Metroušek Metroušek komentáře u knih

Pohřbívání svobody Pohřbívání svobody Benjamin Kuras

Kurase čtu rád, protože je to, podobně jako třeba bohužel již zesnulý Luděk Frýbort, sčetlý, inteligentní a podnětný autor se širokým rozhledem, který se nebojí psát o nepříjemných věcech. Sice se dost opakuje, ale což, zrn je v jeho knihách spousta, a to zrn různého druhu. Chápu to, čeho je plný, a mé obavy o Západ a obavy z islámské migrace jsou podobné. Toto je jedna z jeho slušných knih, na kterých mi sice vadí, že jsou místy podány jako zápisky z četby a komentáře k ní, nebo jako rozšířené články autora, ale Kuras má široký rozhled a k těmto citovaným, aktuálním dílům bych se asi jinak nedostal. Je dobré podobná díla číst, protože to, co nás v nejbližších letech čeká, bude zřejmě zostření současných problémů Evropy, a více či méně radikální pokusy tyto problémy, jež už naštěstí nelze nadále zakrývat, nějak řešit. Nejsem asi sám, kdo cítí ve vzduchu vítr změn, stejně jako tomu bylo ve 2. polovině 80. let. Ne každá změna však vede k lepšímu, tak bych byl docela opatrný. Kuras nabízí řešení, se kterými nemusíme vždy souhlasit, ale která je třeba brát v potaz. Nedá se sice čekat, že "elity", které si svobodně a za vydatné sofistikované i primitivní, avšak bezohledné a efektivní manipulace volíme, dokáží uskutečnit nějaká schůdná řešení, a obávám se, že natropí spíše více škody než užitku, neboť hledat řešení izolovaně nebo v zemích, kde zítra znamená včera, není prozíravé, ale je důležité, aby se konečně věci pohnuly. Pak se řešení začnou objevovat. Kurasovy knihy vám mohou pomoci lépe vidět, co se děje, a jak začít život své rodiny směrovat tak, aby vás negativní změny ohrozily co nejméně. Padouchů je mnoho, ale snad je, dá-li "Budu, kterýž budu", přežijeme! (Ano, toto je reklama na vynikající Kurasovu knihu Jak přežít padouchy.)

30.01.2018 4 z 5

Nomád Nomád James Swallow

Velice slušný akční thriller, odehrávající se v současnosti a reflektující ohrožení západní civilizace islámským terorismem. Kniha sice nemá ten těžko definovatelný, ale přítomný přesah, jaký mívají knihy nejlepších autorů žánru v čele s Forsythem, a také hlavní hrdinové musí projít více akčními řezačkami než bylo nutné a přiměřené, ale s tím se musí v tomto žánru počítat, a autor jistě při psaní pošilhával ke zfilmování příběhu. Jinak je kniha zajímavě a svižně psaná, a má krásnou, přitažlivou obálku. Tak uvidíme, kam nás další dva díly zavedou. Nějak si to čekání na první podařený thriller o Islámském státu musíme krátit, že?! (:-)

19.01.2018 4 z 5

Tajemství třináctého apoštola Tajemství třináctého apoštola Michel Benoit

Podobných knih je dnes na trhu přehršel, a když tuto pominete, o moc nepřijdete, ani když opravdu nemáte rádi "církev svatou".

18.01.2018 2 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Jedna z knih mého života, jedna z těch (ne)mála, jejichž postavy jsou pro mne tak živé, jako by to byly skutečné bytosti. Plná nádherné melancholie, přesných postřehů, s některými postupně se naplňujícími předpověďmi. Tevis nemohl znát závislost na internetu a mobilních telefonech, ale vystačil si s jinými prostředky. Robotizaci a její důsledky zřejmě vystihl skvěle. Možná se opravdu časem "ubavíme k smrti". Jako hudba se mi k této knize hodí Animals od Pink Floyd, první album King Crimson nebo třeba skladbička Whispers a některé další od Visage. Kniha by si zasloužila zfilmování; inteligentních scénářů zase tolik není. Je příznačné, že třeba v naší okresní knihovně je zrovna Zpěv drozda jenom ve skladu na vyžádání, takže se o něm většina čtenářů vůbec nedozví... Nové, vykalkulované, povrchně napsané škváry jsou přece lepší, že?! V naší knihovně pro dospělé jsou navíc čtenářky v naprosté přesile, dospělého čtenáře aby pohledal; dnešní muži zřejmě téměř nečtou. Nové přírůstky v naší knihovně se tedy ve značné míře soustřeďují na romány pro ženy a dívky (aneb moderní variace na červenou knihovnu) a na krimi. A tato poptávka postupně vytlačuje kvalitní literaturu z polic, protože místa není dost.

10.01.2018 5 z 5

Svět včerejška Svět včerejška Stefan Zweig

Smutná labutí píseň vnímavého, kultivovaného, vzdělaného humanisty je pro dnešního čtenáře zajímavá nejen popisem očitého svědka posledních dvou desetiletí habsburské monarchie, pádivé inflace a nástupu nacismu, ale i paralelami s naší nedávno minulou i zcela aktuální dobou, které přemýšlivější čtenář v knize může hledat a nalézat. Jenže jak už pravil Kazatel, marnost nad marnost, a všecko marnost. Kulisy se mění, někdy s překvapující rychlostí přezrálé karmy, ale lidská povaha je pořád stejná, poučení z minulosti si nepřipouštějící ani nehledající, a temné společenské proudy stále vynášejí podobné týpky na světlo boží, aby skvěle sehráli svou roli tlučhuby, bezohledného hrabivce, křiváka, mocechtivého šejdíře, tupouna, hazardního hráče s osudy lidí, válečného štváče nebo masového vraha. A za čas to zase nějaký spisovatel sepíše pro výstrahu potomkům, a tiše pozře svůj jed.

10.01.2018 4 z 5

Poslouchej své břicho Poslouchej své břicho Rob Knight

Možná dobrá kniha pro seznámení se s tématem střeva, ale naštěstí jsou už na našem trhu daleko lepší knihy, které opravdu pomohou. Viz. Kuchař a Frej, Shinya nebo Perlmutter.

04.01.2018 3 z 5

Zdravé střevo Zdravé střevo Jiří Kuchař

Další velice záslužný počin pana doktora Freje a pana Kuchaře! Tak nějak si představuji celostní medicínu. Autoři stojí na vcelku pevné půdě moderní medicíny, ale uvědomují si i její meze, a proto se vyznají a nebojí přikročit jak k bylinkářství a léčitelství obecně, tak k východní, zejména indické a čínské medicíně, a využít jejich zkušeností. Výsledkem je čtivá, poučená, moudrá, užitečná kniha, která může pomoci nejen těm, kteří trpí nějakým z mnoha zdravotních problémů se střevem spojených, a je jich víc, než si myslíte, ale i těm, kteří si uvědomují důležitost této problematiky, a snaží se o včasnou a účinnou prevenci v tomto smyslu. Témata mikrobioty a střevního mozku jsou dnes módní, myslím si však, že málokdy se móda tak trefuje na hlavičku hřebíku jako tato. Doporučuji též knihy, které jsem přidal do Podobných knih, zejména Perlmuttera a Shinyu.

04.01.2018 5 z 5

Píšťalka Píšťalka John Grisham

Další Grishamova kniha, která v jeho novém, faktografickém, úsporném, chladném stylu s patrným velkým nadhledem či dokonce odstupem patří mezi ty lepší. Zápletka je zajímavá, ale asi nebudu sám, kdo by si přál, aby autor napsal knihu ve svém starém, dobrém stylu. Obávám se, že se z jeho novějších knih stávají dílka na jedno použití. Něco mi v nich prostě chybí, a vracet se k nim nebudu. K jejich hrdinům si nikdy nenajdu takový intimní vztah, jaký mám k jejich kolegům z Grishamových raných děl.

05.12.2017 3 z 5

Z područí islámu Z područí islámu Ayaan Hirsi Ali

"Všechny lidské bytosti jsou si rovny, všechny kultury a náboženství však nikoli." Statečná žena. Vhodné k přemýšlení pro všechny multikulturalisty.

10.11.2017 4 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Nemůžu si pomoci, ale stejně mám jako Lisbeth nejradši Dívku, která si říkala Tuesday, a to včetně Millenia, jakkoli mám první dva díly rád.

09.11.2017 3 z 5

Novodobý český hermetismus Novodobý český hermetismus Milan Nakonečný

Poctivá knížka, která vám představí hlavní proudy a postavy českého hermetismu, a na jejíž základě zjistíte, že vůbec o nic nepřijdete, když tuto slepou uličku vynecháte, a budete se věnovat slibnějším cestám, jako je buddhismus, jóga nebo taoismus.

09.11.2017 3 z 5

Návrat z onoho světa Návrat z onoho světa Hartwig Hausdorf

Směska různých případů od těch, co jsou zjevně vymyšlené různými lidmi a podvodníky, až po seriózní výzkumy případů reinkarnace. Doporučuji spíše serióznější věci, které napsali např. László (Nesmrtelná duše), Deepak Chopra (Život po smrti) nebo Moody.

04.11.2017 2 z 5

10 % člověka 10 % člověka Alanna Collen

Další dílek do skládačky jak dosáhnout zdraví nebo přispět k jeho navrácení. Střevo je rozhodně důležitější, než si myslíme, a mikroby také.

28.10.2017 3 z 5

Městský mnich Městský mnich Pedram Shojai

Chápu, že mnoho lidí má odpor k manuálům, které jim říkají, jak by mohli lépe žít a být šťastnější. Ale také vidím mnoho lidí, kteří by takový manuál vskutku potřebovali. Rychlý, přízemní konzumní životní styl, vykořenění, odcizení, odpojení od přírody, mediální a konzumní masáž, rozpad tradiční rodiny, život na dluh, civilizační nemoci, všeobecná nasranost a další negativní jevy mají živnou půdu v mnohých z nás. Shojai nám předkládá poctivý a proveditelný návod, jak se postupně vymanit ze všemožných sevření, která nás znehybňují a otupují. Pomáhá nám nastolit v životě tolik potřebnou rovnováhu, objevit smysl svého života, nalézt cestu k sobě samému, objevit zřídlo vnitřního štěstí. Vřele doporučuji! Snad k nám časem dorazí také Shojaiova kniha Rise and Shine, která je více než Městský mnich určena lidem na duchovní cestě se zájmem o taoistickou vnitřní alchymii. Zabývá se přeměnou těla na světelné tělo (sic). Městský mnich vyšel česky, ale přes mé urgence se na této databázi stále objevuje slovenská verze. Autor připravuje další knihu pod názvem Vnitřní alchymie, doufám, že to bude spíše pokračování Rise and Shine, než populárněji zaměřeného Městského mnicha. Je ale jednodušší a výnosnější zaměřit se na masy než na špičku duchovní pyramidy...

26.10.2017

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Bajka o tom, co dělal kozel, než ho zvolili zahradníkem. Ctihodný občan Babiš má svou minulost mistrně ořezanou a vyzmizíkovanou jako Ježíš Kristus nebo B. Hussein Obama, a tato kniha pomáhá alespoň něco z této bohužel nejen hnojem, močůvkou a chemikáliemi nelibě zavánějící etapy jeho zázračného zbohatnutí rozkrýt. Ne že by to vedlo k zásadnějšímu prozření, protože svatou prostotou anebo mentálním zavirováním je obdařena nemalá část z nás, a vůbec nám nevadí, že nás zase někdo "drží za gule". Kéž aspoň začneme řvát, až pořádně zmáčkne. Pátá hvězdička je za občanskou statečnost pana Kmenty, kterou obdivuji, a která nastavuje křivou hubu v zrcadle nejen mně, ale zejména těm z jeho kolegů, kteří se nechali koupit, zastrašit, nebo jim to je v horším případě šumafuk. Držím panu Kmentovi palce, aby fatálně neuklouzl ve vlastní koupelně nebo ho na chodníku nepřejelo neidentifikovatelné auto. Ale snad si mocní zlobři a neomorfové uvědomují, že čeští voříšci sice poštěkávají, ale naše přízračná karavana míří z kamenité pouště reálného socialismu nerušeně dál o poznání zelenější pouští klientského kapitalismu za mnohem orientálnějším bohatstvím a mocí v oáze mafiánského státu východoevropského typu, a nechají neškodného pisálka Kmentu na pokoji. Vždyť co jsou to vlastně všecky henty ideje, ta morálka, ta fér plej, ta svoboda?! Prázdný, pofiderní a neproduktivní slovíčka to jsou, kampaň, komplot a účelovka... Sorry jako.

24.10.2017 5 z 5

Taoismus pro zdraví - komplexní systém taoistických uzdravujících cviků Taoismus pro zdraví - komplexní systém taoistických uzdravujících cviků Stephen T. Chang

Vynikající kniha, která může člověka přivést k taoismu a k jeho lehkým, poněkud směšným, ale účinným cvičením. Či-kung, taj-či, čan čuang, pakua čang, nei gong, ólalá!

20.10.2017 5 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Bylo mi sedmnáct a na tuhle knihu jsem pořád narážel při četbě čehokoli o hippies a beatniků, co jsem v tehdejší normalizační době našel. A že člověk musel pořádně hledat ty roztroušené informace! A pak zprávy, že Na cestě vyjde jako první kniha v nové edici. To napětí! Zakážou to ještě včas nebo to fakt vyjde? Myslí to vážně, vydat tak svobodomyslnou knihu? V knižní čtvrtek jsem stál v ranní frontičce na knihy, a koupil hned dva výtisky. Jeden na čtení, podtrhávání a ohmatávání či laskání se s knihou (:-), a jeden "do foroty". Kniha samozřejmě splnila očekávání vrchovatě, a dodala mladé duši to, co jí v té duševní bídě konce 70. let chybělo. Jó, pravá knížka v pravém věku v pravé době (pro jednou jsem rád, že jsem ji nečetl až po sametové revoluci), to je věc!!!

14.10.2017 5 z 5

Hvězdné hodiny lidstva Hvězdné hodiny lidstva Stefan Zweig

Skvělý nápad zachycený povídkovou formou citlivým, vnímavým spisovatelem. Ne všechny povídky jsou vynikající, ale vrcholy jsou zcela fantastické. Přečtení Zmrtvýchvstání G. F. Handla je povinností pro všechny fanoušky barokní hudby i jednoho z největších jejích mistrů. Génius jedné noci (Marseillaisa) příkladně ukazuje vznik a účinek jedné ze tří nejsilnějších bojových písní, které znám (za dvě další pokládám Svatou válku a sovětskou hymnu). Za přečtení rozhodně stojí i Pád Cařihradu a Objevení Eldoráda.

14.10.2017 4 z 5

Atlantský gen Atlantský gen A.G. Riddle

Moc jsem se těšil, nápad je skvělý, ale bohužel to autor nezvládl tak, jak by měl. Škoda, přeškoda.

13.10.2017 3 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Podle mne jeden z případů, kdy je zfilmování daleko lepší než kniha.

13.10.2017 3 z 5