Marushka27 Marushka27 komentáře u knih

Vzpomínky na zítřek Vzpomínky na zítřek Petra Slováková

Po delším čekání jsme se konečně dočkali závěru téhle úžasné trilogie od české autorky. V první řadě musím říct, že je série s každou knihou lepší. Zatímco Střípky času byly taková jednohubka, která by fungovala i jako stand alone, Vzpomínky na zítřek nám předkládají propracovaný svět, který je jeden z nějvětších kladů celé série. Trochu jsem se bála, jak bude příběh pokračovat po závěru Pána čarodějů, a musím přiznat, že naštěstí ani zde autorce nedocházel dech v nových nápadech, ani v dořešení starších konfliktů. Na první přečtení je vidět, že to měla autorka od začátku perfektně promyšlené, linky se postupně uzavíraly a věci se vysvětlovaly. Mrzí mě, že je tohle závěr, protože tahle série by snesla i další pokračování, potenciál na to určitě má (cokoliv se Šimonem :D). Zároveň myslím, že je to na českém trhu zajímavý a neprávem málo známý titul (aspoň já bych na něj asi nenarazila, kdybych nečetla předchozí knihy autorky). Slováková navíc dává čtenáři promyšlené a sympatické postavy, komplexní příběh, kde sice občas je nějaké ya klišé, ale zároveň s ním autorka umí pracovat. Jana konečně přestala kňučet a začala na sobě pracovat a její vývoj je uvěřitelný, není to žádná hrdinka, co najde superschopnost. Zároveň tam nechybí ani další oblíbené postavy, které by si zasloužily vlastní knihy (třeba Reis). Dost mi chyběl detailnější vhled do příběhů na pozadí kolem konventu, bylo by to zajímavé, ale kniha je už tak pěkná bichle.

Bohužel mi vadí dost technické zpracování knihy, protože se po prvním čtení polámala na hřbetu a bojím se, že začnou vypadávat listy.

26.01.2023 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Kniha, kterou by si měl každý přečíst.

30.10.2022 5 z 5

Před bouří Před bouří Zuzana Hartmanová

Jelikož jsem dalšímu dílu dala pět hvězd, tady přece jen dávám o trochu méně, ale berte to spíš jako 4,5. Kniha nás krásně hodí do zajímavého světa. Na začátku je velké množství postav a osudů a trochu pochopitelně zmatek. Ale dá se od toho těžko odtrhnout.

09.01.2022 4 z 5

Oko bouře Oko bouře Zuzana Hartmanová

Na začátek musím uznat, že autorka prošla fakt velkým psacím vývojem, a když srovnám její předchozí sérii s touto, je to fakt rozdíl. Musím říct, že tohle je kvalitní fantasy, která by měla být v hledáčku všech těch, kteří nadávají na české sf/f autory. Je to propracované, i když některé postavy mi nepřišly zvládnuté tak jako jiné, co je na této sérii naprosto skvělé je styl psaní, jazyk a nápad. Jsem zvědavá, jak to dopadne.

09.01.2022 5 z 5

Karbonové město: Sanguis Carbo Karbonové město: Sanguis Carbo * antologie

Byl to fajn zážitek. Musím říct, že některé nápady byly velmi originální a dobře zpracované. Zasazení do alterativní Ostravy je skvělé. Škoda jen, že dvě povídky byly skvělé a dvě slabší, takže dávám průměr.

29.11.2021 3 z 5

Z kouře a kamene Z kouře a kamene Alžběta Bílková

Líbí se mi, že se čeští autoři pouští do urban fantasy. Zaujal mě námět, ale až tak už ne postavy, které jsou docela nezáživné, včetně hlavní hrdinky, která je tam víceméně jen do počtu, a je ze všech nejméně sympatická. Navíc Carys chybí propracovanější pozadí, nějaká uvěřitelnost, vývoj. Hodně věcí je zmíněno, ale chybí tomu emoce, jinde jsou věci jen zkratkovitě popsané. Jsou tu mnohá klišé, která by ani tak nevadila, ale svět by mohl být zajímavý, i pro lepší příběh. Všechno bylo načrtnuto velmi hrubě a nic nebylo rozvedeno, takže nakonec kniha sice hezky plynula a dobře se četla, ale připadala mi o ničem. Rozporuplně musím konstatovat, že koupě nelituji a byla jsem spokojená, ale na druhou stranu tu byly nelogičnosti, občas si odstavec protiřečil s tím předchozím. Jindy jsem si říkala, že je škoda, že se autorka nezaměřila pořádně na určité věci a nepouštěla se zbytečně do dalších odboček. Na prvotinu je to ovšem dobré. Kladné body za Roana a snad bude někdy i další podobná kniha.

23.11.2021 3 z 5

Vláda vlků Vláda vlků Leigh Bardugo

Asi si dovolím trochu nostalgie nad tím, že se uzavřela poměrně rozsáhlá série, i když samozřejmě tuším, že se světem má autorka ještě něco v plánu. Musím říct, že narozdíl od trilogie Griši, se mi další knihy líbily a tahle byla prostě taková třešinka. Nedá se tomu upřít správné tempo, skvělý a čtivý styl psaní a postavy, které si prostě člověk zamiluje. Trochu mě mrzelo, že některé scény byly zbytečně krátké a jiné rozvleklé, a čekala jsem trochu lepší zapojení postav z Šesti vran... ale celkově jsem byla spokojená.

27.10.2021 4 z 5

Opačno Opačno Hannah Mathewson

Musím pochválit námět, který sice není moc originální, ale zajímavé. Líbily se mi popisy, začátek a budování světa kolem Ilsy. Na druhou stranu jsem trpěla tím, že se často chovala jako typická vymletá ya hrdinka. Někdo ji zachrání a ona chce hned zdrhnout, někdo ji zachrání, ale ona mu nemůže věřit, někdo ji mohl celou dobu zabít ve spaní, ale ona má pocit, že čekali až se vzbudí...
Typický velký hype, ale ve výsledku celkem průměr. Stylem to připomínalo C. Clare (hlavně tím světem), ale postavy zde mi tak nepřirostly k srdci. Přitom kniha hýří mnoha dobrými nápady.
To, co mě ale opravdu nejvíc vytáčelo bylo neustálé opakování všeho. Pořád dokola ty samé informace, aniž by se děj někam posunul. Neustálé omílání minulosti, vražd a křivd. A autorka si navíc dokáže úžasně protiřečit. V jednu chvíli napíše něco, že to postava nedělá, a ona to v zápětí udělá několikrát. Dalo se to číst, ale mohlo to být lepší.

19.10.2021 2 z 5

Ve stylu steampunk Ve stylu steampunk * antologie

Tak jsem si to prostě musela pořídit... protože steampunk! Je to zajímavá publikace, která je vhodná asi hodně pro lidi, kteří něco tvoří, ale je fakt, že některé návody jsou i pro úplné laiky, takže jsem to ocenila i já. Úvod do steampunku je velmi komplexní a jsou v něm super informace, které ukazují, že to psal člověk z komunity a dlouhodobě se tím zabývá, to samé i u dalších teoretických článků, které byly fakt pěkně zpracované. Nejvíc se mi asi líbil návod na drátované chobotničky, protože drátování jsem chtěla vždycky zkusit. A pak musím ocenit třeba i steampunkové brýle, které jsou prostě super ke každému kostýmu. Tahle kniha není fantastika, je to fakt manuál pro tvorbu (nebyly by příště i nějaké povídky jako bonus? :D), ale moc se mi líbila. A chci pochválit i obálku, která upoutá.

22.09.2021 5 z 5

Lovecraftova družina: Horor u Všech svatých Lovecraftova družina: Horor u Všech svatých Stephen Jones

Ze začátku jsem si říkala, že by to mohl být dobrý thriller, ale ve výsledku? Chaos, mišmaš různých věcí, které se každou chvíli změní v něco jiného. Působí to, že autoři vlastně ani nevěděli, co chtějí napsat. V polovině jim došel dech, tak vršili něco, co asi nevěděli, jak dotáhnout do konce. Knize se nedá upřít, že má opravdu zajímavé a nápadité popisy, ale příběh jde z bodu jedna do bodu dvě, aniž bychom věděli proč a neví to ani hlavní hrdinové. Postavy jsou naprosto nezajímavé a ploché. Hlavní hrdina je sice agent, ale v podstatě zkušenosti má takové, že neví o nic víc, než ostatní nezkušené postavy. Hrozící konec světa nechává všechny chladnými kromě reportérky, která se z něj snaží udělat reality show? Konec odfláknutý a nedomyšlený.

05.08.2021 2 z 5

Brána do sveta príšer Brána do sveta príšer William Hope Hodgson

Jsem naprosto unešená. Když člověk vezme v úvahu, že všechn bylo napsáno více než před sto lety, může se jen pousmívat nad tím, kolik věcí se do dnes objevuje v knihách různých současných autorů. Z povídek občas běhá mráz po zádech. Sice jsou některé lepší, ale rozhodně stojí celá sbírka za přečtení. Carnackiho mám z jeho děl asi nejradši. Rozhodně doporučuji milovníkům duchařských příběhů.

17.03.2021 5 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

Jako oddychovka proč ne...
Nejsem fanda grišovské série a tak nějak jsem doufala, že bez hysterické Aliny to bude o něco lepší, hlavně když je to spíš příběh Nikolaje. Bohužel je to celé taková epizodka, ve které je většina věcí dost povrchních. Musím uznat, že se to četlo samo, a že ty postavy jsou fajn. Ale oproti třeba Šesti vranám je to slabší.

20.02.2021 3 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Asi největším kladem této knihy je, že je fakt kvalitně udělaná. Je vidět, že korektury jsou vymazlené. Nenarazila jsem snad ani na jedinou divnou větu. Příběh jako takový nebyl špatný, ze začátku byl velmi napínavý a já si říkala, že tohle je pecka. Jenže pak to šlo pomalu dolů. Po polovině to začalo být překombinované, detektivní zápletka byla slabá, policie nevěrohodná, flashbacky... Líbil se mi mytologický motiv, ale začalo to ztrácet dech. Konci chyběla hloubka, ale to hlavní - nějaké emoce okolo Klaudie. Připadalo mi to taky zbytečně uspěchané. Ale musím říct, že na prvotinu to je fakt zdařilé a je vidět, že autorka umí pracovat s textem na výbornou. Rozhodně si s radostí přečtu i něco dalšího.

25.12.2020 3 z 5

Kamenné nebe Kamenné nebe Nora K. Jemisin

Celá tahle série je jeden velký skvost. Musím pochválit krásné zpracování knihy a překlad. A samozřejmě doporučuji pro neobvyklý čtenářský zážitek. Nejsou to knihy pro každého, ale mají silné hlavní charaktery a zajímavý svět.

29.10.2020 5 z 5

Pán čarodějů Pán čarodějů Petra Slováková

Střípky času byly příjemným čtením. Nenáročnou oddychovkou s celkově pěknou promyšlenou koncepcí a smysluplným fungováním světa a magie. Je vidět, že autorka měla s touhle sérií zajímavý plán, a v druhém dílu už jede naplno. Příběh je mnohem složitější a zanechává dost otázek do poslední knihy. Navíc se na konci Pána čarodějů protnou linky i se Střípky. Styl psaní je svižný a příjemný. Kniha rychle ubíhá, i přes nějakých 500 stran. Asi nejlepší věcí na autorčině tvorbě vůbec jsou postavy. Charaktery jsou velmi realistické a propracované. A některé si prostě čtenář snadno zamiluje, stejně jako jiné bude nesnášet. Co mi trochu vadilo byly překlepy, kterých bylo víc než ve Střípcích, a občasně se opakující slova.
Nicméně je to o dost akčnější než první díl. A za prostředí magické Ostravy dávám taky velké plus.

29.10.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Narozdíl od jiných knih autorky mi tohle přišlo jako docela rychlokvaška s nezáživnými charaktery. Atmosféra sice byla depresivní a některé vztahy zajímavé, nicméně v porovnání s jinými autorčinými díly jde o slabší knihu. Co se mi opravdu moc líbí je obálka.

17.08.2020 3 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Moje oblíbená kniha, která sice není pro každého, ale někdo, kdo má víc mozkových buněk a smysl pro humor, tuto chytrou scifi ocení.

Lhář 2 Lhář 2 Jakub Ćwiek

Loki rules!

Legie plamenů Legie plamenů Anthony Ryan

S Ryanem a touhle jeho sérií mám jeden velký problém: je to až moc zdlouhavé a nudné. Zajímavý svět a fungování magie, ale prostě prokousat se těmi kvanty nezáživného textu, to je spíš pro milovníky epické fantasy, kteří si v tom libují.

17.08.2020 3 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická