May May komentáře u knih

Dneska výtah nejezdí Dneska výtah nejezdí František PON.

Nemůžu říct víc, tohle je dokonalé, dokonale výstižné .... a mně je ctí být považována za blázna!

"Kočka je absolutně dokonalá. Absolutní hloubka jejich očí, absolutní měkkost tlapek nebo absolutní rozkoš, s níž se protahuje na klíně a přede, člověka povznesou do nadoblačných výšin. Vzápětí ho ale zase srazí na dno její absolutní sobeckost, opovržení nebo svéhlavost. Kočka dokáže svého pána vytočit do nejvyšších obrátek, ale přesto by ji absolutně za nic nevyměnil. Je sice pravda, že oddané chovatele a milovníky koček považují ti ostatní často za blázny, důležité však je, že si to rozhodně nemyslí jejich kočky a kočky to vědí líp."
Z konce knihy Dneska výtah nejezdí.

17.12.2021 5 z 5

Vousáči Vousáči Capt. Peabody Fawcett

Knihu jsem nečetla, tedy ne způsobem, který považuji za čtení :) Voušáče jsem koupila manželovi jako vánoční dárek, ze zjevných důvodů, tj. má trvale zarostlý obličej :) Ale jelikož knihy miluju a jsem od přírody zvědavá, musela jsem si knihu prohlédnout .... Obsahuje úžasné a zajímavé fotografie, pro mě mnohdy i velmi vtipné a neuvěřitelné. Texty se dobře čtou a moc se mi líbí, že v knize je historie, současnost, pomůcky pro vousáčce i zajímavosti a doporučení jak se stát dokonalým gentlemanem :). Za mě skvělé a moc se těším co na ni řekne můj voušáč :)

14.12.2021

Život udeří, kam se mu zachce Život udeří, kam se mu zachce Petra Hülsmann

Plně souhlasím s Nikychlupova. Četla jsem "Čokoládový průšvih" a čekala jsem opět klasickou lehkou červenou knihovnu.... Postava Knuta je milou a nenásilnou spojnicí příběhů, ale jinak se knihy příliš nepodobají ... "Život udeří, kam se mu zachce" je samozřejmě také červená knihovna, to je hlavní část knihy, ale celkově jde o mnohem silnější příběh o věcech a starostech, které potkávají nebo mohou potkat kohokoli z nás ... bohužel. Téma ztrát a nemoci v rodině autorka výborně zpracovala a jemně zasadila do jinak milého a romantického příběhu, kdo nezažil vážnou nemoc v blízké rodině možná nepochopí, kdo zažil....

12.08.2021 4 z 5

Mister Mister E. L. James (p)

(SPOILER) S omluvou všem, co tuto knihu milují, nečtěte dál prosím ...
Mohla bych to svádět na svou lásku ke kočkám, ale to mi neprojde .... Ano kočky jsou zvědavé a mohla bych říkat, že je to podobné jako u psů a podobám se svým pánům ... kočkám, ale není to tak :), jsem zvědavá od malička :) Ačkoli jsem si vědoma nedostatků a naivnosti a mnoha další věcí, kterými jde kritizovat sérii Twilight, nevyjímaje to, že jsem na čtení takových knih stará, miluju tuto sérii..... Díky tomu jsem neodolala a zkusila přečíst sérii Padesáti odstínů šedi, zkusila ve smyslu, první díl četla poctivě, ve druhém přeskakovala erotické scény a třetí v půlce vzdala a doposlouchala jako audioknihu. S ohledem na to co jsem zmínila se dá asi pochopit, že jsem neodolala a musela sáhnout i po této knize, byla jsem děsně zvědavá na to, jaká bude kniha stvořená čistě fantazií autorky a ne "obšlehnutá" ze základu jiné úspěšné série. Bohužel ... nebo jinak, čte se to dobře, není tam iritující vnitřní bohyně, ale .... Příběhů moderní Popelky je xxx a mně nevadí, mají-li nápad, něco nového, romantiku a vtip ... V této knize bohužel já osobně nenacházím žádnou romantiku, žádný humor a mizerný příběh :(

01.06.2021 2 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Naprostý souhlas se Sidonka3 - WOW!!!!
Knihy paní Mornštajnové čtu postupně všechny ...., čtu je s velkým časovým rozestupem, protože ve mně nechávají doživotní stopy a nemyslím tím jen takové drobnosti, jako že věneček si v cukrárně už nikdy nekoupím .... nemůžu ... Tiché roky jsem dočetla včera a opět můžu jen říct WOW, to si musíte přečíst! A ... můj muž začal "číst" před pár lety (cca jednu až dvě knihy ročně pro představu) a čte prakticky jen, jak on tomu říká skutečné příběhy, životní příběhy ... Tiché roky si vzal do ruky, když na mě čekal v autě, když jsem se do auta vrátila, tak první co mi řekl bylo, že přečetl dvě strany z té knihy co jsem tu nechala a že je úžasně napsaná a chce si ji přečíst a že to není reálný příběh je fuk, je prý skvěle napsaný a on poprvé chce zkusit číst "román" ...

01.06.2021 5 z 5

Saturnin zasahuje Saturnin zasahuje Miroslav Macek

Originální Saturnin je samozřejmě bez diskusí to nej z nej s ním srovnávat nelze ... téměř nic, s výjimkou knih pana P. G. Wodehouse, ale to si myslím já a mnozí zřejmě nebudou souhlasit.
Četla jsem oba "Saturniny" pana Macka a musím stejně jako u prvního dílu i u druhého říct, že nesrovnávám-li s originálem, je čemu se zasmát, čte se moc hezky, ilustrace také stojí za úsměv a narazila jsem na jednu originální hlášku, kterou se ... no ne doslova, ale hodlám v současné situaci řídit.

str. 123
Vše nakonec dopadlo více než dobře, neboť dědeček si při večeři liboval, že se mu zásluhou zvýšené tělesné teploty při meditaci zvýšila též žádostivost těla, takže má mnohem větší chuť na víno než obvykle. Pravil dále, že doufá, že nikdo z nás nevynikla ve škole v matematice natolik, aby mu počítal sklenky, které vypije, navíc jistě chápeme, že v životě lidském bývají dny, kdy je zapotřebí načít druhou láhev, přičemž se nemůže zbavit silného dojmu, že ten den právě nastal.

01.03.2021 4 z 5

Komu straší ve věži Komu straší ve věži Marie Rejfová

S Josefínou jsem se seznámila díky skoroségře, která mi vnutila povídky s tím, že si je musím přečíst a pokud se mi budou líbit, dostanu do ruky i romány ... Hned u první povídky jsem si Pepíka zamilovala a hlavně bezvadný styl jakým jsou knihy napsané. Nikdo není dokonalý a Pepík už tuplem ne, dát si skleničku nebo o skleničku víc no a? A i když jsem svou babičku milovala a to ona mě "naučila" číst knihy a nikdy jí za to nebudu dost vděčná, tak Josefíninu babi bych brala všemi deseti .....

"Je ti čtyřicet, proboha! Jediná situace, kdy bys měla brečet kvůli mužskému je na jeho pohřbu!" (poznámka babi ze strany č. 63)

09.02.2021 4 z 5

Kočka v síti - Kočičí detektivka Kočka v síti - Kočičí detektivka Radka Havlenová

Na knihu jsem bohužel narazila jen čirou náhodou :(, kniha si rozhodně nezaslouží být přehlížená! Mám to štěstí, že jsem "služebníček, skoro otrok" mimo jiné i jedné sibiřské kočičky a shodou okolností se jmenuje Brusznicka, není to přímo Brusinka (jako v knize), ale nemá k tomu daleko :) Ke knize :) Příběh je moc milý a výborně napsaný, je určen spíše mladším čtenářům a bude jistě vhodný pro ty, kdo uvažují o pořízení si kočičky. Autorky jsou chovatelky a je to znát, nikdo nemůže znát kočky tak dokonale, jak jsou v knize popsány, pokud s nimi nežije ... A třeba záclony ..., tak ty mi už nemáme :)

14.12.2020 4 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Já chci pokračování! :) Proč tak moc zjistíte po dočtení a že to přečtení stojí za to! Za mě jeden z nejlepší dílů série, smála jsem se hodně, hodně nahlas a celou knihu. Úžasné rozptýlení a v této době přímo dokonalý lék na ... vše.

13.11.2020 5 z 5

Tajemství stříbrné čarodějky Tajemství stříbrné čarodějky Petra Kubašková

Hlavní hrdince je patnáct let, takže já které je bez mála třikrát tolik nejsem cílová skupina :) Četla jsem i první díl a mohu doporučit jak cílové skupině čtenářů, tak i nám co do ní nepatří. Oba díly jsou bezvadně napsané, obsahují krásné ilustrace a mladším ročníkům mohou vyprávět, nám starším připomínat, české a pražské báje a pověsti, což považuji za velmi výrazný a důležitý klad knih. Za mě skvělé a pevně doufám, že bude autorka v psaní o malostranských a ostatních českých čarodějkách pokračovat.

26.10.2020 5 z 5

Láska a přátelství Láska a přátelství Jane Austen

Kniha je skutečně kraťoučká, ale je to J.A. i když jiná než ji známe z většiny knih :) V knize Laura (hlavní hrdinka) popisuje svůj životní příběh dceři své nejbližší přítelkyně. Vše co miluji na Pýše a předsudku, Rozumu a citu, Emmě, Anně Elliotové a dalších je tady parodováno, zesměšňováno a předramatizováno do absurdních podob, ale díky způsobu jakým jsou dopisy psány mi to nevadí, naopak mě to nesmírně baví. Nemám ráda parodie, nepřijdou mi vtipné, ale u této knihy se prakticky u každé stránky usmívám a někdy i směju nahlas ... Nedávno jsem četla Chawtonské dopisy a vím jakým způsobem se vyjadřovala J.A. v reálném životě a v tomto mini románu je stejný humor a nadsázka, který byl, jak jsem v této knize zajistila, J.A. vlastní od mládí.

15.10.2020 5 z 5

Emma, faun a zapomenutá kniha Emma, faun a zapomenutá kniha Mechthild Gläser

Už mi dávno není šestnáct, takže kniha není určena mně, ale co už :) Čte se hezky, je zajímavá a baví mě hledat knihy skryté v příběhu. Já osobně jsem našla Emmu a Pýchu a předsudek, Frankensteina a místy i Harryho Pottera, pominu-li že faun je z řeckých bájí :) Tak trochu příběh o prvních láskách, tak trochu detektivka, tak trochu fantasy, za mě dobrý :)

12.10.2020 4 z 5

Panství na ostrově Panství na ostrově Maria Edgeworth

Nedávno jsem zjistila, že paní Maria Edgeworthová byla oblíbenou autorkou mojí milované Jane Austen, takže jsem neměla jinou možnost než alespoň jednu knihu od M.E. přečíst :) Pro mě poněkud těžkopádnější čtení než od J.A. a i méně nadčasové.

05.10.2020 3 z 5

Chawtonské dopisy Chawtonské dopisy Jane Austen

Pokud se mě týká, jsem nadšená! V první chvíli mě překvapilo, proč jsou k dopisům vysvětlivky, ale po pár řádcích prvního dopisu jsem za ně vděčná. Miluju knihy J.A. a číst její soukromé dopisy ..., pro mě to byl zážitek k nezaplacení. V knize jsou i fotografie originálních dopisů, takže čtenář vidí i skutečný rukopis J.A. Čtení dopisů mi přišlo jako čtení někdy bohužel nedokončených (nedochovaných) pidi povídek a domnívám se, že se stejnou láskou jako psala svá "drahá děťátka" (jak J.A. nazívala své romány), tak psala J.A. i své nejmilovanější Cassandře.

18.09.2020 5 z 5

Dámská volenka Dámská volenka Larissa Zageris

Můj první gamebook v životě! Přiznávám, že již nyní vím, že knihu nedočtu ..., tím myslím nedočtu všechny možné varianty příběhu. Přemýšlela jsem jak bych docílila jistoty, že jsem četla celou knihu a jediná možnost, která mě napadla je, po dočtení každé strany si ji "odškrtnout" v seznamu, jinak bych to asi nikdy neměla jistotu .... Jsem už dlouhá a dlouhá léta zamilovaná do pana Darcyho, takže parodický styl na knihy z 19. století v jakém je román/gamebook, či jak knihu mám správně nazvat napsán, mi lehce vadí. Tím nemyslím, že bych se domnívala, že se lidé v 19. století chovali jako postavy knih Jane Austen, jen že si to moje romantická duše ráda namlouvá :)
Každopádně souhlasím s jesterka.as, obdivuji autorky, napsat tuto knihu musí být skutečný oříšek.

16.09.2020 2 z 5

Kočky to vědí líp Kočky to vědí líp František PON.

Knihu jsem koupila proto, že mám moc ráda obrazy Františka PONa a zbožňuju kočky. Nemohu knihu doporučit těm, kdo chtějí informace o kočkách a jejich chovu, o takový typ knihy se nejedná. Kniha vypráví o kočkách, o tom jak ovládly život paní Jitce a panu Oldřichovi, trošku o malování a trošku o životě. Jako bonus jsem brala, že jsem se dozvěděla "kdo" je, nebo-li jak vznikl František PON a druhou bonusovkou jsou v knize nádherné obrazy Františka PONa :)

03.09.2020 4 z 5

Můj tajný život Můj tajný život Lucie Hříšná

Literární kvalitu knihy asi v tomto případě nějak není na místě hodnotit, ale kniha se čte dobře. Příběh na mě působil trošku jako návod, jak se stát společnicí :), ale nijak to neubírá na zajímavosti. Já osobně knihu koupila z čiré zvědavosti, jak takový život vypadá a co vede krásné, chytré holky, aby se živili touto profesí. Nesoudila a nekritizovala jsem ani před čtením a nebudu ani po něm. Jako mnoho jiných věcí v životě, to že něco nechápu neznamená že je to špatné, jen to není pro mě.

23.08.2020 3 z 5

Tlustoprdka, no a co? Tlustoprdka, no a co? Renáta Názlerová

Ano, opětovně pohádka pro velké a větší holky, NO A CO? :) Knížka se čte přesně tak lehce, jak se podle mého pohádky číst mají. A nezkoušela jsem a nechystám se zkoušet, ale skutečně mi přijde báječná myšlenka ze strany 114. :

"Víte, jestli chce mít žena spokojený partnerský život s manželem, má si najít milence. A jestli chce mít spokojený partnerský život s manželem a spokojený partnerský život i s milencem, má si najít ještě jednoho milence."

20.08.2020 4 z 5

Tisíc a jedna noc s Arabem Tisíc a jedna noc s Arabem Renáta Názlerová

Moje první kniha od autorky a ne poslední, už jsem koupila i "Tlustoprdka, no a co?". Ano, je to pohádka pro velký holky, ale ... osobně se nestydím přiznat, že pohádky miluju. Miluju pohádky pro děti i pro puberťáky (protože co jiného jsou všechny romantické knihy pro náctileté) i pohádky pro nás velký holky. Stresu a smutných příběhů mám v reálném životě dostatek.

18.08.2020 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Četla jsem všechny knihy Fredrika Backmana a u toho zůstane. O jeho mistrovství (chtěla jsem napsat genialitě, ale někomu by se to mohlo příčit), se ujišťuji při otevření každé další knihy. Stává se Vám taky někdy, že čtete a říkáte si ..., ještě zkusím zvládnout další kapitolu, ono se to třeba rozjede, zlepší, začtu se, tak ještě jednu kapitolu, ale jo tak tomu dám šanci do 50 ...100 ... 150 strany, přece to nevzdám? Mě si "Úzkosti" získali po přečtení druhé kapitoly, tj. přesně na straně 13 a je to stále lepší a lepší a lepší .... :)

A stává se mi ještě jedna věc, občas nedokážu přesně vyjádřit slovy co si myslím nebo cítím a v "Úzkostech" jsem našla mnoho, mnoho skvělých myšlenek, ale tahle mi přijde ...

str. 72
Pravda je, že kdyby lidé byli opravdu tak šťastní, jak to vypadá na internetu, netrávili by na něm sakra tolik času, protože ten, kdo prožívá krásný den, ho z poloviny nevyplácá na focení sebe sama . Pěstovat mýtus kolem své osoby umí každý, pokud na to má dost hnojiva, takže jestli tráva na druhé straně plotu vypadá zeleněji, asi bude plná sraček. Ale to je jedno, my už jsme se totiž naučili, že každý den musí být výjimečný. Každý den.

17.06.2020 5 z 5