Marůš13 Marůš13 komentáře u knih

Pánu učiteľovi z lásky Pánu učiteľovi z lásky Edward Ricardo Braithwaite

Tady není co vytknout. Moc krásný příběh s ještě více krásnějším poselstvím.

01.03.2024 5 z 5

Casino Royale Casino Royale Ian Fleming

Chtěla jsem dát Bondovi šanci, ale tohle bylo horší ještě než jsem očekávala... Četla jsem v originálním znění, styl psaní nebyl ničím zajímavý, připadalo mi, že autor sem tam používá "velká" slova, aby to knížce dodalo vyšší kvality. O příběhu se snad nedá ani mluvit, postavy a hlavní záporák jsou nevýrazné, nemají žádný charakter a o samotném Bondovi a jeho sexistických narážkách ani nemluvě. Asi je to jen kniha pro muže no a nesmí se nad tím moc přemýšlet. Pro mě ale, jako studenta anglické literatury, se tahle knížka řadí k těm nejhorším, co jsem četla.

24.02.2024 1 z 5

Všichni moji synové Všichni moji synové Arthur Miller

Už třetí hra, kterou jsem od Millera četla, a hned je u mě na prvním místě. Velice dobře se čte a vtáhne čtenáře do příběhu. Skvělé zpracování tématu o důležitosti převzít zodpovědnost za své činy.

07.10.2023 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

(SPOILER) Měla jsem problém najít postavu, kterou bych si oblíbila a kvůli které by se mi kniha dobře četla. Ač Heathcliff je zajímavě napsán, tak jsem v jeho postavě nenašla to tajemné kouzlo antihrdiny. Konec příběhu sice pěkný a dá se říct, že šťastný, ale změna chování Cathy a Haretona mi připadala moc rychlá a zasloužila by si být rozepsaná na více stránek.

03.07.2023 3 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Asi jedna z mých oblíbených knížek! Trochu mě mrzí, že jsem se k ní nedostala dřív. Vyprávění Holdena se čte jedním dechem a jednoduchý hovorový jazyk dodává příběhu nadčasovost. Holden se celou dobu snaží najít někoho, kdo ho konečně bude poslouchat. Bohužel ve světě dospělých nenachází nikoho, a to ho utvrzuje ještě více v jeho odporu k samotnému konceptu dospívání.

21.08.2022 5 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Úžasně napsaný sociální román. A nejhorší na něm je to, jak je stále aktuální. Ta představa, že takhle stále žijí migranti pracující v Californských sadech a pláních...

15.08.2022 5 z 5

Walden alebo život v lese Walden alebo život v lese Henry David Thoreau

Knížka není vůbec nejlehčí na čtení a někdy se zdá, že některé části nenesou žádnou váhu, ale přece, když se čtenář opravdu zamyslí, objeví skrytou rovinu symbolismu. V průběhu čtená se mi neustále v hlavě točila jedna jediná myšlenka - co by řekl Thoreau na dnešní společnost? Představa, že u v té době byl zděšen rychlostí zpráv a stavbou železnice... Thoreau je v knize ke konci i optimistický a doufá v to, že lidé si najdou cestu ke svému vnitru a zaměří se pouze na nutnosti. Bohužel tak se tomu nestalo.

02.08.2022 4 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Autor je úžasný vypravěč, vyprávění Kathy H. je velice intimní, záhadné a zároveň jednoduše napsané a to tomu dodává pocit reálnosti. Ishiguro ukazuje, jak jsou lidé ochotní ignorovat nemorální věci hlavně, když jde o to, aby se jim ulehčil život, a také ukazuje, že i přes dehumanizaci dárců lidé si stále umí najít cestu k jejich lidskosti a duši.

16.07.2022 5 z 5

Dobré manželky Dobré manželky Louisa May Alcott

(SPOILER) Nevím kdy, ale v průběhu čtení jsem se zamilovala do Malých žen. Zase se mi po dlouhé době stalo, že i po dočtení knížky musím nad ní stále uvažovat a mám chuť si ji přečíst znovu a ještě více si ji vychutnat. Připadá mi, že jsem všechny sestry potkala a znala. Nejvíce jsem si oblíbila Beth a Jo (a ano rozbrečela jsem se u jejich posledních scén). Vřele knížku doporučuji, nejenom že má krásný příběh, ale Alcott píše nádherně a dovádí čtenáře k zamyšlení, sebereflexi, a taky ke větší vděčnosti vůči rodině. Jediné, co bych vytkla (a to je jenom čistě subjektivní), je konec. Zajímalo by mě, jak by Alcott ukončila příběh, kdyby na ní nebyl vyvíjen nátlak všechny sestry provdat.

27.06.2022 5 z 5

Sestra Carrie Sestra Carrie Theodore Dreiser

Kniha, která vám tak krásně vylíčí Ameriku na přelomu 18. a 19. století, že vám bude připadat, že jste v té době žili. Přestože knížka nenabízí nějaký akční děj, kterého čtenáře zaujme a nepustí, je kniha perfektním zrcadlem amerického myšlení a cestou za americkým snem.
Asi největší mínus knížky pro mě je, že ani jedna z postav mi nebyla sympatická. Drouet (se svým chování k ženám) a Hurstwood (se svou sebelítostí) byli oba dva otravní a na konci jejich příběhu jsem byli jimi znechucena. Carrie samotná se mi jevila povrchní a neustále nespokojená, ale na druhou stranu musím uznat, že na konci je naznačená její změna díky setkání s Amesem.

07.05.2022 4 z 5

Šarlatové písmeno Šarlatové písmeno Nathaniel Hawthorne

Musím říct, že jsem byla příjemně překvapena. Bála jsem se náboženského tématu a ztvárnění puritánské společnosti, ale nakonec příběh Hester zaujal. Knížka se dvěmi antagonisty, kdy člověk otevřeně nesnáší Chillingworha, ale zároveň je zde postava Dimmesdale, který je sice pastor, ale celou dobu zatajuje svůj hřích a nechává trpět Hester s jejich dcerou.

10.04.2022 4 z 5

Knížka opravdu asi zaujme spíše mladší děti, mně se četla opravdu zdlouhavě a moc nezaujala. Části s Králem a Vévodou jsou vtipné a povedené. Nejvíce se mi asi na celé knize líbilo Huckův boj s tím, co je správné a špatné, obzvláště v ohledu na postoj k otrokům.

10.04.2022 3 z 5

Modlitby za unesené Modlitby za unesené Jennifer Clement

Knížka, kterou si budu navždy pamatovat. Příběh, který se zaryje do paměti a nepustí.

12.11.2021 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Musím říct, že jsem z knížky měla ze začátku trochu strach. Je to přeci obecně milovaná klasika, a také jsem předtím četla Sargasové moře, které volně navazuje na práci Bronte. Můj strach byl ale zbytečný. Knížku jsem četla v originále a nikdy jsem nebyla tak zaujatá práci se slovy jako zde. Každou větu jsem hltala, nad mnohými jsem se pozastavila, abych si zapamatovala jejich krásu. Není nic, co bych vytkla. Kniha je opravu moc nádherná.

18.04.2021 5 z 5

Širé Sargasové moře Širé Sargasové moře Jean Rhys

(SPOILER) Knížka mě ze začátku moc nenadchla. Ale musím uznat, že jsem dlouho nenáviděla postavu knížky tak moc jako postavu Rochestera. Rhys ho ztrvárnila perfketně jako zápornou postavu. Rochester je manipulativní, bezcitný, miluje pocit nadřazenosti. Svými činny dovede svou manželku k šílenosti a ještě si to náramně užívá. Oporvrhuje šíleností a zároveň si neuvědomuje, že on sám je šílenější než Antoinette.
Pokud máte rádi Janu Eyrovou a zbožňujete Rochestera, tak to raději nečtětě :D

09.11.2020 3 z 5

Chuť medu Chuť medu Shelagh Delaney

Knížka, která se čte velice rychle a dobře. Příběh se zaměřuje na vztah mezi matkou a dcerou, který je plný nenávisti, sobeckosti a pohrdání. Vřele doporučuji, pokud hledáte obměnu své četby. Opravdu příjemně překvapí.

07.11.2020 4 z 5

Paní Dallowayová Paní Dallowayová Virginia Woolf

Nečekaně se mi knížka zalíbila. Věděla jsem předem, do čeho jdu, a i když jsem knihu nečetla ze svého podnětu, opravdu se mi ihned zalíbila. Náhled do myšlenek každé z postav, popis rušného života v Londýně a obzvláště smutný osud Septima, mne do knihy zcela pohltily.
A musím uznat, že konec knihy, mě naštval :D

03.10.2020 4 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Na knížku jsem se už dlouho těšila, a tak jsem ji přečetla v rekordním čase. Celý námět byl perfektní a kniha nutí čtenáře, aby se zamyslel nad daným tématem. Jediná věc, co mi trochu ale vadila, je český překlad názvu. Originální název Krásný nový svět dodává příběhu třešničku na dortu.

05.08.2020 5 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Konečně jsem ji dočetla! Toto bylo mé první setkání s Hemingwayem a musím uznat docela dlouho trvalo. Měla jsem problém se knížkou pročíst a některé pasáže jsem četla z donucení. Příběh sám o sobě je velice zajímavý, ale co mi knížku kazí, je uspěchaný románek mezi Robertem a Marií. Zase ale musím dát velké plus za pasáž, kdy Pilar vypráví o krutém zabíjení fašistů, a za poslední kapitolu.

05.08.2020 3 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

nejlepší kniha z celé série

26.02.2020 5 z 5