MartinkaSl MartinkaSl komentáře u knih

Harry Potter: Kouzelnický almanach Harry Potter: Kouzelnický almanach J. K. Rowling (p)

Krásná kniha plná spoustou informací ze světa Harryho Pottera. Je to v podstatě takové shrnutí všech informací.

Pro skalního fanouška HP je tam většina informací jasná, ale je tam i spousta detailů a informací, které člověk zapomene, nebo si ani nepamatuje, protože nejsou tak důležité.

Každopádně je kniha nádherně ilustrovaná, to je její velké plus.

Za mě se jedná o sběratelský kousek, který by měl bít v knihovně každý fanoušek HP.

31.01.2024 5 z 5

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

Jedna z lepších knih, které jsem od Třeštíkové četla. Velice se mi líbil nápad s prohozenými kapitolami, které postupně vyzrazovaly více a více informací. I díky tomu byla kniha velice čtivá.

Líbilo se mi i vykreslení postav, kdy žádná nebyla jasně kladná ani záporná, tak jak to má v životě být. Žádné ploché charaktery.

Hlavní postava ze sebe chrlí informace jako na běžícím páse, ale i to svým způsobem dokresluje její charakter. Hlavní hrdinky mi bylo líto, protože šla z extrému do extrému. Zasloužila by si mnohem lepší konec svého příběhu.

13.01.2024 4 z 5

Othello Othello William Shakespeare

(SPOILER) Klasická literatura plná žárlivosti a manipulace. Líbilo se mi vykreslení proradného Jaga i ovlivnitelného Othella, naopak Cassio nebo Desdemona mi přišli jako ploché postavy.

Překvapilo mne množství vulgarismů, kterých na dobu Shakespeara bylo v knize opravdu dost.

29.12.2023 5 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

(SPOILER) Opět skvělý Harry Hole!

Nesbo se touto knihou trochu “láme, zlepšuje, příběhy začínají být temnější.

Bavila mne zápletka, příběh provázející celou knihu, ačkoliv mne překvapilo téma Armády spásy. Když jsem poprvé slyšela, že bude součástí této knihy, nebyla jsem nadšená a bála jsem se, zda mě příběh bude bavit.

Každopádně v knize byly skvělé zvraty, napínavý děj a samozřejmě autorovo známé vyvrcholení příběhu v posledních stranách.

12.12.2023 5 z 5

Fajn oddechovka, podle recenzí jsem čekala mnohem horší literaturu, ale ve výsledku jsem dostala to, co jsem od knihy potřebovala.

Relax, romantiku, trochu erotiky a i příjemné kamarádské postavy.

21.10.2023 3 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Velice silný příběh, který se mi asi jen tak z hlavy nedostane.

Kniha je sice složená téměř jen z negativních situací, slov a myšlenek, ale rozhodně stojí za to si ji přečíst.

Mornštajnová to prostě se slovy umí a její knihy jsou pro mě vždy must read, které bez přečtení anotace a recenzí ihned kupuji.

24.09.2023 5 z 5

Se špetkou skořice Se špetkou skořice Elizabeth Acevedo

Příjemná YA oddechovka s hlubší myšlenkou. Oproti hodnocením a komentářům níže mi to nepřijde jako brak, spíš jako průměrná YA knížka. Námět se mi moc líbil.

Rozhodně si nemyslím, že by Emoni byla ufňukaná, na svůj věk zvládla vše až pohádkově dobře.

13.08.2023 3 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Nadčasová kniha, která mne ale bohužel nezaujala.

17.07.2023 3 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Skvělá, ale šílená kniha.

Příběh, který je dle mého názoru ne až tak nepravděpodobný. Současná společnost je čím dál tím temnější a je schopná všeho.

Od knihy jsem čekala možná o trochu více, každopádně se mi líbila myšlenka v závěru knihy.

13.07.2023 4 z 5

Kniha útěchy Kniha útěchy Matt Haig

Příjemná, inspirativní knížka.

Líbily se mi krátké kapitoly - nic zdlouhavého, ale přesto to předá silnou myšlenku.

Tato knížka pro mne byla horkou čokoládou v nepříjemných dnech, ale zároveň se ničím nevynikala od ostatních podobného typu, které jsem již četla.

18.05.2023 3 z 5

Někdo nový Někdo nový Laura Kneidl

Příjemná, čtivá kniha.

Líbily se mi milé a sympatické postavy, skvěle a přirozeně popsané vztahy mezi postavami i překvapivý konec.

Juliana jsem vůbec neodhalila a bylo to pro mě stejné překvapení jako pro Mickey. Čekala jsem něco naprosto jiného.

Knihu jsem dostala jako dárek, sama bych si ji asi nekoupila, ale jejího přečtení nelituji, naopak se těším na druhý díl.

03.05.2023 4 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Má druhá kniha od této autorky.

Jedná se o velice hluboký a silný příběh, který mne zasáhl. Je smutné, co válka dokáže udělat s lidmi a s lidskými osudy.

Kláře jsem fandila po celou dobu, i přestože se mi některá její rozhodnutí nelíbila, ale mrzí mě, jak dopadla a jakou bolestí si musela hlavně po válce protrpět.

15.03.2023 5 z 5

Sexkomiks: První komiksové dějiny sexuality Sexkomiks: První komiksové dějiny sexuality Philippe Brenot

Komiks nacpaný zajímavými informacemi a názory. Kniha je skvěle protkána humorem psaným i kresleným.

Je fajn, že se do literárního světa dostávají i knihy, které boří tabuizovaná témata.

22.02.2023 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

(SPOILER) Rozmanitý rodinný příběh několika generací, který krásně plynul. Tohle Mornštajnová prostě umí.

Líbilo se mi, jak ve výsledku byly postavy “provázány”, a krásně to uzavřel konec se Zdenkou a Alainem. Ale ve skutečném svetě by se to takto asi nestalo.

Kniha se mi líbila, byla velmi čtivá, ale čekala jsem možná trochu víc.

05.02.2023 4 z 5

Ted Bundy, vrah po mém boku Ted Bundy, vrah po mém boku Ann Rule

Pro fanynku true crime, jako jsem já, byla tato kniha “must read”. Ted Bundy pro mě není nikým novým, poprvé jsem se o něm jako spousta dalších zde dozvěděla od holek z Opravdových zločinů.

V knize je popsán celý život Teda se spousty detailů, kniha je poutavě napsaná a navozuje mnohem větší hrůzu než filmy/podcasty/dokumenty, které jsem dosud o Tedovi viděla a slyšela.

Doporučuji přečíst každému, kdo se alespoň trochu o true crime zajímá.

08.01.2023 5 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Velice silný příběh matky, který ukazuje bolest a utrpení způsobené válkou. Také krásně zachycuje rozdíl mezi mužským a ženským myšlením.

01.12.2022 4 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Milý, romantický a sladký příběh. Odpočinková knížka, která se mi přesně trefila do chutě. Chvilku mi trvalo si uvědomit, že na sebe příběh navazuje. Samotný závěr mi přišel až moc pohádkový, ale co si budeme nalhávat, to je přesně to, co od takových knih požadujeme.

09.11.2022 4 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Zmatená, ale dost smutná kniha. Prvních pár stránek mne dost vyděsilo. I přesto ale Třeštíková v knize hezky popsala zmatené pocity ublížené ženy.

01.10.2022 2 z 5

Staré pověsti české Staré pověsti české Alois Jirásek

Česká klasika, kterou jsem (já, ostuda) četla poprvé až teď v dospělosti.

Nejvíce mi daly zabrat pověsti z doby křesťanské. Přišlo mi, že byly napsány nejtěžším jazykem.

Není to úplně nejlehčí kniha na čtení, tudíž chápu, proč je kniha pro studenty, kteří ji musí číst povinně, utrpením.

Každopádně by si knihu dle mého názoru měl přečíst každý Čech.

05.09.2022 3 z 5

Poprvé a rozhodně ne naposled Poprvé a rozhodně ne naposled Hugo Hartman (p)

Vtipná a dost realistická knížka vyprávějící příběh o lásce dvou holek. Kniha je velmi čtivě napsaná, líbilo se mi zasazení do opravdu českého prostředí. Škoda, že se česká literatura k takto skvělým knížkám dokopává až teď, a ne když jsem sama byla teenagerem.

31.07.2022 5 z 5