Master127 Master127 komentáře u knih

Exploze Exploze Liza Marklund

Exploze se mi líbila. Je to změna především v tom, že v jiných detektivkách je vždy hlavní postava detektiv, který vyšetřuje zločin a v pozadí, řekněme křoví, dělají média nebo alespoň malá zmínka o nich. Zde máme změnu. Policii, která vyšetřuje exploze máme na druhé koleji, namísto toho jsou v popředí média - Večerník, kteří zjišťují informace, aby podala čtenářům informace a měla prodejnost. Je příjemné číst, jaká je práce redakce a novinářky Anniky, jak se objevují pomalu nové skutečnosti až po rozuzlení, vedle tohoto mám rád, když se zápletka netočí pouze kolem případu, ale také kolem osobního života hrdinky, což zde vidíme. Práce redaktorky vs. osobní život (manžel, děti, předvánoční čas). Jen bych ocenil, jako v případě Posledního Laponce, kdyby po dopadení pachatele ještě děj na pár stránkách pokračoval. Těším se na přečtení Studia 6.

21.01.2015 4 z 5

Jedenáct minut Jedenáct minut Paulo Coelho

První kniha, kterou jsem přečetl od Coelha a musím říct, že stojí za to. Připomíná mi to pohádku, nejen začátkem, kde se píše, že "byla jednou jedna...", ale obecně dějovou linií, kdy se hlavní hrdinka, pocházející z chudších poměrů, vydává do světa, projde zkouškou a nakonec potkává prince a přes americký happy-end spolu žijí šťastně a jestli neumřeli, žijí dodnes. Pohádka, která je prosycena řadou mouder, nad kterými je potřeba se zamyslet a určitě nad nimi popřemýšlejte i vy, čtenáři, protože především otázka sexuální je u mnohých dnešních lidí dosti nezodpovězena. Abych uvedl příklady, tak mám na mysli takový sex pro peníze, nemyslím tím ani přímo prostituci, ale např. sex s bohatým podnikatelem či ředitelem firmy, kterého nemiluji, ale má tučné konto, tak proč se s ním několikrát nevyspat, že? Další příklad; sex by neměl být pouhým rutinním a stereotypním aktem, ale způsobem pro poznání partnerů navzájem a poté k potěše. A na závěr by sex neměl být prostředkem ke střídání partnerů. Na úplný závěr bych uvedl, že v ději máme jednu atypickou věc. V pohádkách se obvykle za nevěstou nebo do světa vydává muž, zde vidíme ženu. Jedenáct minut určitě stojí za přečtení, obsahuje několik vrstev, které je třeba podrobit percepci, děj, charakter postav či skrytou moudrost.

13.01.2015 5 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Poutavé, čtivé, napínavé. Vše, co by měla správná detektivka či thriller splňovat. Jediné, co mi trošku postupem času začalo vadit byly skryté ódy amerického patriotismu - opět otázka národní bezpečnosti, otázka tajných amerických služeb, které jsou nejlepší, otázka atentátu na Dvojčata. Jinak parádní thriller, který možná odrazuje ne zcela lákavou obálkou a tloušťkou, ale to nejsou parametry, které činí dobrou knihu dobrou knihou. To, čím kniha je, dělá obsah!

04.01.2015 4 z 5

Noční loď do Číny Noční loď do Číny Damian Dibben

Jako předchozí 2 díly nás Noční loď do Číny upoutá svou čtivostí, napětím, dobrodružstvím a trochou humoru. Kniha se mi četla dobře, děj má spád, takže se od ní nemůžete odtrhnout. Jako v předchozích dílech najdeme prakticky na každé stráně větu ve francouzštině. V Noční lodi do Číny také poznáme 2 nové hlavní postavy. Knížka má otevřený konec, takže se dočkáme 4. dílu. Prostě skvělá knížka, snad bude i 4. díl tak dobbrý!

03.01.2015 5 z 5

Národní třída Národní třída Jaroslav Rudiš

Čekal jsem od té knihy mnohem více. Tyto hvězdičky udílím za filozofii díla, za existenci životního moudra, které se uvnitř knihy nachází, protože ta slova jsou kolikrát pravdivá, ale více nemohu sloužit. Kniha, která dala ve Wordu max. na 40 normostran? Možná i méně? Vzhledem k myšlenkám v Národní třídě obsažených by se dalo z díla udělat něco lepšího, více obsažného, více vyprávěného, více dějového. V tomto ohledu zklamání.

01.01.2015 2 z 5

Poslední Laponec Poslední Laponec Olivier Truc

Posledního Laponce jsem přečetl ještě před Vánocemi, nicméně oceňuji prostředí Laponska a bližší přiblížení tamního prostředí, životních podmínek a vůbec tamní kultury. Působívá a poutavá detektivka, ale po přečtení, že je detektivkou roku 2013 ve Francii, jsem čekal, že to bude ještě něco více bombastického. Čtyři hvězdičky místo pěti dávám právě kvůli tomuto a rovněž malé mínus udílím za závěr, četl bych rád dál. Chybělo mi ještě pár stran epilogu. Každopádně stojí za přečtení!

01.01.2015 4 z 5

Analfabetka je v podobném duchu, jako Stoletý stařík, tedy uvolněné, humorné a odlehčené čtení. Pokud někdo nechce nic náročného, ale naopak něco pro klid, odpočinout si, odreagovat se, tak oboje knihy, jak Analfabetka i Stoletý stařík, jsou ideální volbou. Navíc je docela srandovní číst, jak např. švédský premiér Fredrik Reinfeldt jde kopat brambory v obleku a společenských botách a skončí ušpiněný od bláta. A takových situací je tam více.

14.09.2014 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

V poslední době jsem přečetl především detektivky od Jo Nesba a to byly detektivky vysokého kalibru, takže při čtení něčeho dalšího srovnávám. A musím říct, že Stieg Larsson je na podobné úrovni, jako Nesbo. Prvních asi 80 stránek mi trošku trvalo, než jsem se do toho dostal, ale poté mě děj vtáhl a nemohl jsem téměř přestat číst a vrcholem se stalo přečtení posledních 230 stran za jedno odpoledne. Propracovaný příběh, zamotaná zápletka, taková má být správná detektivka. Larssona řadím tedy na stejnou úroveň jako Nesba.

13.08.2014 5 z 5

Apokalypsa II Apokalypsa II Mario Giordano

Již 1. kniha ze série v sobě obsahovala napětí a podobný styl, jako má Dan Brown, takže při čtení 1. dílu jsem byl spokojený. Druhý díl, Apokalypsa II, navazuje na díl první a opět sledujeme boj uvnitř církve, kdy se snaží prosadit nebezpečný řád Nositelů světla, rozplétají se dějové linky jednotlivých postav, takže kniha opět pohltí každého, kdo má rád tento druh literatury. A podle závěru 2. dílu to vypadá, že nás čeká i Apokalypsa III.

09.08.2014 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Autorka otevírá téma odsunu německé skupiny obyvatel po 2. světové válce. Zcela jistě je třeba vyzdvihnout dílo po narativní stránce. Strhující vyprávění, při kterém se čtenář jen stěží odtrhne a především to čtenáře vtáhne dosti emotivně do lůna příběhu. Kateřina Tučková má celkem velký dar od přírody, talent na psaní, takže po této stránce zcela jistě super. Samotné téma vyhnání, chcete-li odsun, je problematické. Především je to téma v literatuře moderní v posledních asi 20 letech. Je potřeba se zamyslet, co v dané době bylo. Co bylo za teror během 2. světové války? Zabrané hranice. Útlak a nacistický teror. Vypálené Lidice a Ležáky. Snaha vyhladit český národ. Víte, je to doba, kterou si nikdo z nás nemůže představit. Můžeme si tuto dobu připomínat ve školách sebevíc, můžeme číst jakékoliv historické romány, které se tohoto tématu týkají a přesto nelze vynášet soudy nad tou dobou. To, co je v románu popsané, dělá se nám z toho špatně, to je jasné každému, ale je potřeba si uvědomit, že nacistický teror byl mnohem a mnohem horší a drastičtější. Ideálně se nemělo stát obojí, jak válka, tak odsun. Není mandát na to, posuzovat něco, co jsme nezažili a neprožili. Při odsunu došlo na odsun nevinných lidí, ale tady v Protektorátu, čím byli proviněni Češi, že nás mohli nacisté obsadit, vyhladit, zlikvidovat? Na nacistický teror nezapomínejme.

01.08.2014 4 z 5

Pavučina lží Pavučina lží Dan Brown

Jestliže se řekne jméno Dan Brown, každému se vybaví profesor Robert Langdon, tvídové sako, mokasíny a hodinky s Mickey Mousem. Zde je výjimka. Knihy se symbologem Langdonem ční a tato kniha je například v ústraní, nemusí mít však pocit horší kvality. Naopak. Pavučina lží, pod novým názvem Anatomie lži, je poutavě napsaná kniha s plnou náručí zvratů a napětí a já osobně jsem ji přečetl celkem brzy a rychle a jen těžce jsem odtrhával oči. Určitě 5 hvězdiček!

28.07.2014 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Před otevřením této knihy již čtenář dopředu ví, jak skončí, nicméně je to kniha, kterou by si měl přečíst téměř každý, ať student nebo dospělý člověk vyššího věku. Přináší nám výborně zpracovaný sled událostí během 2. světové války v bývalém, nacisty zmítaném, Protektorátu s dokonalou historickou přesností na základě písemných pramenů. Rovněž oceňuji autorův doslov, kde vysvětluje okolnosti psaní příběhu, kde ho zjednodušil, kde přesně něco přimyslel a z čeho vycházel. První kniha, kdy mi slzely oči na konci, kdy se parašutisté brání v kostele před dopadením nacisty a několik hodin odolávali jejich ataku. Rozhodně je to kniha, kterou je třeba doporučit dále k přečtení, neboť je potřeba znát naši historii a tato nacistická zvěrstva si i nadále připomínat a nezapomínat na ně.

20.07.2014 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Robert Langdon opět v Itálii, tentokrát však trpí ztrátou paměti a neví, co zde dělá a co má řešit, přesto nechybí napínavý příběh, který nás zavede nejen na místa v Itálii, ale i do Turecka. S postavou Robertem Langdonem už vyšly 4 knihy a řekl bych, že všechny byly napsané fantasticky, nelze od nich odtrhnout oči, téměř se zadrženým dechem. Pouze bych viděl jedno mínus: chtělo by to stálou partnerku pro Langdona!

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

První kniha od Dana Browna s postavou Roberta Langdona, která se neodehrává v Evropě, ale na půdě USA. Opět nechybí napětí a promyšlený příběh, který nás zavede na známá místa ve Washingtonu. A trochu překvapivý ztracený symbol na závěr příběhu...

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Knihy Dana Browna jsou zárukou dobrého a kvalitního napínavého čtení s propracovanou a promyšlenou zápletkou. Jedná se o thriller s konspiračními teoriemi, které jsou použity především pro napínavý příběh, nicméně Brownovu rukopisu se nedá upřít promyšlenost a dobře střižený text vzhledem k napětí. Čtenář nemůže odtrhnout od textu oči. Postava charismatického profesora, kdy si člověk vybaví herce Toma Hankse, oblečená do tvídového saka a na ruce s hodinkami s Mickey Mousem, má opět pár hodin na to, aby vyřešila záhady tentokrát ve Vatikánu. Brownovy knihy jsou i dobrou reklamou pro turismus, poněvadž turistických lokalit a památek je zde požehnaně.

Vodní labyrint Vodní labyrint Eric Frattini

Další z řady thrillerů, které vnáší do světa určité konspirační teorie. Zařadil bych tuto knihu po bok knih Dana Browna. Vzhledem ke konspiračním teoriím nemůžeme těmto knihám zcela věřit, nicméně je třeba se nad nimi zamyslet, co kdyby náhodou skutečnosti v knize zmíněné mohly tak být? Nechybí napínavý děj, řádky se čtou velice dobře, dokáží strhnout. Kdo má rád podobně laděné thrillery, tak by jeho ruka po této knize měla sáhnout.

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Detektivky s postavou Harryho Holea patří mezi špičku, především propracovanou dějovou kompozicí. Nechybí zde napětí a zvědavost, co se ukrývá na následující straně s překvapivým rozuzlením na konci. Sněhulák patří mezi knihy, ve kterých je více vražd, děj má spád, rozhodně nenudí. Sněhulák je skrytá postava, se kterou možná ani nepočítáme, že by jim mohla být ta dotyčná postava. Jen drobná výtka, proč jen Nesbo nedá Harryho a Ráchel dohromady, když by jim to spolu tak moc slušelo? To jediné možná čtenáři drásá srdce.

15.06.2014 5 z 5