Martinmmm Martinmmm komentáře u knih

Artemis Artemis Andy Weir

Iná ako ostatné knihy od Andyho Weira, ale aj tak dynamická vesmírna detektívka..

06.02.2024 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Krásna kniha o snahe zachrániť (nielen) Zem a o priateľstve..

27.01.2024 5 z 5

Moje čínská dekáda Moje čínská dekáda Pavel Dvořák ml.

Zaujímavé príbehy Slováka žijúceho už roky v Číne, ktorý ju pozná zo stránok bežnému turistovi neprístupných..a krásne fotografie.

13.01.2024 4 z 5

Lucemburkové  Pozdně středověká dynastie celoevropského významu 1308–1437 Lucemburkové Pozdně středověká dynastie celoevropského významu 1308–1437 Jörg K. Hoensch

Podrobné popísanie histórie rodu Luxemburgovcov..s ich kladnými, ale aj zápornými stránkami..čítal som túto knihu po knihe o vzostupe Habsburgovcov..histórie týchto dvoch rodov sa veľmi výrazne prelínajú..

31.12.2023

Správna posádka: Americká cesta do vesmíru Správna posádka: Americká cesta do vesmíru Tom Wolfe

Zaujímavý pohľad do zákulisia začiatku amerického vesmírneho programu..

19.09.2023 5 z 5

Ako naozaj funguje svet Ako naozaj funguje svet Václav Smil

Výborný popis fungovania súčasného sveta plný faktov a realistického pohľadu na možnosti ľudstva pri znižovaní emisií a dekarbonizácii..

06.09.2023 5 z 5

Amerika prezidenta Granta Amerika prezidenta Granta Josef Opatrný

Komplexný pohľad na Ameriku 70.-tych a 80.-tych rokov 19. storočia..zaujímavé informácie nielen z politických, či hospodárskych dejín, ale aj z bežného života tých čias..

21.08.2023

Stopy stredoveku: Rozhovory o ľuďoch temnej doby Stopy stredoveku: Rozhovory o ľuďoch temnej doby Daniela Dvořáková

Pútavé a poučné rozhovory o mnohých stránkach stredoveku.

09.07.2023

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Silná kniha so silnou témou..

04.06.2023 5 z 5

Ufo nad Bratislavou Ufo nad Bratislavou Weronika Gogola

Pohľad poľskej autorky na Slovensko..

20.02.2023 4 z 5

NeuroKmene NeuroKmene Steve Silberman

Dejiny skúmania a vnímania autistického spektra..

09.02.2023 5 z 5

Vianočné prasiatko Vianočné prasiatko J. K. Rowling (p)

Krásny príbeh o láske a nádeji..

09.01.2023

Válka Mohykánů Válka Mohykánů Josef Opatrný

Výborne spracovaný prehľad udalostí vedúcich k bojom v rámci sedemročnej vojny v Severnej Amerike a na Kube..

01.01.2023 5 z 5

Sedmiletá válka (1756–1763) Sedmiletá válka (1756–1763) Jiří Kovařík

Prehľad dôležitých bitiek a udalostí sedemročnej vojny..

18.12.2022

Rozdáme si to? - Keď sa pária sex a veda Rozdáme si to? - Keď sa pária sex a veda Mary Roach

Kniha o výskumoch ľudskej sexuality - niektoré pomerne úsmevné a niektoré skôr šokujúce..

10.12.2022 4 z 5

Najbohatší muž všetkých čias Najbohatší muž všetkých čias Greg Steinmetz

Život a doba Jakoba Fuggera, jedného z najvýznamnejších stredovekých bankárov..

28.11.2022 4 z 5

Pôvod: Ako Zem ovplyvnila vývoj ľudstva Pôvod: Ako Zem ovplyvnila vývoj ľudstva Lewis Dartnell

Veľmi hutne napísaná kniha, ktorá na pomerne malom počte strán analyzuje vplyv geologického vývoja a prírodného prostredia všeobecne na vývoj ľudstva.. Veľmi zaujímavá a inšpiratívna kniha

26.11.2022 5 z 5

Námořní slepota Námořní slepota Michael Romancov

Výborné zhrnutie mnohokrát prehliadaných súvislostí udalostí na mori a na pevnine počas behu dejín..

31.10.2022

Americká revoluce (1775–1783) Americká revoluce (1775–1783) Jiří Kovařík

Výborné zhrnutie bojov o americkú nezávislosť..

25.10.2022 5 z 5

Polsko. Dějiny národa ve středu Evropy Polsko. Dějiny národa ve středu Evropy Norman Davies

Brilantne napísaný prehľad poľských dejín idúci skôr do hĺbky a príčin historického vývoja..odporúčam

15.09.2022 5 z 5