MartinezZ MartinezZ komentáře u knih

Operace Double Cross Operace Double Cross Ben Macintyre

Velmi zajímavé čtení o událostech záměrně tajených a málo známých. Velmi zajímavé čtení o skupině lidí, jež bojovali ne na frontě, ale slovy a chováním. Jen jsem trochu problém se po většinu knihy vyznat ve všech těch jménech agentů, jejích velících z MI6 a MI5, jejich spojovacích důstojnících, německých velících a důstojnících apod.

02.08.2017 4 z 5

Bojujte s nepřítelem zblízka: Britské válečné námořnictvo za druhé světové války IV. Bojujte s nepřítelem zblízka: Britské válečné námořnictvo za druhé světové války IV. Correlli Barnett

Poslední díl je už kratší a dějově a obsahově vyznívá poněkud zkráceně. Ale z pohledu britského loďstva to tak prostě je, jelikož už dávno nehraje prim na mořích. Celá tetralogie je hodně zajímavým počinem, zaměřujícím se jen na jedno konkrétní loďstvo, ale mnohdy mohl autor ubrat na přílišných podrobnostech, což by nebylo ku neprospěchu věci :) bylo to fajn čtení, ale nebudu tvrdit, že jsem nečekal trochu více vzpomínek od přímých účastníků. Právě díky jedné takové, uvedené v jiné knížce, jsem na tuhle tetralogii vůbec narazil.

30.06.2017 4 z 5

Bojujte s nepřítelem zblízka: Britské válečné námořnictvo za druhé světové války III. Bojujte s nepřítelem zblízka: Britské válečné námořnictvo za druhé světové války III. Correlli Barnett

Nemohu si bohužel pomoci. Knížka je plná zajímavých informací na pohled této části dějin stran námořnictva, ale krom některých pasáží o konkrétních činech a operacích pozoruji, že mě knížka doslova nenutí ji znovu otevřít a pokračovat ve čtení. A tak ji otevřu i po dvou třech dnech, kdy pokračuji a nijak mi to nevadí. U jiných knih jsem míval doslova potřebu číst ještě jednu stránku...

03.06.2017 3 z 5

Vítězové Vítězové Stephen Edward Ambrose

Spokojenost. Záleží na tom, co už asi máte načteno, mnohé je samozřejmě s ohledem na už jinde sepsanou historii mírně opakováno, dokonce i samozřejmě z předchozích autorových knih, nicméně mnohé je zde nové a osobní vzpomínky zážitky účastníků zase až neuvěřitelné, jako dnes už většina z toho všeho. Doporučuji, jde o takové jendoknihové shrnutí s nemálo příspěvky z obou americko-německých stran.

19.11.2016 4 z 5

Pobřeží v plamenech Pobřeží v plamenech Rudolf Ströbinger

Spokojenost. Nedozvíte se víc než v jiných publikacích, což ani na nějakých 180 stránkách nejde, ale je to takový rychlý souhrn událostí před a po, sesumírovaný poměrně čtivě a poskládaný dostatečně zajímavým způsobem, takže nemá šanci ani nudit ani přestat zajímat. Kapitoly jsou navíc docela krátké, málo kdy na víc než tři čtyři stránky, takže to odsýpá a ani nestačíte nějakou z kapitol nedočíst a pak se dodatečně vracet v ději a hledat v textu. Jde jen o vypíchnutí toho nejzajímavějšího, takže lze doporučit těm, kteří nechtějí příliš hloubat v historii, ale chtějí nebo potřebují něco zajímavého ke čtení z válečné historie a nebo jen v rychlosti seznat něco zajímavého do školního referátu nebo tak něco :)

24.09.2016 4 z 5

Operace Argonauti Operace Argonauti Stanislav Budín

I zajímavý popis dění okolo a na konferenci, leč autor si vybírá jen něco k popisu, ostatní přeskočí jen letmou zmínkou, a s ohledem na tok vydání to místy působí příliš prosovětsky tendenčně, tedy jak se dalo čekat. Jako krátká knížka na cesty je to ale čtivé a čitelné. A skladné.

08.09.2016 3 z 5

V nebezpečných výšinách V nebezpečných výšinách Stephen Edward Ambrose

Souhrn vzpomínek a vyprávění vícero účastníků dění okolo bombardérů B-24 za Druhé světové poskládaných tak, aby vyzníval jako ucelený příběh. Každou chvíli je pozornost čtenářova opírána o jinou osobu a jeho zážitek či zážitky, abychom se vždy navrátili k Georgi McGovernovi, bombardovacímu pilotu, pozdějšímu senátoru, prezidentskému kandidátovi, vyslanci při OSN a hlavně příteli Stevena Ambrose. Ta rozlítanost mezi mnoha příběhy a vzpomínkami mnoha lidí ale celkově působí poněkud nejednotně a přišlo mi tak, jako bych si četl množství novinových výstřižků. Vzpomínky a popsané události jsou, jak už to tak z tohoto období bývá, leckdy až neuvěřitelné, ale prostě ucelený příběh jako např. Band of Brothers to prostě není. Prostě je z toho vidět, že McGovern požádal kamaráda o sepsání jakéhosi životopis a ten to pro něj rád udělal, ale do Ambroseova "Zlatého fondu" bych knížku asi nenavrhoval.

17.08.2016 3 z 5

Pekelná dálnice: Operace „Market garden" Pekelná dálnice: Operace „Market garden" Tim Saunders

Nestěžuju si, ale také si nějak nemohu vzpomenout na nic natolik konkrétního, co by přesně vystihovalo tuhle operaci, resp. její "dálniční část", což např. o Saundersově Nijmegenu říct mohu. Co se dělo s Brity a Poláky ve městech a okolí je známo, tahle knížka se skutečně od seskoku drží jen samotné dálnice, přilehlých měst a ochrany toho všeho. Při čtení mi ale stály vyvstávaly hlavně vzpomínky na dříve čtené osudy a marné čekání výsadkářů ve městech. Doporučuji přečíst spíše jako doplněk všech těch Nijmegenů a Arnhemů pro zatmelení mezery "Co jim tak trvalo?".

28.07.2016 3 z 5

Den D očima přímých účastníků Den D očima přímých účastníků David Armine Howarth

Původně jsem myslel, že mě to moc nechytne, protože nešlo o rozhodně první knihu vzpomínek účastníků, kterou jsem četl. Ze začátku jsem měl také pravdu, mnohé už bylo mnohokrát řečeno i jinde, postupně se s postupem operace odvíjí příběhy vybraných postav, které stojí za to čekání a čtení. Chopit se jich šikovný filmař, mohla by vzniknout velmi dobrá filmová pocta. Třeba takový příběh tanku, jež se stal doslova pilířem postupu z pláže Juno, je až horce neskutečná, jako asi všechno pro ty, co tam v oné době nebyli.

14.07.2016 4 z 5

Kóta 112 Kóta 112 Tim Saunders

Není to špatné čtení, je plné skutečně pozoruhodných až hrůzostrašně přímých vzpomínek účastníků bojů obou stran, nicméně hlavně ze začátku bolí to množství popisů a názvů neustále se měnících jednotek, sborů, čet, brigád... a na popisy daného území a lokality abyste před sebou měli stále mapku kóty a jejího okolí. To bohužel čitelnost sráželo. Jsem rád, že jsem to četl a budu si to snad i pamatovat, ale jako další průvodci od Saunderse bylo tohle tak nějak... méně přehledné. Zjevně jako sama bitva.

22.06.2016 3 z 5

Nejdelší den Nejdelší den Cornelius Ryan

Zkazek a vyprávění pamětníků téhle operace už bylo sepsáno a nastřádáno nespočet, mě samotného jich v knihovničce ještě několik čeká. Někteří by tak mohli namítnout cosi ve smyslu "No jo, to je stále to stejné dokola, to už přeci všichni známe." Přesto mi přijde, že je nutné to i přesto stále dokola opakovat do zemdlení. Jakmile se s tím totiž přestane, nastoupí nesporně horší uplatnění pravidla "Opakování matkou moudrosti". V každém případě je tohle skvěle sesumírované vyprávění a autentické zážitky lidí na místě, ačkoliv většinou preferuji, když si autor nedomýšlí skutečnosti pro dotvoření atmosféry (jak se kdo kdy tvářil, co kde hořelo, foukalo a padalo apod.), pak to totiž spíše připomíná román a tudíž smyšlenku. i tak se tohle četlo samo a zfilmování The Longest Day (1928) se nelze divit.

04.06.2016 5 z 5

Dieppe 1942 Dieppe 1942 Tim Saunders

Spokojenost, stejně jako s dalšími knížkami série 'Bojiště Evropa'. Podrobné, popisné, plné zajímavých informací "z první ruky" i s dobovým odhledem a informacemi, které vypluly na povrch až dávno po válce a přesto nezabředává autor ani kniha do přílišných podrobností a balastu informací. Čte se to samo. Knížka klasicky doplněná i o krátkého průvodce pro ty, kteří by chtěli dané lokace sami navštívit. Neveselý a krvavý příběh operace, která nevyšla, a díky níž vyšly operace jiné. --- Původně jsem měl knížku připravenu k přečtení až v pořadí po jiných, ale zdála se mi jako vhodné doplnění předchozí dočtené "Operace Jubilee, Dieppe 1942" (http://www.databazeknih.cz/knihy/operace-jubilee-dieppe-1942-134149), jež přinesla popis stejné operace, jen protentokrát viděné z výšek "ozbrojených ptáků."

16.05.2016 4 z 5

Operace Jubilee, Dieppe 1942 Operace Jubilee, Dieppe 1942 Norman Leslie Robert Franks

Není to nezajímavé. Tak přes polovinu knihy jde o popis situace a letecké části operace, zbytek knihy doplňují oficiální hlášení, vzpomínky aktérů a tabulky s daty a je zde i několik stran fotografií právě zmíněných aktérů. Nicméně na to, jak je kniha jen o letecké části operace, dovoluje si být hodně, hodně podrobná popisováním činů a tímhle mi poněkud neblaze připomínala Hrbkovic "Druhou světovou válku na moři" - a to právě tou až trochu zbytečnou podrobností. Připouštím, že nejsem až maniakální fanoušek letectví a leteckých soubojů, šlo mi o to se něco o situaci a operaci dozvědět, ale uvádění hodností a vyznamenání u každého zmiňovaného jména, a že jich je zmiňováno skutečně hodně, bylo nadbytečné, stejně jako informace o tom, kdo byl čí červená čtyřka, modrá dvojka apod. Věřím, že hlouběji do leteckých bitev zasvěceným fandům to může přijít k duhu, mě to tam ale překáželo právě těm samotným informacím o průběhu situace a děje operace. Ze začátku navíc také docela dost doslova obtěžovalo střídání používání číslovek perutí s jejich doslovným rozpisem, tedy 321. peruť vs. třístádvacátáprvní peruť - což se jednak dost špatně čte, druhak to doslova ruší a pak to doslova rozbíjí větu tak, že přestáváte tušit smysl věty. Později se autor naštěstí umravnil, ale ze začátku je, hlavně stran příprav, těchhle slovních pořadových číslovek doslova mrtě. I tak je to ale zajímavé čtení, jen určené primárně pro letecké fandy, dělající si v zadní části knihy v seznamu letců čárky jejich operačních vzletů s rozpisem časů.

28.04.2016 3 z 5

V poslední hodině V poslední hodině Johannes Steinhoff

Pokračování 'Mesinské silnice' začíná v nemocnici, ve které autor po krátkém dobrodružství, pokud se tomu tak dá říkat, začíná retrospektivu o osudu po přemístění do Říše k její obraně, pokusu svém a svých přátel o rebelii za účelem nastolení smysluplných rozhodnutí a o odstranění Göringa do ústraní a následnému ponížení a vzápětí dání šance pracovat s proudovými stíhačkami Messerschmitt Me 262, které měly tu moc ještě mnohé zvrátit, KDYBY... a jež také byly autorovi osudné. Výpověď je to zajímavá, pokus o jakousi vzpouru proti Göringovi nevím jak moc je všeobecně známý, ale autor se jakoby na poslední chvíli snaží odvyprávět ještě více svých zážitků a vzpomínek a tak se často vrací v rámci vyprávění do minulosti, což už začíná působit dost zmatečně. Stejně tak, autor či překladatel, zvolil formu textu a řekněme slohu, kdy jsem se někdy ztrácel v tom, co vlastně čtu a jaký význam ten odstavec má mít. Přečtené je to rychle, uniká mi však, proč obě knihy nemohly vyjít jako jedna, když jde o první a druhou část vyprávění a vzpomínek.

PS: A neodpustím si jednu až absurdní ukázku:

Wernicke, jeden z velitelů stíhačů na poradě u Göringa ohledně plánů na leteckou obranu beznadějně bombardéry rozrývané Říše při nedostatku letců a spojenci již překonané letecké techniky, v době vrcholící krize (konec roku 1944):

„Přišel jsem na způsob, který bychom měli zavést v celém letectvu. Při ranním rozkazu přečtu nastoupené jednotce důležitý citát z Mein Kampfu. Každý důstojník, poddůstojník a voják má sešítek, do kterého si citát zapíše. Večer, dříve než se shromáždí, musí všichni do tohoto sešítku zapsat, jak strávili den, jak naplnili slova vůdcova citátu, jestli vykonali svou povinnost. A aby měli mladíci zásady národního socializmu neustále na očích, nařídil jsem napsat metrovými písmeny vůdcovy citáty na vrata hal. Tak na vratech největšího hangáru je: 'Já chci! Adolf Hitler'.“

- Lützow zašeptal: „To nemůže být pravda...“
- My ostatní jsme se na sebe jen zaraženě dívali."

14.04.2016 3 z 5

Mesinská silnice Mesinská silnice Johannes Steinhoff

Vůbec ne špatné čtení, jen i na svou útlost počtem stránek místy poněkud zbytečně rozvláčné. Buď jak buď, pohled na válečný neutěšený stav německé Luftwaffe, resp. přímo stíhačů ustupujících z Afriky přes Sicílii do Itálie, očima leteckého majora, jemuž i jeho pilotům je jasné, kam to všechno spěje. Aby toho ale nebylo málo, z pozic vrchního velení jim není v rámci možností podávána ani pomocná ruka, jako je přes jejich natahované ruce za pomocí sekáno rákoskou těmi, kteří žijí v nereálném světě. Z pilotů se stávají už jen stroje, které létají z povinnosti tam, kde nemá jejich přítomnost valného smyslu, a které umírají zbytečnými skony. Pohled na rozpadající se a upadající Říši na jednom z okrajů její končící moci.

Zajímavé bylo, že ač jsem to neplánoval, kniha velmi volně obdobím i místem navazuje na knihu, kterou jsem právě před Mesinskou silnicí dočetl: 'Patrick Gibbs - Konečně Malta!', takže s poměrně malým časovým dějinným odstupem jsem mohl sledovat druhou barikádu s jejími osudy a pohledem na skutečnost.

Stačí se jen posunout o rok později, 1944, a uvidím, co za vzpomínky na dobu a poměry přinese autor v navazující knize 'V poslední hodině'.

06.04.2016 3 z 5

Konečně Malta! Konečně Malta! Patrick Gibbs

Z popisovaného se zdá zázrakem, že vůbec byli piloti tohle schopni přežít, jakým zázrakem to ale tehdy nebylo kdekoliv, že. Popis to není špatný, ale dost rozvláčný díky autorovu básnickému střevu, kdy místy myšlenky, věci a okolí popisuje až zbytečně obšírně na to, že se nijak zvláště moc nedozvíte ani o jeho práci ani o jeho okolí a dalších pilotech. Je to takové úzkoprofilové tunelové vidění. Jako by autor holt svoji práci bral jako už docela rutinu a nepřišlo mu nutné s ní obtěžovat čtenáře. Z toho vyplývá, že zajímavý je začátek před příchodem na Maltu, následující popis několika operací a vše ostatní je tak trochu lehce nadbytečnou výplní, tedy alespoň pro mě.

27.03.2016 3 z 5

V týlu wehrmachtu V týlu wehrmachtu Alexej Nikitovič Asmolov

Tahle knížka to má těžké. Obsahuje dost zážitků, ale je poplatná své době a svému tvůrci a tedy plná prosovětsky a prokomunisticky agitačních plků, až to mnohdy bolelo a přeskakoval jsem celé odstavce. Číst o tom, kteří funkcionáři strany se účastnili jakých přehlídek, který komsomolec pronášel jakou řeč v kterém nově zřízeném sovětu, kterak lidově demokratické hnutí blablabla... Tak polovina knížky klidně mohla být tohoto oproštěna a bylo by to zajímavé čtení ne přímo z partyzánského pole za týlem německých armád, byť i takové úryvky tu jsou, ale z pozice velícího a posléze velícího/poradce. Nepřijde mi špatné, že to bylo jednostranné, s tím jsem počítal a je to i samozřejmé, ale když ono je to tak moc nadhodnoceně jednostranné, jako kdyby neexistovalo nic než jen komunistické hnutí, které dělá dobro pro celý svět a těch pár buržoazních hnutí či zženštilých kapitalistů nestojí za to ani zmiňovat a když už, tak jen s patřičným opovržením a despektem. Příliš mnoho politiky. Navíc o SNP je tak až poslední třetina knížky. Docela škoda.

14.03.2016 2 z 5

Ardeny - Tajná válka Ardeny - Tajná válka Charles Whiting

Aneb "Příběh tří plukovníků." ~~~ Tohle čtení je smutné a to hned z několika důvodů. Jedním z nich je samotný obsah vyprávění. Svým způsobem by to mělo být plusem, ale prostě nemůže, protože to není nic, čeho by se chtěl smyslů nezbavený člověk účastnit. Tím druhým byl fakt, že mi ze začátku a po ještě podstatnou část knihy jaksi nesedl ten způsob přednesu informací autorem, který se až příliš nořil do popisků bělosti sněhu, ve větru vlajících praporů a vůbec až lyrických popisů něčeho, co si prostě sám domýšlí, jelikož v danou chvíli na daném místě nebyl a nemůže tedy vědět, jak se dotyčný tvářil, šklebil a co se kde jak blyštivě lesklo, teskně zurčelo a těžce dupalo a křupalo. Zbytečně to pak svádí spíše ke smyšlenému románu než popisu dohledaných a vypovězených skutečností. Tím třetím je amatérismus nebo naprostá absence korektora, který za sebou v celé knize dokáže nechat neuvěřitelné množství překlepů, ale dokonce i velmi zvláštních oprav. V jednu chvíli se divíte, jak může v textu ponechat tak pitomý do očí bijící překlep (ve slově naprosto přebývající nebo zcela jiné nesmyslné písmeno), který by dokázal detekovat i slovník z Libre Office (což je už co říct), jinde věta nedává smysl, protože je v ní použito zcela a naprosto nesouvisející slovo, které je ale velmi podobné tomu, které by asi mělo ve větě být. Někde jsou věty sice obsahově správné, ale velmi zvláštně poskládané. Hlavně třetí část výtky hodně bolí, protože vydání Jota 2002 tímhle dost trpí. Nicméně ty popisované události, leckdy "lehce" šokující ve své neočekávanosti, a hlavně s koncem knihy, mi nedávají ani přes výše zmíněné jinou možnost, než ocenit ****.

12.02.2016 4 z 5

Ardeny 1944 Ardeny 1944 Peter H. Gryner

Tři hvězdičky jsou dobré hodnocení a rozhodně neznamenají nic špatného. Knížka je napsána poměrně čtivě a jednoduše. Vše je vysvětleno a popsáno. Více hvězdiček nemohu udělit snad jen díky tomu, jaká knížka je - je krátká. Celkové rozložení kapitol i jejich obsah mi přišel spíše jako nějaká... ročníková nebo závěrečná práce nějakého oboru historie. Uvedení do problematiky, popsání stavu zemí, jednotek i vztahů, popsání děje a závěr spolu s vyčíslením škod, ztrát i vlivu na dění budoucí. A to vše na 111 stránkách textu, do kteréhož čísla se počítají všechny stránky knihy, včetně odkazované literatury, filmů, chronologie bitvy... Tím chci říct, že je to hodně krátké. Knihu bych doporučil těm, kteří chtějí mít rychlý přehled o tom, co to ty Ardeny vlastně v té válce byly a proč se o nich vůbec mluví. Nic víc se nedozvíte a mnohdy se setkáte s něčím nakousnutým, ale nedojedeným ála "A pokus o zásobování německé armády letecky pomocí Luftwaffe skončil fiaskem." - ačkoli se o nějakých pokusech dříve nijak blíže nemluvilo a ani není jasně řečeno proč skončil fiaskem (počasí? nezkušení letci? nedostatek paliva pro letouny? spojenecká vzdušná převaha? jaké konkrétní fiasko - ani nevzletěli, popadali nebo vše shodili jinam nebo neměli ani čím zásobovat...?) Tohle trochu vadí, naštěstí ale kvůli délce knížky na příliš mnoho podobných nakousnutí nestačíte narazit. Plusem je rozdělení knihy na množství poměrně krátkých kapitol, takže skoro nikdy není problém nějakou dočíst a ne z donucení končit uprostřed odstavce a později hledat, kde jsem na té dvoustraně končil. I tak bych ale uvítal podrobnější rozepsání... všeho. Nu což, nasaju informace ještě někde jinde ;)

02.02.2016 3 z 5

Dunkerský zázrak Dunkerský zázrak Walter Lord

Popis dění očima a vyprávěním těch, kteří se zúčastnili a těch, kteří přežili, aby mohli vzpomínat a vyprávět. Těch, jichž to bylo posláním a službou, nebo i jen těch, co byli nezkušenými dobrovolníky hrdě nasazujícím čas a životy při pomoci své zemi i (nejen) svým vojákům. Čtení to bylo zajímavé, poučné a hlavně čtivě sesumírované. Jediným záporem mi tak snad byl jen fakt, že celkově to, i přes popisy totálního vysílení a občasné popisy ne zrovna hrdinských smrtí pod lodními šrouby, vyznívalo stále nějak... ne až tak drtivě zničující a složitě, což je vzhledem k obsahu docela paradox. Přesto dosti zajímavé čtení.

26.01.2016 4 z 5