medlovice medlovice komentáře u knih

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

- Bruntál.
Drsný kraj, drsní lidé. A žáby se zubama.
Ale o tom tento příběh není.
V roce 1989 mi bylo sedmnáct let. Tenkrát jsme tomu velmi věřili. Hrdě jsme nosili trikolory, byli jsme pyšní, na to že jsme Češi a s kamarádem jsme v naší ulici na sloup nastříkali ulice Václava Havla, protože Fučíkova už byla špatně. Vystřízlivění přišlo brzo.Ale naivní jsem pořád. Prostě jsem to sežrala a věřím všemu , čtivé, vtáhlo mě to do děje . Obálka opravdu odpovídá charakteru knihy . Vtipný komentář od Chesterton.

15.04.2024 5 z 5

Ida Ida Helena Černohorská

Tak krátké a tak pochmurné jako ta doba ve které se odehrává . Je těžké být nežádoucí, nikam nepatřit a nikým nebýt vítaná. Ale konec mi připadl přece jen dobrý , možná i nadějný.

12.04.2024 5 z 5

Chalupa Chalupa Pavlína Křivánková

Knižka mě lákala svým obalem. A také ten mnohoslibný název, co všechno může chalupa někde na valašské louce skrývat. ? Fanoušek Klevisové a žítkovských bohyní je zklamán. Já si děj zařadila do nedávné minulosti a ona to žhavá součastnost .Velmi hezky a pravdivě napsaný jako z mé hlavy komentář od Isew, už nemám co dodat.

03.04.2024 3 z 5

Strašidelný hotel Strašidelný hotel Wilkie Collins

Taková zvláštní atmosféra dýchá z této knihy. Není jako dnešní krváky ale něco do sebe to má. Odpočinková četba třeba na chatu.

30.03.2024 5 z 5

Začalo to polibkem Začalo to polibkem Ella Quinn

Příjemná změna a milé počtení. Jen díky mé nedočkavosti jsem vzala třetí díl a druhý na mě čeká pěkně vystavený, abych si užila šatů bez hlavy . Ale nic se neděje , děti jsou trochu nemocné, chystá se ples a láska na první pohled tu byla v každé době .

29.03.2024 5 z 5

Prostě na mě zapomněli Prostě na mě zapomněli Jiří Holub

A zase mě napadá to přísloví, že člověk má někdy málo kamenů. Mám spoustu otázek a žádnou odpověd. Kdo byl v tomto případě ten dobrý a kdo zlý ? Helga to určitě nebyla. Jaký by byl život Kláry , kdyby rodiče neodešli do Sudet ? Byl nějak potrestán Červenka , semlela ho doba nebo naopak byl úpěšný udavač ? I když se začátkem kniha jeví jako poklidný příběh, najednou se to rozjede a všechna ta hrůza se objeví a udeří . Neprávem opomíjená kniha, stejně jako Zádušní mše za hraběnku si zaslouží sakra pozornost.

28.03.2024 5 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Jsem prý ukecaná. Dokážu mluvit před obecenstvem, dělala jsem rozhovory pro televizi a rozhlas, recituju a není problém dát se do hovoru s úplně cizími lidmi, třeba v autobuse. Mám velkou fantazii a představivost. Tato kniha mě však nechala beze slov, nevím co říct, snad jen to že se moc líbila a byla jsem nadšená, hltala to . Magický realismus a historie, na kterou nesmíme zapomenout.

28.03.2024 5 z 5

Hvězdy nad Ukrajinou Hvězdy nad Ukrajinou Radka Zadinová

Knížku jsem si vypůjčila omylem, chtěla jsem něco od Zadinové a nevšimla si tří proužků na hřbetu knihy. Kniha o malé holce s nadáním pro fotbal a matematiku je pro mladší čtenáře i když Roxana má velmi hluboké myšlenky, na tak malé dítě až moc dospělácké. Pár ilustrací a krásná obálka snad budou lákadlo pro mladší čtenáře. A všem přeju aby válka už skončila a oni se mohli vrátit domů.

26.03.2024 3 z 5

Kde se les dotýká hvězd Kde se les dotýká hvězd Glendy Vanderah

Z této knížky dýchá léto, ty krásné letní noci , kdy se člověku za nic nechce spát a sedět u ohně a opékat maso je tak přirozené. Všechno špatné se zapomíná, vznikají nové vztahy , láska a to nejen mezi mužem a ženou , ohen praská , ptáci zpívají a vyvádějí mladé a Jo budete přát jen to nejlepší.
Všem romantikům,snílkům a těm, co chtějí věřit doporučuju knihu zavřít a nepokračovat ve čtení kolem stránky 300. Protože já chci věřit.

20.03.2024 5 z 5

Agatha Raisinová a zlý veterinář Agatha Raisinová a zlý veterinář M. C. Beaton (p)

Oddechovka, sousedská atmosféra a nálada. Druhý díl, druhá kočka, doufám , že v každém dílu bude nová. Už to tak bývá. Ráda bych si přečetla další díly.
A výraz kočky na obálce je dokonalý !! Co na mě hledíš ! Nešahej na mě !! Dej ty špinavé pracky pryč !!

19.03.2024 5 z 5

Králíček Sameťáček Králíček Sameťáček Margery Williams

První knížka, kterou jsem celou přečetla v angličtině a líbila se mi , tak jsem si ji přečetla česky . A i když jsem dávno dospělá věřím, že to je celé pravda .

19.03.2024 5 z 5

A přece se setkali A přece se setkali Věra Nedbalová

Tohle vypadá na splněný sen dvou žen , snad kamarádek Věry Nedbalové a Jitky Nevřavové. Možná, že každá napsala kousek ,nebo část knihy .
Příběh zralé ženy, která jede do Jeruzaléma, něco ji tam táhlo a tam zjistí, že má nějakou vazbu na ta místa , tak pomocí zkušené léčitelky odhalí svůj minulý život , znovu to prožijeme s ní, osud dívky , která byla provdána, za muže, kterého nemilovala. Nahlédnutí do muslimského sběta, do postavení muže a ženy, jak rozdílné je jejich postavení, žena je brána jen jako objekt, musí poslouchat, posluhovat. Abbasova duše je po jeho smrti zakleta do náramku a on prostřednictvím kamenů v náramku pozná životy jiných evropanů, kde lidé můžou žít v lásce a rovném vztahu.
Když si pomyslím, že napsat knihu o muslimech vyžaduje i znalosti tohoto světa, vědět jak muž chápe svá postavení a jak ho má vidět žena a napsat to správně, beru knihu jako dobrou , dobře napsanou a líbí se mi i minimalistická obálka.
Knihu mám z obrovského knižního daru knihovně, je dokonce podepsaná jednou z autorek , osobní věnování ještě přikryto ubrouskem, ale vypadá, že ji nikdo nikdy nečetl. Velká škoda. Je tu láska, život po životě , dobrodružství , líbila se mi.

07.03.2024 5 z 5

5 mrtvých starých dam 5 mrtvých starých dam Hans Gruhl

Jsem podvodník, přiznávám se.
Když jsem před skoro 5 lety, jak zvláštní náhoda psala komentář , poslouchala jsem rozhlasovou hru na YT. Ta je dokonalá , napínavá a návyková. Užila jsem si jí už víckrát. Ted jsem našla knížku a přečetla si ji a jsem potěšena ještě víc i když hra je dokonalá knižka je trošičku obsáhlejší. Nádhera, klenot.

05.03.2024 5 z 5

Povídky o zvířatech (Díl 1) Povídky o zvířatech (Díl 1) Ernest Thompson Seton

Můj obdiv spisovateli i překladateli. Tak krásné, bohaté popisy přírody a zvířat. To už je třeba prožít. Nejsou to ale laskavé a úsměvné příběhy jako od Herriota ani romantické , milostné jak od Jana Vrby. Seton ukazuje drsnost až surovost a to nejen lidí ale i zvířat. Příběh vlka, žijícího ve městě, nebo žlutého pasteveckého psa, který je ve dne spolehlivý hlídač ale v noci vybije stádo a zautočí i na dceru svého pána, to jsou příběhy drsné jako je boj o přežití. Ale napsáno opravdu velmi dobře.

02.03.2024 5 z 5

Milostný deník Milostný deník Anna Achmatova (p)

Milostný deník je pro mne snový , nádherný , opojný. Láska je krásná , povznáší. Ale ruská duše je smutná a smutné jsou i básně v této sbírce. Samý smutek, žal. Dík za eknihu zdarma.

02.03.2024 5 z 5

Srdcerváč Srdcerváč Nicholas Adams (p)

Ach , bouřlivé devadesátky, bezstarostné dospívání a tyto knížečky týdně na stánku. Se sestrou jsme je kupovaly, vyměnovaly, četly, hltaly.
Tuto jsem našla ve vyřazených knihách a taky ji tam vrátím. Na víc jak osmdesáti stránkách se nic neděje, Kaz se přistěhuje, balí holky , myslí si jak je neodolatelný a geniální, ale zapoměl, jaká je žárlivost a závist silná. Je poznat, že tohle nenapsal R.L. Stine, píše líp. Knížečku asi nikdo dloouho neotevřel, na vazbě je to znát, zatuhlá , stránky hnědnou a písmo je tak malinké , že slabší oči potřebují lupu. Ach , ty bouřlivé devadesátky.

28.02.2024 3 z 5

Bílé Karpaty a Javorníky Bílé Karpaty a Javorníky Ivo Paulík

Věděla jsem, že 14 té tíma Čtenářské výzvy 2024 mi dá zabrat, že bude smutnou výčitkou toho, že na dovolené jsem byla tak před patnácti lety. Tenkrát jsme na motorce projeli Ameriku, jižní Dakotu ,Wyoming. Coloredo , byla jsem v Michigenu , Ilinois. Ale ted , protože máme hospodářství a zvířata chtějí péči pořád jsem hledala knihu i z chléva, pole, kurníku ale zašla jsem i tak zoufale jako do prdéle, protože spousta čtenářů bude dávat exotiku , pak mě napadlo Nikdykde ale tam jsem taky nebyla a pak jsem objevila tuto knihu , sice nejsem pumpička a spoustu těchto míst jsem poznala, protože jsem tam byla pracovně, ale to jsou místa, které znám, kde jsem byla a dovolená je i jeden den , ne? A někdo žije prací. Knížka poučná a bohatá na fotky a rady, ale nedokážu si představit , že nejaký cyklista si tuto knihu bere sebou do batohu a jede vysloveně podle ní, jinak paráda, hodně poučná kniha.

26.02.2024 5 z 5

Malý člověk s velkým srdcem Malý člověk s velkým srdcem Vlasta Javořická

Už dlouho jsem nečetla knihu od Javořické a tato je trochu jiná , není tak mravokárná. Děj ubíhá , protože se pořád něco děje, Ludka je drzá, zamilovaná, neposlušná, stejně jako současné holky , touží po chlapovi, ale brání svůj věneček zelený. Jiřík je pracovitý , ale nezajímavý. Ale poznat takového , to je zázrak. Ke krátkému příběhu je připojena povídka z doby po druhé světové , o mladém doktorovi ,kterého mají v merku svobodné dívky a ženy -a on si vybere tu, která má charakter-

24.02.2024 5 z 5

Trhlina Trhlina Miloslav Topinka

Tak to jsou velmi zajímavé básně. Formou , graficky, fotografiemi . Forma veršů, volnost, vzdušnost, žádné deprese , dobré vibrace. Dobře se to čte.

21.02.2024 5 z 5

Psáno formou dopisů, chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla kdo je kdo, kdo komu píše, ale pak už to bylo milé čtení z nelehké poválečné doby. Roztomile a nákažlivě anglické , optimistické , prosluněné , příjemné.

21.02.2024 5 z 5