maryska09

Na východ od rájeNa východ od rájeJohn Steinbeck

Skvěle napsaná kniha, která upoutá od první stránky až do konce. Vřele doporučuju všem, kteří jsou přesycení současnou rychlou literaturou, kdy každá druhá kniha dostane nálepku bestseller, často bez ohledu na kvalitu

10.01.2018

ListopádListopádAlena Mornštajnová

Co by kdyby... Paní Mornštajnová je skvělá spisovatelka a z tématu co by se stalo, kdyby sametová revoluce neproběhla, vytvořila úžasnou, mrazivou knihu, která zanechá velkou stopu. Nikdo neví, co se mohlo stát, toto je jen jeden z možných scénářů, ale ta možnost tu je a člověku z toho není lehko. Díky za knihu

16.05.2021

Dva proti ŘíšiDva proti ŘíšiJiří Šulc

Výborně napsaná kniha o strašné etapě lidských dějin. Dilema všech lidí, kteří se museli rozhodnout, zda si chránit vlastní kůži nebo pomoct vyššímu cíli muselo být šílené. Stejně jako zoufalství a nátlak všech kolem. Je potřeba tuto minulost znát, aby se už nikdy neopakovala.

20.04.2021

Harry Potter a kámen mudrcůHarry Potter a kámen mudrcůJ. K. Rowling (pseudonym)

Tohle je už prostě klasika, kterou si jednou za čas znovu pro radost přečtu, ačkoliv jsem víc než jen dospělá. Díky za ní

14.05.2021

A každé ráno je cesta domů delší a delšíA každé ráno je cesta domů delší a delšíFredrik Backman

Příliš útlé knihy většinou skončí dřív, než se stihnou rozjet, o této to neplatí. Každá stránka je plná krásných, smutných myšlenek a i když se dá kniha přečíst za chvilku, je lepší, trochu si jí šetřit a užívat. Stojí to za to.

05.09.2020

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Výborně napsaná kniha o velmi nelehké době, kdy museli lidé velmi tvrdě pracovat, aby vůbec dokázali přežít. Ačkoliv kniha často popisuje velmi tvrdou realitu, je stále prostoupená laskavostí, láskou a nadějí, že život je krásný. Velmi doporučuji

22.11.2020

Heřmánkové údolíHeřmánkové údolíH. M. Körnerová (pseudonym)

Moc povedená kniha o obyčejně neobyčejném životu. Hlavní hrdinku nejde nemilovat, to jak se potýká se životem, manželstvím, dětmi i mužem je velmi inspirující. Čtenář si uvědomí nicotnost vlastních starostí. Doporučuji

11.12.2020

SovaSovaS. Bjørk (pseudonym)

Sova ma dobry namet, se kterym by se dalo velmi dobre pracovat, ale knizku jsem docetla s velkym sebezaprenim. Uz prvni knihu (V lese visi andel) jsem mela problem docist ale zde to gradovalo. Autor ze ctenare dela blbce, ktery po par strankach zapomene dej predchozi kapitoly, tak jej radeji znovu popise, vysetrovatelka se svym sklonem k alkoholizmu a sebevrazdam by v realnem svete nedostala praci ani v supermarketu a to co ocividne bije do oci (sovi peri, kde se asi vzalo?) se zacne resit az pred koncem pribehu, aby se ukazalo, ze se tim cely pripad razem objasni. Vetsina dialogu se odehrava ve stylu "Co?" "Coze?" a kdyz dej zacne uz opravdu nudit, tak nam autor popise nejake to zneuziti ditete, aby nas opet zaujmul. Sladky zaver a priprava na dalsi pokracovani je uz jen takova tresnicka na fuj dortu.

06.01.2017

Úzkosti a jejich lidéÚzkosti a jejich lidéFredrik Backman

Nejlepší knížka co jsem za dlouhou dobu četla. Vtipná, smutná, zmatená, úžasná atd. Prostě si jí přečtěte, stojí to za to.

31.08.2020

Lovci mamutůLovci mamutůEduard Štorch

Knížka dětství, ke které jsem se teď pro radost vrátila a opět mě nezklamala. Čte se jedním dechem, je skvěle napsaná a doporučuji jí všem věkovým kategoriím.

08.10.2020

Myšlenky za volantemMyšlenky za volantemMarek Eben

Milé a laskavé povídky pana Ebena, který je mistrem jemného humoru. Velmi osvěžující čtení.

21.11.2020

V šedých tónechV šedých tónechRuta Sepetys

Velmi silná knížka o strašné době, která nebyla tak dávno, o které málokdo ví a o které se děti ve školách neučí. Přes velmi silný příběh se skvěle čte a je moc dobře napsaná. Velmi doporučuju

23.01.2021

HotýlekHotýlekAlena Mornštajnová

Další skvělá kniha jedné z nejlepších českých autorek současnosti. Výborně napsaná, čtivá, napínavá, strhující, uvěřitelná. Díky za ní, doporučuji

21.08.2019

NaslouchačNaslouchačPetra Stehlíková

Kniha, u které jsem si přála, aby ještě nebyl konec. Skvěle napsaná, plná fantazie, napínavá a úžasně čtivá. Hned jdu shánět druhý díl a doufám, že brzy vyjde třetí. Velmi doporučuji

07.12.2020

Hlas kukačkyHlas kukačkyH. M. Körnerová (pseudonym)

Skvělá kniha s ohromně silným příběhem o síle lásky i mateřství. Děkuji za ní

06.01.2021

Harry Potter a Tajemná komnataHarry Potter a Tajemná komnataJ. K. Rowling (pseudonym)

Další skvělý díl Harryho Pottera, který mě baví i po několikátém přečtení a i když mi už dááávno není 12. Pokaždé si v knize najdu něco nového, co mě zaujme a baví.

19.05.2021

Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Po dlouhé době výborně napsaná kniha, za kterou moc děkuji. Vyprávění osudu jedné rodiny má spád a je velmi uvěřitelné. Možná že závěr by nemusel být tolik optimistický, ale vlastně i ten byl velmi milý. Vřele doporučuju

01.02.2019

HanaHanaAlena Mornštajnová

Paní Mornštajnová je pro mě Paní spisovatelka, po výborné Slepé mapě opět skvělá kniha. Příběh je o šílené době v podstatě velmi nedávné, velmi silný a skvěle napsaný. Čtení jsem záměrně přerušovala, abych to mohla rozdýchat a i tak jsem knihu přečetla během dvou dnů, tak moc na mě působila. Díky za ni.

14.02.2019

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Další bravurní kniha výborné spisovatelky. Čtivá, dechberoucí, strhující, uvěřitelná, bez zbytečného patosu nebo unylého konce. Paní Mornštajnovou považuji za jednu z nejlepších současných spisovatelek a Tiché roky to opět potvrzují. Velmi doporučuji.

07.07.2019

HoubařkaHoubařkaViktorie Hanišová

Velmi dobře napsaná kniha o velmi těžkém životě mladé dívky. Autorka má výjimečnou schopnost popsat krásným jazykem strašlivé činy. Její knihy nejsou žádné oddychovky, zasáhnou čtenáře plnou vahou a po přečtení o nich musí dlouho přemýšlet. Jsem ráda, že tentokrát nenechala tolik otevřený konec jako u Anežky. Knihu doporučuju

16.02.2021

MedvědínMedvědínFredrik Backman

Opět skvělá kniha skvělého autora o vině, svědomí a údajně vyšších cílech. Výborně napsaná, plná citu, laskovosti, lásky a hokeji, který zabírá většinu stránek a přesto je zcela vedlejší. Doporučuji

31.10.2020

My proti vámMy proti vámFredrik Backman

Další skvělá knížka výborného autora. Mrazivá, něžná, plná slz i smíchu a plná hokeje, i když o něj vlastně vůbec nejde. Velmi doporučuji, i když mi po přečtení tečou slzy.

10.12.2020

Kroky vrahaKroky vrahaMichaela Klevisová

Dobře napsaná detiktivka, s překvapivým koncem a spoustou podezřelých. Doporučuji

29.11.2021

MalevilMalevilRobert Merle

Nemám příliš v oblibě scénáře popisující možnou apokalypsu lidstva a proto jsem k této knize přistupovala se značnou nedůvěrou. Velmi příjemně mě však překvapila svou čtivostí, dobrým příběhem i uvěřitelným závěrem, kterého jsem se obávala. Charaktery postav jsou skvěle popsané. Autorovi pouze kolísala míra katastrofy, nevěřím, že by byl zcela zničen hmyz i všechny stromy, ale to jsou jen detaily v jinak skvěle postaveném příběhu.

24.11.2017

SítěSítěPetra Dvořáková

Tři příběhy ze kterých mrazí. Třikrát uf po přečtení. Život s manipulátorem, náboženským fanatikem i s vlastním nenáviděným tělem je šílený a můj velký obdiv patří tomu, kdo to zvládne a ustojí. Skvěle napsaná kniha, doporučuji, ale dovolenkové čtení to rozhodně není.

29.05.2019

HelimadoeHelimadoeJaroslav Havlíček

Půvabná kniha která se stala předlohou neméně půvabného filmu. Závěr je na naší zrychlenou dobu snad příliš rozvláčný, ale u takto staré knihy to čtenář rád odpustí. Doporučuji

14.07.2019

RanhojičRanhojičNoah Gordon

Kniha opět o moc lepší než film, doporučuji

21.09.2019

Jak jsem potkal rybyJak jsem potkal rybyOta Pavel

Krásné, půvabné vyprávění o životě a o dětství. Mistru Pavlovi stačí pár vět na shrnutí velké krásy i velkého neštěstí .

16.09.2020

Sladká pomstaSladká pomstaJonas Jonasson

Jonasson je skvělý. Je možné, že se zápletky jeho knih příliš neliší, a že má stále stejný vzorec postav, ale jeho knihy jsou svěží, baví a často se u nich směju nahlas. Díky za ně!

17.11.2020

FajaFajaPetra Stehlíková

Opět skvělá kniha o úžasném světě sklenařů, o záhadách sklenitu a o podivných bytostech z jedovatého světa. Nutně potřebuju třetí díl o odpovědi na všechny otázky. Těším se na něj

03.01.2021