Medvědářka Medvědářka komentáře u knih

Introvertka chodí na terapii Introvertka chodí na terapii Deborah Tung

Přečteno a doporučuji.
U Nakladatelství Portál vyšla další kniha o oblíbené introvertce.
Introvertka chodí na terapii od Debbbie Tung je tentokrát trochu jiná, než na co jsme zvyklí od autorky.
Chybí v ní ta jemná linka humoru. Zabývá se temnější stránkou života a to jak může náš život ovlivnit deprese. Jak k tomu může jednoduše dojít a nabízí nám možnost, jak se s ní poprat.
Tahle introvertka možná někomu otevře oči, nebo ukáže směr, kterým by se dalo vydat. Každého občas přepadají černé myšlenky. Jenže co se stane, když se nás nepouští ani po měsíci, nebo se hromadí delší čas? Připadáme si k ničemu, neatraktivní a prostě najednou nechceme být? Přepadají nás panické úzkosti, kdy je pro nás i problém vstát z postele a dojít si na wc. Před ostatními to možná umíme mistrně skrývat, ale uvnitř umíráme bolestí.
"Život je těžký a musíme si toho hodně prožít. Ale nemusíme na to být sami. "
Musíme v sobě najít tu odvahu a přiznat si, že potřebujeme pomoc. Nebát se o ni říct, i když si myslíme, že ostatní se nám vysmějí. Začíná tím proces uzdravení. Někdy trvá hodně dlouho se s tím vším smířit, ale pokud začneme uzdravovat sebe, uzdraví se i naše duše.
Tahle kniha je o zamyšlení a o ukázce toho, jak by se dalo pomoci. Ať už sobě nebo někomu blízkému. Někdy i obyčejné objetí vydá za tisíc slov a vědomí, že tu pro někoho jste a on pro vás, vydá za všechny peníze světa.

21.07.2023 5 z 5

Útěk na venkov Útěk na venkov Julie Caplin

Přečteno a vřele doporučuji.

U Nakladatelství COSMOPOLIS Nakladatelský dům GRADA vyšla kniha od oblíbené autorky Julie Caplin Útěk na venkov. Pozor- neplést si to s Romantickými útěky.
Ilustrátorka Ella odjíždí na venkov hlídat dům své kmotry Magdy. Potřebuje si vyčistit hlavu od událostí, které ji v předchozích měsících zasáhli a ujasnit si, co je pro ni důležité. V domě ji bude nečekaně dělat společnost nezbedná fenka Tess, se kterou vůbec nepočítala. Chtěla jen samotu a klid, ale díky Tess a lidem z vesnice ji tohle nakonec nečeká. A ačkoliv se tomu všemu brání, ruch malé vísky, pes a jeden tak trochu nevrlý veterinář ji donutí vylézt ze své ulity utrápenosti. Shodit tu slupku smutku a začít se zase radovat z maličkostí. Díky tomu všemu si uvědomí, co je pro ni důležité a jaký směr by měl mít její další život.

Tohle bylo tak hezky jiné od předchozích knih Julie. Možná vás svádí řadit si tuhle knihu k jejím romantickým útěkům dle jejího názvu, ale nedejte se zmást. Tahle kniha k nim nepatří. Jde o samostatný příběh z anglického venkova, který jako by před vámi na stránkách ožil.
Naše hrdinka si prošla nelehkým obdobím v životě ženy a rány jsou hluboko. Chce klid a samotu a místo toho má na krku milou, ale lehce bláznivou fenku Tess a zvědavé obyvatele celé vesničky. Ještě že najde nečekanou oporu u mladé dívky Bets a jejího šéfa, veterináře Devona.
Ella se pomalu, ale jistě dostává ze své ulity bolesti a uvědomuje si, co k životu potřebuje a kde bude šťastná. Zda v Londýně, který nechala za sebou nebo ve vesnici, která je uprostřed anglického venkova.
Já si knihu vychutnala do posledního písmenka. Bylo to tak, jako bych byla sama na procházce s našimi hrdiny po venkově a sledovala, jak se Tess prohání krajinou. Cítila jsem bolest ze ztráty, kterou si Ella prošla. Radovala se z rozhodnutí, která nakonec učinila, aby byl její život šťastnější a ona našla, co hledala.

25.06.2023 5 z 5

Lucy a hotýlek v Bretani Lucy a hotýlek v Bretani Dee Ernst

Lucy přijme novou práci potom, co přišla o svůj plně naplánovaný život. Maluje si vše v růžových barvách, ale když dorazí do Francie, pochopí, že vše je jinak. Místo krásného starobylého hotelu ji čekají dny plné malování stěn, zařizování pokojů a oživování zašlé slávy hotelu, který byl zavřený celá desetiletí.
Najde sílu vzdorovat všem nezdarům? A najde si čas mezi tím i na to, aby si určila své priority života? A co láska? Je ve Francii a není už nejmladší. Může si dovolit věřit ve šťastný konec, když už se jednou spálila?

Kniha mě do sebe vtáhla a nechtěla pustit, dokud nedočtu. Lucy jsem obdivovala za její buldočí houževnatost a fandila jí od začátku do konce. I ostatní obyvatelé hotelu byli jedineční a nešlo si je zamilovat. Příběh mě moc bavil.
Při čtení jsem si uvědomila, že autorku znám. Už jsem od ní četla její předešlou knihu Rendez - vous s múzou, která vyšla v oblíbených 7láskách. I proto knihu doporučím všema deseti.

16.06.2023 5 z 5

Vinice v Provence Vinice v Provence Ruth Kelly

Krásné čtení plné odhodlání jít si za svým snem. I když vám život háže klacky pod nohy, tak není čas to vzdát.
Kniha ukazuje aspoň kousek dřiny, která stojí za tím, jak vzniká víno. Sama bych mohla vyprávět. Kdysi dávno jsem sama pracovala v jednom vinařství a vím, co tahle práce obnáší, než se vám do sklenice dostane oblíbené víno.
U čtení jsem se bavila a nechtělo se mi stránky opouštět. Avě jsem fandila na všech frontách.

27.04.2023 5 z 5

Vůně medu Vůně medu Susan Wiggs

(SPOILER) Vůně medu je sladká jak med a krásná jako rozkvetlá louka, na kterou létají včely.
Isabel Johansenová má svůj sen otevřít si školu vaření a kde by se dalo vařit z medu z jejích úlů. Její nadšení ale opadne, když se na haciendě zjeví Cormac, který přijel na žádost jejího dědečka a začne odkrývat dávná tajemství.
Kniha, která hladila na duši a vám se u ní dobře snilo. Setkala jsem se i z hrdiny předešlé knihy V jabloňovém sadu, která tomuto dílů předchází. Dozvídáme se díky vzpomínkám víc o historii této rodiny a poznáváme nové osudy, které jsou tak propletené.

07.04.2023 5 z 5

Dům vůní Dům vůní Martina Sahler

Příběh tak voňavý a napěchovaný rodinnou historií, že vás to připoutá ke stránkám i vy pomalu odhalujete celý příběh, který se táhne roky a roky.
Je tam láska, tragické události i naděje. Je tam poučení z toho, jak se dělají parfémy a jak vznikají nové vůně. Je tam i odpuštění a světlo na konci tunelu, kde se rodí nový začátek. To celé v jednom balíčku s krásnou obálkou.

07.04.2023 5 z 5

Bezpečný přístav Bezpečný přístav Marie Laval

Krásný příběh o novém začátku v životě.
Je to hřejivé, něžné i napínavé. Usmíváte se při čtení a i pláčete. Je to dějem předvídatelné, ale vám to nevadí, protože je to tak hezky napsané, že vás to prostě musí bavit.
Skotsko, mořské panny, nová naděje na lásku a trocha nebezpečí. I tak by se dala shrnout tahle kniha.
Já mohu jen doporučit, protože mi opravdu sedla a líbil se mi čas strávený u jejích stránek.

06.04.2023 5 z 5

Osudy českých šlechtičen Osudy českých šlechtičen Slávka Poberová

Byli to matky, manželky, dcery a každá měla svůj osud. Dokázali se s ním vypořádat po svém a díky této knize nám dali nahlédnout do svého života.
Jejich vyprávění byla obrázkem své doby, ve které žili a dávali nám nahlédnout do svého života po boku manžela nebo otce. Vyprávění byla poutavá a tak jste se mohli dozvědět o tom, jak to chodí na jejich dvoře. Co vše museli vytrpět pro svůj nebo manželův život.
Vyprávění urozených žen na sebe hezky navazuje. Vždyť v té době bylo normální, že se brali příbuzní nebo s někým byli v příbuzenském stavu.
Nakoukneme tak pod pokličku Lobkoviců, Valdštejnů, Rožmberků a dalších.
Bylo to zajímavé nahlédnutí a hlavně připomenutí dějin, které nám ve svém vyprávění nabízejí. Najednou se nudná fakta proměňují na zajímavé střípky a vám se zase víc složí obrázek té určité doby.

13.02.2023 4 z 5

Případ mrtvého redaktora Případ mrtvého redaktora Josh Lanyon

Mladé nakladatelství @conqueer.cz vydalo jako svou druhou knihu Případ mrtvého redaktora, která je chytrou detektivkou odkazující na díla Agathy Christie.
Hlavní hrdina je lehký narcista, ale má k sobě dobrého parťáka v podobě tvrdého bývalého poldy, který ho skvěle doplňuje.
Christopher Holmes přijíždí na radu své agentky na spisovatelskou konferenci. Už jeho příjezd je dramatický, když za ním spadne most a on je s dalšími účastníky uvězněn v odlehlém srubu, kde mělo být setkání. Do toho se ukáže, že mezi nimi řadí vrah.
Tělo neoblíbené spisovatelky najde Christopher a další na sebe nenechá čekat. A opět je to náš Holmes, kdo je u těla první a tak ho to dělá podezřelým číslo jedna. Ještě že je na blízku JX. Sexy bývalý polda, který se vrhne do vyšetřování. Co na tom, že se s Christopherem znají z minulosti a pojí je vzpomínky na pár žhavých nocí.
Jak se začíná vyšetřování rozbíhat, vyplouvají na povrch informace, které nám ukážou hned několik motivů pro vraždu a s tím i několik podezřelých. Jenže kdo je vrah? Kdo měl v sobě tolik nenávisti, že své dílo dokonal?
Moje úplně první setkání s LGBTQ knihou dopadlo na jedničku.
Bylo to chytré, vtipné a velmi dobře se to četlo. Do samého konce se můžete dohadovat, kdo za tím stojí. K tomu pár lechtivých scén, které nepohorší, za což jsem vděčná. Nevěděla jsem totiž, jak se k nim budu stavět, ale bylo to velmi přirozené.
Knihu doporučuji a těším se, že vyjdou i další díly.

18.12.2022 5 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Hrad ve Skotsku od nejoblíbenější spisovatelky romantických příběhů Julie Caplin je přesně takový, jaký očekáváte. Hřejivý, voňavý, jiskrný a hlavně láskyplný.
Izzy McBrideová zdědí hrad ve Skotsku a je na ní, aby ho udržela v chodu a nespadla jí střecha nad hlavou a ona z hradu udělala romantický hotel. Naštěstí má kolem sebe lidi, kteří jí nenechají na holičkách a snaží se jí pomoci. Ať už je to její výstřední, ale přesto milující matka Xanthe, která sehnala první platící hosty, i když hrad ještě není v tip ťop stavu.
Jejich peníze ale pomůžou s zvelebováním hradu. Zbývá pár týdnů do Vánoc a hrad musí být připraven na první velké návštěvníky, kteří si potrpí na luxus.
Začíná se tedy renovovat a přátelé se nebojí přiložit ruku k dílu. Každý se snaží nějak pomoci a třeba najdou i skrytý poklad, který by měl být na hradě ukrytý. Tedy pokud vážně existuje a není to jen legenda.
Tahle kniha je přesně šitá pro tenhle předvánoční a vánoční čas. Izzy má, když nepočítám starosti s hradem, stejné problémy jako většina z nás. Co uvařit? Jaké dárky pořídit pro své milované? Jakou vánoční výzdobu vybrat? A do toho se jí pod nohy plete láska a pochybnosti, zda si to vše zaslouží.
Ještě že má kolem sebe partu přátel a svou matku, kteří jí v tom pomáhají. Ne vždy je vše dobré a přicházejí i mráčky, ale přesto si to užívá. Stejně jako mnoho z nás, kteří nadávají na tenhle čas a ve skrytu duše vědí, že ho milují a těší se na něj.
Izzy a ty ostatní jsme si zamilovala. Ostatně tak to mám při každém čtení romantických útěků. Pobavil mě i na konci knihy jeden z vánočních dárků, který se tam objeví z podobě jisté knižní série. Kterou mám na mysli, si musíte zjistit sami. Vřele doporučuji vydržet až do konce, protože Vánoce na hradě jsou prostě nej.

11.12.2022 5 z 5

Nejkrásnější dárek Nejkrásnější dárek Julie Caplin

A to je jako všechno? Já chci víc, než jen tuhle ochutnávku, jak by to mohlo být...
Povídka je krásná. Vánoční atmosféra se vším všudy, ale krátké. Hned bych si s chutí přečetla víc o těch dvou, jak moc to bylo sladké.

03.12.2022 5 z 5

Svítání nad Safírovým zálivem Svítání nad Safírovým zálivem Holly Martin

Svítání nad Safírovým zálivem z Nakladatelství MOBA je příjemná pohodovka pro zamračené dny, jako ten dnešní.
Holly Martin vytvořila příběh, kde rodina znamená všechno.
Aria Philipsová žije na Ostrově celý život a pomáhá s vedením rodinného hotelu otci. Její sestry ostrov opustili a žijí svůj vlastní život. K návratu domů je přiměje až otcova smrt a závěť, která jim obrátí život naruby. Hotel nevydělává a ony to do té doby netušili. Odpověď na jejich problémy s návratem na výsluní jejich hotelu je Noah Campbell. Ten Noah, který před rokem Arii zlomil srdce a pak hned odjel. Oba se bojí s tím druhým spolupracovat, ale přesto to zkusí. Nebudou koukat na tu přitažlivost, která mezi nimi stále je. Nebylo by to přeci profesionální. Mají stejný cíl zachránit hotel a tak musí city stranou. Jenže najdou v sobě tolik síly, aby jeden druhému odolali? A co některá tajemství, která před sebou mají? Dokážou se i přes tohle semknout a jít dál?
Tenhle příběh se četl sám. Nebylo hluchého místa a já si zamilovala všechny postavy v knize.
Víte, jak to dopadne, ale přesto rádi sledujete cestu, kterou se naši hrdinové vydají, než najdou tu svou vysněnou lásku. Je to klidné a přesto velmi zábavné. Dle mého pátrání je tohle jen začátek série, která má zatím 5 dílů a já jsem velmi zvědavá, zda dostaneme i ty další. Chci vědět, co bude dál s hotelem a ostatními. jak se budou vyvíjet vztahy mezi našimi hlavními i vedlejšími hrdiny, kteří mi za tu chvilku přirostli opravdu k srdci.

18.10.2022 5 z 5

Vinohrad Stříbrný měsíc Vinohrad Stříbrný měsíc Susan Mallery

Vinohrad Stříbrný měsíc je pro mě kniha plná překvapení.
Nečekáte, že od autorky klasických harlekýnek můžete dostat tak skvěle napsané postavy s jejich klady i zápory.
Mackenzie s Rhysem nejsou spolu šťastní a když oznámí v rodině, že se budou rozvádět, každý člen to vezme jinak.
Mackenzie se musí rozhodnout co dál. Nemá, kam se vracet. Její rodina byla po celých šestnáct let ta Rhysova. Bavila ji práce ve vinařství Bel Apres, které jeho rodina vlastní, ale teď najednou stojí před rozhodnutím, co dál. Má zůstat jako pouhý zaměstnanec a koukat se, jak se jí rozpadl celý život pod rukama a nebo jít dál? Splnit si svůj sen a koupit si vlastní vinařství? Po tom přeci v koutku duše sní celou dobu. Jenže to nepočítá s tím, že se jí do cesty začnou plést lidé, o kterých si myslela, že jim může věřit. ba co víc, myslela si, že jsou rodina, i když ne pokrevně příbuzná.
Neříkám to o knihách dost často, ale tady se objevilo plno silných postav. Jejich charakter byl velmi přesvědčivě vykreslen a o to lépe se tahle kniha četla. Není to jen klasická červená knihovna. Ono té romantiky tam bylo méně než se na první pohled zdá, ale to vám vynahrazuje to ostatní. Děj, který se netáhl a vy jste sledovali přerod hlavní postavy v silnou ženu, která ví co chce. Ví co má a za čím si stojí. K tomu jí sekundovali vedlejší postavičky.
Se mnou to chvilkami emocionálně házelo, ale to proto, že mi to připomnělo některé momenty ze života, které se podobali tomu mému. Nemám tomu prostě co vytknout.

13.10.2022 5 z 5

Dopis slečny Sophie Dopis slečny Sophie Suzanne Allain

Dopis slečny Sophie z Nakladatelství Alpress je pro všechny milovníky knih Jane Austenové.

Slečna Sophie je smířená s tím, že už zůstane starou pannou, ale i tak díky svému pozorovacímu talentu pomůže nejedné lásce.
Díky jejímu zásahu a dopisu, který pošle jednomu z lordů, kterému dopomůže ke štěstí a lásce, je najednou ve středu dění tamní smetánky. Tak se ze šedé myšky, která byla jen společnicí své sestřenice, se stane plnohodnotnou dívkou na vdávání, ačkoliv už sama není nejmladší.
Lidé si k ní chodí pro radu a v očích nejednoho z mužů je najednou žádoucí partií na vdávání, i když je jen pouhou chudou příbuznou. Když přijde na věc, poradit umí, ale u sebe začíná pochybovat, když se objeví dva vážnější zájemci o její srdce. Dokáže dobře poradit i sobě, nebo podlehne chvilkovému okouzlení?

Tenhle příběh jsem si představovala jinak, ale i tak jsem si ho užila. Silně mi připomínal příběhy jak vystřižené ze stránek Jane Austenové, kdy se řeší, kdo by si koho měl vzít, kdo má lepší postavení a která ze slečen je na plese nejkrásnější. K tomu přidejte příjemný humor, který se nese celou knihou a máte úplný obrázek celého příběhu.
Je to kniha na jedno odpoledne při oblíbeném nápoji a zachumlání v dece. Čas vám s ní plyne v poklidném duchu a vy s ní strávíte pár příjemných hodin.

02.10.2022 4 z 5

Poslední měsíční dívka Poslední měsíční dívka Barbara Davis

Poslední měsíční dívka je citlivý příběh o nalezení dávné pravdy, odpuštění, ale i o tom, co je mít domov, znát své kořeny a vážit si toho, co nám bylo dáno jako dar.
Lizzy Moonová po rodinné farmě nikdy netoužila. Jako mladá z ní utekla a nechala tak za sebou svou minulost a dost možná i prokletí rodu Moonových. Ženy téhle rodiny nikdy neměli po boku muže a vždy si poradili jen sami. Jenže když se před lety stala tragédie na pozemku farmy a nepřímo z toho byla obviněná milovaná babička, bylo toho prostě moc...
Po její smrti zjišťuje, že farma patří teď jí. Lizzy má plán ji co nejdřív prodat. Nechce se vracet někam, kde má tolik nešťastných vzpomínek. Nakonec ji ale okolnosti donutí, aby na farmě zůstala o něco déle. Třeba konečně očistí jméno své babičky a zjistí, co se tehdy před lety opravdu stalo. Roztočí tím kolotoč událostí, které jí odhalí nejen pravdu, ale ukážou jí, co je vlastně důležité a na čem už tolik nezáleží.
Člověk čeká od téhle knihy vše možné, ale co nakonec dostane, je něco opravdu výjimečného. Není to jen ohledání pravdy, ale o tom, jaký člověk opravdu je. Usmíření se sebou samotným, nalezení odpovědí na své otázky a hlavně klid, který se mi při čtení usadil na duši.
Nedivím se, že dostal nálepku Bestseller. Zaslouží si to a to opravdu právem.

30.09.2022 5 z 5

Bez zábran Bez zábran T. L. Swan

Příběh bratrů Milesových pokračuje....
Bez zábran je vyprávění dalším z bratrů, kteří jsou pekelně sexy a uvědomují si to. Elliot Miles je casanova a mohl by mít každou ženu, na níž jen pohlédne. Proč ho tedy začala přitahovat Kate, která ho od prvního okamžiku tolik nesnáší? Když jsou spolu, jsou jako kočka a pes. Štěkají na sebe a snaží se dosáhnout svého a pokud ještě rozčílí toho druhého, je to jako třešnička na dortu. Jenže jak se říká - Co se škádlívá, to se rádo mívá.
Další pokračování téhle série je báječnou knihou plnou humoru, citů a to celé kořeněné erotikou, které tam bylo tak akorát. Sledování výměn názorů hlavní dvojice Kate a Elliota je zábavné a vy jim to věříte. Jejich postupné sbližování je na jednu stranu něžné a na druhou okořeněné tvrdším sexem, který má Elliot prostě rád. Jsou chvíle, kdy se musíte smát a pak otočíte stránky a vy vidíte i tu jemnější část těch dvou. Jsou zranitelní ve svých pocitech a tím, jak jednají, si chrání svůj svět.
Autorka se drží své laťky a každá nová kniha mi přijde o kapánek lepší než ta předchozí. Je to prostě skvělé.

30.09.2022 5 z 5

Byt nad Seinou Byt nad Seinou Kelly Bowen

Byt nad Seinou z Nakladatelství METAFORA byl přesně takový, jaký jsem si přála.
Moc často nečtu knihy z období 2. světové války, ale tady se mi to líbilo a hodně. Díky tomu, že sledujeme dvě linie příběhu - současný a ten z války, tak to do sebe hezky zapadalo a já dostala příběh plný odvahy, odhodlání, ale i smutku a zlomených srdcí.
Za hlavní příběh považuji ten o Estelle a Sophie a Aurelia - Lia byla spíš doplňková, aby se kruh uzavřel.
Lia zdědí byt v Paříži po své babičce Estelle. Nikdo z rodiny netušil, že takový byt existuje a co skrývá za tajemství. Lia je nejprve svým dědictvím otřesena, ale nakonec se přeci jen díky pomoci Gabriela, restaurátora starých obrazů, najde odpovědi na své otázky.
Příběh z období války o Estelle a Sophii nám otvírá dvířka toho, jak to mohlo v té době být. Nahlížíme do hotelu Ritz v letech, kdy Paříž byla nad nadvládou nacistů. Pohlaváři si zde podávají ruce a plní si břicha vybranými lahůdkami, zatímco obyčejný lid hladový a židé jsou odsunuti. Mezi tím vším proplouvá Estelle, kterou Němci považují jen za hloupoučkou tvářičku. Jenže tahle tvářička je odvážná a skrývá v sobě víc, než si všichni myslí. I díky tomu se její osud spojí se Sophií. K té se osud nezachoval nejlépe a tak má v sobě něco, co ji nezastaví před ničím. Ti dvě se na jeden okamžik spojí a díky tomu dokáží velké věci. Tak velké, že je to poznamená na celý život....
Jak jsem psala na začátku - příběh se hodně líbil. Nebyl tolik násilný, jako tomu občas při čtení z tohoto období bývá. Bylo to velmi poutavé a já se těšila z každé stránky. Hltala jsem příběh o velké odvaze a odhodlání. Příběh o ztrátách i nálezech. Příběh, který vychází ze skutečných událostí, ale přesto byl citlivě popsán a vy se neubráníte pocitům smutku, ale i radosti.

12.09.2022 5 z 5

Pomerančový háj Pomerančový háj Rosanna Ley

Pomerančový háj z Nakladatelství Jota je příjemná výpravná podívaná do španělské Sevilly.
Příběh je vyprávěn očima Holly - dcery a Ellou - matkou. Do toho jen okrajově zasahuje i Felix - otec Holly. Střídají se zde pohledy z roku 2018 a 1988, kdy náš příběh vlastně začal díky dovolené Elly a Felixe, která nedopadla dle jejich představ a přesto zanechala za sebou řadu vzpomínek a tajemství.
Já si čtení moc užívala. Tu poklidnou malebnost Sevilly, kdy se před vámi odkrývají uličky tohoto města s všudypřítomnou vůní pomerančových květů. Bavilo mě seznámení z historií a pomalu jsem odhalovala dávné příběhy, i současné dění kolem Holly, která se sem vypraví za obchodem. Společnost jí dělá její matka Ella, která nemá zprvu radost, že se do města pomerančů vrací. Má proto své důvody, ale i ty nakonec hodí za hlavu a užívá si vzpomínek na šťastné chvíle.
Při čtení jsem měla stále chuť čuchat si ke svému oblíbenému sprchovému gelu s vůní pomeranče a vanilky. Tahle vůně vás totiž provází celou knihou od začátku do konce. Někoho by lákalo zase vyzkoušet nespočetná tapas a nebo víno.
Co mi bylo líto, že v knize není recept na Sevillský pomerančový koláč s mandlemi a nebo aspoň na marmeládu s pomeranči.
Konec knihy mi taky přišel trochu moc urychlený. Jako by si autorka uvědomila, že příběh musí nějak zakončit a nevěděla, jak to správně napsat. I přes tohle malé zaškobrtnutí je to ale nádherná kniha na letní dny a horké noci.

12.08.2022 4 z 5

Štěstí hřeje jako slunce Štěstí hřeje jako slunce Pauline Mai

U Nakladatelství COSMOPOLIS vyšla v nedávné době další kniha oblíbené autorky Pauline Maiové Štěstí hřeje jako slunce. V její předchozí knize jsme byli ve Francii a tentokrát nás vytáhla do Itálie a krásné Florencie.
Carli je přes třicet, pracuje v kavárně, kterou kdysi vedli její prarodiče. Má dluhy za nedokončenou školu a vůbec neví, jak to má říct svým rodičům, neb se bojí, že by opět uslyšela to jejich MY TI TO ŘÍKALI.
Proto ji překvapí, když ji jedno dne osloví právník s tím, že zdědila nemovitost ve Florencii od starého pána, který byl pravidelným hostem kavárny. Nezbývá jí tak nic jiného, že si sbalit pár věcí a vydat se do města, které nesnáší.
Myšlenka, že tam rychle prodá svoje nečekané dědictví se ale rozplyne jako mávnutím proutku, když zjistí, co vlastně zdědila. Malá zaprášená dílna ji okouzlí a tak se pro ni snaží najít odpovídající nového majitele, který by zachoval ducha tohoto místa. Snad i díky tomu všemu hledání si uvědomí, že není kam spěchat a návrat do rodného Německa může nechat plavat. Že pravý domov našla zde v tomhle velkolepém městě.
U téhle knížky jsem strávila pár hezkých večerů, kdy jsem si ji dopřávala po kouskách. Itálie a Florencie se svými krásnými scenériemi se mi zjevovali před očima a já viděla svět jako Carli. Dívkou, která na začátku neví co chce, ale když konečně procitne a dostaví se ten bod zlomu, není k zastavení.
Její hledání toho pravého nájemníka pro svou dílnu, snažení se něco zjistit o Fabrziovi, který jí tohle místo odkázal a tím ji sem přivedl.
Máme vlastně dvojí příběh. Jeden ten o Carli a druhý, maličkatý o Fabriziovi a co ho přimělo odejít z toho kouzelného místa vonícího dřevem a barvami. Příběhem, který by mohl vydat sám na knihu, ale takhle ho bylo v knížce tak akorát, i když já toužila po trošku lepším konci.
Od knihy jsem dostala přesně to, co se očekává. Sluníčko, pohodovou atmosféru, trochu škádlení a velkou chuť na kafe pokaždé, když se tam o něm psalo.

14.06.2022 5 z 5

Knihkupectví pana Livingstona Knihkupectví pana Livingstona Mónica Gutiérrez Artero

Knihkupectví pana Livingstona je útočiště, které by si přál mít každý z nás.
Nakladatelství METAFORA a jejich 7 lásky jsou dvojka, která je zárukou toho, že si u knihy odpočinete.
Tentokrát se vydáváme na jejich stránkách vydáváme do Londýna, které je deštivé a zdánlivě nevlídné díky svému počasí. Možná i proto padají na Agnes chmury o životě, který si představovala, že povede zde v tomhle městě, a který se nakonec nesplnil. Už to pomalu vzdává, když jí osud přihraje do cesty knihkupectví s poetickým názvem Moonlight books. V něm objeví něco, co nehledala, ale ono to pravděpodobně hledalo ji.
Seznamuje se postupně se všemi postavičkami z knihkupectví - ať už jde o podivínského majitele, spisovatele, co rád píše u modré lampičky nebo malého chlapce, který zde rád zkoumá hvězdy. Když se pak ztratí ceněný rukopis, bojí se, že vina padne na ní. To by se do toho ale nesměl zaplést jeden fešný vyšetřovatel, aby tomu nakonec nepřišel na kloub.
Tahle kniha mi několikrát vykouzlila něžný úsměv na tváři a dodala potřebný klid, který jsem při jejím čtení potřebovala a hlavně ve svém životě. Všechny postavy jsem si zamilovala. Bylo těžké nemít je ráda, protože jsou všichni tak báječní.
Není to kniha pro uspěchané čtení. Je to kniha pro dny a večery, kdy se stočíte do klubíčka, vezmete ji do ruky a jen v klidu čtete a čtete.

14.06.2022 5 z 5