martivan martivan komentáře u knih

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Jedna z mých nejoblíbenějších knih série. Jako někdo Yennefer nesnáší, tak já ji miluju. Je to klasická románová potvora, a přitom velmi uvěřitelně odůvodněná. Jednotlivé povídky jsou dobře vystavěné, napínavé i vtipné. Čtu knihu už poněkolikáté, a přestože už nějakou dobu nejsem cílovkou (young adult), pořád mě baví.

05.03.2020

Romaňi čhib - učebnice slovenské romštiny Romaňi čhib - učebnice slovenské romštiny Hana Šebková

Učebnice vychází ze slovenského dialektu romštiny, mluví jím 80 % Romů žijících na území Čech a Moravy (dalších 10 % hovoří maďarským dialektem nebo olašsky). Učebnice je srozumitelně strukturovaná, obsahuje vždy úvodní tematický článek, slovní zásobu, vysvětlení nového gramatického jevu, cvičení a dále různé kulturní vsuvky a informace o Romech. K učebnici je vhodné zakoupit si také Klíč ke cvičením.

16.12.2019 5 z 5

Cesta hrdiny Cesta hrdiny Morgan Rice

Český překlad je velmi nevyvážený: na jednu stranu vcelku bohatý jazyk, na druhou gramatické chyby a nevhodně použitá klišé, dokonce i naprosto chybné výrazy (rána "otíká", kolem arény je "bedlení" apod.). Skoro jako by překladateli vypomáhal jeho nezletilý potomek.
Co se týče příběhu jako takového, taky žádná sláva - děj je vcelku předvídatelný a čiší z něj jasná snaha autorky dovést hrdinu, kam potřebuje, i za cenu ne zcela uvěřitelných zásahů osudu a rozhodnutí mocných (přijetí do královské rodiny). Některé scény jsou psané účelově - pro poskytnutí informací čtenáři, což je jistě legitimní - leč nedomyšleně (jedna například začíná nechápavým dotazem hrdiny, co je vlastně služba v Kaňonu, a o odstavec dál už rozvíjí, jak hrdina od malička slýchal o monstrech žijících v Kaňonu a toužil být vojákem, který s nimi bojuje).
Nebýt mizerného překladu, jistě by se knížka dala dětem doporučit (ač pozici bestselleru v USA moc nechápu), ale když takhle przní vyvíjející se jazykový cit, raději bych se poohlédla jinde. České teenage fantasy je na trhu dost a dost.

20.08.2016

Ultimátum čarodějů Ultimátum čarodějů Petr Matějček

Motto knihy od autora Petra Matějčka je překvapivě výstižné: "Když zapálíte svíčku v potemnělé místnosti, tmy ubude. Čím více svíček zapálíte, tím méně bude tmy. Kde je světlo, nemůže být temnota. A to je jedno z poselství tohoto příběhu."'
Dodala bych jediné: Když těch svíček zapálíte příliš mnoho, můžou vám chytit záclony ;-)

05.01.2013 2 z 5