako vždy bych ještě přidal DK Společník cestovatele, další neocenitelnou cestovatelskou pomůcku. Pokud někam jedete, tyto dvě edice vám nesmírně pomohou.