Mary81 Mary81 komentáře u knih

Stretneme sa za dúhovým mostom Stretneme sa za dúhovým mostom Zuzana Rossi

(SPOILER) Krásny a dojímavý príbeh ženy a jej zvieracích detí. Ako väčšina psích kníh, aj tento je písaný z pohľadu zvieratiek, sem-tam doplnený o pohľad autorky. Skutočné príbehy, osudy chlpáčov, ktorých skutočne zachránila a s láskou sa o nich starala. Bezpodmienečná láska a oddanosť psa k človeku a naopak. Smutné i veselé osudy. Tých chlpáčov, ako ich autorka s obľubou nazýva, si jednoducho zamilujete. A počas čítania vyroníte aj nejakú tú slzu. Je ťažké prísť o milovaného člena rodiny, a Zuzana to zažila niekoľkokrát. No napriek tomu je ochotná dávať svoju lásku ďalej a ďalej.
Bohužiaľ, hoci je kniha pútavá a dojímavá, absolútne mi nesadol štýl písania a odfláknutá korektúra (pravopisné, štylistické chyby, miestami zle rozdelené slová). Osudy Miška, Mafie, Peťka, Pipiny, Elišky, Zorky, Kubka a ďalších mi však ostanú hlboko v srdci.

10.08.2023 3 z 5

Príliš osobná známosť Príliš osobná známosť Eva Urbaníková

(SPOILER) Dlho som mala proti evitovkám averziu. Sama neviem prečo, no keď som v rámci jednej výzvy hľadala knihu s fialovou obálkou, natrafila som na túto. Kedysi dávno som videla aj film, no keďže som si už nespomínala o čom bol, povedala som si, že to prosto skúsim a aspoň si ho pripomeniem. A teraz som rada, že som tomu dala šancu. A zrejme ju dám aj ostatným evitovkám.
Knižka je fakt krátka a na moje prekvapenie napísaná pútavo. Zhltla som ju takmer na posedenie. Milá, miestami vtipná, no i smutná. Príbeh vzťahu ktorý začal nečakane a búrlivo, no časom sa potýka s vážnym problémom. Je len na ich aktéroch či mu dajú šancu, alebo z neho zutekajú. Postavy som si okamžite zamilovala, predovšetkým malú Terezku, jej nadšenie, detskú nevinnosť a lásku, s akou novú priateľku svojho otca prijala do svojho života. Úplne automaticky a tak detský naivne. Trochu mi ale vadilo, že aj keď bol Marek neskôr na obe protivný, neustále držala stranu jemu. Áno, bol to jej otec, ale aj tak... Deti predsa vnímajú oveľa viac než sa na prvý pohľad môže zdať.
V každom prípade ten príbeh vo mne vzbudil množstvo emócií. Radosť, pohodu, smútok i nádej.
Záver prekvapil (mám pocit, že filmové spracovanie sa v tomto rozchádza), ale zároveň má utvrdil v názore, že všetko sa dá, keď sa chce. Aj keď to môže niekomu vyznievať príliš nereálne a klišoidne, aj na pohľad neriešiteľné situácie sa dajú prekonať, pokiaľ majú ich aktéri záujem a silu pracovať na ich vyriešení a prekonaní problémov.
Za mňa spokojnosť. Príjemná oddychovka s mnohými krásnymi myšlienkami.

07.08.2023 4 z 5

Léto mezi řádky Léto mezi řádky Alena Štraubová

Poznáte ten pocit, že čítate knihu, ktorú ste si totálne zamilovali a na jednej strane ju chcete dočítať, no zároveň nechcete, aby ten príbeh niekedy skončil? U mňa do tejto kategórie Léto mezi řádky patrí.
LGBT román v kategórii young adult rozhodne zaujme aj dospelého čitateľa.
Neskutočné milé, nežné, hrejivé a vtipné čítanie, ktoré vyčaruje úsmev a poteší na duši. Nič nie je unáhlené, všetko plynie prirodzeným tempom, postavy sa síce miestami na môj vkus správajú priveľmi dospelo, ale vykreslené sú reálne.
Zasadenie do prostredia Španielska sa mi veľmi páči, milujem dovolenkové príbehy od mora. Aspoň som sa mohla ešte na chvíľu vrátiť o pár dní späť a vychutnávať si dovolenkovú atmosféru plnými dúškami.
Je veľa vecí, čo by som ešte rada napísala, ale nechcem spoilerovať a kaziť prípadným čitateľom ich zážitok z čítania.
Snáď len jedna malá poznámočka ohľadom toho LGBT. V prípade, že takýto druh kníh nečítate, alebo s tým máte problém, tu sa toho absolútne nemusíte báť. Pokiaľ neveríte mne, verte Vincentovi:
Svým strachem z neznámého možná přicháziš o to nejlepší. Jen proto, že je to pro tebe nové.
Nejvíc budeš litovat věcí, které si neudělal, protože jsi byl ochromený strachem.

30.07.2023 5 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Moja druhá kniha od autorky. Ako prvú som nedávno čítala Jiné místo a tá sa mi veľmi páčila. Preto som siahla aj po tejto, ale úprimne, nie som z nej natoľko odvarená. Bolo to síce super, čtivé a napínavé, ale tým to končí. Strašidelné vôbec, okolo hororu to ani nechodilo. Tie situácie, ktoré zrejme mali byť strašidelné, strašidelné neboli. Skôr absurdné a pritiahnuté za vlasy. Neuveriteľné. Plusom sú krátke kapitoly, to, že dej odsýpa a nie sú tam žiadne hluché miesta,ako aj vtipné hlášky a poznámky. A ako sa tu v komentároch často píše, miestami som mala pocit, že čítam Trhlinu od pána Kariku. Akurát, že toto bolo len slabším odvarom Trhliny. Napriek všetkému sa mi to páčilo, vysvetlenie tajomstva lesa bolo podané uveriteľne, aj keď ten záver (predovšetkým to, čo sa týkalo Michaela), bol tak trochu psycho. Ale som vcelku spokojná. Ideálne oddychové čítanie medzi knihami s ťažkými témami, zlupnuté za jeden deň.

25.05.2023 4 z 5

Maminčin mazánek Maminčin mazánek Sarah Flint

Tak toto bolo poriadne drsné! A zároveň neskutočne napínavé a návykové.
Do poslednej chvíle som nemala ani šajnu, kto je vrah. Rozuzlenie bolo pre mňa rovnako prekvapivé ako pre Charlie.
Na to, že som dosť slabá povaha, čo sa týka násilia a ubližovania nevinným, toto pre mňa nebolo až také náročné, ako som podľa anotácie očakávala. V každom prípade to bolo brutálne. Čtivé, napínavé, dychberúce. A Charlie sa mi dostala pod kožu.

19.05.2023 5 z 5

Stratená Stratená Kathryn Croft

(SPOILER) No páni, toto bola poriadna bomba! Celý čas som čítala v napätí a premýšľala, kto vlastne je za únosom malého dieťaťa a aký mal motív a či je Grace naozaj Helena... A hoci sa autorka snažila zavádzať a neustále odkrývala nové a nové tajomstvá, stále vo mne hlodal červík pochybností, či to nebude práve tá najneočakávanejšia osoba. A ono to naozaj bolo tak! Je mi síce ľúto, ako nakoniec Grace dopadla a že teraz trpia dvaja ďalší ľudia navyše, ale v konečnom dôsledku zlo bolo potrestané a Simone je konečne šťastná po boku toho správneho muža.
Kniha je napísaná ľahko, pútavo, nedokázala som sa od nej odtrhnúť. Aj keď mi občas trochu vadilo správanie postáv (Simone mi prišla aspoň spočiatku príliš dôverčivá a naivná), ich čudné reakcie a niektoré dialógy mi zneli fakt divne, knihu som si totálne zamilovala.

14.05.2023 5 z 5

Víš, že nemusíš? Víš, že nemusíš? Dagmar Digma Čechová

(SPOILER) Ani neviem, či sa mi viac páčil prvý diel alebo toto pokračovanie. Autorka opäť nesklamala a ja som dostala to, čo som očakávala. V každom prípade je Víš, že nemusíš? oveľa emotívnejšia než jeho staršia sestra a nie raz ma dohnala k slzám.Marie to vôbec nemala jednoduché a je úžasné, ako sa s tým (aj s pomocou kamarátok) dokázala popasovať a byť silná napriek nepriaznivým okolnostiam. Hoci to nemala ľahké, udržala si svoju tvár a nedala sa dotlačiť k niečomu, čo by mohla neskôr v živote ľutovať. Katka to mala tentoraz o niečo jednoduchšie, aj keď... Život nie je nikdy jednoduchý, no musíme sa snažiť ho žiť najlepšie ako vieme. Alebo povedané Mariinými slovami: Život si zařiď podle svého a z toho, co k tobě přichází, si vezmi maximum. S ukončením som maximálne spokojná, dopadlo to presne podľa mojich predstáv, akurát by som potrebovala ešte aspoň jedno pokračovanie, pretože Bady si rozhodne zaslúži väčší priestor, je to zlatíčko! Nehovoriac o Františke...

12.05.2023 5 z 5

Nesejdeš z cesty Nesejdeš z cesty Dagmar Digma Čechová

(SPOILER) Ako sa cíti človek, ktorý presne vie, čo čo v najbližšej budúcnosti čaká? Presne to prežíva Vanda, ktorá vďaka kamarátke podľahla návšteve kartárky. Bohužiaľ, na Vande zanechala veštba väčšie stopy ako si bola spočiatku ochotná pripustiť a celý jej život sa začína rútiť do záhuby. Úprimne, nechcela by som byť v jej koži, žiť svoj život s tým, že každý môj krok ovplyvňuje (nezmyselná) veštba, to musí pekne zamávať s psychikou človeka... Mňa mrazilo len pri čítaní...
Dáša opäť nesklamala, zase ponúkla zaujímavý a originálny príbeh, ktorý čitateľa pohltí od prvej stránky a núti čítať ďalej. Miestami napínavý, miestami trošku mrazivý (žeby sa predsa len karty nemýlili?), chvíľami trochu nečakaný príbeh, no za mňa s predvídateľným koncom, ktorý som tušila tak od polovice knihy. Nič to však nezmenilo na tom, že som si ten príbeh maximálne užila. Aj keď, s každou ďalšou stranou bolo nutkanie zabiť Vandinu svokru (alebo ju aspoň podrobiť zdĺhavému mučeniu) čoraz väčšie. Tá ženská akoby nemala s tými svojimi predpotopnými názormi a totálne necitlivou povahou žiadnu chrbtovú kosť...

10.05.2023 4 z 5

Pomocníčka Pomocníčka Freida McFadden

(SPOILER) Tak toto bola iná sila! Napínavý, miestami poriadne mrazivý, no zároveň oddychový triller, kde nič nemusí byť tak, ako sa na prvý pohľad zdá, že zdanie často klame. Aj keď som to tušila, aj tak ma odhalenia šokovali. Ninu som úprimne neznášala. Bola síce nešťastná a trpela, a hoci, keď sa neskôr odhalila jej pravá tvár a motivácia, som ju ľutovala, nič ju však neospravedlňovalo, že konala tak, ako konala. Millie, to bola kapitola sama o sebe, tú ženskú som síce mala rada, ale aj tak ma vytáčala...
Dej plynie rýchlo, v priebehu príbehu ho sledujeme očami viacerých postáv. Príbeh odsýpa, autorka nič zbytočne nenaťahuje. Postavy sú za mňa pomerne uveriteľné, aj keď niektoré reakcie miestami trošku prehnané.
Záver ma úplne dostal, také rozuzlenie som absolútne nečakala.

09.05.2023 5 z 5

Pozoruhodné skúšky Morrigan Crowovej Pozoruhodné skúšky Morrigan Crowovej Jessica Townsend

Nie som veľmi na fantasy, ale túto knihu som čítala už druhýkrát. Prvýkrát asi pred dvomi rokmi, teraz si dávam rereading pred tretím dielom, ktorý som ešte nečítala. Milé, kúzelné čítanie, trochu pripomínajúce svet Harryho Pottera. Chvíľami nervydrásajúce, predovšetkým, čo sa týka Morriganiných skúšok a ten záver, ten bol poriadne napínavý!

23.04.2023 4 z 5

Polnočná knižnica Polnočná knižnica Matt Haig

Zaujímavá kniha so zaujímavým nápadom. Bavila ma, aj keď okolo nejakej sedemdesiatej strany mi už bolo jasné, ako to skončí (a nemýlila som sa), takže to pokojne mohlo byť aj kratšie. Je tam však mnoho zaujímavých a inšpiratívnych myšlienok a ľahko sa číta. Oddychovka, ktorú som aktuálne potrebovala.

17.04.2023 4 z 5

Búrlivá krv Búrlivá krv Robert Galbraith (p)

(SPOILER) Aj piaty diel tejto série ma dokázal šokovať a prekvapiť. Dokazuje to len, že J.K.R je majsterka svojho remesla a tento žáner jej rozhodne ide. Hoci som mala spočiatku obavy z hrúbky knihy, napokon boli neopodstatnené. Kniha sa čítala ľahko (aj keď v porovnaní s predchádzajúcimi dielmi dlho) a príbeh ma bavil. Aj keď sa v knihe riešili aj iné prípady Strikeovej a Robininej agentúry, ako aj ich vzájomný vzťah, ťažiskom bolo stále riešenie 40 rokov starého nevyriešeného prípadu. A ako aj v predchádzajúcich príbehoch, aj tu bola dôležitá každá drobnosť. Niečo, čo len prebehnete, lebo to nepovažujete za potrebné a potom vám dá autorka facku, veď ja som tam dávala napovedu. Celý čas som nemala absolútne žiadne tušenie, kto je páchateľom, resp. vrahom (alebo aj mala, ale tá osoba, ktorá to naozaj urobila, mi nenapadla vôbec) a či Margot naozaj zomrela, ale keď prišlo rozuzlenie, ostala som totálne šokovaná. Tá osoba, tá skrýša...
Hoci bol príbeh miestami trochu rozvláčny a chvíľami sa zdá, že vyšetrovanie Margotinho zmiznutia je v úzadí a namiesto toho sa sústreďuje na osobný život hrdinov, ja som absolútne nadšená.

14.04.2023 5 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Páni, toto bolo čo? Takúto skvelú jazdu, keď som sa od knihy nedokázala odtrhnúť ani na úkor pracovných povinností, som nezažila už dávno. Napínavé, miestami mrazivé. Sama som chvíľami nevedela, čo je pravda a čo nie, a autorka to skvelo vygradovala. Rozprávanie očami hrdinky, prihováranie sa čitateľom (alebo v tomto prípade skôr poslucháčom), mi po dlhom čase vôbec nevadilo (a to nemám ich formu rada), práve naopak, viac ma vtiahlo do deja. Hoci mi to miestami pripomínalo Karikovu Trhlinu, som spokojná. To, čo som od knihy čakala, som dostala.

02.04.2023 4 z 5

Posledná šanca Posledná šanca Andy Weir

Sci-fi žánru sa vyhýbam ako čert krížu, na knihu som sa odhodlala len vďaka čitateľskej výzve. Ale musím povedať, že napriek žánru som bola nadšená rovnako pred dvomi rokmi z Marťana! Aj keď sa mi tie vedecké pasáže postupy a pod. čítali ťažko (nerozumela som tomu, strácala som sa v tom), tak som nadšená. Bola to pecka. Kniha je vtipná, nežná, dojímavá. Pri niektorých pasážiach som mala na krajíčku, ale ten záver... Ten ma úplne odpálil. Hoci to nebolo to, v čo som dúfala (nebol to happyend podľa môjho gusta), rozplakal ma a nakoniec som aj rada, že to tak skončilo. Veď svojím spôsobom to happyend bol, nie nie? Páčil sa mi aj retrospektívny štýl rozprávania, že to, čo predchádzalo situácii, v ktorej sa Ryland ocitol, sa čitateľ dozvedá postupne a autor ho tak neustále drží v napätí.
Ak by som raz zase bola postavená pred nutnosť prečítať sci-fi, rozhodne siahnem po Andym Weirovi... Myslím, že Poslednú šancu aj vďaka úžasnému priateľstvu Rylanda s Rockym tak skoro z hlavy nedostanem...

31.03.2023 5 z 5

Rodina v podkroví Rodina v podkroví Lisa Jewell

Moja druhá kniha od autorky (prvá bola Noc, keď zmizla) a som úplne nadšená. Autorka to v tomto žánri prosto vie. Do deja vtiahne rýchlo a hoci bol pre mňa začiatok trochu chaotický a nejaký čas mi trvalo zorientovať sa, kto je kto, tak keď som sa do toho dostala, už sa to čítalo úplne samé. Zaujímavý výber témy (o sekte som asi ešte nečítala nič), parádne vyvstavanie príbehu, zápletky, nečakané a prekvapivé odhalenia. Autorka si s čitateľom pekne zahráva a keď je presvedčený, že niečo je tak a tak, bum, zistíme, že to bolo úplne inakšie. Do poslednej chvíle nie je nič isté...

23.03.2023 4 z 5

Kde raky spievajú Kde raky spievajú Delia Owens

Prečo som sa tej knihe tak dlho vyhýbala a bála sa jej? Mohla som tento úžasný príbeh čítať už oveľa skôr...
Bolo to geniálne! Hoci to nebolo ľahké čítanie, Kyin smutný príbeh sa čítal sám. Život v prírode, čo najďalej od ľudí, Kyin strach z ľudí... Nebolo to ľahké, no stále tam bolo cítiť nádej. A tá napokon aj prišla. Počas procesu som takmer ani nedýchala. Ten nečakaný záver ma úplne prefackal. Ale wow. Klobúk dolu, pani autorka!

20.03.2023 5 z 5

Za mříží Za mříží Michaela Boho

Už keď som na knihu prispievala na Pointe, vedela som, že to bude skvelé. Autorka moje očakávania naplnila, ba dokonca predčila. Tá kniha je tak silná a emotívna, ako som si to ani v najodvážnejších snoch nedokázala predstaviť. V zbierke poviedok z väzenského prostredia ukazuje osudy niekoľkých väzňov, to, ako ju ovplyvnili, ale zároveň poukazuje na to, že aj oni sú len ľudia, ktorí majú svoje problémy a bojujú so svojimi démonmi. Čo príbeh, to zaujímavé a silné myšlienky. Miestami som sa usmievala, inokedy mi bolo smutno, že ľudské osudy občas končia tak, ako končia. V každom prípade túto knihu rozhodne odporúčam prečítať aj vďaka humornému štýlu autorky, ako si dokáže občas urobiť srandu aj z vážnych vecí a podať ich zábavným, no o to silnejším spôsobom; že si dokáže urobiť srandu aj sama zo seba. A neustále narážky na Harryho Pottera mi vyčarovali úsmev na tvári :-)

16.03.2023 4 z 5

Vzdušný zámok, ktorý vybuchol Vzdušný zámok, ktorý vybuchol Stieg Larsson

Skvelá trilógia! Keby som nečítala Šifru mistra bestsellerov, asi by som sa k nej nikdy nedostala, čo by bola veľká škoda. Hoci má táto tretia časť zo začiatku bavila kvôli tomu politickému pozadiu najmenej (úprimne som sa v tom strácala a nudilo ma to), v závere to autor vynahradil. A tak môžem len povedať Wow. Bola to skvelá jazda! Všetko sa vyriešilo, uzavrelo a ja môžem zase pokojne spávať :-D.
Mikaela a Lisbeth som si obľúbila už od prvého dielu a hoci tu opäť, podobne ako v dvojke, nemali priamu interakciu, ako dvojka boli skvelí!

13.03.2023 5 z 5

Dievča, ktoré sa hralo s ohňom Dievča, ktoré sa hralo s ohňom Stieg Larsson

musím povedať, že tento druhý diel ma napriek tomu blbému koncu bavil oveľa viac než prvý. Kniha sa čítala úplne sama, aj toho napätia a strachu o postavy tam bolo viac než v jednotke. Hneď sa púšťam do trojky :)

05.03.2023 5 z 5

Večery / Myrhorod / Petrohradské príbehy Večery / Myrhorod / Petrohradské príbehy Nikolaj Vasiljevič Gogol

Neviem, či to bol zlý výber knihy, alebo má Gogoľ celkovo taký zvláštny, príliš umelecký a opisný štýl. Spočiatku ma to nudilo, v opisoch som sa strácala, neskôr to už bolo lepšie a poviedky zaujímavejšie, s istým posolstvom. Keby som to ale nečítala v rámci výzvy, asi to nedočítam...

01.03.2023 2 z 5