martula.07 martula.07 komentáře u knih

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Pokud se rozhodujete, že byste dali Nesbovi šanci, tak touhle knihou rozhodně nezačínejte. Nebo byste na něj taky mohli honem rychle zanevřít. Jestli je vám jedno, že nebudete číst sérii od začátku, doporučuji Červenku.

Za mě zatím nejhorší kniha od Nesba. Příběh je překombinovaný a přitažený za vlasy. Až příliš propracovaný a těžko uvěřitelný, spíš až neuvěřitelný.

A Harry je tady, hlavně v první třetině, fakt na ranu. Nevím, jestli se to dá ještě pochopit nebo už ne. Každopádně já ho mám ráda díky předešlým dílům, takže není problém mu to odpustit. Harry Hole je prostě skvělý.

18.09.2020 3 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Nejdříve mě štvaly v jedné pasáži až moc časté výlety do minulosti, ale když člověk vytrvá a dojde až na konec, zjistí, že úplně všechno do sebe hladce zapadá a dává dokonalý smysl. Až se člověk diví, jak může jeden člověk dokázat vytvořit tak strašně spletitou pavučinu příběhu.

Jo Nesbø a Harry Hole se mi líbí čím dál víc.

22.03.2020 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Nemám slov. Mé současné rozpoložení se ani nedá popsat. V životě jsem nic takového nečetla a jednoznačně nemám dost. Chci se znovu vydat na výpravu, na výpravu dechberoucím příběhem. Ať už bude jakýkoliv a o čemkoliv, ale probudí ten samý pocit, jaký mám právě teď, sotva čtvrt hoďky po posledním přečteném slově.

20.09.2018 5 z 5

Dny posledního sněhu Dny posledního sněhu Jan Costin Wagner

Příjemná detektivka. Nejvíce se mi líbilo posledních tak 20-10 stran. Všechno do sebe krásně zapadlo a došlo k uzavření kruhu, o kterém by si člověk na začátku ani nemyslel, že by mohl být třeba jen pomyslný. Tahle kniha je promyšlená do posledního detailu a všechno dává dokonalý smysl. Nic není napsáno jen tak pro vyztužení místa. Více takových autorů, kteří berou svou práci vážně. Wagnerovi zůstanu určitě věrná.

Já si myslím, že Kimmo je naopak obrovský klikař. Přestože je skvělý vyšetřovatel a určitě i správný muž, uvázl v bezútěšné situaci, zamilován do nesprávné ženy. Do toho jejich "vztahu" šla očividně s úmyslem zaplnit prázdnotu, kterou v sobě měla, ale nedokázala se vymanit ze strastí svého života. A Kimmo získal zřejmě to nejcennější, co mohl a co tak postrádal po smrti své milované ženy Sanny. Smysl života. Myslím, že nakonec zvítězil na všech frontách.

11.10.2015 5 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Připadá mi, že příběh graduje, graduje až nakonec buch a nic. Jsem velmi zklamaná. Od Greena jsem četla pak jen Aljašku a ta byla mnohem lepší. Tady mi prostě něco chybí. Nemůžu si pomoct. S touhle knihou to mám tak, jako Margo s plánováním a uskutečňováním svých plánů. Čtení je vzrušující a napínavé, ale jakmile jste na konci, pocit není takový, jaký jste si představovali. Zatím se mi zdá, že John Green čerpá stále z toho samého. Každý příběh oblékl do jiného kabátu, ale dřeň je totožná. Stejné stereotypy, stejný základ. Nevím, jestli bych se do ní pustila, kdybych věděla do čeho jdu.

30.04.2015 2 z 5

Démoni Démoni Karin Slaughter

Má první kniha od Karin a jsem velmi spokojená. Děj plynule odsýpal a permanentní přítomnost nepolapitelného přízraku, Mocného bělocha, kterého nikdo nikdy nespatřil, tomu dodávala ten pravý náboj. Přece jen touha po jeho polapení byla hnacím motorem obou hlavních aktérů ve službách zákona. Určitě se vydám do jejich minulosti.

22.03.2015 5 z 5

Vražda na Silvestra Vražda na Silvestra Lee Harris (p)

Příběhy jsou vždycky skvělé. Tenhle je myslím z těch nejlepších. Strašně mě ale štve, jak je Chris pokládána pomalu za boha a policajti naopak za ty největší blbce a budižkničemu. Na pováženou je taky hladký průběh jejího vyšetřování. Jak na všechno přijde hned a když si už vážně neví rady, tak zavolá Josephě, která vždycky zná odpověď. Všichni jsou tak vstřícní a hned ji zvou do domu. Možná je to mentalitou Američanů nebo Američanů před pár lety. Kvůli příběhům a zápletkám ale přečtu celou sérii a to, co dělá Chris svou přetrpím.

01.12.2014 4 z 5

Myši Myši Gordon Reece

Hlavní hrdinka i s její matkou se mi hnusí. Především kvůli jejich vlastnímu pohledu na věc, až mě z toho zamrazilo. Nejsou lepší než Paul, jsou mnohem horší. Vůbec mně není Shelley líto. To mě přešlo, když Paul opustil Zimolezový dům. Konečné vyznění knihy je velmi nežádoucí. V jistých lidech může vzbudit nebo podpořit klamný dojem.

Znova bych to nečetla. Nevím, jestli bych to vůbec četla, kdybych to věděla. Netuším proč, ale něco mě k Reecovi táhne (proto taky 3*) a pokud u nás vyjde další jeho kniha, tak si ji zřejmě přečtu. Podmínkou ale bude, že tam nebudou myši. Už žádné myši.

04.11.2014 3 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Abych pravdu řekla, jsem zaskočena. Velký Gatsby není tak baječný, jak jsem si myslela. Čekala jsem něco velkolepého a přinejmenším zajímavého. Příběh je takříkajíc mimo autorovu pozornost, což není vyváženo zajímavými charaktery postav. Daisy a Tom jsou celkem bezpáteřní. Jordan, ta byla úplně mimo. Jediní Nick a Jay mě trochu bavili. Nick byl jediný morální, z čehož plyne prostý a známý fakt, a to, že peníze demoralizují člověka. A toto chtěl zřejmě autor i sdělit. Mám dojem, že Nickovi myšlenky byly myšlenkami Fitzgeraldovými. Jay byl takový menší kmotřík, což mu vzhledem k jeho minulosti vůbec nezazlívám. Každopádně z konce vyplývá, že ve svém oboru musel být velké zvíře.

Čekala jsem mnohem víc. Třeba, že kniha bude o Gatsbym, že na konci o něm budeme aspoň něco vědět, ale všechno bylo obestřeno silnou mlhou. A to mu strašne ublížilo, protože se podle mě jeví v úplně jiném světle. Všechna ta pompéznost, bohatství a luxus ho nezajímají. To je všechno divadýlko pro jeho milovanou. Jay není stejný jako ti z Východního vejce, ani nemůže a nikdy by z jednoho prostého důvodu nemohl.

Myslím, že 3 * jsou ode mě hodně milé. Více se mi líbil Poslední magnát.

30.09.2014 3 z 5

Stín banyánu Stín banyánu Vaddey Ratner

Stále jsem se motala kolem 100, tak jsem se rozhodla, že knihu odložím a třeba se k ní někdy vrátím.

29.08.2014

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Nádhera. Někdo napíše desítky knih a neřekne nic. Jiným stačí jedna. Víc netřeba dodávat.

06.08.2014 5 z 5

Otcovražda Otcovražda Carina Bergfeldt

Když jsem si přečetla Soudný den, říkala jsem si, že je to jako vystřižené z Dextera. Co první stranu, první řádky jsou od A až do Z jeho styl. Nebudu popírat, že jsem si k němu vytvořila vztah a při čtení prvních slov této knihy jsem cítila křivdu a zhnusení, ale tak stává se to i ve skutečnosti, že se vrah inspiruje. Tak jsem pokračovala dál a objevila další věc k zamyšlení. Vyzrazování důležitých aspektů jiných knih, filmů či seriálů. Proč má autorka potřebu spoilovat?

A další věc, trvalo mi snad půlku knihy, než jsem poznala, kdo je právě vypravěčem a co je horší, mezi postavami autorka přeskakovala, takže když na něco přišla jedna, tak ostatním to odhalila druhá, ikdyž to není ve skutečnosti možné. Možná si čtou myšlenky. No hrůza. Kdyby to byly jen dvě a třeba se pravidelně střídaly. Ocenila bych i označení. Zřejmě to byl ale záměr. Ještěže aspoň 'před mnoha lety' bylo vyznačeno kurzívou. Plus ani jeden z vypravěčů není muž. Toho bych vážně ocenila, ale autorka se na to zřejmě necítila.

Bylo také dost vtipné, jak se autorka vysmívá metodám analýzy stop v krimiseriálech, přitom zřejmě o skutečných metodách neví vůbec nic. Moderní forenzní věda velmi pokročila a hodně pomáhala k dopadení vrahů už v devadesátých letech. A zdaleka to není jen analýza stop DNA. Například analýza vzorků bláta (pyl, stopy rostlin atd.) z bot už také tak 20 let není z říše snů a pomohla usvědčit už nejednoho vraha. Ale tohle opusťme a vraťme se k oprsklým reportérkám, které si na policejní stanici, a nejen tam, chodí, jako by tam byly doma. Kdo to kdy viděl, aby k novinářům byli tak vstřícní. Navíc fabulace okolo vraha začínala být ke konci trochu směšná. Ten mi smrděl už od té doby, co se objevil na scéně.

I přes čtivost musím dát 3*. Díky konci by si to možná zasloužilo i míň.

21.07.2014 3 z 5

Bylinky do kuchyně – Rychlý rádce Bylinky do kuchyně – Rychlý rádce Joachim Mayer

Přehledné, stručné, výstižné. Obsahuje velmi užitečné rady. Nemohu než doporučit a to především úplným začátečníkům.

17.07.2014 5 z 5

Ve znamení Štíra Ve znamení Štíra Maggie Stiefvater

Velmi pěkný příběh spojení dvou bytostí s emotivním koncem. Musím říct, že Corr mi přirostl k srdci.

12.07.2014 4 z 5

Karneval Karneval Rawi Hage

Takové suché a nudné. Forma psaní je na čtení náročná. Dokonce jsem několikrát usnula :D, uprostřed odpoledne. Zvládla jsem jen první část a dál už číst nebudu, takže ani nehodnotím. Je to škoda, obálka je nádherná. Možná někdy příště. Hlavní hrdina mi připomněl Mersaulta z Cizince, který u mě taky zrovna nezabodoval.

17.06.2014

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Nevyhledávám to, ale líbilo se. Je třeba číst mezi řádky. Tam se všechno skrývá. Tady určitě nejde o děj. Nevím, proč by ustředním tématem nemohla být smrt. Sparks zase píše o lásce mezi mužem a ženou.

13.06.2014 5 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Skvělá kniha. Vážně stojí za přečtení. Kouzelné prostředí lunaparku se šťastným psem Howiem a tím vším. Od začátku mi připadá, jako by prostřednictvím Devina na něco vzpomínal sám King. Samozřejmě jen okrajově. S největší pravděpodobností nepůjde ani o lunapark. A určitě mu propůjčil hodně ze svých vlastností.
Pokud si ale chcete přečíst typického Kinga, po tomhle určitě nesahejte. Určitě to není žádný horor. Ta knížka je až moc... Nevím jaké slovo použít. Měkká, sladká nebo kouzelně magická (zdvojené magično :D)? A hlavně je hodně nostalgiská, což je skvělé. Hodně se mi líbí Amerika let minulých. Ale, co se týče vyprávění, proplouvání dějem a vykreslení postav i prostředí, King nemá sobě rovného, což dokazuje znovu a znovu. A nejvíce mě dostala ta srdíčka uvnitř českého vydání, která masivně kontrastují s trailerem a celkovým podáním knihy nakladatelstvím.

29.04.2014 5 z 5

Vraždy na Hebridách Vraždy na Hebridách Keith Moray

Začátek byl velmi rozpačitý. Nelíbilo se mi především zacházení do přílišných detailů dudáctví (zřejmě autorův koníček) a také hodně nápadné a časté popisy detailů jak prostředí tak postav. Napínavý děj a příjemná závěrečná gradace to všechno smazala a zanechala příjemný pocit a touhu zjistit, co se na Hebridách bude dít dál. Oblíbila jsem si ústřední trojici strážníků, nejvíce jsem ale přimknula k sympaťákovi Dudákovi. Určitě se k autorovi ještě někdy moc ráda vrátím.
Musím pochválit do nejmenších detailů propracovanou obálku. Mimo to, že pan Nývlt umí velmi dobře pracovat s písmem, si vyhráli i s konečnou úpravou. Slovo crime je tištěno metalickou fólií s barvami hrajícími hvězdičkami a na titulní straně jsou parciálním lakem krásně vyvedeny stékající kapky (možná krve). A vazba je něco mimořádného, tuhle formu jsem ještě nikdy v knihkupectví neviděla. Je škoda, že tahle vazba je tak opomíjená, přestože je mnohem lepší než ta hrůza paperback. Jednoduše nádhera.

07.04.2014 5 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Jak jsem předpokládala, Divergence se dočkala filmového zpracování. V USA bude mít premiéru už o desítky dní a to 21. března! Přiznám se, že už se nemůžu dočkat. Pokud jste nečetli, dál pro jistotu nepokračujte. V hlavních rolích se představí američanka Shailene Woodley a angličan Theo James. Už si Tris a Čtyřku moc nedokážu představit, ale myslím, že výběr herců není vůbec špatný.
A ve velmi krátkém čase budou zfilmovány i zbývající 2 díly: Insurgent (20. března 2015) a Allegiant (18. března 2016). Tak to abych se dala i do toho zbytku :D.

11.02.2014 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Škoda lesů, jejichž stromy padly, aby tohle mohlo spatřit světlo světa.

05.02.2014 odpad!