metrolog metrolog komentáře u knih

Ztracený chrám Ztracený chrám Edwin Thomas

Nejprve trochu rozpaky, ale postupně mne to bavilo stále víc a víc. Nakonec po dotčení jsem litoval, že už to skončilo. Takže za mě dobrý.

Měsíc mého života Měsíc mého života Ondřej Neff

Skvělá kniha, která patří do zlatého fondu české sci-fi, ostatně jako sám autor.

Vánoce na skotském hradě Vánoce na skotském hradě Donna Ashcroft

Klidná pohodovka. Mně se líbila. :-)

Strašidlo minulosti Strašidlo minulosti Jaroslav Velinský

Velmi pěkné počteníčko. Taková klasická starší česká detektivka, kde krom detektivní zápletky jsou velice dobře popsány reálie doby příběhu. Jako příklad uvedu nákup televizoru, který v té době byl opravdu díky vysoké ceně veliký luxus, stejně jako potraviny z Tuzexu. Za mě pět hvězdiček.

11.12.2023 5 z 5

Dům v podhradí Dům v podhradí Jaroslava Černá

Líbilo se mi to, přestože je to v kategorii "Pro ženy". Opravdu oddychové čtení.

26.08.2023 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Dobrá detektivka, kde je všeho tak nějak přiměřeně. Má to spád, většinou úměrnou dávku pravděpodobnosti (i když ta sova...), no nakonec, možné je všechno. Trochu víc jsem čekal barvitější popis přírody, který mě v anotacích přiměl ke koupi knihy. Ale podtrženo a sečteno - spokojenost a dávám plný počet hvězdiček a všem detektivkařům doporučuji.

21.06.2023 5 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Ač nejsem čtenář cílové skupiny, pro kterou je tato kniha především určena, musím přiznat, že je to skvělá oddychová četba. Postavy jsou příjemné, hlavní hrdinka sympatická a prostředí vynikající. Doporučuji všem, kdo si potřebují trochu srovnat pocuchané nervy nebo si na chvíli "odskočit" od jiných drsnějších žánrů. Snad jen těch odfrknutí tam mohlo být o trochu méně :-)

27.03.2023 5 z 5

Vrah v šarlatu Vrah v šarlatu Josef Volák

Já tedy byl velmi spokojen. Ne že by nešlo cosi vylepšit nebo tu a tam něco ubrat či naopak přidat. Ale s přihlédnutím k době vzniku je to velmi slušná detektivka. Dalo by se to přirovnat k Erbenovu Exnerovi, ale poručík v této knize bohužel nebyl tak dobře vykreslen a rozhodně neměl jeho šarm. No, ale každý nemůže být jako Exner :-)

12.02.2023 5 z 5

Mluvící kámen Mluvící kámen Isaac Asimov

Opravdu skvělá sbírka té klasické staré dobré sci-fi v tom nejlepším smyslu. Za mne jednoznačně plný počet hvězdiček.

24.01.2023 5 z 5

Operace sfinga - Kniha první Operace sfinga - Kniha první Arnošt Vašíček

Velice pěkná knížka zcela v autorovu stylu tajemných detektivních příběhů. Je to takový klon Strážce duší, v tom dobrém slova smyslu. Nejde tedy o záhadologickou literaturu, kterou je autor také proslavený, ale o detektivní povídky s mystickým nádechem. V nich ale autor docela podrobně ony záhadné jevy popisuje. Takže za mne plný počet hvězdiček a knihu všem doporučuji.

01.01.2023 5 z 5

Tmavá studnice Tmavá studnice Jaroslav Velinský

Byl jsem naprosto spokojen. Ale je pravda, že si čtenář musí zvyknout na autorův styl psaní. Někdo si zvykne dříve, někdo (třeba jako já), si zvyká o něco déle. V každém případě doporučuji všem milovníkům starších kvalitních českých detektivek.

15.11.2022 5 z 5

Velké otazníky Velké otazníky Ludvík Souček

Zajímavá kniha, i po více jak 50 letech. Ludvík Souček dokázal, na rozdíl od jiných, zajímavě, srozumitelně a místy i vtipně podat témata, kterými se zabýval. A tak čtenář je vtažen do dobrodružství objevování a není jenom konzumentem strohých fakt sepsaných z internetu nebo opsaných od jiných autorů. A takový autor nám bohužel dnes chybí.

14.11.2022 5 z 5

Krvavá fontána Krvavá fontána Jaroslav Velinský

Nejpropracovanější ze série, dáno asi i tím, že původní torzo autor dopsal až kolem roku 2010. Děj i prostředí velice atraktivní, postavy dělají co od nich očekáváme. To ale neznamená, že budete mít řešení už v polovině knihy! A popravdě řečeno jenom o to zase tak moc nejde. Prostě si užíváte příběh a báječně se bavíte. Prostě další skvělá detektivka ze série Augustina Velikého. Za mne plný počet hvězdiček.

12.10.2022 5 z 5

Na stráži míru Na stráži míru Jiří Křivánek

Velice zdařilý popis vojenského prostředí. Sám jsem v té době sloužil jako záklaďák u raketového vojska na Hoře sv. Šebestiána, takže to mohu myslím kvalifikovaně posoudit.

10.10.2022 5 z 5

Synchronicita Synchronicita Aleš Pitzmos

Kniha není špatná. Kloubí se v ní více žanrů, od hororu, válečného románu, thrilleru až po fantastiku. Když si to ale podle těchto kategorií budu hodnotit, tak jako sci-fi velmi slabé, jako válečné dost slabé, jako horor sotva průměrné a jako thriller asi vcelku obstojné. Je až s podivem, že nakonec tento spletenec nehodnotím vůbec špatně, ale daleko výš než by byl průměr ze včech jednotlivých žánrů. Nějak si to všechno sedlo do sebe a výsledek je alespoň u mne pozitivní - dávám 4 hvězdičky.

02.08.2022 4 z 5

Tajný projekt KGB Tajný projekt KGB Vladimír Liška

Po přečtení knihy tohoto autora s názvem "Kdo otevřel bránu pekel" jsem mu dal ještě jednu šanci po vzoru Cimrmana, zda bude i tato tak slabá jako ta první. A nebyl jsem zklamán (tedy vlastně zklamán jsem byl) - ano byla. O tajném projektu se samozřejmě nedovíte nic! Ono se v podstatě, pokud se touto literaturou alespoň trochu zajímáte, nedovíte nového také nic. Navíc to málo se neustále opakuje, zdroje povětšinou chybí, zdá se, že jsou získány z jiné záhadologické literatury a originální zdroje jistě autor neviděl ani z vlaku. Je jasné, že se autor tímto tématem vůbec nezajímá a napsal takové nepovedené slohové cvičení na téma Dänikenovy omyly, aneb jak to vidím já. Ono když se podíváte jen na názvy všech 112 knih autora, které jsou zde uvedené, musíte zákonitě nabýt dojmu, že je odborník prakticky na všechno (a na nic). No, více už toho od tohoto autora raději nebudu zkoušet, protože obecně velmi nerad dávám tak nízká ohodnocení.

19.07.2022 1 z 5

Tajný vesmírný program v Antarktidě Tajný vesmírný program v Antarktidě David Hatcher Childress

Kniha je poměrně obsáhlá (450 stran) a je v ní spousta informací, ale... Neustálé citace jiných zdrojů, kde chvílemi už čtenář ani neví co jsou citace a co už je autorův text, časté opakování celých částí textu z těchto citací nebo citace jiné používající původní dříve uvedené, skákání v čase a v místech i osobách opravdu občas mate a nevede k pochopení, co vlastně autor chce krom těchto citací říci. Navíc neustálé odkazování a kopírování z Wikipedie, jakožto snad nejdůvěryhodnějšího zdroje, a i z pochybných internetových stránek, o jejichž informacích se dá s úspěchem pochybovat, jen snižuje úroveň celé knihy. Moc jsem se na tuto knihu těšil, ale byl jsem také dost zklamán. Připadá mi to spíš jako sesbírané materiály k napsání finální knihy, které někdo omylem už vydal jako dílo konečné. Také nevím, jestli je to věcí překladu nebo už překládaným originálem, ale texty jsou místy dost toporné, kostrbaté a neučesané. Takže za mne bohužel jen 3 hvězdičky.

13.07.2022 3 z 5

Kletba markomanské královny Kletba markomanské královny Naďa Horáková

Kniha se mi velice líbila. Já tohle prostředí archeologů mám prostě rád. Starodávná hrobka, podzemní chodby pod farou... Prostě jsem si to užil. A novinář Fred Brouk tomu dal šťávu. Jistě by se dalo něco vytknout, ale nějak se mi nechce Dávám plný počet hvězdiček a všem doporučuji.

27.06.2022 5 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Dost jsem se bál, že budu zklamán. To se však naštěstí nenaplnilo. Nicméně, ač je děj napínavý, tak nějak to ve vystavění napínavosti a autentičnosti proti Draculovi zaostávalo. Některé pasáže se mi také zdály zbytečně zdlouhavé. Uměl bych si knihu představit o třetinu zkrácenou, s větším tahem na branku. Jsou knihy, o kterých už po měsíci od dočtení ani nevím o čem byly, a pak ty, které se vám zaryjí do paměti, A tahle patří mezi ně. Proto dávám plný počet hvězdiček a všem milovníkům tohoto žánru vřele doporučuji.

30.05.2022 5 z 5

Znamení zla: Utajené dějiny nacismu Znamení zla: Utajené dějiny nacismu Aleš Česal

Shrnutí informací o této problematice doplněné i autorovými objevy a názory. Místy by si to zasloužilo jít trochu více do podrobna, ale pak by i velikost knihy neúměrně narostla. Takže je to asi dobrý kompromis mezi objemem a obsahem. Za mě dobrý a dávám plný počet hvězdiček.

13.10.2021 5 z 5