marvarid marvarid komentáře u knih

Moc bezmocných a jiné eseje Moc bezmocných a jiné eseje Václav Havel

Skvělé eseje – nejvíc mě dostal dopis prezidentu Husákovi. Asi i tím, že byl zařazen jako první. Ale dost nemožná předmluva. Stále se obracela do minulosti, což částečně chápu, ale Havlovy myšlenky považuju za nadčasové a zasloužily by si zasadit i do kontextu dnešní doby. Tak aby kniha skutečně plnila to, co si vytyčila – oslovit současnou mladou generaci.

16.04.2024 4 z 5

Oblaka Oblaka Juan José Saer

Těšila jsem se na neobvyklou „road-movie“ v podobě konvoje bláznů, vojáků a prostitutek putujících divočinou. Ale tomu se věnoval jen závěr knihy a nebylo to špatné. Téma by určitě sneslo víc rozvinout a mělo dostat větší prostor. Naopak první více než polovina knihy mě trochu zklamala – byla to nudná kombinace chvalozpěvu na jistého akademika, který zaštiťoval vznik blázince, a popisu příznaků různých duševních onemocnění, což mi připomínalo zastaralou učebnici psychiatrie. A tak nakonec jen 3* za tu druhou půlku knihy.

16.04.2024 3 z 5

Písně mrtvého snivce Písně mrtvého snivce Thomas Ligotti

Výsledný dojem rozporuplný. Povídky rozhodně nesází na děj, ale na atmosféru, takže můj zážitek se odvíjel od toho, jestli jsem se dokázala dobře naladit na text a tu atmosféru vstřebat. A to se mi bohužel nepovedlo vždy. Někdy pro mě povídka zůstala jen kostrbatým popisem nějaké nepravděpodobné situace. Ale jindy to klaplo dokonale a při čtení se mi před očima rozvíjely bizarní, groteskně strašidelné výjevy jako z Lynchových filmů.

23.02.2024 3 z 5

Ostrov Sukkwan Ostrov Sukkwan David Vann

(SPOILER) Vyjadřování DV je dokonale úsporné a přesné. Na minimální ploše téměř holé věty dokáže vystihnout podstatu mizerné atmosféry, napětí mezi postavami, stejně jako ubíjející vytrvalost deště nebo příjemný pocit z teplých slunečních paprsků na kůži. Děj mě strhl a knihu jsem zhltla za 2 dny. Příjemné čtení to ale samozřejmě nebylo. Ještě nikdy jsem k literární postavě necítila takovou nenávist. Při stěhování spacáku i mně bylo na zvracení. SPOILER stále jsem doufala, že bude schopen nějaké sebereflexe a sám sebe odsoudí za vraždu, ale nakonec i tohle za něj musel vyřešit někdo jiný.

23.02.2024 5 z 5

O ostatních nevím nic O ostatních nevím nic Kristina Májová

Zvláštní vyprávění. Alice je vysoce inteligentní, poněkud odtažitá osoba. Pro lepší orientaci v životě si už v dětství vytvoří vlastního boha, kterého žádá o vyplnění svých přání a pak sleduje, jak to funguje. Nejrůznějším jevům a náhodám přikládá magický význam a nechává je ovlivňovat svá další rozhodnutí. A je nesmírně důsledná a vytrvalá, její počínání jde tedy z extrému do extrému. Autorka nemilosrdně s ironickým humorem glosuje všechny slabosti, prokrastinace a směšné rysy svých postav a tak z vyprávění žádná z nich nevyjde s úplně čistým štítem. Je pro život lepší urputná snaha držet svůj osud pevně v rukou za cenu chyb (Alice) nebo se podvolit všemu a nebojovat vůbec (Jana)? To ať si každý čtenář rozmyslí sám. Jediný problém mám s Olgou / babičkou, respektive s proměnou jedné v druhou. Povahou a přístupem k životu se tak zásadně liší, že žádné z autorkou naznačených zdůvodnění této změny není věrohodné a tento pro příběh poměrně důležitý moment tak pro mě zůstává bohužel bez vysvětlení. I tak je to ale jedna z nejlepších knih současného českého autora, kterou jsem v posledních letech četla.

06.02.2024 4 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Nádherné neuvěřitelně živé a barevné vyprávění. Plné fantastických nápadů a anglického humoru. NG miluju a tohle je jedna z nejlepších knih, které jsem od něj zatím četla. Nedokážu definovat, kde přesně to kouzlo vězí. Kdybych to tušila, zkusím se taky živit jako spisovatel.

25.01.2024 5 z 5

Den sedmý Den sedmý Jü Chua

Jazyk je podobný jako u autorova staršího románu „Žít“, ale forma vyprávění se změnila. Už není jen trýznivě emotivní. Některé pasáže jsou absurdní, fantaskní a až jízlivě vtipné (a to nemluvím jen rozhovorech mezi mrtvolami v různém stadiu rozkladu).
Do režimu v Číně se autor dost opírá. Bez obalu popisuje korupci, buranství a pohrdání státního aparátu řadovými občany. Neumím si představit, že by čeští komunisté v minulém režimu dovolili vydání podobné knihy.

17.01.2024 4 z 5

Vlčí růže Vlčí růže Katja Kettu

Nebylo to špatné, téma bylo zajímavé (o „findiánech“ jsem slyšela poprvé), i když místy dost kruté. Jazyk byl krásný. Ale příběh samotný mě moc nebavil. Popis Rosina života mi přišel poněkud zdlouhavý, naopak o její dceři jsem se toho moc nedozvěděla (proč skončila, kde skončila, proč přerušila kontakt se zbytkem rodiny a proč se nezkusila vrátit domů dřív). Navíc mi obě postavy (matka a dcera) ve vyprávění trochu splývaly – uvažovaly podobně, mluvily podobně. Chtělo to dávat dobrý pozor, o kom je zrovna řeč.

15.01.2024 3 z 5

Poustevník Poustevník Jørn Lier Horst

Po detektivce sáhnu tak 2-3x do roka. A tahle mě opravdu bavila - napínavá, úsporně vyprávěná bez zbytečné vaty, bez zbytečných nechutností. Postupně se objevují další a další indicie a Vás to nutí stále přehodnocovat, kdy by mohl být ten vrah.

12.01.2024 5 z 5

Vzpomínky na Afriku Vzpomínky na Afriku Karen Blixen

Pěkné vyprávění prostoupené láskou k Africe. Nádherné popisy přírody (ten vzduch, někdy těžký a plný prachu, někdy studený a průzračný jak voda v jezeře, skoro cítíte). Některé názory a postoje se nám dnes nemusí líbit, ale musíme si uvědomit ten rozdíl jednoho století, které dělí pobyt KB v Africe a současnost. Na tehdejší dobu byly její názory na domorodé obyvatelstvo pokrokové (a její chování k nim zřejmě nadstandardní), lvi v blízkosti farem byli škodná a vyjet si na safari byla společenská nutnost (které se ona naopak postupem času vzdala a jezdila se na divoká zvířata jen dívat).

12.01.2024 4 z 5

Z pekla Z pekla Alan Moore

Přidávám se k všeobecnému nadšení. V životě by mi nenapadlo, že mě komiks může tak moc bavit. Zkoušela jsem to i dřív (Ghost in the shell, Sandman a další), ale vždycky mi tak nějak přišlo, že to sice není špatné, ale klasický román je lepší zážitek. Tady všechno perfektně zapadlo do sebe. Ponuré špinavé barvy ilustrací, dokonalé rozfázování obrázků (skoro jak filmová režie) a neuvěřitelně podrobné a dobře uspořádané faktické informace, které jsou v literatuře o případu Jacka rozparovače dostupné. No a bonbónek nakonec je atmosférou od základního příběhu zcela odlišný dodatek (zpracovaný opět formou komiksu) o vývoji mýtu o JR v průběhu dějin.

21.12.2023 5 z 5

Výkřik techniky Výkřik techniky Thomas Pynchon

Postavy nejsou v podstatě psychologicky nijak odlišeny. Je to zástup avatarů používající podobné hlášky, většina z nich se kromě jména a funkce v příběhu (sexy padouch / nerd s morálními zásadami / nespolehlivý geek ..) od ostatních v ničem neodlišuje. Takže nelze doporučit čtení po krátkých úsecích. Pokud si chcete udržet alespoň bazální orientaci v příběhu (a nevládnete fenomenální pamětí), je potřeba vyhradit si na čtení pár dnů a opřít se do toho. Pak zachytíte ten spodní proud vyprávění - ke mně promlouval o rozmlžení reality v informacemi přehlceném světě. A celé to začne dávat trochu smysl. Jinak pro všechny ty různé konspirační teorie o tom, kdo stojí za útokem z 11. září, nemám moc pochopení. Předpokládám, že dezinformátoři a paranoikové jsou všude na světě podobní (a ti naši mi při pohledu zblízka v dobách Covidu i postcovidových k srdci moc nepřirostli).

01.12.2023 3 z 5

Chování nočních motýlů Chování nočních motýlů Poppy Adams

Tohle byl za poslední rok jeden z nejnapínavějších příběhů, který se mi dostal do ruky. Ten rozdíl v náhledu reality mezi sestrami je popsaný úžasně a oceňuji, že autorka pouze popisuje, nesoudí.

SPOILER - Ginny nepochybně vykazuje známky autismu (nebo přinejmenším Aspergerova syndromu) – nedokáže odečítat emoce u lidí kolem sebe, nerozumí jim, chybně vyhodnocuje jejich motivace i úmysly. Kontakt s lidmi ji unavuje a vyhýbá se mu. Celý život se snaží dle svého názoru „držet rodinu nad vodou“, pomáhat matce alkoholičce a své milované sestře a nechápe, že matka ji bije, protože se nedokáže smířit s tím, že její dítě je postižené a její sestra ji pouze zneužila (k pokusu o náhradní mateřství) a když to nevyšlo, přerušila s ní veškerý kontakt a do řešení problému s matčiným alkoholismem se nijak nezapojila.

Ginny si v rozpadajícím se domě udělala oázu, kde ve stáří dokáže být soběstačná.

Vivi přijede a o tohle útočiště ji chce připravit – nejen nabouráním zavedených stereotypů, ale hlavně tím, že ji rozboří její pečlivě vybudovaný mýtus o funkční rodině. Přinutí ji uvědomit si, jak přes veškerou snahu byla pro všechny přítěží a s tím si ruku v ruce uvědomit i to, jak ohavně se k ní její matka a ona sama (Vivi) zachovaly.

Chápu, že Ginny svůj svět brání a (skoro se to bojím napsat) konec příběhu jsem vnímala jako katarzi.

PS: hodně čtenářů se zamýšlí nad tím, jak to bylo "doopravdy", jaká byla "realita". Já si myslím, že pro každého evidentně trochu jiná. Podle čeho chcete objektivně posuzovat, co je "skutečné", kdo má "úplnou, nepřikrášlenou" pravdu? Čí názory budou ty "správné a hodnověrné" - ty na kterých se shodne většina, ty nejhlasitější...?

01.12.2023 5 z 5

Kouř a zrcadla Kouř a zrcadla Neil Gaiman

Obvykle soubory povídek moc nečtu – témata, způsob vyprávění, charaktery postav se v nich často opakují a mě to někde v polovině knihy přestane bavit To ale není případ této sbírky. Každý kus je originál a každá další mě bavila (snad s výjimkou některých veršovaných kusů, ty byly divné, NG mi nepřipadá jako bůhvíjaký básník). Ty nejlepší přišly na konec – Vražedná tajemství a Sníh, zrcadlo, jablka.
PS: některým komentářům tady opravdu nerozumím – „autorova fixace na dětské genitálie“ ??? To tam jako někde je? Já na to nenarazila

24.11.2023 5 z 5

Gévaudanské nestvůry aneb zrod bestie Gévaudanské nestvůry aneb zrod bestie Jay M. Smith

Kniha je velmi věcná. Dozvíme se hodně o náladě ve francouzské společnosti po prohraných válkách o kolonie, o touze odklonit veřejnou diskusi od drahoty, chudoby a neúspěchů zahraniční politiky k méně palčivým otázkám, o snaze vojáků přiživovat zkazky o nestvůře, aby se mohli ukázat jako hrdinové (což se jim na bitevním poli moc nevydařilo). Zajímavý byl rozbor vlivu vznikajícího tisku na propagaci legendy. Pro mě byl text místy dost zdlouhavý. Celkově jsem si připadala hodně zavalená spoustou postav nevyslovitelných francouzských jmen (některá se mi nepodařilo do konce knihy zapamatovat) a informacemi o společenských vazbách mezi nimi. Naopak bych uvítala více informací o místní mytologii, ze které se legenda zrodila.

24.11.2023 3 z 5

Zpověď masky Zpověď masky Jukio Mišima

Hlavním pocitem z knihy je pro mě lítost. Dítě a později mladík se snaží nějak se vypořádat s faktem, že jeho touhy jsou odlišné, že nezapadá. A přitom by opravdu chtěl. O tom, že je „normální“, se zoufale snaží přesvědčit své okolí tím, že normálnost předstírá, i sám sebe tím, že si pořídí děvče. Ale nic z toho nefunguje, nemůže fungovat. Tak trochu zmateně se stále dokola probírá svými pocity a přáními a snaží se najít nějaké východisko, udržet si alespoň sám před sebou dojem, že má svůj život pevně v rukou. Ale to se nedaří. Místo toho se postupně propadá do stále větší osamělosti.

09.11.2023 4 z 5

Živel Živel Jess Kidd

Expresivní jazyk, barvité, zemité postavy. Autorka dovedně míchá žánry. Bavilo mě to, jen jsem někdy měla pocit (hlavně v závěru knihy), že až moc tlačí na pilu – zněvěrohodňuje děj a chování postav na úkor až nesmyslně vyšponované (a místy dost vulgární) rétoriky. Samotné rozuzlení příběhu je takové nějaké nedomyšlené, banální. Celkově ale hodnotím pozitivně, doporučila bych jako lehčí a zábavné čtení na dovolenou.

07.11.2023 4 z 5

Děti půlnoci Děti půlnoci Salman Rushdie

Zpočátku mi vadil silně patetický styl vyprávění. Kniha veledůležitě a zdlouhavě vyprávěla v podstatě o ničem, přičemž chvílemi samoúčelně odbíhala k biologicky nechutným „vtipným“ podrobnostem. Souvětí byla dlouhá a šroubovaná. Některé novotvary užité překladatelem snad nebyly ani česky a jejich smysl jsem si domýšlela z kontextu (vy víte, co to je např. „vylábat“ ?). Kdybych sebou tuhle bichli nevzala na dovolenou (kde prostě jiné čtení nebylo), nejspíš bych ji odložila a nedočetla. Což by nakonec byla asi škoda. V druhé polovině se děj začne ubírat alespoň trochu zajímavým směrem, hlavní hrdina- vypravěč přestane být tak sebestředný a třeskutě vtipný (omezí se i motiv dětí půlnoci, bez kterého by se myslím celé vyprávění velmi dobře obešlo) a z knihy se opravdu stane freska popisující stav indické společnosti pár let po vzniku státu.

21.09.2023 3 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Podobné úvahy o návratu k přírodě, k samé podstatě lidského života nezatížené společenskými vazbami, jsou myslím ve věku mezi dospíváním a dospělostí běžné. Kniha nám vypráví příběh, který je neobvyklý silou vůle "hlavního hrdiny", ta ho dohnala až na samu hranu smrti a odtud stačilo už jen trochu smůly a neštěstí bylo na světě. Vše je dobře zdokumentováno a vysvětleno. Spekulace o důvodu tragického konce se zdají dobře promyšlené a pravděpodobné. Jediný problém, který jsem s knihou měla, byla obtížná orientace ve střídajících se časových rovinách vyprávění. Ale jinak to bylo čtivé a napínavé a protože se sama ráda v přírodě pohybuju, nejspíš se poohlídnu i po nějaké další knize od autora.

11.09.2023 4 z 5

Srdce je osamělý lovec Srdce je osamělý lovec Carson McCullers

Lepivý, přilnavý smutek a opuštěnost, které se táhnou celým románem. Z příběhu čiší naprostý fatalismus. Žádná z postav nemá sílu cokoli změnit. A často opravdu má jen velmi omezené možnosti - ty jsou dané barvou kůže, sociálním postavením a neodpustím si dodat i tupostí společnosti (protože který s prominutím debil dá dětem na hraní pušku). Kniha je napsaná dobře, ale pokud nemáte náladu na pochmurné depresivní tirády, raději se do ní nepouštějte. Svatebčanka od stejné autorky se mi líbila víc.
PS: obal - je opravdu děsný, chvílemi jsem se za vzhled knihy až styděla a přemýšlela, že ji postaru zabalím do novinového papíru

11.09.2023 3 z 5