Marxt5

Malý princMalý princAntoine de Saint-Exupéry

Výborná kniha. Četl jsem ji dvakrát, podruhé na mě, jako asi na většinu čtenářů, zapůsobila více.
Spousta zamyšlení nad moderní společností, její nesmyslností.
Rozhodně doporučuji.

Romeo, Julie a tmaRomeo, Julie a tmaJan Otčenášek

Opravdu silný zážitek. Kniha mě vtáhla a člověk se cítil jako skutečná bezmocná oběť války. Nespravedlnost celého příběhu, nešťastná láska, skvěle vykreslená atmosféra a gradace tlaku.
Úžasná, zároveň smutná kniha.

O myších a lidechO myších a lidechJohn Steinbeck

Zajímavě vykreslené postavy, scény, hlavně tedy celá psychologie knihy je skvělá. Zároveň smutná pro Lennieho, který je hodný.
Kniha se stává v příběhu stále silnější, zároveň částečně idealističtější.

UndergroundUndergroundF. Kotleta (pseudonym)

Super cyberpunk knížka, pěkný příběh, super postavy, akce.
Myslím, že snad každého musí vtáhnout svižný a zajímavý děj, za mě i celkem překvapivý konec.
Svět se mi líbil také, ať už to bylo celé město a jeho představitelé systému, tak drobnosti například v metru jako seriály či inzeráty.
Toto všechno udělalo úžasný obraz Prahy budoucnosti.

19.07.2020

Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell (pseudonym)

Skvěle přirovnané vlastnosti lidí v totalitních režimech, zároveň neuvěřitelný a přesný pohled do budoucna, ostatně na to už jsme zvyklí z 1984 (ačkoli Farma zvířat vyšla dříve).

10.10.2020

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátkyHobit aneb Cesta tam a zase zpátkyJ. R. R. Tolkien

Kniha se mi líbila, jsou v ní náznaky pohádky, ale určité pasáže jsou i drsnější, proto doporučuji všem věkovým kategoriím, mě osobně kniha opravdu vtáhla.

27.01.2020

Poslední přáníPoslední přáníAndrzej Sapkowski

První kniha se zaklínačem, ze začátku jsem se musel trochu začíst, potom jsem si ale na styl psaní autora zvykl a četlo se to úplně samo. Dnes už legendární fantasy povídky o zaklínači si rozhodně zaslouží svůj věhlas. Doporučuji.

Meč osuduMeč osuduAndrzej Sapkowski

Super! Podle mě ještě lepší než první díl, ačkoli v prvním šlo o známější příběhy.
Opět jde o povídky a za mě nejlepší byla, možná trochu odlehčenější než zbytek, „Trochu se obětovat”. Nejen na této povídce bylo krásně vidět, jak hluboké postavy a souznění s nimi může čtenář pociťovat.
Opět úžasná kniha!

NetopýrNetopýrJo Nesbø

Super!
Kniha se četla skoro sama, bylo skvělé vidět ne úplně vzorného vyšetřovatele a jeho myšlenkové pochody. Všechno do sebe pěkně zapadlo. Pěkná detektivka!

CizinecCizinecAlbert Camus

Kniha se mi četla téměř sama, děj utíkal rychle, ale vyvolával mnoho otázek, mnoho emocí, ať už nechápavost vůči hlavnímu hrdinovi, tak lítost nad jeho osudem.
V díle je vidět autorova schopnost zaujmout čtenáře, vyvolat otázky, emoce...
Poslední část knihy mě opravdu dostala, velmi depresivní, ačkoli si člověk pokládá otázky typu „A zasloužil si to?”, stejně na mě kniha velmi zapůsobila.

15.10.2020

Podivuhodný život osamělého pošťákaPodivuhodný život osamělého pošťákaDenis Thériault

Překvapilo mě to. Knížka je celkem krátká, ale zapůsobila na mě zápletkou. V ději se objevuje především haiku, obecně tedy poezie do které jsem dříve moc neproniknul, tyto básně mě však oslovily, pěkně provázejí dějem.
Stojí určitě za přečtení!

18.06.2020

451 stupňů Fahrenheita451 stupňů FahrenheitaRaymond Douglas Bradbury

Kniha podobná 1984. Příběh byl zajímavý, postavy taky. Boj proti systému, nevědomosti, své vlastní práci.
Děsivá budoucnost, skvěle vykreslená, ale něco málo mi u ní chybělo. Na druhou stranu šlo o mírně kratší dílo a i tak si ho budu jistě pamatovat.

Hustej nářezHustej nářezF. Kotleta (pseudonym)

Hodně vulgární knížka, asi není pro slabší povahy, ale mně se líbila.
Shrnul bych to jako upíří hony na mimozemšťany, knížka se pěkně čte, určitě doporučuji... 4,5

06.02.2020

Krev elfůKrev elfůAndrzej Sapkowski

A opět úžasná kniha od Sapkowského. Tentokrát jde o první román a je vidět určitý rozdíl, ale opět se mi četlo dílo skvěle. I tak má autor tendence udělat kapitoly s menším vypointováním, jako u povídek, to dodává knize na dynamičnosti. Kniha se mi opět líbila a stojí za přečtení!

Čas opovrženíČas opovrženíAndrzej Sapkowski

Opět úžasné dílo. Styl psaní je pořád podobný, dobře se to čte.
Líbily se mi opět určité nové aspekty jako parta, ke které se Ciri přidá či chození po poušti, hon na Ciri. Tlak na Ciri postupně graduje a je cítit, jak se všechno dává do pohybu.

NeuromancerNeuromancerWilliam Gibson

Bible kyberpunku se tomu neříká nadarmo!
Už dlouho jsem se tak neponořil do knihy jako u Neuromancera.
Příběh je nabitý od začátku až do konce, a to se jedná o knihu, která se považuje za zakládající knihu kyberpunku, přesto je plná akce technologií či nápadů, které mi připadají geniální, autor se rozhodně nestyděl. Například myšlení umělé inteligence.
Kromě toho má autor v knize další spoustu nápadů, které můžeme vidět již dnes, či jsme očividně blíže jejich realizaci.
Dále mě zaujala hloubka postav, jelikož mi přišlo, že každá postava má své důvody ke svým činům, má svou historii, kterou jsme se dozvídali až v průběhu,...
Ano, kniha se čte mírně složitěji, jak kvůli názvům, které jsou buď ze světa IT, nebo jde o autorova vymyšlená, tak kvůli přetlaku postav či situací. Myslím si, že minimálně pro mě to byla však vždy menší výzva a po chvíli čtení vždy vše zapadlo do sebe a ke konci díla do sebe zapadly všechny části skládačky a vytvořily tak celistvé dílo... Bibli kyberpunku.

30.08.2020

ArestonArestonJosef Pecinovský

Super nápad!
Pěkná knížka, skvěle vymyšlené postavy, skvěle se mi představoval celý svět v knize. Líbil se mi jak koncept, tak zpracování. Areston měl výborně vymyšlený systém a všechno do sebe zapadalo.

19.07.2020

Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách?Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách?Philip K. Dick

Můj první vstup do tvorby P. K. Dicka, a rozhodně mě nezklamal. Myšlenky mi často připomínaly 1984, jinak šlo o parádní sci-fi jízdu, kterou prolínaly velmi zajímavé myšlenky, například o myšlení androidů/robotů. Kniha se četla rychle a pohodlně, jazyk Dicka je, na rozdíl od dejme tomu Gibsona, mnohem srozumitelnější.

21.09.2020

AfterdarkAfterdarkHaruki Murakami

Velmi zajímavý koncept, velmi zajímavý způsob vyprávění, práce se scénou. Zkrátka podle mě unikátní styl psaní, který mě zcela pohltil. Děj utíká téměř sám a nechává nás naplněné otázkami a rozhodně i samotnou atmosférou této japonské (a velmi dlouhé) noci.

24.10.2020

PygmaliónPygmaliónGeorge Bernard Shaw

Zajímavý příběh, zajímavé postavy.
Líbila se mi psychologie postav, která se různě mění a vyvíjí. Dílo bylo legrační a zajímavé.
Kdybych mohl, asi bych ale dal 4,5.

Star Wars - KenobiStar Wars - KenobiJohn Jackson Miller

Kniha byla čtivá, Obi-Wanova tajemnost byla moc pěkně nastíněna, akorát bych možná uvítal trochu víc akce, za mě ale stále pět hvězd, moc pěkný Star Wars příběh.

27.01.2020

Sekera a skála, meč a žárSekera a skála, meč a žárRobert M. Wegner

Nejdříve se mi do knihy začítalo pomalu, ale později jsem tomu úplně propadnul, a to jak první části s Kennethem, tak s Yatechem, osobně bych byl za pokračování příběhů Horské stráže, u některých příběhů jsem byl opravdu bez sebe vyprávěním autora. Bohatý a poutavý jazyk provází celou knihu. Své si najde milovník fantasy či military. Doporučuji.

03.07.2020

Vražedná léčbaVražedná léčbaJames Dashner

Oficiální zakončení série je v určitých aspektech uspokojující, zároveň si myslím, že samotný závěr byl spíše deus ex machina než promyšlený a dobrý závěr. Trochu škoda.

Hrabě NulaHrabě NulaWilliam Gibson

Za mě tomu něco málo chybělo. Myslím si, že to nebylo ani tolik o spoustě specifických pojmů, ale možná spíše o chaotičnosti děje, možná o celkovém vyznění.
Je jasné, že i Neuromancer se čte poněkud složitěji, ale u Hraběte mi přišlo, že ten výsledek nestál až tolik za to. Určitě bylo zajímavé opět propletení příběhů, jejich vykreslení a po delším zamýšlením jejich propojení a celkové vyznění, ale něco, co jsem u Neuromancera našel, tu zkrátka chybělo.

03.10.2020

Aréna smrtiAréna smrtiSuzanne Collins

Tak trochu teenage příběh, takže věřím, že starší věkovou kategorii moc nenadchne, ale i tak se mi kniha líbila.
A jinak je podle mě kniha mnohem lepší než film, takže pokud jste Hunger Games jen viděli, tak by pro vás mohla být kniha příjemným překvapením.

06.02.2020

Buddhismus nejen pro chlapyBuddhismus nejen pro chlapyGerry Stribling

Za mě úžasná kniha! Četl jsem více knih o buddhismu, drtivá většina byla serióznější, avšak tato mě oslovila právě svým laickým vysvětlením podstaty samotného buddhismu. Autor použil spoustu příkladů z normálního života, což opět čtenáře dostane o něco blíže k buddhismu už jen skrze běžné každodenní situace.
Obecně si tedy myslím, že tato kniha je ideálním úvodem do buddhismu pro úplně laiky v tomto tématu, ale myslím, že se bude líbit i zasvěcenějším.

18.05.2020

Malá kniha buddhismuMalá kniha buddhismuJ. S. Dalajlama XIV. (pseudonym)

Základní buddhistické myšlenky shrnuté v citátech, pěkná knížka. Přibližuje buddhismus v mnoha směrech.

13.06.2020

Pošťákova snoubenkaPošťákova snoubenkaDenis Thériault

Kniha navazující na předešlý díl se mi líbila asi stejně, líbí se mi nápady směřující zase úplně k jinému typu knihy. Od dopisů se dostáváme spíše k psychologickému románu, kdy sledujeme Biloda a Taniu a jejich myšlenkové pochody.
Stojí za přečtení, autor umí vždy překvapit.

20.06.2020

McAtrix recesedMcAtrix recesedAdam Roberts

Už je to nějaká chvíle, co jsem knihu četl, ale můžu říct, že to nebyla za nějakých padesát korun špatná koupě.
Kniha je spíše průměrná, ale člověk se musí pousmát nad určitými pasážemi jako například jen scéna s pilulkami.
Doporučuji jako odlehčené a nejlépe levnější čtení.

19.07.2020

Úvod do buddhismuÚvod do buddhismuTändzin Gjamccho

Hodně kondenzované, na můj vkus až moc termínů na to, že má jít o úvod do buddhismu, ale určitě jde o pěknou knížečku do kapsy s pěkným shrnutím základů buddhismu.
Doporučuji, nejlépe pro lidi, co už si ale něco přečetli a o buddhismu už něco vědí.