Měnící Měnící komentáře u knih

Co nám tělo říká - aneb Po stopách nemocí Co nám tělo říká - aneb Po stopách nemocí Miroslav Hrabica

Přínosná kniha, která mi pomohla, uklidnila, pomohla uvést moje neduhy do souvislostí. Na druhou stranu některé mravní příkazy nejsou pro mě asi dosažitelné, a dá mi po jejich přečtení trochu práci nepropadnout do pocitu studu, který by mě určitě nepomohl. Zatím jsem pracoval převážně s knihou Nemoc jako symbol od Ruediger Dahlke, ale tato kniha obsahuje nejen jiné pohledy, ale i některé popisy navíc. Jsem za knihy pan Hrabici vděčný, i když ne vše je pro mě přijatelné a stoprocentně pravdivé. I tak beru tuto knihu jako dar, a dávám proto plný počet hvězdiček.

11.03.2024 5 z 5

Černá denice / Lešanské jesličky Černá denice / Lešanské jesličky František Hrubín

(SPOILER) Černá denice je silná báseň o smrti. Oceňoval ji i Luděk Munzar, viz pořad Kouzlení slovem. Báseň je samozřejmě i ve sbírkách básní, jako například Křídla lásek mých, ale mám pocit, že zde více vynikne, i díky úvodu. A tak mě tato kniha v tomto formátu zaujala, umocnila toto nádherné téma, a umožnila velmi intenzivní prožitek. A možná to umožní každému, kdo se potřebuje tohoto téma dotknout a projít si jím.

26.01.2024 5 z 5

Diamantové srdce IV. - Nezničitelná nevinnost Diamantové srdce IV. - Nezničitelná nevinnost Hameed Ali Almaas

Tato čtvrtá kniha mi přijde ještě lepší než ta třetí. Zajímalo by mě, kolik čtenářů skončí se studiem u prvních dvou knih, které za mě nejsou nic moc - nebo spíše nepřináší nic převratného, a nové vhledy jsou u nich vykoupeny nepřehledností. Zde tomu bylo pro mě úplně jinak, jsem ohromen čtivostí a podněty textů.

27.10.2023 5 z 5

Dialog s nevědomím Dialog s nevědomím Radim Ress

Zdroj vnitřních postav jsou nedořešená témata předků. Tato kniha byla pro mě velmi objevnou cestou. Než jsem otevřel tuto knihu, tak jsem si myslel, že konstelační práci v základních rysech rozumím. Navíc některá témata uvedená v knize se mnou pěkně zamávala. Velká kniha pro všechny ty, kdo chtějí vědět víc a jsou tomu otevřeni. Jen mi přišlo, že svoboda není zadarmo!

26.10.2023 5 z 5

Energetičtí upíři Energetičtí upíři Christiane Northrup

Kniha nesplnila mé očekávání v popisu energetických upírů, ale výrazně kladně na mě zapůsobily odstavce a kapitoly o tom, jak sám sebe posílit. Velmi dobře popsané praktické a účinné rady. Z tohoto hlediska stojí za opakované přečtení.

26.10.2023 4 z 5

Odcházení z otcovského domu: Cesta k vědomému ženství Odcházení z otcovského domu: Cesta k vědomému ženství Marion Woodman

Ano, také jsem byl natěšený, protože kniha Král Panna mi přijde naprosto zásadní . Ale tato kniha mě neoslovila.

26.10.2023 3 z 5

Uzdravení vaší osamělosti Uzdravení vaší osamělosti Erika J Chopich

Přijde mi, že kniha poskytuje základní informace o vnitřním dítěti, jak o něj pečovat. Moje první kniha o tomto tématu. Na Amazonu jsou nadšené recenze, ale co mě opravdu zaujalo, byly až popisy citových vztahů na konci knihy.

26.10.2023 4 z 5

Když ty nejsi ty: Jak a proč přenášíme na druhé svoje pocity Když ty nejsi ty: Jak a proč přenášíme na druhé svoje pocity Anita de Nennie

Kromě úderného názvu je opravdu v knize výborně a srozumitelně popsán přenos a proti přenos. Naopak některé části knihy popisující imaginární modelové situace mě nebavily. I tak velmi hodnotná kniha, protože s přenosem se setkáváme ve své životě zcela běžně a je obohacující si to uvědomovat.

12.05.2021 4 z 5

A objevíš poklad, který v tobě dřímá A objevíš poklad, který v tobě dřímá Laurent Gounelle

Netušil jsem, že se dá napsat kniha o duchovním rozvoji takto zábavnou formou. A také plnou humoru. V knize je navíc popsáno mnoho důležitých témat. Osobně jsem musel přečíst větší množství knih, abych se dozvěděl a pochopil mnohé z toho, co je tady v jedné jediné knize srozumitelně vylíčeno. Na druhou stranu považuji za důležitá i další témata. Např. téma odporu ke změně a z toho vyplývajícím těžkostem, téma duše, a téma těla. Pro mě je důležitá celá trojice - tělo, duch i duše. I tak volám: "Šťastní to čtenáři, kteří takto jednoduše se dostávají k důležitým tématům a jsou tomu otevřeni!"

12.05.2021 5 z 5

Být sám sebou Být sám sebou Carl Ransom Rogers

Již několikrát mě ohromilo, když jsem zjistil, jaké skvělé texty vyšly už v padesátých letech minulého století. V této knize je to hlavně o vztahu. A tedy i o tom, jak přijmout druhé a jak to pomáhá si uvědomit, co nemám zpracováno u sebe. Nicméně v některých částech, hlavně v druhé polovině knihy, už jen ten věk je trochu znát. Celkově mi to ale přijde nádherné, srozumitelné, a některé části jsou jako živé.

12.05.2021 5 z 5

Radikální přijetí: Přijetí vašeho života srdcem Buddhy Radikální přijetí: Přijetí vašeho života srdcem Buddhy Tara Brach

Tuto knihu jsem si půjčil, protože považuji autorčiny meditace a některá její videa za velmi milá a přínosná. Ale do knihy se mi nepodařilo začíst. Je to asi tím, že na začátku knihy řešily ženy převážně problém porovnání se s druhými, což je něco, co necítím jako mé důležité téma. Ani další kapitoly resp. příběhy mě nenalákaly k přečtení. Jiní čtenáři, nebo čtenářky mohou ale v knize najít svá témata a kniha se může líbit. Nehodnotím.

12.05.2021

Pohádky ze starého kočáru Pohádky ze starého kočáru Kamil Bednář

Pro mě jedna z nejhezčích knih pohádek. Možná hlavně díky ilustracím od Jana Karpaše jsem se najednou ocitl v pohádkovo-poetickém světě, v kterém vše má kouzlo - včetně starého kočáru.

05.01.2021 5 z 5

Psychoanalytická diagnóza Psychoanalytická diagnóza Nancy McWilliams

Toto dílo považuji za velmi užitečnou praktickou knihu, protože autorka má velkou vnímavost a dar vybrat to podstatné. Jedná se sice o psychoanalýzu a tedy analýzu především na bázi myšlení, která tedy nemůže překročit jistý rámec, ale přesto může být velmi obohacující. Alespoň pro mě je. Také jsem se i dobře pobavil. Třeba na stranách 204-205 je napsáno „Schizoidní lidé popisují sami sebe jako zaplavené emocemi, než že by je postrádali. Zdá se mi, že v některých ohledech jsou tedy v této oblasti významné rozdíly.“ To mi přijde příznačné pro tuto knihu, je to výborný a důležitý postřeh, ale jak to vlastně funguje není tak úplně popsáno a autorka to nechává otevřené. I tak to asi bylo velmi odvážné dílo. Pro někoho, kdo potřebuje pochopit příčiny případně kořeny vzniku charakterových obran bych odkázal buď na knihu ŘEČ TĚLA, autor Alexander Lowen, nebo knihy RUCE SVĚTLA, ZJEVENÍ SVĚTLA od Barbary Ann Brennan. Tyto knihy ale asi nemusí být přijaty, protože Lowen pracuje s tělem a Brenann s energiemi, a to pro mnohé čtenáře není přijatelné. Tato kniha obsahuje bohaté sdílení zásadních praktických zkušeností a pozorování charakterových obran, a proto jsem si tuto knihu koupil, po jejím předchozím vypůjčení v knihovně.

08.11.2020 5 z 5

Tančit sen Tančit sen Jamie Sams

Kdyby se mi někdo zeptal, které knihy jsou pro mě duchovní uvedl bych tři. "Mistr Eckhart a středověká mystika", Drewermannova "Co je důležité, je očím neviditelné" a tato kniha "Tančit sen".

19.08.2020 5 z 5

Cesta ženy k Bohu Cesta ženy k Bohu Joan Borysenko

Pravděpodobně muž v tomto díle nenajde moc objevného. Přišlo mi to jako taková základní příručka, která má jistě svůj význam, a to zvláště v prostředí převažující mužské víry v Boha. Měl jsem dojem, že se některé části opakovaly i v jiné knize VNITŘNÍ MÍR. Dle jiných komentářů se ale může toto dílo stát velkou inspirací.

07.01.2020 3 z 5

Pravda versus nepravda Pravda versus nepravda David R. Hawkins

S touto knihou jsem na rozdíl od jiných tohoto autora, nebyl v souladu. Chybělo mi uvědomění stínu. Jediný negativní jev, který vidí autor ve společnosti USA je v právním systému. Tož já to vidím jinak, potíže vnímám ve více oblastech politiky a třeba v převažujícím způsobu produkce potravin. Samozřejmě můžeme vidět jen to krásné a prospěšné, ale tohle mi přijde až příliš.

02.01.2020 1 z 5

Vševidoucí já Vševidoucí já David R. Hawkins

Tato kniha pro mě neznamenala přelom podobný popisu úrovní vědomí, ale přinesla mnoho výstižných pohledů vědomého člověka.

02.01.2020 5 z 5

Tanec s vlky Tanec s vlky Michael Blake

Jako milovník knih snad už od narození se přiznávám, že tuto knihu jsem nečetl. A přesto si ji dovoluji hodnotit a komentovat. Laskavý čtenář těchto řádek snad pochopí. Když jsem před 20 lety viděl tento film v kině byl jsem unesen. A ani jsem nevěděl proč. Tento rok jsem se k filmu vrátil, ale ne a ne ho dokoukat. Sice jsem fascinovaně hleděl na ty snímky, ale nějak mě to nedocvakávalo a nebavilo pokračovat. A tak jsem hledal knihu a autora, a narazil přitom na audioknihu namluvenou hercem Janem Schánilcem, a u ní jsem zůstal. Jan Schánilec má pěkný hlas, ale co bylo asi pro mě podstatné, nedramatizoval příliš, a nechal mi tak prostor k vlastním obrazům. To, co mě tak fascinovalo na této knize a vlastně i filmu, jsou proměny v životě. Na které, ale člověk musí být už tak nějak připraven, neboť jinak se mu obloukem vyhnou. Hned třeba na začátku to odhodlání a to hraní si se smrtí, což mu pak dovolí projít k svobodnému výběru vlastní cesty. Pak ta péče, zdánlivě nesmyslná, o opuštěný tábor. Která se pak ukáže jako zásadní, a stejně jako vztah ke zvířatům. Příběh ale není jen silný svými dějovými zvraty, ale hlavně s tím spojenými otázkami. Co mě naprosto dostalo, byl ten popis bílého muže. Ta jeho duševní slepota. Neustálá touha hnát se za svým uspokojením, i když nedochází k jejímu naplnění. Bílý muž nezná svůj stín. Primitivové, divoši jsou hlavně ti druzí, kteří žijou odlišným způsobem než je on zvyklý. To že si do nich promítá svůj vlastní duševní stav mu naprosto nedochází. Nežije v souladu s přírodou a přirozenými vyššími zákony. Jeho nenasytnost a hrubost je vidět například i na likvidaci bizonů, kteří se kdysi pohybovali ve velkých stádech. To samé se odehrávalo u ryb na jiné části planety, kdy jim nebyl dán prostor na jejich přirozenou reprodukci. Kniha popisuje scény a já úplně cítil, o jak zásadní témata jde. Třešničkou na dortu je pak popis indiánského intuitivního hledání odpovědí z vnějších příhod, takzvaných náhodných událostí. A tak po přečtení této knihy mám pocit, že víc chápu jak film, tak i sám sebe jako bílého muže.

22.12.2019 5 z 5

Potíže s hlubinnou psychologií Potíže s hlubinnou psychologií Rudolf Starý

Zásadní kniha v českém prostoru, které si skoro nikdo nevšiml. Jen pro některé z nás, tehdy hledajících sebe sama, se stala důležitou připomínkou a možná i mezníkem. Pravděpodobně nejdůležitější kniha mého života.

08.12.2019 5 z 5

Podobnosti Podobnosti Rudolf Starý

Pokrm pro duši... Mnoho mužů a žen si až dnes uvědomuje zásadní důležitost týkající se mužství a ženství v našich životech a mnohé podivnosti s tím spojené. Autor této knihy jako už vícekrát ve svých dílech, jasnozřivě ukazuje zásadní síly a symboly, které za potížemi stojí. Při čtení jsem měl často pocit, že se dotýkám něčeho, co je větší než já,než má individuální existence, i když těmito rozpory jsem ve svém životě tak často v kontaktu. Není to kniha k přečtení za jedno odpoledne, ke čtení mě to táhne znovu a znovu zpátky, aby mě to obohacovalo více a více. Moje srdeční záležitost.

08.12.2019 5 z 5