Matne Matne komentáře u knih

Madisonské mosty Madisonské mosty Robert James Waller

(SPOILER) Pořád jsem čekal že se na konci stane něco velkého, zvláštního, něco co donutilo spisovatele tento příběh napsat jako knihu. Ano byla to romantika, ale jak již někdo psal, je rozdíl mezi letním románkem a realitou všedních dní. Možná právě proto, že zůstalo jen letního románku, vytrvala platonická láska u obou až do konce života.

11.01.2023 2 z 5

Případ Marie Navarové Případ Marie Navarové Arnošt Lustig

To se nedá číst. 50 stran čtu jen o tom, jak asi Heydrich přemýšlí, nic nového, stále jen jak jsou skvělou rasou a Židé podřadní. Omílá se to pořád dokola. Nuda.

05.07.2022 1 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

(SPOILER) Kniha je napsána velmi čtivě, jako všechny od Cartera. Začátek byl super. Zvrácený deník a vyšetřování vražd, které se již staly. A drsný, i když na Cartera stručnější, popis dvou vražd. Člověka příběh jen tak nepustí a zvědavost vyžaduje otáček stránky dál a dál. Ale nemohu si zde odpustit pár popíchnutí. První věc, která mi připadla nelogická je, že detektivové naleznou deník, kde jsou popsány oběti a způsob jejich smrti. Ale čtou si ho vždy po kousku jen tak v mezičase, kdy zrovna nemají nic jiného na práci. Jakoby, dáme si jednu kapitolku a další třeba zítra. Myslím si, že přečíst si celý deník by byl základ pro vyšetřování, a hned první činností, ale detektivové si ho přečetli až v půlce knihy. Co kdyby na konci byl nějaký "aktuální" případ, kdy oběť ještě žije a je zatím jen uvězněná, nebo tam mohlo být nějaké vodítko? Dále asi od půlky knihy by se dala kniha o polovinu zkrátit. Na několika stránkách se např. dočítáme, jak se dá odkrýt kožené pouzdro desek, apod. detailní nezáživné popisy. Když Hunter běhal od jednoho ukrytého mobilu ke druhému aby plnil Vlkodlakovy úkoly, připadal jsem si že sleduji Bruce Willise ve filmu Smrtonosná past 3. A konec raději komentovat nebudu. Ale asi 100 stran jsem veděl přesný scénář a také jak to dopadne, protože superman Hunter. Kam se hrabe Chuck Norris. Přesto dávám 4*, protože jsem se na čtení vždy moc těšil a kniha mě vtáhla do děje.

04.02.2021 4 z 5

Továrna na smrt Továrna na smrt Erich Kulka

Kniha je ponurá, těžko se dá představit co se tam vše dělo. Každý z těch milionu osudů je tak strašný, že by stačil jeden den toto prožít ve skutečnosti, a trauma by jsme měli na celý život. Každý z těch zplynovaných lidí byl jeden opravdový lidský osud, který byl semlet.

25.01.2021 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Kniha se krásně čte. Zase tu máme okruh pár známých, kde vrahem může být kdokoliv. A pro jistotu to vypadá skoro na všechny. Takže scénář knihy je jasný: 1. nějaká vražda, 2. odkrytí vztahů, že vlastně každý z úzkého okruhu zámých s obětí něco měl a každý může být vrah, 3. odhalení. Spoiler: Ale ta vražda Carmine mi tam vůbec logicky neseděla a přišla mi pro děj a zápletku úplně zbytečná.

31.08.2020 3 z 5

Vězněná Vězněná Pavel Renčín

(SPOILER) Za první polovinu bych dal 4 hvězdy, za druhou 1. Spoilery: Vyprávění ve dvou dějových liniích bylo zajímavé a říkal jsem si, jak to asi spolu souvisí. Příběh Máji byl mnohem zajímavější. Drsné popisy Šumavy a její tajemné atmosféry, zvrat v podobě proměny "zachránce" a otočka o 180 stupňů. Dále pak popisované krutosti na dítěti, není to pro každého a strašně jsem si přál, aby byla Mája co nejdříve osvobozena. Od událostí v kasárnách to jde jen z kopce, a znovuupadnutí do spárů netvora je typické hororové laciné klišé. Děj a chování postav začíná postrádat logiku (taky jí Matějková mohla sehnat nůž, nebo sekyrku, nebo pomoct uvolnit ve stodole pár prken a věznitel by nepoznal, že to má od ní, ale místo toho si chodí jen pokecat, zatímco se jí dějí ty největší hrůzy až po otěhotnění a porod) a fantasmagorní konec byl dost mimo a celkově byl konec takový zmatečný. A z Martina bude v příštím díle Rambo? Mohl být normální konec a kniha a příběh by byl uvěřitelnější, zvlášť když je inspirován skutečnou událostí.

31.07.2020 3 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

(SPOILER) Největší problém této knihy je ten, že se prezentuje jako skutečný příběh paní, která přežila Gulag. V tom je kniha nebezpečná, protože znevažuje svědectví těch, kteří gulagem skutečně prošli. Paní by mi bylo líto, kdyby napsala pravdu, která sice nebyla tak hrozná, jak popisuje, ale rozhodně to nebyla procházka růžovým sadem a už vůbec ne pro dítě jejího věku. To, že její matka udávala gestapu není vina paní Sosnarové a chápu,že v očích paní Sosnarové bude matka viděna ve zkresleném světle, ale rozhodně to není tak černobílé, jak je prezentováno.

29.04.2020 1 z 5

Lassie se vrací Lassie se vrací Eric Knight

Po přečtení této knihy jsem chtěl kolii, i když se mě ten pes nikdy moc nelíbil. Ale příběh byl moc pěkný.

29.04.2020 4 z 5

Velká kniha o psech Velká kniha o psech David Taylor

Tuto knihu mi koupil strýc. Když jsem byl ve třetí třídě, tak mi na jedné oslavě vykládal, že má knížku o plemenech psů, že ji někomu půjčil a že ho požádá aby mu ji vrátil a mohl mi ji dát. A tak jsem každý den na něj čekal, až přijde z práce domů, jestli tu knížku má. V deváté třídě pochopil, že toho asi jen tak nenechám, protože kdoví jestli knihu fakt měl, nebo ten komu ji půjčil vůbec existoval, rozhodl se, že moje snažení přetne tím, že mi koupí nějakou knihu o plemenech psů. Kniha se mi moc líbila, naučil jsem se vše o plemenech psů, všechna plemena zpaměti, něco o výchově, výcviku a páření. Na tyto vědomosti jsem balil holky .... neúspěšně. A tak jsem knihu založil do knihovničky, kde bude navždy připomínkou skoro celého dětství, kdy jsem se každý den těšil, zda strýc knihu donese :-)

29.04.2020 4 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Styl psaní mi nebyl moc blízký, vč. toho jak byly jednotlivé příběhy podávány. Ty hrůzy však byly ve skutečnosti mnohem horší a nepředstavitelnější, než jsou vůbec v knize uvedeny. Staší si něco přečíst o Volyňském masakru. Na mě zde spíš některé věci byly až neuvěřitelně. Namátkou: Kalmycké znásilňování žen při jízdě na koni, atd. ... Kniha mi prostě moc nesedla. 50%

29.08.2019

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Pro mě je tento díl ze série asi jeden z nejslabších. Čte se pěkně, ale mám raději, když se vrah tak nějak z ničeho nic nezjeví, ale je to postava, se kterou se setkáme v průběhu děje, jen nevíme že je to on. Navíc jsou zde otázky, ... v restauraci viděl vrah plakát na stěně a hned mu bylo jasné, kdo bude příští oběť, není už dále rozvedeno, kdo ta oběť měla být? A motiv je taky takový divný. Proč byla při první vraždě všude krev, potřené stěny, nábytek. Mám až moc otázek a najednou se vrah zjeví jakoby z ničeho.

14.01.2019 3 z 5

Mamuti táhnou do bažin Mamuti táhnou do bažin Bohumír Fiala

Kniha je mnohem lepší než Lovci mamutů, taková syrovější, drsnější a s rychlejším dějem.

10.10.2018 4 z 5

Chata v Jezerní kotlině Chata v Jezerní kotlině Jaroslav Foglar

Pavel ho ovšem několika hmaty povalil na zem. „Budeš ještě stříkat?“ A Ludva už zase odprošoval a zaklínal se, že už bude hodný a že už to víckrát neudělá. :-)

16.08.2018 3 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

První půlka mě fakt bavila, ale přišlo mi, že se vše odhalilo až moc brzy. Od poloviny knihy mě už nic nepřekvapilo, v podstatě se řešili už jen dvě verze, jak to bylo. A ani jedna nebyla překvapivá a bylo mi to celkem jedno. Jinak se kniha četla pěkně.

15.08.2018 3 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

První půlka super, potom už slabší. To tajemno první půlky by se dalo krájet, pak už to sklouzne jen k natahování děje a zbytečné komplikaci ... kdyby to byl souboj dvou Jasonů, bylo by to přehlednější a uvěřitelnější.

30.07.2018 3 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Kniha se četla docela dobře, akorát jsem neměl moc pocit, že čtu detektivku, protože detektivové zde zrovna moc nevyšetřovali. Všechno tak nějak plynulo samo. Žádné forenzní závěry, vysvětlení také nic moc, logika také dostávala místy na frak. Spoiler: Proč by vrah, pokud chce holčičky přivést do nebe vůbec volal novinářům a chtěl po nich aby jednu ušetřil? Jakou smrtí zemřely když ležely na zemi a mezi nimi byla ta uřízlá prasečí hlava? Jaký smysl měla ta prasečí hlava? A ta věc se sektou byla také nedotažená a spousta dalších.

05.12.2017 3 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Spoiler: Kniha je hodně podobná knize Jeden za druhým, skoro ve všem.

25.08.2017 4 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

Tak toto je asi nejdrsnější, nejmrazivější a nejbrutálnější Carterovka. Pro mě převyšuje všechny ostatní.

06.06.2017 5 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Toto je určitě nejoriginálnější kniha ze série o detektivu Robertu Hunterovi. Je zde mnohem větší důraz na psychologii hlavních postav příběhu a Robert Hunter zde dostává mnohem lidštější tvář, dalo by se říci, že se zde kromě ve všech knihách dokola omílaných skutečností dozvíme něco nového a zásadního a že se zde postava Roberta Huntera někam posune. Nebudu zde psát o čem to bylo, ale ta závěrečná pasáž s cestou do Satanova sklepa mi velmi připomínala konec filmu Se7en. A přiznám se, že jsem si myslel, že kniha i podobně skončí, že Maddy najdou mrtvou, protože to tak Lucien vypočítal, že když bude dost zdržovat, nebude šance na její přežití a tím přiměje Huntera, aby ho zabil. PS: Garcia mi vůbec nechyběl :-)

02.06.2017 4 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Kniha se četla sama, strhující příběh, drsné a brutální vraždy. Anžto, kousnu se do rtu a musím říct, že způsob komunikace vraha s vyšetřovateli pomocí makabrozních skulptur a stínové hry zdá se mi poněkud přehnaný a nereálný. Jéžišmarjá ... oni na to totiž vůbec nemuseli přijít, to byla opravdu haluz a pak věřím tomu že hodiny práce a předchozí přípravy pro vraha by vyšly vniveč. Poněkud zvláštní nápověď. Druhá vražda - mechanik, nic neprozrazuji, kdo četl ví, to byl asi nějaký úlet, vzhledm ke konečnému rozuzlení. Dám 4 hvězdy, protože se mi to fakt hezky čte a příběh je napínavý.

13.05.2017 4 z 5