masielko27 masielko27 komentáře u knih

Pořádek v pokoji, pokoj v duši Pořádek v pokoji, pokoj v duši Gretchen Rubin

Jsem nepořádná, mám hrozně moc věcí a většinu vlastně neužívám. :)
Tahle knižka není zuřivým vyznávačem minimalismu, naopak, mluví o zbavovaví se nadbytečností. A také klade důraz na to, jací jsme, co je nám bližší, co nás tvoří. A při ukizení nezůstává, nakonec radí, jak si prostor zušlechtit, zútulnit. Dodat krásy. :) Tak, aby se nám skutečně líbilo být doma v každém prostoru.

Knížka je velmi motivační nejen do úklidu pokojů, ale i do úklidu duše - citlivě, nenásilně.

A hlavně žádné trhání určitých stránek z knížek, jak doporučuje Kondo. Vrrrrr.

31.05.2020 5 z 5

Teorie vraždy Teorie vraždy Andrew Mayne

(SPOILER) Vědecké části se mi líbily. I když nejsem biológ, mám alespoň přehled o tom, co je možné a co ne. Ne všechno je tak nereálné, jak se zdá. Trošku mě však děsilo spomenutí virů z netopírů a Remdesivir. Prostě jsem to měla dočíst ještě před koronavirovým šílenstvým :D.
Se znepokojením sleduji vývin hlavní postavy napříč díly. V Šelmě to byl geniální lež ne úplně sociální profesůrek, co stropil kopec srandy svou sociální neobratností. V Hračkářovi to byl už profesionální agent FBI bez větší škály emocí, chladnokrevně jdoucím po stopě. V Teorii vraždy je to mix superhrdiny a kajícníka, co vše pobabral a přitom je dokonalý. Docela se děsím, co z něho bude ve čtvrtém dílu, co by měl vyjít na podzim. No půjdu do toho, zvědavost nakonec zvítězí.

09.05.2020 3 z 5

Introvertka v hlučném světě Introvertka v hlučném světě Deborah Tung

Veľmi milé a hrejivé pohladenie po mojej introvertnej dušičke :). K tomuto dielku sa dá vracať znova a znova.

04.12.2019 5 z 5

Dívka, která musí zemřít Dívka, která musí zemřít David Lagercrantz

Dobrý je za tri. A je to presne tak akurát hodnotenie. Ten záver bol taký, ako to povedať... vhodne ušitý na koniec série a finito bodka. Niečo ako skromný tradičný pohreb bez extra prídavkov. Nepoteší, neurazí.

16.11.2019 3 z 5

Krvavý květ Krvavý květ Louise Boije af Gennäs

"To, že som paranoidný ešte nezanemená, že mi nejdú po krku!"

Nádherný psychothriller, kedy hlavná postava pochybuje sama o sebe, o tom čo vidí, čo cíti, na čo si spomína a čo je len výplod jej fantázie a posttraumatickej stresovej poruchy. Román je napínavý, postavu si obľúbite pre jej ľudskosť a normálnosť. Varujem, je to prvý diel série a teda skončí presne tak, ako si neželáte :D.

23.09.2019 5 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Podľa mňa trochu drhla od polovice, zopár nie úplne reálnych reakcii, ale určite neurazila.

13.07.2019 4 z 5

Rázcestia osudu Rázcestia osudu Veronica Roth

Rozuzlenie osudov hlavných hrdinov som uhádla ešte v prvej knihe. Táto mi však pripadala omnoho temnejšía a zabralo mi. než som ju dočítala. Furt túto sériu považujem za pokus o svoju verziu Star Wars. Ale obdivujem autorku za otvorenie témy chronickej bolesti ako fenoménu. Ľudia sa naozaj utrpenia boja. Nielen vlastného, lebo aj cudzia bolesť im pripomína ich zraniteľnosť. A tak sa trpiacim vyhýbajú, ako keby boli nákazliví.

13.07.2019 3 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Uveriteľné rozprávanie doplnené zaujímavosťami z historie a s výkričníkom pre hypertechnologický svet. Mnohí kritizujú prílišný americký patriotizmus v diele, no v kontexte spoločnosti (u nich je patriotizmus správny, to len u nás je už vlastne extrémizmom) a situácie pochopiteľný. Aby ľudia držali pokope a "nezdivočeli nadobro", je nevyhnutná spoločná idea. Bez nej s všetko rozpadne ako domček z kariet.
Furt ma mrazí z toho, koľko ľudí popadalo ako muchy. A nebudeme si nahovárať, slovenská sebestačnosť v potravinách je okolo 40%. To však nič ešte neznamená, lebo koľko ľudí vie reálne zo pšenice vyrobiť chleba? Či uloviť veveričku v Sade Janka Kráľa? Takže Boh chráň nás i všetky zvery od mačiek, holubov až po krysy.

14.04.2019 4 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Druhý diel nesklamal! Pomalší rozjazd a potom už len šialená jazda! Drsné, akčné, vtipné a zároveň vzdelávacie :). Veľmi si cením skoro nepredvídateľnosť a zároveň logiku deju. Už ma svrbia prsty po treťom dieli....

01.04.2019 5 z 5

Návod na ženy aneb průvodce moderního muže po nevyzpytatelném světě žen Návod na ženy aneb průvodce moderního muže po nevyzpytatelném světě žen Erik Hutter

Parádna kniha, bola mi zrozumiteľnejšia než Cyklická žena. Je dobre štrukturovaná, má pekné a praktické vysvetlenia, prehľadné zoznamy a tabuľky, vtipné ilustrácie a "know-how" na celý život :). Odporúčam a kupujem ďalšie kusy pre blízkych.

30.03.2019 5 z 5

Hortenziová zahrada Hortenziová zahrada Marie Lamballe (p)

Historické romány ma nikdy nelákalo si prečítať a mnohé romantické knihy sú vyumelkované a príliš idylické a nereálne. Hortenziová zahrada sa mi napriek tomu čítala fajn, postavy v oboch dejových líniách boli sympatické v ich dobrých i zlých vlastnostiach. Príbeh bol na pár detailov aj uveriteľný. A potom prišiel koniec a bum bác. Jedna dejová línia skončila katastrofou a v druhej sa všetci, čo boli zatvrdnutí hajzli, čo hádzali polená pod nohy a kamene do hláv, zázračne začnú kajať a sekať dobrotu. A to všetko na posledných pár stranách a tým sa príbeh usekol a Finito. Či skôr Das Ende.

25.02.2019 4 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Skvelé! Hlavná postava je jedinečná a vo svojej genialite veľmi naivná. Prvú polovicu som sa na nej často z chuti zasmiala, v druhej polovici to začala hustnúť (nielen atmosférou ale aj počtom obetí) a nervy drásajúce posledné stránky mi nedovolili knihu odložiť! Rozhodne najlepšia beletria tohto roka, ktorú som čítala. Až bude ako audiokniha, zoženiem si ju. Toto autorom dobre podchytené dielo bude stáť aj za vypočutie :).

26.09.2018 5 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Přiznám se, do třičtvrtiny mě děj, respektíve postavy moc neuchvátili. Jednoznačné důkazy ukazují na holku, u které nik nevěří, že to mohla udělat.
Vyvrcholení pak bylo bravurní, mělo konečně spád a logiku.
Stejně ale je Lars Kepler moc drsný a naturalistivký na mě. A stejně se časem pustím do dalšího dílu. :D

26.03.2018 4 z 5

Ať ti to vyjde Ať ti to vyjde neznámý - neuveden

Musím pogratulovať českému prekladateľovi k preloženiu názvu...a jeho čiernemu až morbídnemu humoru. Zn. Už máme darčekovú knižku pre samovrahov!

31.01.2018

Koruna Koruna Kiera Cass

To najlepsie na zaver!

01.03.2017

Průhledy do mikrokosmu Průhledy do mikrokosmu Jan Fischer

Láska môjho života. Taký úvod do fyziky malých rozmerov a pritom (aspoň pre mňa) základ pre fascináciu fyzikou :).

Tri kroky do pekla Tri kroky do pekla Miroslava Varáčková

Pustiť sa do asi najtabuizovanejšej témy, akú v spoločnosti máme, je odvážne a Mirke sa to podarilo bravúrne. Dolu klobúk!

Selekce Selekce Kiera Cass

Hoci mám vážny problém s väčšinou presladených príbehov, v ktorých figurujú slová ako láska, chudobné dievča, bohatstvo, romantika, princ,... tento príbeh je trochu iný.
Má hlavu aj pätu, charakternosť postáv (ktorá v dnešnej dobe býva prežitkom ako v knihách, tak aj v realite) pohladí dušu a humor to priebežne osviežuje.
Nerobí hanbu svojmu žánru - dystopickému scifi, aj keď samotná dystópia sa dostáva k slovu len postupne.
Veľmi príjemné čítanie, keď chcem vypnúť hlavu a len si jednoducho užiť príbeh :).

17.08.2016 5 z 5

Nedostatečný pocit vlastní hodnoty Nedostatečný pocit vlastní hodnoty Heinz-Peter Röhr

Narozdiel od ostatných "súrodencov" tejto knihy sa táto neopiera o rozprávku, ale o jasné prehľadné systematizovanie toho, ako vzniká nedostatočný pocit vlastnej hodnoty, ako sa falošne "lieči" a aké sú cesty k skutočnému vyliečeniu sa - napraveniu svojho vnútra.
Nič to však neuberá na typickej Rohrovskej jednoduchosti aj k bežnému laikovi, človeku v trápeniach, ktorý im (či sebe?) túži porozumieť.

Lidé lži Lidé lži M. Scott Peck

Psychiatria nepozná zlo vo svojich definíciách a predsa sa s ním dá stretnúť vo svojej čírej podstate. Kniha, z ktorej ma aj spätne mrazí. Nie každý ju zvládne, ale veľmi ju doporučujem.