Metroušek Metroušek komentáře u knih

21 lekcí pro 21. století 21 lekcí pro 21. století Yuval Noah Harari

Pana Harariho jsem dvakrát vychválil, tak ho taky jednou zepsnu. Toto dílko má opět ambiciózní titul, ale jeho obsah je, přinejmenším pro toho, kdo sleduje běh světa a přemýšlí o něm, poměrně řídký. Působí na mě i po druhém pročtení dojmem poznámek z četby kombinovaný s metodou, jíž napsal Kerouac román Na cestě. Je to takový chaotický, roztěkaný, iritující tok myšlenek. Což je o to absurdnější, když autor tvrdí, že medituje dvě hodiny denně, a správně meditaci doporučuje jako věc, která je zcela zásadní pro moderního člověka.

06.08.2023 2 z 5

Portugalsko, Madeira a Azory Portugalsko, Madeira a Azory Martin Symington

Moje oblíbená země a můj oblíbený průvodce. Musel bych si nafackovat, kdybych nedal pět hvězdiček.

04.07.2023 5 z 5

Kola osudu Kola osudu Wilbur Smith

Pokud bych chtěl šetřit váš čas, vaše peníze a vaše nervy, a pokud máte už něco načteno, přečtěte si Řeku bohů, a pokud budete toužit po přídavku, přečtěte si Řeku bohů. Ostatní možnosti jsou podle mého názoru špatně. A to jsem se fakt snažil...

24.04.2023 2 z 5

Jednička mě opravdu oslovila a vynikající a zřejmě nedoceněný film mě v tom jenom utvrdil. Cline měl velice obtížný úkol a porval se s ním se ctí. Výhodou je zde určitě hraní počítačových her, které mě téměř minulo, a také znalost osmdesátkové hudby, filmu (a počítačových her), kde se díky svému kulturnímu rozhledu občas chytám. Cline knihu hodně přehltil, zřejmě ve snaze přiblížit přehlcení virtuální a rozšířenou realitou, které se možná díky šílenému Zuckovi a jeho Metaversu stane časem realitou, ale někdy od poloviny knihy mě přestával svými popisy bavit, a na konci mě místo uchvácení dějem spíše nudil. Překladatelkou to zřejmě není, myslím, že odvedla velice dobrou práci, zejména s ohledem na tak obtížné téma. (Zvažoval jsem si přečíst knihu v originále, ale naštěstí jsem si ji nezakoupil. I originál na mě totiž působil značně suchopárně.) Snad autora nenapadne psát třetí díl, odehrávající se někde na cestě ke hvězdám...

18.03.2023 3 z 5

Babišovo Palermo II Babišovo Palermo II Jaroslav Kmenta

Kniha je až příliš faktografická, avšak to je při brodění se tou Babišovou a Faltýnkovou špínou zapotřebí. Jedna hvězdička je opět za statečnost pana Kmenty. Dodal opět vcelku neprůstřelné svědectví o tom, v čem jsme tady několik let žili, a co se dělo v temnotách. A že se to tam rejdilo čilým životem... Jako krysami ve stokách. PS: Jan Urban to ve svém komentáři k umístění naší země na žebříčku korupce, kde jsme získali báječnou stříbrnou medaili za zlatým, totálně rozkradeným Ruskem (srovnání 47 zemí, The Economist, 2023), shrnul naprosto přesně: "Aby se jedinec, původně označovaný za oligarchu či politického podnikatele, stal postupně šéfem největší politické strany, majitelem vlivné části mediálního trhu v zemi, bezkonkurenčně největším příjemcem státních i evropských dotací, a pak i ministrem financí a premiérem, to se hned tak nevidí." To opravdu ne. Tak rozhodli čeští voliči ve svobodných volbách.

09.02.2023 5 z 5

Celostní pohled na rodinné bohatství Celostní pohled na rodinné bohatství Tomáš Tyl

Oproti zdejší verzi má kniha nyní název Rodinné bohatství a pan Tyl vypadl ze spoluautorství. Celkově je pro mě zklamáním, rozhodně bych si ji znovu nekoupil. Je v podstatě určena pouze těm, kteří jsou těžce "za vodou", a jejich potomkům, kteří se musí rozhodnout, jestli lehko nabyté jmění příjemně rozfofrují, nebo v potu tváře rozmnoží. Pokud máte tyto starosti a čas na krátkou, avšak značně "umluvenou" brožurku, tak si ji přečtěte. Pokud ne, v mém vlastním seznamu investiční literatury na tomto serveru najdete daleko lepší knihy. Pevně věřím, že jako poradce je pan Fichtner o několik řádů lepší než jako spisovatel. (Myslím, že ano, nákup protiinflačních dluhopisů radil dobře a včas...)

01.02.2023 2 z 5

Soundtrack v hlavě: Co dělat, aby myšlenky hrály v náš prospěch Soundtrack v hlavě: Co dělat, aby myšlenky hrály v náš prospěch Jon Acuff

Další variace na pozitivní myšlení, psaná tím typickým rozvláčným způsobem, který Američané mají bůhvíproč rádi, ale mě irituje. Pokud vás podobné problémy trápí, doporučuji dvě věci. Meditaci, která postupně dokáže proud našich myšlenek zpacifikovat, a to ticho je tak příjemné... A dále vynikající knihu Wayna W. Dyera Vaše bludy, na kterou nedám dopustit.

10.01.2023 2 z 5

Lucia Lucia Bernard Minier

Taková efektní prázdnota.

03.01.2023 3 z 5

Tajemný klášter pod horou: Mysterium gotického kláštera Zlatá Koruna Tajemný klášter pod horou: Mysterium gotického kláštera Zlatá Koruna Taťána Ješetová

Odpad dávám naprosto mimořádně, protože plevy mým sítem většinou neprojdou, ale tady nemohu odolat.

03.01.2023 odpad!

Román o Tristanovi a Isoldě Román o Tristanovi a Isoldě Joseph Bédier

Nesmrtelný příběh lásky napsaný totálně a beznadějně zastaralým, nudným slohem. Význam však má díky pramenům, z nichž je dílko zkompilováno.

03.01.2023 2 z 5

Stonehenge: Chrám pravěké Británie Stonehenge: Chrám pravěké Británie Robin Heath

Megalitická Evropa musela být úžasným místem a návštěvu zachovalých míst mohu jenom doporučit, ať už se týká Anglie, Walesu, Irska, Bretaně nebo jižní Evropy. Někdy bývá lepší toho o navštěvovaných monumentech moc nevědět a jenom si užívat dojmů, ale v případě megalitických děl se mi osobně tato taktika moc nevyplatila. Tato útlá knížečka je jedním dílkem mozaiky, kterou byste měli před návštěvou Stonehenge vyplnit co nejvíce, abyste si návštěvu pořádně užili. Věnuje se hlavně stavbě samotné a jejím astronomickým aspektům. Osobně nepochybuji, že působení Stonehenge je, respektive bylo
komplexnější a spirituálnější, ale chápu, že se autor nechtěl spekulacemi zabývat. Nicméně kameny opravdu mají svou sílu, jak se může leckdo sám přesvědčit, pokud navštíví obchod nebo sbírku, kde jsou nashromážděny v hojném počtu. Megalitické stavby pravěku asi už nikdy dokonale nepochopíme a neprocítíme, ale opravdu stojí za to je navštívit a obdivovat.

20.12.2022 4 z 5

Frank Sinatra a jeho umění žít aneb jak se nosí klobouk Frank Sinatra a jeho umění žít aneb jak se nosí klobouk Bill Zehme

Svět se mění, avšak nikoli výlučně k lepšímu. Je dobré držet prst na měňavém tepu doby, ale také se snažit pochopit doby minulé. A právě tam, alespoň pokud jde o hudbu, může člověk potkat giganta jménem Frank Sinatra. Možná v tanečních uslyší jeho Strangers in the Night a určitě časem narazí na My Way nebo s trochou štěstí i na The World We Knew (Over And Over) a jiné skvělé věčně zelené "vykopávky". Každopádně to může být velice obohacující střetnutí a vřele tuto zkušenost doporučuji všem vnímavějším lidem. Zehmeho kniha je jenom takovým bonbónkem navíc. Ukazuje Sinatru takového, jaký opravdu byl. Je to fajn, ale důležité je především poznat Sinatru, jakého chceme mít. Jako báječného barytona, který nazpíval přes tisíc procítěných, starosvětských písní v dobách dávno minulých, a přece tak blízkých svou noblesou, kterou dnes bohužel můžeme postrádat.

20.12.2022 4 z 5

Případ doktora Karpety Případ doktora Karpety Jaroslav Boček

Podobně inteligentním knihám dávám obvykle více hvězdiček a zde velice oceňuji, co všechno musel autor nastudovat a promyslet. Forma, kterou si zvolil, se mi však zdá vyloženě nešťastná. Myslím, že se mohl a měl Waltariho Tajemným Etruskem inspirovat také ohledně formy. Škoda, myšlenkově by na to měl. Pokud vás kniha zaujala, rozhodně doporučuji skvělý film Pozemšťan s podobnou tématikou.

19.12.2022 3 z 5

Temno: Stručná historie Temno: Stručná historie Ivana Čornejová

Chválím stručnost, ale za mě je to zklamání, neboť jde na úkor čtivosti. Takto pojmout tak zajímavou dobu?!

14.12.2022 3 z 5

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

Je chvályhodné, jak se vydavatelství i autor postavili ke svému dvoudílnému počinu, a je dobře, že knihy vyšly. Čtenář může posoudit, zda je mu bližší totalitní nebo demokratická verze, a tak si nastavit jisté sebezpytné zrcadélko. Pan Žák zná Šumavu velmi dobře a jeho popisy jsou odpovídající a dosti živé. Trochu moc tlačil na pilu v oblasti faktografie, ale chápu, že se chtěl pochlubit tím, co všechno dokázal o Králi Šumavy vypátrat. Samozřejmě se nelze ubránit srovnání s Novákovým mašínovským majstrštykem Zatím dobrý, a zde postrádám onu tíživou osudovost, kterou se Novákovi podařilo svým hutným psaním vytvořit. Nicméně Ondříčkova filmová minisérie představuje velice zdařilý převod části Žákovy knihy a zpětně tak posvěcuje a povyšuje svou literární předlohu. Takže dobrá práce, pánové!

14.12.2022 4 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

I napodruhé je kniha velice čtivá a poskytuje plastický obraz doby. Autorovi se dobře daří zprostředkovávat mikro i makro pohled na život hrdinů nebo "hrdinů". Pár připomínek bych však měl. Obálka knihy se mi jeví jako odpudivá, vadí mi opakovaná autorova předjímání děje a někdy bych také krátil. Jenže si uvědomuji, že mám před sebou vskutku monumentální dílo, které udělalo maximum pro přiblížení těchto zřejmě již navždy kontroverzních občanů naší země těm, kteří se s tím chtějí seznámit.
Osobně věřím, že kontroverze popisovaných činů - stejně jako mnoho našich současných, chronických problémů - vězí v tom, že si značná část naší populace neudělala své domácí úkoly, a ani po třiceti třech letech se nevyrovnala s obdobím socialismu. Každý z nás by měl mít jasno v tom, jaké znaménko má mít komunismus (v porovnání s demokratickým systémem). Pokud mu jakožto totalitnímu systému, který opakovaně a poměrně děsivě selhal všude, kde byl s menší či větší dávkou násilí zřízen, a přitom budování zářných zítřků jaksi "mimochodem" způsobil nějakých sto miliónů mrtvých spoluobčanů v době míru, logicky přiřadíme mínus, snad se nám i činy hlavních postav knihy začnou jevit v poněkud jiném světle. A také tím budeme o něco lépe chápat přítomnost.

26.11.2022 5 z 5

Mladík pod pantoflem Mladík pod pantoflem C. D. Payne

Jasný doklad úsloví, že v nejlepším je třeba přestat. Co v prvních čtyřech vynikajících dílech fungovalo, najednou zcela ztrácí smysl. Než bych sérii zkoušel dál, raději si předchozí díly s potěšením přečtu znovu.

20.11.2022 1 z 5

Mladík v chomoutu Mladík v chomoutu C. D. Payne

První tři až čtyři díly jsou opojným mixem přesného, bezuzdného, pubertálního, politicky nekorektního humoru, jaký se v literatuře vyskytne pohříchu málokdy. Další díly mě nikdy nechytly. Film je chabým odvarem této báječné série a nestojí za shlédnutí.

20.11.2022 3 z 5

Mladík v exilu Mladík v exilu C. D. Payne